Advertisement
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Witamina D a nawracające infekcje ucha u dzieci

-
Witamina D a nawracające infekcje ucha u dzieci
Zapalenie ucha u małych dzieci to często występujący problem, przy którym zwykle konieczne jest zapisanie antybiotyku. Do tej pory lekarze nie potrafili podać sposobu na ograniczenie ilości zachorowań u dziecka, które często zmaga się z tą chorobą. Jak jednak udowodnili naukowcy – jest szansa na zmiany.

Zapalenie ucha

Moxarella catarrhalis, Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, enterowirusy, adenowirusy czy wirus RS – to one najczęściej odpowiadają za powstawanie infekcji ucha u dziecka. Objawy zapalenia zwykle są dosyć charakterystyczne:
  • silny ból ucha (u małych dzieci może przejawiać się tarciem ucha, próbami dotknięcia go, a u młodych niemowląt - intensywnym płaczem)
  • ból głowy (dziecko jest marudne, płaczliwe)
  • wysoka gorączka
  • zawroty głowy (dzieci, które już chodzą, mogą chwilami się „zataczać”)
  • wymioty
  • upośledzenie słuchu

Groźne nawroty choroby

Jeśli zapalenie ucha przydarza się dziecku bardzo rzadko, zwykle nie powoduje to groźnych konsekwencji dla ogólnego stanu zdrowia malca. Jednak w przypadku wielu dzieci problemem jest częste nawracanie choroby, co już może doprowadzić do poważnych skutków - jakim jest na przykład trwałe uszkodzenie słuchu. W związku z tym specjaliści wciąż szukają metod na zmniejszenie częstotliwości zachorowań, czego skutkiem są liczne badania.

Szczepionka przeciwko Moxarella catarhalis

Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo, co najmniej 10% przypadków zapalenia ucha u dzieci wywoływanych jest przez bakterię Moxarella catarhalis. Do tej pory nie powstała szczepionka przeciwko tej bakterii, co w rezultacie uniemożliwia ograniczenie ilości zachorowań.

W niedalekiej przyszłości może to jednak się zmienić, ponieważ Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych przyznał badaczom 1,5 miliona dolarów na opracowanie szczepionki przeciwko Moxarella catarhalis. Jak twierdzi Timothy F. Murphy, wybitny profesor medycyny i mikrobiologii w UB School of Medicine and Biomedical Science, który jest głównym autorem badań nad nową szczepionką, dotychczasowe wyniki badań wskazują na możliwość odkrycia antygenów podobnych u wszystkich szczepów i linii genetycznych bakterii. Jeśli tak się stanie, wynalezienie szczepionki będzie już prostym krokiem.

Suplementacja

Inne doniesienia medyczne także wskazują na możliwości ograniczenia nawrotów zapalenia ucha u dzieci. Dla odmiany, szansą jest jednak nie szczepionka, ale podawanie suplementu diety w postaci witaminy D. O tym, że takie działanie może wpływać na ograniczenie zachorowań, świadczy eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Universita degli Studi di Milano.

Włoscy badacze przeprowadzili badanie w grupie 116 dzieci, które cierpiały z powodu nawracających infekcji ucha i u których stwierdzono niedobory witaminy D. Połowie maluchów podawano tę witaminę w dawce 25 mikrogramów, a druga połowa otrzymywała placebo.
W ciągu sześciu miesięcy kontrolowano przypadki ponownych zachorowań na zapalenie ucha w obydwóch grupach. Okazało się, że spośród dzieci, które otrzymywały witaminę D, zachorowało tylko 10 maluchów. W grupie kontrolnej, otrzymującej placebo, liczba ta była prawie trzykrotnie większa (29).
Autorka badań, Susanna Esposito, podkreśla, że te wyniki mogą mieć duże przełożenie na zmniejszenie ilości przypadków zachorowań u dzieci. W przypadku, gdy u dziecka stwierdza się nawracające zapalenia ucha, warto skontrolować u niego poziom witaminy D i w razie niedoborów – wprowadzić suplementację.


Opr.: Karolina Wojtaś


Witamina D a nawracające infekcje ucha u dzieci - dodano: 2014-10-07

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.