ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak umeblować pokój dla dziecka, czyli królestwo niemowlaka

-
Jak umeblować pokój dla dziecka, czyli królestwo niemowlaka
Narodziny dziecka, w szczególności pierwszego, to dla rodziców wyjątkowe wydarzenie. Przygotowują się do tego najlepiej, jak potrafią. Kupują łóżeczko, przewijak, zabawki, produkty pielęgnacyjne. Chcą, aby maleństwo miało wszystko, co najlepsze. Zatem jak umeblować pokój, aby nie stwarzał zagrożenia i był przytulny?

Łóżeczko


To oczywiście podstawowy mebel, który musi znajdować się w pokoju. Wbrew pozorom, nie wskazane jest, aby dziecko spało z rodzicami. Może wtedy nastąpić przygniecenie, infekcja, czy nawet śmierć łóżeczkowa. Dlatego najlepiej, aby maleństwo miało swoje łóżeczko, które powinno być wyposażone w odpowiedni materac oraz miękką osłonkę ograniczającą możliwość bolesnego uderzenia malucha w szczebelki łóżeczka.

Przybory pielęgnacyjne

Istotne jest, aby w pokoju maleństwa znajdowało się tzw. miejsce robocze, dzięki któremu możliwe będzie przebieranie, przewijanie i pielęgnowanie dziecka. Idealna wysokość takiego przewijaka to około 100 - 120 cm. Blat powinien być otoczony barierkami, aby dziecko się nie zsunęło. Na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki” matki powinny znajdować się wszelkie przybory pielęgnacyjne. Jest to poręczne i bezpieczne – nie odwracamy się i nie spuszczamy z oczu dziecka. Wygodne i bezpieczne.

Meble

Najlepiej aby były jednocześnie funkcjonalne i kolorowe. Ciężkie, dobrze przymocowane do podłoża, aby przy wspinaczce nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek i nie przygniotły dziecka. Szuflady zabezpieczone przed otwarciem. Ustrzeżemy wtedy malucha przed przygnieceniem sobie palców. Dzieci są ciekawe świata, wszędzie muszą zajrzeć, dlatego często wspinają się po meblach. Ważne, aby usunąć przedmioty, które mogą mu to umożliwić – niskie stoliki, krzesła, komody. W okresie zimowym należy osłonić grzejniki, aby dziecko nie poparzyło się. Wszelkie ostre kanty trzeba również zabezpieczyć. Służą do tego kauczukowe nakładki. Dzięki nim, nawet jeśli maleństwo uderzy się o róg szafki, nie odniesie żadnych obrażeń.

Gniazdka

Są jednocześnie najbardziej niebezpieczne i najbardziej ciekawe dla dziecka. Muszą być poza zasięgiem malucha. Aby uniknąć porażenia prądem, powinny być zablokowane. Sama wtyczka niestety nie wystarczy. Dostępne są w sklepach specjalne blokady, uniemożliwiające dziecku dostęp do elektryczności.

Każdy człowiek potrzebuje swojego miejsca. Szczególnie dziecko do trzeciego roku życia. Jest ono wtedy najbardziej ciekawe świata, potrzebuje czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dobrze umeblowany pokój na pewno zaspokoi jego pragnienia. Drodzy rodzice, do dzieła i powodzenia!

Jak umeblować pokój dla dziecka, czyli królestwo niemowlaka - dodano: 2012-10-03

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.