Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Zasiłek rodzinny - ile wynosi i komu przysługuje


-
   

Zasiłek rodzinny - ile wynosi i komu przysługuje
Zasiłek rodzinny to jedna z form pomocy finansowej, którą można otrzymać z budżetu państwa. Ma ona na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem lub dziećmi. Warto dowiedzieć się, kto może otrzymać taką pomoc i o jakich kwotach mowa.

Dla kogo zasiłek rodzinny?

ZasiÅ‚ek rodzinny to Å›wiadczenie dla rodzin, które majÄ… niskie dochody – czyli takie, przy których bardzo trudno jest rodzinÄ™ utrzymać. Kryteria „niskich dochodów” sÄ… Å›ciÅ›le okreÅ›lone i przeliczone na podstawie poprzedniego roku (oznacza to, że osoba starajÄ…ca siÄ™ o zasiÅ‚ek rodzinny w roku 2014 musi przestawić dane o dochodach za rok 2013). Aby zasiÅ‚ek rodzinny zostaÅ‚ przyznany, dochód w przeliczeniu na jednego czÅ‚onka rodziny nie może przekraczać 539 zÅ‚otych miesiÄ™cznie. Od listopada 2014 roku kwota ta ulegÅ‚a zwiÄ™kszeniu i wynosi 574 zÅ‚ote – oznacza to, że zasiÅ‚ek bÄ™dzie Å‚atwiejszy do uzyskania.
Uwaga! Warto zauważyć, że w przypadku, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne, maksymalny dla uzyskania świadczenia dochód to 664 złote.

Wysokość zasiłku

Zasiłek rodzinny nie jest dużą kwotą, jednak w przypadku problemów finansowych z pewnością będzie jakąś formą wsparcia.
W bieżącym roku zasiłek ten wynosi 77 złotych na dziecko do ukończenia 5 roku życia, 106 złotych w przypadku dziecka między 5 a 18 rokiem życia oraz 115 złotych, gdy dziecko ma od 18 do 24 lat.

Gdzie udać się po pomoc?

Aby uzyskać decyzję o przyznaniu świadczeń, należy udać się do urzędu gminy/miasta. Tam otrzymuje się komplet dokumentów niezbędnych do uzyskania decyzji i świadczenia. Osobą, która może ubiegać się o zasiłek jest uczący się albo rodzice lub opiekunowie prawni.

Komu przysługuje zasiłek?

ZasiÅ‚ek rodzinny przyznawany jest na rok, jest to tzw. okres zasiÅ‚kowy, który trwa od 1 listopada danego roku do 31 października roku nastÄ™pnego. JeÅ›li osoba ubiegajÄ…ca siÄ™ o zasiÅ‚ek zÅ‚oży podanie w lutym, to Å›wiadczenie bÄ™dzie przyznane od 1 lutego także do 31 października – wiÄ™c jest to „strata” kilku miesiÄ™cy.

Kryterium dochodowe nie jedynym, które trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie. Może być ono wypłacane bowiem tylko, jeśli:
  • Dziecko nie skoÅ„czyÅ‚o 18 lat (jeÅ›li nie kontynuuje nauki)
  • Dziecko uczy siÄ™ i nie skoÅ„czyÅ‚o jeszcze 21 lat
  • Osoba ubiegajÄ…ca siÄ™ nie ma jeszcze 24 lat, uczy siÄ™ i ma orzeczenie o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci w stopniu umiarkowanym lub znacznym)
  • Osoba ubiegajÄ…ca siÄ™ nie ma jeszcze 24 lat, uczy siÄ™ nie pozostaje na utrzymaniu rodziców (z racji ich Å›mierci lub zasÄ…dzenia od nich alimentów)

Dodatki do zasiłku

Warto wiedzieć, że w zależności od okoliczności można starać się o otrzymanie stosownego dodatku do zasiłku rodzinnego. Kiedy warto postarać się o dodatkowe pieniądze i jakie są to kwoty?
  • Dodatek z tytuÅ‚u opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
    Czyli tzw. „pÅ‚atny wychowawczy”. Wynosi on 400 zÅ‚otych miesiÄ™cznie i przysÅ‚uguje matkom o niskich dochodach, które decydujÄ… siÄ™ nie powrócić do pracy po urlopie macierzyÅ„skim.
  • Dodatek z tytuÅ‚u samotnego wychowywania dziecka
    W tym przypadku wysokość zasiłku wynosi 170 złotych miesięcznie na jedno dziecko, ale nie więcej niż 340 złotych łącznie. Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy dziecko jest niepełnosprawne, dodatek jest powiększony o 80 złotych na jedno dziecko, przy maksymalnej kwocie 160 zł.
  • Dodatek z tytuÅ‚u ksztaÅ‚cenia i rehabilitacji dziecka niepeÅ‚nosprawnego
    To dodatkowe pieniądze w kwotach 60 złotych miesięcznie (gdy dziecko nie ma jeszcze 5 lat) albo 80 złotych (od 18 do 24 roku życia dziecka).
  • Dodatek z tytuÅ‚u rozpoczÄ™cia nauki szkolnej
    Na początku września można otrzymać z budżetu państwa 100 złotych.
  • Dodatek z tytuÅ‚u podjÄ™cia przez dziecko nauki w szkole w innej miejscowoÅ›ci
    Tutaj kwoty zależne sÄ… od tego, czy dziecko mieszka z nami i tylko dojeżdża do innej miejscowoÅ›ci, czy w niej zamieszkuje. W pierwszym przypadku wysokość Å›wiadczenia wynosi 50 zÅ‚otych miesiÄ™cznie, w drugim – 90 zÅ‚otych.
  • Dodatek z tytuÅ‚u wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej
    Przez rodzinę wielodzietną rozumie się tę, w której jest co najmniej troje dzieci. Wówczas na trzecie i na każde kolejne dziecko (ale już nie na pierwsze i drugie) przysługuje 80 złotych miesięcznie.




Zasiłek rodzinny - ile wynosi i komu przysługuje - aktualizacja: 2014-11-04

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.