Opieka nad ciężarną i poród w Anglii « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Opieka nad ciężarną i poród w Anglii

-
Opieka nad ciężarną i poród w Anglii
W Anglii ciążę prowadzi położna. Wizyty odbywają się raz w miesiącu. Kobieta może skorzystać także ze szkoły rodzenia.

Pierwsza wizyta położnicza w Anglii


Kobieta, która dowiedziała się, że jest w ciąży, powinna zgłosić się do przychodni odpowiadającej jej miejscu zamieszkania. Po załatwieniu wszystkich formalności zostanie jej przydzielona położna oraz termin pierwszej wizyty położniczej. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który poda przybliżony termin porodu i przepisze kwas foliowy. Przyszli rodzice powinni zastanowić się także, czy chcą pobrać i przechowywać krew pępowinową swojego dziecka. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://www.pbkm.pl/oferta/pbkm-w-uk.

Pierwsza wizyta położnicza przypada między 10 a 12 tygodniem ciąży. Położna zbiera na niej dokładny wywiad, mierzy ciśnienie, masę ciała i obwód brzucha. Pobiera również krew do badania laboratoryjnego i wystawia skierowanie na badanie ultrasonograficzne (USG). Wizyty odbywają się raz w miesiącu, a w ostatni trymestrze ich częstotliwość wzrasta do jednej co dwa tygodnie. Dla ciężarnych dużym zaskoczeniem może być, że w Anglii całą ciążę prowadzi wyłącznie położna. Kobieta udaje się do lekarza tylko wtedy, kiedy istnieje zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Plan porodu


Na jednej z wizyt w II lub III trymestrze ciężarna zostaje poproszona przez położną o przygotowanie planu porodu. Jest to dokument, w którym przyszła mama powinna zawrzeć oczekiwania i życzenia związane z porodem i opieką nad noworodkiem tuż po jego urodzeniu. W Anglii jest on całkowicie respektowany, jeżeli jest zgodny z obowiązującą wiedzą medyczną i nie wystąpią żadne komplikacje. W planie porodu można umieścić informacje dotyczące:
 • chęci skorzystania ze znieczulenia i jego rodzaju,
 • zgody na nacięcie krocza,
 • zgody na cięcie cesarskie,
 • zgody na sztuczne wywołanie porodu,
 • rodzaju porodu (np. w domu, w wodzie),
 • preferowanej pozycji ciała w trakcie porodu,
 • chęci pobrania krwi pępowinowej,
 • chęci karmienia piersią,
 • potrzeby skorzystania z doradcy laktacyjnego,
 • tego, czy noworodek będzie przebywał na sali z mamą,
 • tego, czy noworodek będzie po porodzie pozostawał z mamą w
 • kontakcie „skóra do skóry”.


W Anglii poród odbywa się w szpitalu lub w domu. Ciężarna może wskazać dwie bliskie osoby, które będą jej towarzyszyć przez cały czas, nawet kiedy będzie konieczne wykonanie cesarskiego cięcia. Na sali porodowej panuje intymna atmosfera. Do dyspozycji kobiety jest prysznic, wanna, duże łóżko i sprzęt do ćwiczeń uśmierzających ból.

Opieka nad ciężarną i poród w Anglii - dodano: 2019-03-27

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.