Czy można otrzymać odszkodowanie za uszkodzony w wypadku fotelik dziecięcy? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czy można otrzymać odszkodowanie za uszkodzony w wypadku fotelik dziecięcy?

-
Czy można otrzymać odszkodowanie za uszkodzony w wypadku fotelik dziecięcy?
Dobry fotelik dziecięcy, posiadający wszystkie atesty kosztuje ok. 1000 zł. Jeśli zostanie uszkodzony podczas kolizji lub wypadku, rodzic koniecznie musi wymienić go na nowy. Przed ponownym wydatkiem może go jednak uchronić producent fotelika lub ubezpieczyciel.

Nawet podczas drobnej stłuczki, fotelik dziecięcy przejmuje na siebie ogromne obciążenia. I nawet jeśli nie widać na nim żadnych uszkodzeń, to może być już niewystarczający bezpieczny, by dalej przewozić dziecko. Producenci fotelików zalecają ich wymianę na nowe po każdym zdarzeniu, w którym mógł ucierpieć ich mechanizm. Niestety koszt nowego fotelika nie jest mały.

Darmowa wymiana fotelika

Niektórzy producenci fotelików dziecięcych chcąc zapewnić pełne bezpieczeństwo swoim najmłodszym klientom, a jednocześnie nie narażać ich rodziców na dodatkowe koszty, oferują wymianę powypadkowych fotelików za darmo. Przed zakupem fotelika warto dowiedzieć się, która firma świadczy taką usługę. Są to m.in. Recaro, BeSafe czy Kiddy. A jak taka wymiana wygląda w praktyce? Wystarczy udać się wraz z paragonem potwierdzającym zakup do sklepu, w którym został nabyty fotelik. Należy mieć również przy sobie potwierdzenie, że fotelik brał udział w kolizji lub wypadku (może to być np. notatka policyjna z miejsca zdarzenia). Przedstawiciel sklepu skontaktuje się z producentem i załatwi wszelkie formalności. W ustalonym terminie rodzic może odebrać nowy fotelik w sklepie lub zostanie on przesłany pod wskazany adres.

Odszkodowanie za fotelik z OC

Jeśli się okaże, że producent fotelika nie oferuje darmowej wymiany, rodzic może ubiegać się o zwrot kosztów od ubezpieczyciela. Sprawa jest dość prosta, jeśli to nie Ty jesteś sprawcą zdarzenia. W takiej sytuacji możesz bowiem ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, poszkodowany ma możliwość otrzymania rekompensaty za poniesione straty. Jeśli należy do nich także fotelik samochodowy, ubezpieczyciel ma obowiązek uwzględnić to podczas ustalania wysokości odszkodowania. Wymaga to przedstawienia większej ilości dokumentów np. potwierdzenia, że producent danego fotelika rekomenduje jego wymianę po zdarzeniu drogowym czy przedstawienie dowodu, że podczas wypadku fotelik rzeczywiście był zamontowany w aucie.

Pamiętaj, że jeśli Twój ubezpieczyciel uczestniczy w systemie BLS (bezpośredniej likwidacji szkody), to do niego możesz zwrócić się o wypłatę odszkodowania. Jeśli jednak nie będziesz w pełni zadowolony z usług towarzystwa, przy zakupie kolejnej polisy możesz je zmienić na inne (sprawdź, jak wygląda zmiana OC wg kalkulator-oc-ac.auto.pl).

Odszkodowanie z polisy Autocasco

Jeśli to Ty byłeś sprawcą kolizji, sytuacja trochę się komplikuje. Ubezpieczyciel u którego kupiłeś polisę OC, nie wypłaci Ci odszkodowania, a zlikwiduje jedynie szkody osoby pokrzywdzonej w zdarzeniu. Na taką ewentualność przyda Ci się ubezpieczenie AC, które może pokryć koszty nowego fotelika. Oczywiście warto być przewidującym i już na etapie wyboru polisy upewnić się, że w ramach podpisanej umowy otrzymamy odszkodowanie za fotelik (cenę i zakres wielu ubezpieczeń możesz sprawdzić w kalkulatorze oc).

Dlaczego to takie ważne? Część towarzystw gwarantuje takie świadczenie w ramach standardowej polisy AC. W Link4 otrzymasz np. do 1000 zł na zakup nowego fotelika. Niektórzy ubezpieczyciele traktują jednak fotelik jako wyposażenie dodatkowe, które wymaga odpowiedniego rozszerzenia polisy i nieco podnosi składkę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy Twoje ubezpieczenie uwzględnia ochronę fotelików dziecięcych, koniecznie zajrzyj do OWU i sprawdź, czy wszystkie elementy zamontowane w samochodzie są objęte ochroną.

Czy można otrzymać odszkodowanie za uszkodzony w wypadku fotelik dziecięcy? - dodano: 2018-03-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.