ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Baby Dove - mydło czy kostka myjąca? Jaka jest różnica?

-
Baby Dove - mydło czy kostka myjąca? Jaka jest różnica?
Pielęgnacja delikatnej skóry małego dziecka może przyprawić niejedną mamę o zawrót głowy. Na szczęście z Baby Dove nawet to trudne zadanie stanie się łatwiejsze. Sprawdź, jak zadbać o swoje maleństwo i nie zapominaj, że nie ma mam idealnych, są tylko te prawdziwe.

Spis treści:
 1. Najważniejsze cechy skóry dziecka
 2. ABC pielęgnacji niemowlęcia
 3. Pielęgnacja pępka
 4. Kąpiele i pielęgnacja skóry
 5. Mity na temat kąpieli maluszka
 6. Przewijanie
 7. Baby Dove - warto zaufać specjalistom
 8. Kosmetyki pielęgnacyjne dla najmłodszych


Pielęgnacja niemowlęcia z Baby Dove


Skóra małego dziecka różni się od skóry dorosłego człowieka. Właśnie dlatego niemowlę wymaga zupełnie innej pielęgnacji i wiele mam, wybierając kosmetyki dla swojego maleństwa, traci głowę. Reklamy promują coraz to nowe preparaty, a fora dla rodziców przepełnione są sporami o to, które preparaty są najlepsze. Wszystko to sprawia, że mamy (szczególnie te młode) czują się zagubione i nie potrafią odnaleźć się w gąszczu ofert. Zdarza się, że komentarze innych internautek powodują wyrzuty sumienia u kobiet szukających porad w sieci. Jak więc żyć świadomie, nie szkodzić swojemu dziecku i nie zwariować? Z rozwiązaniem spieszy marka Baby Dove, która oferuje rodzicom specjalną linię kosmetyków, stworzoną specjalnie z myślą o najmłodszych. Dzięki wiedzy na temat pielęgnacji skóry dziecka oraz właściwym preparatom codzienne zabiegi staną się prawdziwą przyjemnością. Pamiętaj jednak, że w macierzyństwie liczą się nie tylko obowiązki. Najważniejsze są Twoje relacje z małym człowiekiem, dlatego dbaj o nie w pierwszej kolejności. Wpadki (nawet te higieniczne) zdarzają się wszystkim (również doświadczonym rodzicom).


Najważniejsze cechy skóry dziecka


Różnice w fizjologii dorosłych i dzieci są znaczące. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, dotyczą nie tylko ich wielkości, jednak przede wszystkim zdolnością do udziału w procesach zachodzących w organizmie. Nietrudno się domyślić, że skóra niemowlęcia różni się od powłoki ciała osoby dorosłej. Opowiada o tym, m.in. współpracująca z Baby Dove dr Zilda – dermatolog dziecięcy i mama dwójki dzieci. Według specjalistki skóra maluszka jest cienka, ma delikatną barierę ochronną (substancje przenikają przez nią z łatwością), szybko traci nawilżenie, ma kwaśne pH. Właśnie dlatego maleństwo potrzebuje szczególnie uważnej pielęgnacji zwłaszcza w pierwszych dniach życia. Czy wiesz, czym jeszcze charakteryzuje się skóra niemowlęcia?

Wysokie pH


Skóra maluszka ma kwaśne pH, co pozwala jej na walkę z nieznanymi dotychczas drobnoustrojami. Dziecko potrzebuje zatem delikatnych substancji myjących o odpowiednim, neutralnym dla ich skóry pH, które nie wpłyną na zmianę kondycji naskórka. Warto pamiętać też, że nie najlepszym pomysłem jest stosowanie w czasie kąpieli mydeł zasadowych, które zmieniają pH skóry. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybieranie produktów o lekko kwaśnym odczynie.

Mydło czy kostka myjąca? Jaka jest różnica?


