ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Choroby zakaźne u dzieci

-
Choroby zakaźne u dzieci
Choroby zakaźne u dzieci nie należą do rzadkości, zwłaszcza jeśli pociechy rozpoczynają edukację przedszkolną lub szkolną. Do najczęściej diagnozowanych można zaliczyć ospę, świnkę, odrę, różyczkę, ale też powracającą coraz częściej szkarlatynę. Równie powszechna jest tzw. trzydniówka.
Jak leczyć choroby zakaźne u dzieci?


Leczenie chorób zakaźnych u dzieci zawsze powinno być poprzedzone diagnozą lekarza, który ustali najlepszy sposób postępowania i dobierze terapię. Żadnych niepokojących objawów nie należy natomiast bagatelizować, szczególnie u małych dzieci, dla których bardzo groźne w skutkach może być odwodnienie organizmu, np. przy wysokiej gorączce. Tzw. choroby wieku dziecięcego dotykają maluchy już od 2. roku życia. Mimo że powodują dyskomfort i osłabienie, to przejście ich w późniejszym wieku może być znacznie bardziej problematyczne. Jednym z przykładów jest różyczka, która w młodszym wieku ma łagodny przebieg, a jeśli wystąpi u kobiety w ciąży, może prowadzić do poważnych uszkodzeń płodu. Różyczka dotyka również chłopców. Warto wspomnieć, że odnotowane w przeszłości zwiększone występowanie tej choroby u chłopców było wynikiem szczepień, dostępnych przez wiele lat głównie dla dziewczynek.

Leczenie zależy od rodzaju infekcji i przebiegu choroby. Podając leki najmłodszym, należy pamiętać, aby sprawdzić wiek, od którego można stosować daną substancję czynną, np. niektóre leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) zawierające ketoprofen mogą być stosowane dopiero od ukończenia 15 lat. W aptekach leki dla dzieci są często osobną kategorią produktów, również te dostępne bez recepty. Jeśli chodzi o działanie przeciwbólowe, to bezpieczny i skuteczny jest np. paracetamol. Warto wybrać go w formie łatwego do podawania płynu.

Najpopularniejsze choroby zakaźne u dzieci


W ostatnich kilku latach zwiększyła się wśród najmłodszych liczba zachorowań na płonicę. Szkarlatyna (to inna nazwa choroby) ma wysoki stopień zakaźności. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, dlatego choroba potrafi się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Wystarczy, że dziecko dotknie przedmiot, który miały w rękach zakażone osoby, lub ma kontakt z nosicielem paciorkowca odpowiedzialnego za chorobę. Dziecko, u którego występują niepokojące objawy, należy izolować od pozostałych rówieśników w pierwszych dniach choroby. Mimo że przebieg szkarlatyny jest intensywny i często rozpoczyna się od bardzo wysokiej gorączki, to czas zakażania jest stosunkowo krótki. W leczeniu stosuje się penicylinę przez minimum 10 dni. Jeśli chory jest uczulony na ten antybiotyk, zastępczo stosuje makrolidy.

Objawów szkarlatyny nie należy lekceważyć. Poza wysoką gorączką i osłabieniem bardzo charakterystyczna jest drobna wysypka, która obejmuje całe ciało z wyjątkiem trójkąta między nosem i policzkami. Powikłaniem nieleczonej płonicy może być zapalenie węzłów chłonnych, ucha środkowego, nerek lub stawów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do groźniejszych należą zapalenie wsierdzia i choroba reumatyczna.

Choroby zakaźne u dzieci - dodano: 2022-07-21

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.