ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak zbudowany jest ząb

-
Ząb składa się z korony, szyjki i jednego lub więcej korzeni. Korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem, natomiast korzeń pokryty jest cementem. Zwykle wewnątrz korzeni znajdują się kanały doprowadzające do korony zęba naczynia krwionośne i nerwy. W każdym korzeniu znajduje się przeważnie jeden kanał. Między koroną i korzeniem znajduje się część łącząca zwana szyjką. Szkliwo jest zbudowane z niewielkiej ilości substancji organicznej (matrycy) i znacznej ilości substancji nieorganicznej (mineralnej), którą stanowią kryształy hydroksyapaptytu. W szkliwie możliwa jest wymiana jonów wapnia, fosforanowych i fluorkowych. Dla zachowania zdrowego szkliwa istotny jest odczyn środowiska jamy ustnej, czyli pH, przy pH kwaśnym następuje rozpuszczanie kryształów hydroksyapatytu i szkliwo ulega demineralizacji, która zapoczątkowuje rozwój procesu próchnicowego.

Szkliwo i fluorki
• do środowiska jamy ustnej fluorki są dostarczane za pośrednictwem past do zębów, płukanek, żeli, pianki i lakierów, które zawierają fluorki,
• fluorki są wbudowywane w zewnętrzną warstwę szkliwa i zwiększają jego odporność na rozpuszczanie w kwasach produkowanych przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej; jest to efekt przejściowy, a zatem wymagane jest stale dostarczanie fluorków do środowiska jamy ustnej np. w postaci pasty do zębów.

Jak zbudowany jest ząb - dodano: 2010-06-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.