ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Pierwsze podróże małego dziecka

-
Pierwsze podróże małego dziecka
Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. Co więcej są również tacy ludzie, dla których urodzenie dziecka oznacza całkowitą rezygnację z osobistego życia, swoich zainteresowań, poświęcenie całej swojej uwagi dziecku. Jedną czynnością, z których zwykle się rezygnuje jest zwiedzanie świata. Czy to dobrze? To zależy.

Nie ma po co kłamać, że wakacje z niemowlakiem albo kilkuletnim dzieckiem niczym nie różnią się od samotnych eskapad. Taki wyjazd wymaga o wiele większych przygotowań i planów, na naszych barkach spoczywa też zdecydowanie większa odpowiedzialność. Są kierunki do których zabranie dziecka są zwyczajnie niewskazane. Z drugiej strony jest też wiele takich, gdzie towarzystwo dzieci nie sprawia żadnych problemów. Chcesz wyruszyć w swoją pierwszą podróż z dzieckiem? Wspólnie z blogiem podróżniczym Ready for Boarding podpowiadamy kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

O czym pamiętać podróżując z dzieckiem?


Należy pamiętać, że rekomendowany minimalny wiek dziecka, które można zabrać w podróż to 3 miesiące. Przedtem jest ono za młode, aby znieść trudy podróży, nagłe zmiany klimatu. Jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak lub chorowało, zgodę na wyjazd musi wyrazić pediatra. Z porady warto skorzystać nawet wtedy, gdy nasze dziecko jest zdrowe. Ostrożności nigdy za wiele, a lekarz będzie w stanie ocenić ewentualne zagrożenie, dać pomocne rady itd. Trzymiesięczne dziecko jest już z nami na tyle długo, że zdążyliśmy dobrze poznać jego rytm dobowy i możemy dostosować do niego tryb wakacji.

Po pierwsze dziecko jest już na tyle duże, że stosunkowo łatwo można zainteresować go jakąś zabawką albo swoją aktywnością. Także rodzice powinni być na tym etapie doświadczeni na tyle, żeby wiedzieć, kiedy należy zrobić przerwę w drodze i tak dalej.

Po drugie warto zacząć od krótkich – najpierw kilkugodzinnych, potem jednodniowych a następnie weekendowych - i nieodległych wycieczek. Pozwoli nam to poznać temperament naszego potomka, jego zachowania mające związek z konkretnymi sytuacjami itd.

Po trzecie należy wybrać odpowiednią porę na wyjazd. Zależy ona od dziecka i jego trybu dobowego. Najlepiej, jeśli dziecko w trakcie podróży odbędzie swoją dłuższą drzemkę.

O czym ponadto powinniśmy pamiętać? Ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób się spakujemy. Gdy podróżujemy samotnie lub w towarzystwie małżonków to, co ze sobą zabierzemy ma mniejsze znaczenie. W podróż z dzieckiem trzeba jednak pamiętać o spakowaniu niezbędnych rzeczy, w tym również leków. Torby powinny być spakowane w taki sposób, aby niezbędne rzeczy znajdowały się pod ręką, ułożone w rozsądnej kolejności. Ponieważ temperatura jest zmienna, przede wszystkim w podróży, warto ubrać dziecko „na cebulkę”, w łatwe do zdjęcia i założenia ubrania.

Aby dziecko szybko nie znudziło się drogą należy mieć ze sobą jego ulubione zabawki, ale także coś nowego, czego dziecko wcześniej nie widziało. Podróż powinna być zaplanowana w taki sposób, żeby obejmowała częste postoje. To o czym trzeba pamiętać przede wszystkim to bezpieczeństwo. Trzeba bezwzględnie stosować się do zasad związanych z przejazdem (lub przelotem) konkretnym środkiem transportu. Poza tym nigdy nie powinniśmy zostawiać dziecka bez opieki, choćby na krótką chwilę.

Jaki środek transportu jest najlepszy?


Najprostsze wydaje się być podróżowanie własnym samochodem. Nie ogranicza nas zbytnio miejsce na walizki, możemy więc zabrać ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty i więcej. Pamiętać musimy przede wszystkim o foteliku dla naszego malca. To my decydujemy, kiedy wyjeżdżamy oraz o tym, kiedy odbędą się postoje. Ponadto nasze dziecko nie przeszkadza innym pasażerom swoim płaczem itd. Samochód to jednak nie jedyna opcja. Podróże samolotem mogą być uciążliwe, ale odpowiednie przygotowanie do lotu powinno zniwelować te problemy.

Ważne, aby poświęcać dziecku sporo uwagi i reagować od razu, gdy spostrzeżemy, że jest znudzone, zmęczone czy wystraszone. Dla dziecka jest to nowa sytuacja i jego zachowanie wynikające z dyskomfortu jest w pełni. Trzeba z nim wówczas rozmawiać, odwracać jego uwagę, zabawiać itd. Można też nagiąć codzienne zasady i jeśli np. na przykład nie pozwalamy dziecku bawić się telefonem puścić mu bajkę czy grę. Jazda pociągiem i autokarem również nie musi być dla nas męką, należy tylko pamiętać, co lubi nasze dziecko, aby umilić ten czas i wynagrodzić niewygodę.Pierwsze podróże małego dziecka - dodano: 2019-01-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.