Kończy Ci się urlop macierzyński? Sprawdź różne możliwości, jak znaleźć osobę do opieki nad dzieckiem. « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kończy Ci się urlop macierzyński? Sprawdź różne możliwości, jak znaleźć osobę do opieki nad dzieckiem.

-
Kończy Ci się urlop macierzyński? Sprawdź różne możliwości, jak znaleźć osobę do opieki nad dzieckiem.
Zbliża się moment Twojego powrotu do pracy? Powoli zastanawiasz się, gdzie znaleźć opiekę dla dziecka. Na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować?

Nie warto czekać na ostatnią chwilę z poszukiwaniem opieki dla dziecka. Jeszcze na kilka miesięcy przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego dobrze jest sprawdzić wszystkie dostępne możliwości, a także wybrać tę, która będzie Ci najbardziej odpowiadała. W ten sposób unikniesz stresu związanego z prowadzeniem poszukiwań na ostatnią chwilę, a Twój powrót do pracy będzie należał do udanych.

Opieka dziadków


Bardzo często myśląc o opiece nad dzieckiem, najpierw zastanawiamy się nad oddaniem naszej pociechy pod opiekę dziadków. To rozwiązanie z jednej strony ma bardzo dużo zalet: dzieckiem zaopiekują się najbliższe mu osoby, nie wydasz kroci na opiekę niani, a także pójdziesz do pracy ze świadomością, że Twoje dziecko jest w zaufanych rękach.

Z drugiej jednak strony, nie wszyscy dziadkowie będą mieli czas i siłę na opiekę nad wnukiem. To także trzeba mieć na uwadze i tym samym uszanować. Pamiętaj, że dziadkowie co najwyżej mogą pomóc Ci w wychowaniu dziecka, jednak nie jest to ich obowiązek - szczególnie na pełen etat, w godzinach Twojej pracy.

Często jest także tak, że dziadkowie są chętnie do opieki nad dzieckiem, jednak takie rozwiązanie w rezultacie nie wpłynie dobrze na Wasze relacje. Dlaczego? Bo macie zupełnie inne poglądy dotyczące wychowania dziecka: kar, nagród, spędzania wolnego czasu, diety i przekonań. W takim przypadku zdecydowanie nie warto powierzać dziecka dziadkom na wiele godzin w ciągu dnia. Prędzej, czy później wywoła to konflikty światopoglądowe, które mogą być bardzo nieprzyjemne i źle wpłynąć na relacje rodzinne. Czasami zwyczajnie nie opłaca się tak ryzykować.

Zatrudnienie opiekunki do dziecka


Gdy z różnych powodów nie możesz pozwolić sobie na pomoc dziadków, to dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki do dziecka. Tutaj sytuacja jest klarowna - zatrudniasz taką osobę, dlatego masz prawo wymagać konkretnej opieki nad dzieckiem. Jak znaleźć odpowiednią nianię? Tutaj warto popytać znajomych, którzy mają dzieci i zatrudniali już nianię. Jeśli oni nie polecą Ci godnej uwagi kandydatki, to możesz także skorzystać ze specjalnych portali internetowych, gdzie znajdziesz profile niań z całej Polski. Gdy interesuje Cię opiekunka do dziecka w Szczecinie, to wpisz w kryteria wyszukiwania tylko to miasto i dopiero potem przeglądaj profile kandydatek.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, przy poszukiwaniu niani? Z pewnością na jej referencje! To istotne, jakie zdanie o niani mają osoby, które wcześniej z nią współpracowały. Jeśli tych opinii jest kilka, to z pewnością taka niania jest warta uwagi, ze względu na swoje doświadczenie. Pamiętaj jednak, że nie ma nic złego w dawaniu szansy nianiom początkującym, które nie mają jeszcze referencji. Spójrz na opis każdej z niań, jej dyspozycyjność, zakres obowiązków i na podstawie wszystkich tych wytycznych wybrać odpowiednią kandydatkę.

Żłobek


Kolejnym sposobem na opiekę nad dzieckiem, jest zdecydowanie się na żłobek, choć i tutaj mogą się pojawić problemy. Często żłobki nie dysponują odpowiednią ilością miejsc, dlatego nie zawsze takie rozwiązanie może się udać w Twoim miejscu zamieszkania.

Zastanów się, która z tych możliwości opieki nad dzieckiem jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Skorzystanie z pomocy niani, dziadków, a może zatrudnienie opiekunki dla dziecka?

Kończy Ci się urlop macierzyński? Sprawdź różne możliwości, jak znaleźć osobę do opieki nad dzieckiem. - dodano: 2019-01-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.