Dziecko w życiu płodowym bezustannie przebywa w płynie, przez co jego skóra jest nawilżona i jędrna. Po przyjściu na świat maź płodowa zanika, dlatego maluszek wymaga regularnego nawilżania. Z tego powodu warto sięgać po kostki myjące w czasie kąpieli (m.in. kostka myjąca Baby Dove Rich Moisture), które są łagodniejsze i bardziej odżywcze niż zwykłe mydła dla maluchów.


Jaka jest miedzy nimi różnica? Mydło to wyższe sole kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego o zasadowym, niekorzystnym dla skóry  pH (9-10,5pH). Z kolei kostka myjąca Dove to syndet, czyli połączenie bardzo delikatnych składników myjących, m.in. soli sodowej izotionianu oleju kokosowego i co najważniejsze, kostka ma pH neutralne dla skóry (pH ok. 7). Dodatkowo kostka myjącą Baby Dove jest wzbogacona o 1/4 kremu nawilżającego i jest odpowiednia dla dzieci od pierwszych dni życia.

Trzeba także pamiętać, by po każdym myciu dziecka dokładnie nawilżać jego skórę. Pomogą w tym specjalne balsamy, np. balsam Baby Dove Rich Moisture, który zapewnia nawilżenie nawet do 24h.

Delikatna pupka


Szczególnie narażona na uszkodzenia jest skóra na pupie dziecka. Ta część ciała znajduje się bowiem pod pieluszką i jest poddawana działaniu takich czynników jak wilgoć, ciepło oraz kwaśne pH. Nierzadko w kupce i moczu bobasa znajdują się drobnoustroje, które dodatkowo podrażniają okolicę pieluszkową. Właśnie dlatego warto sięgnąć po krem przeciw odparzeniom Baby Dove Rich Moisture. Zadaniem preparatu jest stworzenie bariery ochronnej zapewniającej dziecku komfort i bezpieczeństwo.

Uwaga na oczka


Choć skóra dziecka jest zdecydowanie bardziej wrażliwa, niż skóra nas dorosłych, nasze oczy są równie wrażliwe jak oczka maleństwa. Warto o tym pamiętać, myjąc główkę dziecka. Dostanie się drażniących preparatów powoduje płacz i rozdrażnienie malucha, który nie wie, co się dzieje i nie potrafi poradzić sobie z problemem. Również w tym przypadku warto zaufać doświadczeniu ekspertów Dove. Szampon Baby Dove Rich Moisture nie tylko myje skórę główki dziecka, ale chroni także jego delikatne oczka.

Wrażliwa skóra głowy


Skóra pokrywająca główkę maluszka jest wyjątkowo wrażliwa – może ulec podrażnieniu nawet w czasie wycierania dziecka po kąpieli. Dobrym pomysłem jest zatem ubieranie maleństwa w ręcznik z kapturem, który wchłania wodę.


ABC pielęgnacji niemowlęcia


Pielęgnacja niemowlęcia to niełatwe zadanie, jednak nie warto martwić się zapas. Każdy rodzic, szczególnie ten świeżo upieczony, musi dać sobie czas na naukę i obserwację własnego dziecka. Bliska więź z maluchem pozwoli na zrozumienie zachowania niemowlęcia i pomoże udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o kilku niezwykle istotnych punktach codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.


Pielęgnacja pępka


Pępowina gwarantuje dziecku dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych w życiu płodowym. W tym czasie umożliwia też maleństwu pozbywanie się produktów przemiany materii. Po przyjściu na świat dziecko jest rozdzielane z mamą i od tego czasu, z każdym dniem jego organizm się usamodzielnia. Zadaniem rodziców jest jednak pielęgnowanie kikuta pępowinowego, który musi się prawidłowo zabliźnić.

