ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Poznajcie sprawdzone zasady

-
Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Poznajcie sprawdzone zasady
Przeglądając media społecznościowe, można zobaczyć idealnie uporządkowane pokoje dziecięce, które wręcz lśnią czystością i zachwycają estetyką. Jednak każdy rodzic wie, że takie zdjęcia są zwyczajnie ustawką, bo mając dzieci naprawdę trudno jest utrzymać porządek. Ale nie jest to niemożliwe. Wystarczy tylko wprowadzić kilka zasad, by osiągnąć cel.Sprzątanie czas zacząć, czyli jak utrzymać porządek w pokoju dziecka


Mówi się, że szczęśliwe dzieci, to często brudne dzieci. Oznacza to, że nadmierne dbanie o to, by zawsze wyglądały nieskazitelnie nie ma wielkiego sensu. W końcu dzieci mają się bawić i miło spędzać czas. Jednak w wielu przypadkach, gdy dziecko kończy się bawić, można odnieść wrażenie, że w jego pokoju przeszedł istny huragan. Ciągłe namawianie pociechy, by sprzątała swoje zabawki, może być trudne. Zrozumiałe jest to, że dzieci bawią się i zapewne będą rozrzucać zabawki, ale jednak wprowadzając kilka zasad, możecie utrzymać pokój we względnej czystości. Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Na pewno sprawdzi się podział pomieszczenia na strefy. W strefie spania oczywiście powinno znaleźć się łóżko i np. fotel, gdzie rodzic może usiąść i czytać dziecku książkę. Kolejną strefą jest strefa zabawy. W tym miejscu powinny znaleźć się półki czy regały, na których umieścicie dziecięce zabawki oraz dywan czy inną matę, na której dziecko może swobodnie się bawić. Należy jeszcze przygotować strefę kreatywną, gdzie znajdą się przybory do rysowania, stolik i krzesełko. Dzięki takiemu podziałowi na strefy ewentualny nieporządek będzie tylko w jednym miejscu.

Jak uporządkować LEGO? Dużo koszy i pojemników się przyda


Budowanie z klocków różnych figur czy też budynków rzeczywiście uczy dzieci kreatywności, ale też rozwija wyobraźnię przestrzenną czy oczywiście psychomotorykę. Jednak każdy rodzic wie, że choć zabawa klockami LEGO bardzo rozwija dziecko, to jednak nadepnięcie klocka gołą stopą bywa bardzo bolesne. A gdy dziecko kocha klocki, to takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Na szczęście i ten problem można szybko rozwiązać. Jak uporządkować LEGO czy inne klocki? Doskonale sprawdzą się organizery, kosze, pojemniki. Te pierwsze będą odpowiednie na zestawy, a dziecko będzie mogło porozdzielać klocki w różnych kolorach i włożyć do poszczególnych przegródek. Kosze czy pojemniki będą odpowiednie na duże klocki. Gdy dziecko przestanie się bawić, wystarczy, że wrzuci klocki do pudełek czy pojemników i gotowe! Jeśli klocki mu się znudziły, poznaj sposoby na kreatywne wykorzystanie klocków LEGO i ponowne zainteresowanie nimi dziecka. Oczywiście, aby tak się stało, od początku trzeba uczyć dzieci systematyczności w sprzątaniu.

Gdy wszystkiego jest za dużo, czyli jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?


Czasami utrzymanie porządku w pokoju dziecka jest trudne z powodu nadmiaru rzeczy. To oznacza, że czas je uporządkować. Jeżeli Wasze dziecko wyrosło już z jakichś ubranek, to wystarczy je usunąć z półek. Możecie je sprzedać czy też oddać. Podobnie rzecz wygląda z zabawkami. Oczywiście bywają sytuacje, że dziecko jest bardzo przywiązane do jakiejś zabawki. W takim przypadku najlepiej postawić jeszcze jeden organizer na zabawki, a dodatkowo możecie z dzieckiem umówić się, że w sytuacji, gdy dostaje nową zabawkę, musi wyrzucić, to znaczy oddać dla innych dzieci, jedną starą. Takie rozwiązanie sprawi, że pokój stanie się bardziej przestronny.


Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Poznajcie sprawdzone zasady - dodano: 2022-11-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.