ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak zabawki rozwijają umiejętności?

-
Jak zabawki rozwijają umiejętności?
Zrobienie prezentu dziecku to wcale nie jest taka prosta sprawa. Okazji nie brakuje, maluchy niemalże wszystko już mają, a regały w sklepach uginają się pod ciężarem kolejnych propozycji. Ostatecznie można się pogubić, reklamy podpowiadają, co nowego jest na rynku, a artykuły w Internecie prowadzą po meandrach prawidłowego rozwoju. A przecież szczególnie zabawki edukacyjne to zadanie powinny spełniać. Poza tym oczywiście trzeba wziąć pod uwagę wiek i możliwości malucha.

Wybierz zabawki edukacyjne dla dwulatka


Warto, kupując zabawkę, zawsze podchodzić do zadania z rozwagą. Nie zawsze propozycja z pierwszej strony gazetki będzie tą najlepszą. I choć młodsze dzieci mają z reguły niewygórowane wymagania, to wybór tej odpowiedniej wymaga pewnego rodzaju wyczucia. A przecież okazji nie brakuje - są święta, urodziny, dzień dziecka, często także niespodzianki tak zupełnie bez okazji i dziecięcy kufer zapełnia się bardzo szybko już nawet u dwulatka. Maluch w tym wieku lubi proste, ale dobrane zabawki. Sprawdzają się wszelkiego rodzaju układanki, maskotki, kolorowe i grające propozycje. Już na tym etapie widać, że szczególnie ważne są zmysły i pobudzanie ich do wytężonej pracy. Poza tym trzeba pamiętać, że dwulatek ma już swoje zainteresowania, potrafi manifestować odrębność i warto tę wiedzę wykorzystać, wybierając zabawki drewniane, książeczki czy interaktywne nowości.

Po jakie zabawki sensoryczne sięgać?


Kluczem więc będzie zawsze obserwacja dziecka. Warto też wyjść z ograniczeń, jakie wyznacza w pewien sposób płeć, bo przecież dziewczynka może uwielbiać samochody, a chłopiec lalki i może to być dobra wskazówka. Poza tym maluchy mogą wskazywać już na pewne zainteresowania - na przykład plastyczne - tu świetne będą wodne kolorowanki, lub też sportowe czy zręcznościowe. Trzeba też ocenić umiejętności dziecka. Sam wiek to tylko wskazówka dla producentów i rodziców. Tym samym są maluchy, dla których odpowiednie będą jeszcze te zabawki przeznaczone dla rocznego dziecka i przez jakiś czas z nich nie wyrosną. Inne pociechy będą się już nudzić takimi rozrywkami. Dla nich motywacją mogą być różnego rodzaju zabawki dla starszych dzieci. Trzeba bowiem pamiętać, że rozwój szczególnie na początkowym etapie życie jest bardzo nierówny i należy podążać za maluchem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań, a nie tkwić w tabelce z wyszczególnionymi umiejętnościami. Dlatego właśnie w dobrym sklepie można znaleźć zabawki wspomagające dużą i małą motorykę dziecka, koncentrację, kreatywność oraz logiczne myślenie. Powodzeniem od kilku lat cieszą się też zabawki sensoryczne dla 2 latka, które rewelacyjnie wspomagają pracę wszystkich zmysłów i fantastycznie działają na pracę mózgu. Jak widać, za każdym razem należy więc dodatkową rozrywkę i naukę do poziomu rozwoju dziecka, a w różnym wieku się on przecież zmienia.

Kiedy odpowiednie będą zabawki interaktywne?


Dobry prezent dla 2 latka będzie więc w jakiś sposób inwestycją w przyszłość, ale też odpowiada na indywidualne potrzeby danego malucha i motywuje do nauki. To właśnie połączenie roli edukacyjnej oraz rozrywki, tak by realizować naczelne hasło – bawiąc uczyć. Najbezpieczniej jest oczywiście kierować się oznaczeniami producenta dotyczącymi tego, dla dzieci, w jakim wieku dana zabawka jest przeznaczona. To może być dobry pomysł na wstępną selekcję. Poza tym należy sprawdzić, czy propozycja posiada wszystkie niezbędne atesty i czy jest po prostu dla malucha bezpieczna. Na zabawkach musi pojawić się oznaczenie „CE”. Poza tym zabawka nie może negatywnie wpływać na rozwój, a jej zadaniem jest pobudzać kreatywność, zdolności ruchowe oraz uczyć wykonywania podstawowych czynności. Dlatego maluchom nie daje się gadżetów elektronicznych i zabawek, które są po prostu przeznaczone dla dzieci starszych.

Kultowe propozycje, które pewnością przypadną do gustu maluchowi


Zarówno zabawki klasyczne, jak i nowoczesne mają za zadanie wpływać na prawidłowy rozwój intelektualny i ruchowy dziecka. Tym samym nie wszystko, co pojawia się w sklepie, jest dwulatkowi naprawdę potrzebne. W tym przypadku warto postawić na prostotę. Hitem niezmiennie są kultowe gry, zabawki do przytulania, książeczki, układanki. Co istotne, to propozycje, które będą wspomagać koordynację wzrokowo-ruchową, ale dadzą również szansę na wspólne spędzanie czasu wolnego z rodzicami. A Ti inwestycje w relacje, które będą procentować na każdym późniejszym etapie życia. I niezależnie od tego, jaki jest wiek dziecka, to interakcja z rówieśnikami i opiekunami jest najważniejsza.

Warto pamiętać, że dwuletnie dzieci bardzo chętnie uczestniczą we wszystkich aktywnościach, którymi zajmują się także rodzice. Poza sięganiem po zabawki wykonane z bezpiecznych materiałów dzieci będą zainteresowane również codziennością. To ważny etap naśladownictwa, więc gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów staną się świetną inspiracją do codziennych aktywności i warto malucha w czynności zaangażować, a także sięgać po zabawki zachęcające do samodzielności.

Jak zabawki rozwijają umiejętności? - dodano: 2022-09-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.