Kikut pępowinowy to liczący około dwóch centymetrów fragment pępowiny. Tuż po odcięciu jest spięty specjalnym zaciskiem, który usuwa się przed wypisaniem dziecka i mamy do domu. W pierwszych dniach po narodzinach kikut przybiera kolor białoniebieski. Pozostawiona część pępowiny jest też bardzo wilgotna. Z każdym dniem kikut jednak obkurcza się, stopniowo wysycha i twardnieje. W tym okresie zmienia się również kolor fragmentu pępowiny, która przybiera barwę żółtobrązową, a z czasem czarnobrązową. Kikut pępowinowy odpada zazwyczaj w 5.-15. Dobie życia, jednak zdarza się, że towarzyszy dziecku dłużej.

Kikut pępowinowy jest szczególnie narażony na zakażenia i infekcje, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Najważniejszym zadaniem rodziców jest przestrzeganie zasady mówiącej o tym, że pępuszek dziecka musi być czysty i suchy. Specjaliści zalecają przemywanie go raz dziennie wodą z mydłem i przecieranie tej okolicy płynem dezynfekującym skórę kilka razy dziennie. Trzeba pamiętać, by nie moczyć kikuta pępowinowego kikuta i unikać stosowania emolientów, które działają konserwująco, przez co wydłużają okres oddzielenia się pozostałości po pępowinie.


Kąpiel


Gruczoły potowe małych dzieci nie są w pełni rozwinięte, dlatego pot oblepia skórę, co zwiększa podatność maluszka na odparzenia i otarcia. Właśnie dlatego warto pamiętać o codziennych kąpielach, szczególnie w okresie letnim. Nie zapominajmy także o tym, że mycie maleństwa to świetna okazja do budowania relacji z nim. Dziecko musi bowiem w pełni zaufać rodzicom, przełamać swoje lęki związane z wodą i poczuć się pewnie w rękach mamy czy taty. Ponadto to doskonała okazja do zabawy oraz przyzwyczajania maleństwa do codziennych rytuałów. Jeśli kąpiemy maluszka zawsze przed snem, z czasem zrozumie, że mycie jest preludium do usypiania, co ułatwi mu zachowanie właściwego rytmu dobowego.

Do codziennych kąpieli warto używać specjalnych płynów i emulsji z linii Baby Dove Moisture, które zapobiegną wysuszeniu delikatnej skóry dziecka i pomogą w codziennej pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest również temperatura wody, która powinna wynosić około 35-37 stopni. Dzięki temu maleństwo będzie czuło się komfortowo. Nie zapominajmy jednak, że nawet ciepła woda nie zapewni dziecku dobrego samopoczucia, jeśli w pomieszczeniu, w którym stoi wanienka, jest za zimno. Optymalna temperatura dla pokoju kąpielowego to 23-24˚C.

Małe dzieci traktują kąpiel jak zabawę, dlatego warto wcześniej przygotować wszystkie przedmioty, które będą nam potrzebne w czasie mycia szkraba. Ułóżmy więc w zasięgu ręki cienki i miękki ręcznik, czystą pieluszkę tetrową, myjkę bawełnianą, sól fizjologiczną do przemywania oczek, płyn do kąpieli lub kostkę myjącą, szampon oraz waciki i patyczki kosmetyczne. Z pewnością przyda się też miękka szczoteczka do czesania delikatnych włosków oraz miseczka z letnią wodą do mycia twarzy maleństwa. Nie zapominajmy też, by uszykować ubrano, w które ubierzemy dziecko po kąpieli. Przygotowanie wszystkich akcesoriów kąpielowych ułatwi nam zadanie i pozwoli usprawnić całą procedurę. Pozostanie więc tylko uważne mycie dziecka i świetna zabawa oraz radość ze wspólnie spędzonego czasu.


Mity na temat kąpieli maluszka


W sieci narosło wiele mitów dotyczących kąpieli dziecka, co wprawia niejedną mamę w osłupienie. Na szczęście Baby Dove łamie nie tylko stereotypy dotyczące wyglądu kobiet oraz macierzyństwa. Marka z łatwością rozprawia się także z mitami dotyczącymi pielęgnacji najmłodszych. W które "opowieści kąpielowe" nie warto wierzyć?

