ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zmiana pieluchy

-

Paweł Zawitkowski - fizjoterapeuta

@1L@ To jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji dziecka. Układamy naszą rękę pod jedną z nóżek malucha i opieramy ją na nadgarstku lub przedramieniu. Łokieć tej ręki wysuwamy do przodu, aby nóżka dziecka nie ześlizgnęła się w bok. Dłonią chwytamy drugą nóżkę za udo w pobliżu biodra. Delikatnie obracamy swoją rękę w kierunku dziecka, co spowoduje lekkie „podkręcenie“ jego pupy do góry. Nóżki malucha są lekko odwiedzione i zgięte, ale nie przyciskamy ich do brzuszka. Chwyt ten pozwala na doskonałą kontrolę całego ciała dziecka w trakcie wykonywania wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Eliminujemy w ten sposób chwytanie go za pupę i stópki. Możemy utrzymać albo przywrócić symetryczne ułożenie dziecka, przetoczyć je na boki, zmienić rękę, wytrzeć i umyć plecy. Wyjmujemy pieluchę. Chyba jest dosyć ciężka... (Fot. 29)
@2L@ Przy lekko „podkręconej“ pupie wsuwamy pod nią pieluchę. Przetaczamy dziecko na bok i wsuwamy dalej jedną stronę pieluszki. Cały czas staramy się zainteresować malucha tym, co robimy, jego nogami, naszą twarzą. Zmieniamy rękę, przechylamy dziecko na drugi bok i wsuwamy pieluchę z drugiej strony. Wystarczy powtórzyć cały manewr raz, dwa razy. Dzięki temu nie musimy ciągnąć nóżek dziecka
wysoko do góry. Szybko, łatwo, bezpiecznie, solidnie – marzenie! (Fot. 30)
@3L@ Podobnie jest z wycieraniem pupy. Możemy to robić, kiedy dziecko
leży na plecach i kiedy leży na boku. Przetaczamy malucha na bok i wycieramy pupę chusteczką. Mamy swobodny dostęp do pleców, nie musimy podnosić go do góry. Dwa, trzy obroty wystarczają, żeby wytrzeć i pupę, i plecy, a na dodatek zmienić pieluchę. Zakładamy ją, tak aby nie krępowała spontanicznych ruchów nóżkami. Swobodny ruch nóżek w pełnym, prawidłowym zakresie jest, między innymi, warunkiem dobrego rozwoju stawów biodrowych. (Fot. 31)


Zmiana pieluchy - dodano: 2004-10-17

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.