Advertisement

ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Choroba zezowa u dzieci

-

Dorota Opławska - okulista

I stopień specjalizacji z okulistyki; asystent w Oddziale Okulistyki WSS im. Rydygiera w Krakowie

Patrząc na wprost na dany przedmiot widzimy go ostro i wyraźnie jednym i drugim okiem. Dzieje się tak, ponieważ osie gałek ocznych ustawione są pod optymalnym kątem, a światło odbite od przedmiotu pada na miejsce najlepszego widzenia siatkówki, czyli plamkę żółtą. Patrząc we wszystkich 9 kierunkach ruchy gałek ocznych są symetryczne, a zawdzięczamy to prawidłowej pracy mięśni i nerwów okoruchowych. Kiedy praca tychże jest zaburzona gałki oczne wykonują ruchy niesymetryczne, a w oku zezującym światło pada w pobliżu plamki żółtej, gdzie ostrość wzroku jest znacznie obniżona, co może prowadzić do niedowidzenia, a nawet ślepoty oka zezującego.

Jeżeli rodzice zauważą, że dziecku jedno oko „ucieka”, czyli ruchy gałek ocznych są niesymetryczne. Należy niezwłocznie udać się do okulisty w celu diagnostyki choroby zezowej, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom oka zezującego. Okulista powinien wykonać następujące badania – ocena ostrości wzroku (jest to możliwe nawet u bardzo małych dzieci), ocenę wady refrakcji, ocenę dna oka, oraz specjalistyczne testy określające zaawansowanie ew. choroby zezowej. Leczenie: najczęstszą przyczyną zeza jest wada refrakcji, zatem dobranie odpowiednich okularów jest leczeniem zasadniczym, zasłanianie oka zdrowego, a w cięższych przypadkach wskazane jest leczenie operacyjne.

Uwaga!!! Bardzo ważne jest rozpoznanie i leczenie choroby poniżej 3 roku życia, gdyż po tym okresie może być nieskuteczne ze względu na utrwalenie niedowidzenia.

Choroba zezowa u dzieci - dodano: 2003-01-10

Avatar
Dorota Opławska - okulista

I stopień specjalizacji z okulistyki; asystent w Oddziale Okulistyki WSS im. Rydygiera w Krakowie

  • więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.