Zabawy podczas kąpieli


Dziecko musi być kąpane codzienne


Rzeczywiście najlepiej, by maluszek był kąpany codziennie, jednak jeśli czasami pozwolimy sobie na dzień dziecka – nic złego się nie stanie. Pamiętajmy jednak, by zadbać wówczas o dokładną pielęgnację okolicy pieluszkowej i przemycie fałdek. Nie zapominajmy też, że nie wszystkie dzieci mogą być kąpane codziennie! Dotyczy to przede wszystkim maluchów cierpiących na atopowe zapalenie skóry. W ich przypadku specjaliści zalecają kąpiele raz na tydzień, a w niektórych przypadkach nawet raz na dziesięć dni. Nie oznacza to jednak, że tych dzieci nie dotyczą zasady higieny! Wręcz przeciwnie. Maluchy są myte i smarowane specjalnymi preparatami codziennie. Ogranicza się natomiast moczenie ich w wodzie. Codziennej pielęgnacji (bez względu na to, czy dziecko cierpi na AZS czy nie) wymaga skóra krocza, pupki, rączek, buzi i szyi.

Nie należy kąpać dziecka w czasie choroby


Niektórzy rodzice są przekonani, że nie należy kąpać dziecka, które jest chore. Dotyczy to również przeziębień. Niestety to przekonanie ma niewiele wspólnego z zaleceniami specjalistów. Chory maluszek poci się zdecydowanie bardziej niż zdrowe dziecko, dlatego jego skóra wymaga dodatkowej pielęgnacji. Warto pamiętać także o tym, że kąpiel może przynieść ulgę maluszkowi dręczonemu przez katar. Ciepła woda rozluźnia bowiem zalegającą wydzielinę i ułatwia usuwanie jej z dróg oddechowych, udrażniając zatkany nosek. Trzeba jednak wiedzieć, że w czasie choroby musimy zadbać o właściwą temperaturę wodę i pomieszczenia, w którym kąpiemy dziecko. Należy przede wszystkim unikać gwałtownych zmian temperatury. Warto też zrezygnować z mycia dzieci gorączkujących. W tym przypadku wyjątkiem są jednak kąpiele mające działanie ochładzające.

Kąpiel jest możliwa tylko po odpadnięciu kikuta pępowinowego


Wśród rodziców krąży też mit mówiący o tym, że dziecka nie należy kąpać, dopóki kikut pępowinowy nie odpadnie. Nie zapominajmy, że w niektórych przypadkach pozostałość po pępowinie oddziela się po kilku tygodniach. Higiena z pewnością nie może poczekać. Trzeba więc wiedzieć, że kąpiel dziecka z kikutem pępowinowym jest jak najbardziej możliwy, jednak musimy pamiętać o tym, by nalać nieco mniej wody do wanienki i zwrócić szczególną uwagę na osuszenie pępka po wyjęciu malucha z wody.

Smarowanie dziecka oliwką po kąpieli to konieczność


Wiele osób uważa, że świetnym sposobem na nawilżenie ciała dziecka jest smarowanie go po kąpieli olejkiem. Trzeba wiedzieć, że olejki działają przede wszystkim natłuszczająco i nie są polecane maluchom mającym skłonność do powstawania potówek. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie balsamów, emulsji i mleczek hipoalergicznych.


Przewijanie dzieckaPielęgnacja niemowlęcia z Baby Dove


Przewijanie maluszka to jeden najważniejszych punktów pielęgnacji. Warto robić to jak najczęściej, ponieważ dzięki temu unikniemy wielu przykrych dolegliwości, np. pieluszkowego zapalenia skóry. Ponadto trzeba pamiętać, że sama wymiana pieluszki to nie wszystko. Równie ważne jest dokładne oczyszczenie pupki maleństwa i okolic intymnych. Najlepiej używać do tego specjalnych chusteczek, np. Baby Dove Rich Moisture chusteczki pielęgnacyjne lub Baby Dove Sensitive Moisture chusteczki pielęgnacyjne. Po oczyszczeniu i osuszeniu skóry w okolicy pieluszkowej warto pozwolić maleństwu na kilka albo kilkanaście minut leżakowania z gołą pupkę. Ułatwi to dokładne wyschnięcie i oddychanie naskórka. Tu przed nałożeniem nowego pampersa warto zastosować krem przeciw odparzeniom, np. krem przeciw odparzeniom Baby Dove Rich Moisture.


