ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Świnka u dzieci - objawy świnki i metody leczenia

-
Świnka u dzieci - objawy świnki i metody leczenia
Świnka, nazywana również nagminnym zapaleniem przyusznic, jest jedną z często występujących chorób zakaźnych u dzieci, choć mogą się nią zarazić również dorośli. Typowe objawy świnki to zapalenie ślinianek i towarzysząca temu bolesność w przełykaniu. Leczenie choroby polega na podawaniu środków obniżających gorączkę i przeciwbólowych. W większości przypadków pomaga również owinięcie szalikiem obolałych miejsc na twarzy.

  1. Świnka - choroba zakaźna wieku dziecięcego
  2. Świnka - jak dochodzi do zarażenia?
  3. Świnka - objawy
  4. Świnka - leczenieŚwinka - choroba zakaźna wieku dziecięcego


Świnka, podobnie jak różyczka, to wirusowa choroba zakaźna, występująca najczęściej w wieku dziecięcym. Każdy przypadek zachorowania na świnkę wymaga lekarskiej konsultacji. Choroba z reguły ma łagodny przebieg, jednak może prowadzić do poważnych powikłań, np. zapalenia opon mózgowych. Świnka u dzieci pojawia się najczęściej około 5-15 roku życia, jednak może się nią zarazić również dorosły. Na świnkę można zachorować, wbrew powszechnej opinii, więcej niż raz w ciągu życia, jednak nie zdarza się to często. Przed chorobą chroni szczepienie MMR, które również jest bezpiecznym zabezpieczeniem przeciwko innym chorobom wirusowym, jak różyczka czy odra.


Świnka - jak dochodzi do zarażenia?


Nagminne zapalenie przyusznic powoduje wirus z grupy paramyksowirusów, który znajduje się w ślinie osoby chorej. Do zarażenia świnką może zatem dojść przez drogę kropelkową, bezpośredni kontakt z chorym czy używanie tych samych sztućców lub szklanek, na których znajdują się resztki zarażonej śliny. Przebieg choroby zależy od odporności organizmu, jednak w większości przypadków jest łagodny.


Świnka - objawy


Świnka wykluwa się przez około 2-3 tygodnie. Dziecko, zarażone wirusem świnki, staje się marudne, a także może skarżyć się na bóle brzucha i głowy oraz lekko podwyższoną temperaturę. Pierwszym charakterystycznym objawem świnki jest nagły obrzęk ślinianek przyusznych. Skóra nad gruczołami staje się mocno napięta, choć nie jest zaczerwieniona. Zapalenie ślinianek powoduje u dziecka trudności z przełykaniem. Otworzenie szerzej ust również sprawia maluchowi ból, co uniemożliwia mu, nie tylko jedzenie i picie, ale również umycie zębów. Opuchlizna gruczołów ślinowych nasila się przez 2-3 dni i powoduje wzrost temperatury, a następnie samoistnie zanika. Świnka u dziecka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, zwłaszcza, gdy w jej przebiegu pojawiają się niepokojące objawy, jak: wymioty, pogorszenie się słuchu, drgawki, powiększenie jąder lub utrata przytomności.


Świnka - leczenie


Leczenie świnki należy zacząć od izolacji chorego dziecka na co najmniej 10 dni i zapewnienia mu wypoczynku. Ulgę w bólu przyniosą środki przeciwbólowe oraz ogrzewanie obolałych miejsc poprzez, np.: smarowanie maścią rozgrzewającą czy założenie szalika z miękkiego materiału. Dziecku można podawać witaminy oraz leki przeciwgorączkowe. Ze względu na problemy z przełykaniem choremu najlepiej podawać płynne jedzenie, które nie wymaga żucia. Dziecko nie powinno pić słodkich i gazowanych napojów.

Świnka u dzieci - objawy świnki i metody leczenia - dodano: 2018-01-30

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.