ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Odzież sportowa dla dzieci

-
Odzież sportowa dla dzieci
Sport jest idealnym sposobem na to, by zapewnić dziecku atrakcyjne zajęcia oraz zachęcić do dbania o swoje zdrowie. Jednak same chęci – choć są najważniejsze, to nie wszystko. Dziecko powinno mieć również odpowiednie ubranie.


Wybranie idealnej odzieży dla małego sportowca nie jest zadaniem bardzo łatwym, ale nie jest też niezwykle trudne. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
Odpowiedni do zajęć sportowych strój to klucz do sukcesu – dzięki niemu nic nie będzie dziecku „przeszkadzało”, nie będzie też nadmiernie się pociło bądź wychładzało. Jednym z ważniejszych aspektów jest tutaj zatem rodzaj materiału, z którego odzież jest wykonana oraz specjalny krój. Na co należy zwrócić uwagę?

Sporty zimowe

Dziecko, które uprawia sporty zimowe, musi być ciepło ubrane – tylko w taki sposób zapobiegniemy częstym przeziębieniom. Szczególnie istotny jest tutaj wybór odpowiedniej bielizny. Warto kupić ją w sklepie sportowym, by mieć pewność, że jest to bielizna „oddychająca”. Specjalne kalesony / legginsy, termoaktywna koszulka oraz skarpetki o długości pod kolano – cały ten zestaw musi być wykonany z materiałów, które będą „odprowadzały” pot na zewnątrz.
Smyk, który trenuje sporty zimowe, powinien mieć także dobrze przylegający golf, oprócz tego niezbędne są oczywiście ocieplana kurtka oraz ocieplane spodnie. Najlepiej jest zakupić je również w sklepie sportowym – powinny być bowiem dosyć cienkie (aby nie krępowały ruchów), a jednocześnie bardzo ciepłe. Niezbędnymi dodatkami są oczywiście elementy wentylacyjne, koniecznością jest też wodoodporny materiał. By uniknąć odmrożeń, dziecko musi mieć na sobie dobre rękawiczki.

Sporty letnie

W okresie letnim nie przywiązuje się tak dużej uwagi do rodzaju ubrania, co może grozić przegrzaniem się organizmu dziecka i w konsekwencji – chorobą. Warto więc pamiętać, że sport w gorące dni także wymaga odpowiedniej odzieży.
Koszulka oraz spodenki, w których dziecko będzie trenowało, muszą być wykonane z przewiewnego materiału. Jakiekolwiek sztuczne dodatki będą powodowały, że tkanina nie będzie „oddychać”, a pot będzie produkowany w dużych ilościach. Odzież z termoregulacją umożliwi z kolei „odprowadzenie” wilgoci.
Bardzo ważnym czynnikiem jest krój. Odzież musi być tak dopasowana, aby umożliwiała pełną swobodę ruchów i nie krępowała ciała. Jednocześnie nie powinna być zbyt luźna – duże fałdy materiału z pewnością będą uniemożliwiały dziecku swobodne ćwiczenia.
Jeżeli sportem, który będzie wykonywało dziecko, jest piłka nożna, trzeba również wyposażyć je w specjalne getry, czyli elastyczne skarpety sięgające do kolan. Ten element stroju jest bardzo ważny pod kątem zdrowotnym – pozwala na zamocowanie specjalnych ochraniaczy, które zabezpieczają dziecko przed kontuzjami. Getry te muszą być doskonale dopasowane – tak, by nie uciskały naczyń krwionośnych, gdy pod nimi zostaną już umieszczone ochraniacze.

Obuwie

Warto pamiętać, że do zestawu ubrań dla małego sportowca należy również odpowiednie obuwie. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest kupowanie butów „na wyrost”, co może nie tylko doprowadzić do urazów i różnego rodzaju kontuzji, ale też sprawia, że aktywność dziecka jest bardzo utrudniona. Dlatego warto udać się do sklepu sportowego i wyjaśnić sprzedawcy, jak typ sportu pragnie uprawiać nasze dziecko. Skorzystanie z pomocy eksperta będzie najlepszym sposobem na dokonanie trafnego wyboru.

Odzież sportowa dla dzieci - dodano: 2017-10-15

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.