ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Farby do pokoju dziecka

-
Farby do pokoju dziecka
Urządzenie pokoju malucha tak, aby odpowiadał wszystkim jego potrzebom, to trudne zadanie dla przyszłych rodziców. Wybór odpowiedniej farby do pokoju dziecka to wbrew pozorem bardzo odpowiedzialne przedsięwzięcie. Przedstawiamy kilka porad, jak wybrać odpowiedni kolor ścian dla naszej pociechy.

Od pewnego czasu w pokojach dziecięcych niezmiennie dominują odcienie pastelowe. Zazwyczaj wybieramy jasną zieleń, błękit czy blady róż, ze względu na pozytywne właściwości przypisywane tym barwom. Wspomniane kolory uspokajają, nastrajają optymistycznie, koją nerwy.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że noworodki widzą bardzo niewyraźnie, początkowo postrzegając świat tylko w odcieniach szarości. W dalszych miesiącach życia zaczynają rozwijać się im receptory podstawowych barw tj. niebieskiej, zielonej i czerwonej, jednak według niektórych naukowców, dziecko zaczyna odróżniać kolory pastelowe dopiero po 3 roku życia.

W związku z tym coraz częściej odchodzi się od stereotypowego wystroju pokoiku, a projektanci wnętrz proponują zestawienia bardziej kontrastowe, kolory zdecydowane i mocno nasycone. We wszystkim jednak należy zachować umiar, ponieważ zbyt jaskrawa kolorystyka może wywoływać u dziecka uczucie niepokoju. Najlepiej ograniczyć ilość barw do dwóch – trzech. Świetnym rozwiązaniem jest także pozostawienie pomieszczenia w bieli, które ożywić można kolorowymi dodatkami, takimi jak meble czy zabawki. Ten pomysł na wystrój szczególnie sprawdza się w małych pokojach, ponieważ jasne barwy wywołują wrażenie większej przestrzeni.

Na wybór farby, którymi malujemy pokoje naszych pociech, istotny wpływ ma również płeć dziecka. Dziewczynkom zazwyczaj przypisane są róże i fiolety, do chłopców lepiej pasują wszelkie odcienie niebieskiego. Czasem warto wyjść poza ten schemat, jednak tego typu podziały są uzasadnione upodobaniami kolorystycznymi małych dzieci , o których dają znać po paru latach.

Kiedy dziecko będzie już wystarczająco duże, najlepiej wtedy jest zapytać je, jaki kolor pokoju chciałoby mieć. Może się okazać, że nasze wcześniejsze wybory farb były nietrafione. Trzeba pamiętać, że pokój dziecka to jego twierdza zabaw wszelakich, by czuło się w nim w pełni szczęśliwe, musimy wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom.

Nie wszystkie farby nadają się do pomalowania pokoju dziecięcego. Wybierając je, trzeba zwrócić uwagę na to, by były to farby ekologiczne. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie mają w swoim składzie żadnych toksycznych i szkodliwych substancji.


Farby do pokoju dziecka - dodano: 2012-09-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.