ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dziecko w domu - jak urządzić łazienkę?

-
Dziecko w domu - jak urządzić łazienkę?
Pojawienie się nowego członka rodziny często wiąże się z zakupami typu łóżeczko, wózek albo półka na zabawki. Warto jednakże pamiętać, że jeżeli na przykład urządzamy mieszkanie i jednocześnie chcemy aby kiedyś pojawiły się w nim dzieci, należy też zadbać o funkcjonalną i bezpieczną łazienkę. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?Łazienka z myślą o dzieciach - nie lada wyzwanie


Urządzanie mieszkania rodzice często traktują jako spełnienie swoich własnych oczekiwań. Dobierając kolor ścian, podłóg albo bibelotów sugerują się własnym gustem i upodobaniami. Tymczasem jeżeli chcielibyśmy aby podobało się też naszym dzieciom warto czasami z nimi także co nieco skonsultować.

Na przykład jeżeli pociecha jest już na świecie i ma tyle lat aby umiała przekazać co jej się podoba, a co nie warto też wziąć takie dziecko ze sobą do marketu budowlanego na oglądanie. Kolor płytek ściennych, kolor kafelek na podłodze, wygląd szafek a nawet kolor ręczników może sprawić, że będzie się bardziej lub mniej podobało. Oczywiście jeżeli wybór dziecka będzie zupełnie odwrotny niż ten o jakim marzyli mama i tata zawsze można różnice przedyskutować i wybrać najrozsądniejsze rozwiązanie.

Jeżeli nasze dziecko jest jeszcze za małe by pomóc nam w wyborze to warto pamiętać, że dla maluchów jest tym ładniej im bardziej kolorowo. Można wybrać też kafelki na przykład z jakimiś motylkami, bohaterami z bajek, zwierzątkami albo innymi obrazkami. Kolorowa i bajkowa może być także zasłona koło prysznica. Przy urządzaniu pomieszczeń warto pomóc sobie inspiracjami z Internetu. Są tam ciekawe pomysły na kolekcje łazienkowe.

Bezpieczeństwo i wygoda


Dużo praktycznych porad na temat kąpieli małych dzieci można przeczytać w tekście Jak wykąpać noworodka by oszczędzić mu płaczu.

W kwestii bezpieczeństwa w łazience bardzo ważna jest podłoga antypoślizgowa. A także antypoślizgowa mata w wannie lub kabinie prysznicowej. Przydają się także uchwyty dzięki którym łatwiej jest wstawać lub siadać w tej wannie.

Oczywiście nie zawsze mamy w łazience tyle miejsca aby dawać osobno na przykład dwie umywalki. A małe dziecko do tej, która jest na standardowej wysokości zwykle nie dosięga. Można pomyśleć nad rozwiązaniem by umywalkę powiesić nieco(chociaż trochę) niżej, a jeżeli nie wchodzi to w rachubę to w niejednym sklepie da się kupić małe podpórki pod dziecięce nogi, tak aby mycie rąk dla nikogo nie sprawiało problemu. Na ubikację też istnieją nakładki dzięki którym maluch nie będzie się bał, że wpadnie do zbyt wielkiego otworu. Podobnie jest z lustrem. Najlepiej kupić takie nieco większe by i mama, i tata i dziecko nie mieli problemu się przejrzeć.

Jeżeli w domu ma się pojawić niemowlak to przyda się też specjalne miejsce na małą wanienkę. Obok tej wanny warto postawić jakieś pływające zabawki typu statki lub kaczuszki. Czasami można też znaleźć w sklepach książeczki do kąpieli. Kiedy mycie będzie kojarzyć się z zabawą maluch chętniej będzie dbał o higienę.

Wszystkim których zainteresował temat polecamy też artykuły: "Łazienka dla dzieci" albo równie ciekawy "Łazienka przyjazna dziecku".

Dziecko w domu - jak urządzić łazienkę? - dodano: 2022-09-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.