Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Endometrioza jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet

Paweł Radwan - ginekolog-położnik
Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź

Paweł Radwan
-
   

Tło problemu

Endometrium to błona śluzowa znajdująca się w macicy kobiety. Endometrioza to stan chorobowy, w którym część tej błony występuje poza macicą, na jajnikach lub w innych miejscach jamy brzusznej. Choroba dotyczy najczęściej kobiet w wieku rozrodczym. Endometrioza często powoduje niepłodność. U 5-10% populacji wszystkich kobiet rozpoznaje się endometriozę. Spośród niepłodnych kobiet odsetek ten wynosi nawet 40%.

Objawy endometriozy

Najczęstsze objawy endometriozy to bóle zlokalizowane w podbrzuszu. Ból może występować podczas miesiączek lub współżycia. Inne objawy to zaburzenia miesiączkowania i niepłodność.

Rozpoznanie endometriozy

Objawy opisane powyżej mogą nasuwać podejrzenie endometriozy. Ultrasonografia przezpochwowa jest cennym narzędziem diagnostycznym w przypadku endometriozy zlokalizowanej na jajnikach (torbiele endometialne). Natomiast jedyną metodą rozpoznającą endometriozę jak również stopień jej zaawansowania jest laparoskopia – czyli zabieg chirurgiczny pozwalający zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej kobiety a także usunąć zmiany.

U większości pacjentek endometrioza ma charakter łagodny.
Związek pomiędzy niepłodnością a łagodną endometriozą nie został ustalony.
Jedno jest pewne, że występuje ona częściej u kobiet z problemem zajścia w ciążę. Niepłodność u kobiet z łagodną endometriozą traktuje się jak niepłodność o niewyjaśnionej przyczynie.

Ciężka endometrioza

Ciężka endometrioza może powodować zmiany w składzie płynu otrzewnowego wywierając niekorzystny wpływ na komórkę jajową, zmieniać stosunki anatomiczne w obrębie narządu rodnego w tym negatywnie wpływać na pracę jajowodów powodując ich niedrożność. Endometrioza ponadto może zaburzać czynność hormonalną jajnika powodując brak owulacji.

Leczenie endometriozy współistniejącej z niepłodnością

Postępowanie w przypadku niepłodnych pacjentek z endometriozą jest inne niż u pacjentek tylko z objawami bólowymi. Przeprowadzono wiele badań oceniających wpływ leczenia farmakologicznego na poprawę płodności. Wskazują one, że nie przynosi ona pożądanych rezultatów, również jako leczenie uzupełniające po operacji usunięcia endometriozy. U pacjentek z łagodnym stopniem endometriozy w czasie laparoskopii należy usunąć ogniska endometriozy. Następnie zaleca się wykonanie inseminacji domacicznych ze stymulacją owulacji. Natomiast niepłodnym pacjentkom z ciężką endometriozą proponuje się zapłodnienie pozaustrojowe. Farmakoterapia stosowana jest w przypadku objawów bólowych.

Endometrioza a szanse na dziecko

U kobiet z ciężką endometriozą szansa na ciążę jest na tyle niska, że zaleca się im wykonanie zapłodnienia pozaustrojowego. Szansa na sukces metodą in vitro jest również niższa u tych pacjentek.

Podsumowanie

U pacjentek niepłodnych z endometriozą:
  • laparoskopia jest „złotym standardem” diagnostycznym. W trakcie zabiegu można usunąć zmiany poprawiając płodność kobiety;
  • w lekkim i średnim stopniu endometriozy w czasie laparoskopii diagnostycznej należy usunąć ogniska endometriozy;
  • poniżej 35 roku życia wskazanym jest przeprowadzić inseminacje domaciczne ze stymulacją jajeczkowania, a w razie braku ciąży przystąpić zapłodnia pozaustrojowego;
  • powyżej 35 roku życia po operacji rekomenduje się zapłodnienie pozaustrojowe.Endometrioza jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności kobiet - dodano: 2011-10-27

                                

Paweł Radwan
Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Inseminacja - najważniejsze informacje
  In vitro - najważniejsze informacje
  Badania w diagnostyce niepłodności
  Przyczyny niepłodności mężczyzn
  Przyczyny niepłodności kobiet
  Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.