ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Fotelik dla dziecka tyłem do kierunku jazdy - czy to dobry wybór?

-
Fotelik dla dziecka tyłem do kierunku jazdy - czy to dobry wybór?
Od kilku lat specjaliści głośno i pewnie wypowiadają się na temat fotelików samochodowych. Szczególnie chcą zwrócić uwagę rodziców na to, z jakimi zaletami wiąże się wykorzystywanie fotelików RWF — Rear Way Facing, czyli tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego warto wybrać właśnie taki fotelik samochodowy dla swojego dziecka? Czy usytuowanie fotelika w ten sposób daje gwarancję bezpieczniejszej jazdy?


  1. Foteliki dla dzieci tyłem do kierunku jazdy — do kiedy?
  2. Foteliki samochodowe dla dzieci RWF — dlaczego bezpieczniejsze?
  3. Fotelik samochodowy RWF — komfort rodziców oraz wygoda dziecka


Foteliki dla dzieci tyłem do kierunku jazdy - do kiedy?


W naszym kraju obowiązują wyraźne przepisy dotyczące fotelika samochodowego i przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy. Konieczność taka obowiązuje do 15. miesiąca życia. Są to zwykle foteliki z grupy 0+. Państwo pozostawia późniejsze przewożenie dziecka w gestii rodziców. Jednak doskonale wiadomo, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, a foteliki RWF jako drugi wybór są jak najbardziej pożądane. Wśród dostępnych modeli znaleźć można bezpieczny fotelik samochodowy, którego mocowanie odbywa się za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa, jak i bazy isofix.


Foteliki samochodowe dla dzieci RWF — dlaczego bezpieczniejsze?


Zastanawiasz się, jaki fotelik samochodowy wybrać? Foteliki RWF zostały stworzone po to, by zagwarantować dzieciom najwyższy poziom bezpieczeństwa w groźnych sytuacjach, takich jak gwałtowne hamowanie czy zderzenie. Jednak nie chodzi też o to, by umieścić dziecko w byle jakim foteliku samochodowym RWF, a takim, który dopasowany jest dobrze do wagi i wieku dziecka, a także do samego samochodu. Warto też wiedzieć, że nie każdy fotelik posiada odpowiednie atesty i certyfikat.

Fotelik, który montuje się tyłem do kierunku jazdy, gwarantuje dziecku bezpieczną pozycję. Zapobiega gwałtownemu wychyleniu się malucha z fotelika podczas zderzenia lub kolizji. Dlaczego jest to tak istotne? Anatomia dziecka jest nieco inna, niż osoby dorosłej. Zbyt gwałtowne wychylenie mogłoby narazić pociechę na niebezpieczne urazy kręgosłupa, w efekcie mogące przynieść śmierć.

Przewożenie dziecka tyłem sprawi, że w momencie uderzenia ciało malucha, w tym jego głowa stanowiąca 25% masy ciała, zamiast gwałtownie się wychylić, oprą się jeszcze bardziej o tył fotelika. W ten sposób możesz realnie uchronić zdrowie, a nawet życie swojego dziecka.

Testy zderzeniowe wyraźnie pokazują, że foteliki dla dzieci RWF są aż 5 razy bezpieczniejsze, niż foteliki przodem do kierunku jazdy. Badania przeprowadzane przez Szwedzki Narodowy Instytut Badań Drogowych pokazują też, że dziecko może odnieść nawet do 80% mniej obrażeń w przypadku zderzenia, niż te jadące przodem.


Fotelik samochodowy RWF — komfort rodziców oraz wygoda dziecka


Z fotelikami samochodowymi nie jest tak prosto ze względu na ich ceny. Jednakże do 4. roku życia warto zatroszczyć się o to, by maluch podróżował maksymalnie bezpiecznie. Co więcej, foteliki RWF są tak konstruowane, by obszerne siedzisko gwarantowało maksymalnie dużo miejsca nie tylko na pupę, ale również na nogi.

Martwisz się tym, że nie będziesz widzieć twarzy Twojego dziecka w lusterku? I na to jest rewelacyjne rozwiązanie. Wystarczy zamontować specjalne lusterko na tylnej kanapie, które pozwoli na swobodne obserwowanie pociechy. Sen z Twoich powiek spędza wizja brudnej tylnej kanapy? Rozwiązaniem tego problemu jest zamocowanie maty, która uchroni tapicerkę lub skórę przed podeszwami butów dziecka i pozostawi ją w czystości!

Podsumowanie

Wybór fotelika dla dziecka, ze względu na ogrom propozycji, jest trudny. W wielu przypadkach znaczenie ma też budżet, jaki rodzice są w stanie przeznaczyć na ten zakup. Jednak w każdej sytuacji lepszy będzie fotelik do jazdy tyłem, niż przodem, jeśli pociecha ma mniej, niż 4 lata.


Artykuł sponsorowany

Fotelik dla dziecka tyłem do kierunku jazdy - czy to dobry wybór? - dodano: 2023-08-18

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.