Baby Dove - warto zaufać specjalistom


Linia Baby Dove to kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych. Nad ich przygotowaniem pracował sztab specjalistów znających potrzeby skóry małych dzieci. Warto dodać, że marka Dove jest na rynku kosmetycznym od wielu lat, przez co zdobyła zaufanie nie tylko klientów, ale przede wszystkim ekspertów. Wieloletnie badania nad składem kosmetyków pozwoliły sprawdzić i określić, które substancje są najlepsze dla delikatnej skóry dzieci. Wynikiem analiz jest rekomendowana przez liczne grono lekarzy seria Baby Dove.


Kosmetyki pielęgnacyjne dla najmłodszych


Lista kosmetyków pielęgnacyjnych dla małych dzieci nie jest długa. Warto jednak pamiętać, że nie musimy od razu kupować wszystkich preparatów. Dobrym pomysłem jest wybranie kilku i konsekwentne stosowanie ich w czasie codziennej pielęgnacji. Dzięki temu skóra dziecka będzie zdrowa i zapewni maluszkowi właściwą ochronę przed drobnoustrojami. Na liście kosmetyków, w które warto się zaopatrzyć po narodzinach maluszka znajdują się, m.in.:
 • Balsam Baby Dove, który odpowiednio nawilży skórę oraz pomoże jej zachować naturalną funkcję ochronną
 • Emulsja do kąpieli Baby Dove wykazuje działanie natłuszczające. Może być stosowany w czasie kąpieli, ponieważ myje, nie wysuszając skóry.
 • Kostka myjąca, nie mydełko! Mydła zasadowe mogą zaszkodzić maluszkowi. Warto zwrócić też uwagę na skład produktu – nie powinien zawierać silnych substancji myjących oraz składników zapachowych, które mogą podrażnić delikatna skórę dziecka. Najlepszym rozwiązaniem może być zastąpienie tradycyjnego mydła, kostką myjącą Baby Dove, która delikatnie myje nie naruszając bariery ochronnej skóry dziecka.
 • Szampon Baby Dove przyda się od pierwszych dni życia, nawet jeśli maluszek nie ma zbyt wielu włosków. Skóra jego głowy jest delikatna, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry dziecka to niełatwe zadanie, jednak nawet początkujący rodzice mają szansę na świetne wywiązanie się z tego obowiązku. Wystarczy wnikliwie obserwować maluszka i zwracać uwagę na jego potrzeby. Ponadto nie zapominajmy o tym, że każdy z nas ma prawo do popełnienia błędów. Najważniejsze to wyciąganie wniosków i nie popełnianie ich ponownie. W pielęgnacji dziecka postawmy zatem na zdrowy rozsądek i spokój, które sprawią, że każdy dzień z maleństwem będzie piękniejszy od poprzedniego.


Źródła:
 • https://www.szpitalpediatryczny.pl/ped2/poradnik/Ogolne%20zasady%20higieny%20i%20pielegnacji%20dzieci%20od%20urodzenia%20do%20lat%203.pdf
 • https://www.present-service.pl/JuzJestem.pdf
 • https://mamnatooko.pl/zdrowie-i-uroda/dove-baby-nowosc-wsrod-kosmetykow-dla-dzieci-warto/
 • https://bocianek.szpital.kolobrzeg.pl/wp-content/uploads/2017/02/kapiel_i_pielegnacja.pdf
 • https://emp0pwn0cdn0blob0kipzwl0prod.static-osdw.pl/kipzwladdons/adab6ef1/fragmenty_tekstu_231020100.pdf


Baby Dove - mydło czy kostka myjąca? Jaka jest różnica? - dodano: 2018-12-05

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.