Jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne?

-
Jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne?
Planowanie wakacji to niezwykle przyjemne zadanie. Realizując je, koncentrujemy się przede wszystkim na wyborze miejscowości, zabytków i atrakcji, które odwiedzimy podczas naszej podróży. Znacznie mniej czasu poświęcamy na kwestie związane z bezpieczeństwem, czyli zakupem dobrej polisy turystycznej. Jak wybrać ubezpieczenie, by móc na urlopie spać spokojnie?


O czym pamiętać, planując wakacje?


Wielu turystów, decydując się na wczasy poza granicami kraju, nie myśli o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, co może się skończyć bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Na ogół przekonujemy się o tym dopiero w momencie, gdy dowiadujemy się o konieczności poniesienia niemałych kosztów związanych z akcją ratowniczą lub kosztownym leczeniem, któremu zostaliśmy poddani. To duży błąd! Od czego powinniśmy zacząć?

Wybierając się w jakiekolwiek miejsce, powinniśmy w pierwszej kolejności się zorientować, jak na miejscu funkcjonuje służba zdrowia i tym samym jak duże koszty możemy ponieść w przypadku ewentualnej hospitalizacji czy transportu do szpitala. Jeśli przykładowo planujemy zimowy wypad do Szwajcarii na narty, musimy liczyć się z tym, że ewentualna akcja ratownicza i kilkudniowy pobyt w szpitalu mogą bardzo mocno wpłynąć na naszą sytuację finansową.

Jak się zabezpieczyć? Warto pomyśleć o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która potwierdza fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego i uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą na takich samych zasadach, na jakich leczeni są obywatele danego kraju. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy karta obejmuje kraj, do którego się wybieramy, i jakie zasady obowiązują na jego terenie.

Czy karta EKUZ zapewnia wystarczające zabezpieczenie podczas podróży zagranicznej? Zdecydowanie nie. Po pierwsze obejmuje jedynie kraje europejskie, a po drugie nie zwalnia całkowicie z kosztów ewentualnego leczenia. W wielu krajach system zdrowotny zakłada współfinansowanie przez pacjenta. EKUZ nie obejmuje również transportu do Polski ani kosztów akcji ratowniczej.

Ubezpieczenie turystyczne – jak je wybrać?


Poszukując odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej na wyjazd, powinniśmy w pierwszej kolejności przygotować listę krajów, które będziemy odwiedzać. Dlaczego? Ze wspomnianego już wcześniej powodu – w każdym kraju zasady funkcjonowania systemu zdrowotnego są nieco inne. Zupełnie inne są również koszty leczenia. O ile w Europie Wschodniej stosunkowo niewielka kwota ubezpieczenia może być wystarczająca, o tyle w przypadku wyjazdu do Austrii czy Szwajcarii już niekoniecznie.

Wybór polisy zależeć powinien również od celu wyjazdu – jeśli planujemy przede wszystkim zwiedzać, zakres ubezpieczenia nie musi być tak szeroki, jak w przypadku wyjazdów na narty czy inne wycieczki, podczas których planujemy uprawiać sporty ekstremalne.

Gdzie szukać odpowiedniej polisy? Chociażby w ofercie Nationale Nederlanden ubezpieczenie turystyczne. Wybór dobrej polisy i wiarygodnego ubezpieczyciela zapewni nam poczucie bezpieczeństwa nawet podczas najbardziej egzotycznego wyjazdu.

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie turystyczne? - dodano: 2023-05-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.