Advertisement

ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Tężec

-
Tężec jest bardzo groźną choroba zakaźną, której zbagatelizowanie może doprowadzić do poważnego zagrożenia życia a nawet śmierci. Do zarażenia zwykle dochodzi podczas zranienia, a w konsekwencji zabrudzenia rany - najczęściej ziemią, w której znajdują się przetrwalniki laseczek tężca. Bakterie te produkują tetanospazminę, która przenikając wzdłuż włókien nerwowych powoduje uszkodzenie układu nerwowego. Aby nie dopuścić do zarażenia należy każdorazowo i dokładnie myć ręce mydłem i unikać kontaktu zranionego miejsca ze wszystkim, co może spowodować zabrudzenie rany.

Objawy

Do typowych symptomów tej choroby zaliczyć można:
- bóle głowy,
- mrowienie mięśni twarzy,
- ogólny niepokój,
- szczękościsk twarzy, uniemożliwiający otwieranie ust,

Ponadto tężec może powodować częste skurcze mięśni, głównie układu oddechowego, przewodu pokarmowego oraz mięśni biegnących wzdłuż kręgosłupa. Wystarczy niewielki bodziec, który spowoduje nagły, silny skurcz mięśni, co w efekcie doprowadza do złamania kręgów.

Objawy mogą wystąpić po tygodniu, a nawet po kilkunastu tygodniach od momentu przedostania się laseczki do organizmu.

Leczenie

Jeśli rana jest bardzo głęboka, nie należy czyścić jej samemu. W takiej sytuacji powinniśmy zgłosić się do chirurga, który dokładnie oczyści i zdezynfekuje ranę.

W przypadku, kiedy lekarz stwierdzi, że mogło dojść do zarażenia laseczką tężca, stosowane jest podawanie surowicy przeciwtężcowej. Na szczęście w Polsce nie zarejestrowano wielu przypadków zakażenia. Obowiązkowe szczepienia niwelują prawdopodobieństwo zachorowania na tężec. Pamiętajmy jednak, ze szczepienia starsze niż 8 lat powinny być powtórzone.

Tężec - dodano: 2006-09-21

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.