Advertisement
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Co zrobić gdy budżet domowy się nie spina?

-
Co zrobić gdy budżet domowy się nie spina?
Życie z ołówkiem w ręku to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Niestety nie każdego stać na luksus nieliczenia się z pieniędzmi i robienia zakupów pod wpływem impulsu. Jak więc prowadzić budżet domowy, by nie zwariować?

Jest kilka modeli prowadzenia budżetu domowego. Najpopularniejszy to ten, gdy można liczyć na stałe miesięczne przychody i na ich podstawie planować wydatki. O ile niezbędne opłaty i wydatki na życie nie przekraczają kwoty dochodów, ze zmieszczeniem się w comiesięcznej pensji nie powinno być żadnego problemu. W wariancie optymistycznym uda się nawet coś odłożyć na nieprzewidziane wydatki.

Nieco trudniejszą jest opcja, w której dochody są nieregularne i w zasadzie nigdy nie wiadomo kiedy pieniądze pojawią się na koncie. Nieregularnie zasilany budżet domowy to prawdziwe wyzwanie. Jest to sytuacja z jednej strony patowa, z drugiej stanowi potężną lekcję domowej ekonomii. Przede wszystkim nie można zapominać o comiesięcznych opłatach. Lekceważenie ich to pierwszy krok na drodze ku długom. Drugim najczęściej popełnianym grzechem jest impulsywne robienie nieprzemyślanych zakupów, gdy tylko pojawi się większa kwota pieniędzy.

Gospodarowanie pieniędzmi to sztuka, której można się nauczyć. Nie jest trudne oszczędzanie metodą odejmowania sobie od ust, ale też nikt nie jest fanem takiej metody. Dużo rozsądniej jest oszczędzać z głową. Przede wszystkim trzeba zapamiętać kilka podstawowych zasad:

Podstawowe zasady oszczędzania

  • Nigdy nie kupuj więcej jedzenia niż, jesteś w stanie zjeść.
  • Na zakupy spożywcze idź z listą.
  • Nigdy nie rób zakupów, gdy jesteś głody. W takim stanie nakupujesz dużo potraw, których potem nie dasz rady zjeść, nie oprzesz się kupowaniu słodyczy.
  • Zamień długie leżenie w wannie na prysznic. Znacząco oszczędzisz wodę.
  • Nie zostawiaj włączonego światła w pomieszczeniu, w którym długo nie przebywasz. Ale pamiętaj: nie gaś światła, jeśli wychodzisz na krótką chwilkę, to pozorna oszczędność.
  • Korzystaj z wyprzedaży.
  • Uważaj na promocje, często poza promocjami ceny są niższe.
  • Przy kupowaniu artykułów przemysłowych korzystaj ze sklepów internetowych, ceny mogą być dużo niższe niż w sklepach stacjonarnych.

Jednak nawet przy najbardziej racjonalnym gospodarowaniu finansami może przydarzyć się domowa dziura budżetowa. Co wtedy? Nie ma sensu wpadać w panikę, trzeba racjonalnie rozpatrzyć wszystkie możliwości zaradzenia kłopotom. Najprościej jest poprosić o pożyczkę rodzinę lub znajomych. W sytuacji, gdy nie mogą nam pomóc, można skorzystać z koła ratunkowego, jakim jest szybka pożyczka przez internet. Obecne oferty na rynku pozwalają pożyczyć nawet 10 000 złotych i skorzystać z dwuletniego okresu spłaty. Przy takich warunkach spłacenie pożyczki nie powinno być problemem.

Co zrobić gdy budżet domowy się nie spina? - dodano: 2016-07-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.