ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czy rodzicowi potrzebne jest OC w życiu prywatnym?

-
Czy rodzicowi potrzebne jest OC w życiu prywatnym? kai kalhh Pixabay
Wreszcie nadszedł ten dzień, kiedy spakowałaś rodzinę do samochodu i ruszacie razem na wakacje. Niestety podczas urlopu nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i potrafi go zepsuć nie tylko pogoda, ale też różne, niefortunne wypadki i zdarzenia, w wyniku których czyjeś rzeczy zostają zniszczone lub zdrowie nadszarpnięte.

Wyobrażasz sobie, jak razem z dziećmi bawicie się piłką na plaży lub budujecie wymyślne zamki z piasku, a wokół Was krąży zadowolony z życia czworonóg. W przerwach między smażoną rybą i goframi wygrzewasz się w delikatnym słońcu bałtyckiego kurortu za chroniącym od wiatru parawanem. W promieniu 50 metrów plaża jest pusta i możecie cieszyć się błogim spokojem. Cóż - marzenia najczęściej są piękne, jednak rzeczywistość potrafi nieco zaskoczyć. I to nie tylko, jeżeli chodzi o pogodę. Ty, Twoja rodzina lub zwierzęta mogą przypadkowo wyrządzić szkodę innym osobom nawet podczas prostej zabawy, uprawiania sportów czy nawet spaceru. Chodzi tu o takie sytuacje jak przykładowo zniszczenie wyposażenia pokoju hotelowego, czy zarysowanie czyjegoś stojącego samochodu. Brzmi poważnie, ale na szczęście istnieją polisy, które zapewniają ochronę w przypadku tego typu zdarzeń. Jest to tzw. OC w życiu prywatnym. W jakich sytuacjach może nam pomóc?

Na rowerze


Wycieczka rowerowa z dziećmi należy do tych momentów w życiu, w których trzeba mieć nie tylko oczy dookoła głowy, ale wręcz wbudowany radar. Oczywiście jeżdżąc z rodziną, najbardziej obawiamy się wypadku komunikacyjnego, podczas którego to my będziemy ofiarami. Jak najbardziej, ale istnieją również sytuacje odwrotne, w których to my lub nasza rodzina wyrządzimy komuś szkodę, lub krzywdę. Nie tylko maluchy, ale w szczególności starsze dzieci, które znają już smak sportowej rywalizacji, potrafią wysforować się i nieuważnie wjechać w czyjś samochód lub motor. Nie inaczej może być na popularnej hulajnodze. Pół biedy, jeżeli będzie to tylko samochód – naprawienie zarysowania, czy wgniecenia to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Gorzej, jeśli nieopatrznie wyrządzą komuś krzywdę. Złamana noga, czy ręka to wbrew pozorom najmniejszy problem. Gorzej, jeżeli spowodują większe urazy, prowadzące do wielomiesięcznego leczenia lub trwałego uszczerbku na zdrowiu w postaci np. złamania kręgosłupa, o co wcale nie trudno podczas kitesurfingu, czy jazdy na nartach. Odpowiedzialność z tytułu takiej krzywdy może zrujnować naszą kieszeń na całe życie. Przed takimi sytuacjami chroni właśnie OC w życiu prywatnym.

W hotelu


Pobyt z dziećmi w hotelu to wyzwanie. Nie tylko znajdują się one w niecodziennej sytuacji, która powoduje, że wszystko chcą poznać i zbadać, ale nierzadko przy okazji kłótni mogą uszkodzić też hotelowe sprzęty takie jak telefon, lampa, czy telewizor. Ofiarą może paść nawet szafka, której drzwiczki wyjątkowo zainteresowały Twojego dwulatka, podczas gdy Ty wyszłaś na taras. Niestety, jako gość hotelu, czy ośrodka wypoczynkowego za wszystkie wyrządzone szkody ponosisz odpowiedzialność. Oczywiście OC w życiu prywatnym nie działa tylko w przypadku szkód wyrządzonych przez dzieci. W ferworze przenoszenia walizek, czy sprzętów sportowych, a nawet rodzinnej zabawy, można samemu wyrządzić szkodę, uszkadzając ściankę działową, czy tapetę zdobiącą hotelowe ściany. Obsługa hotelowa najczęściej w tego typu przypadkach pozostaje nieubłagana i obciąża gościa hotelowego kosztami naprawy. A te mogą być spore, szczególnie biorąc pod uwagę rosnące koszty tego typu prac. Dobra wiadomość jest taka, że tego typu sytuacjach, posiadając ubezpieczenie turystyczne OC, nie będziesz musiała pokrywać szkód z własnej kieszeni, bo wyręczy Cię ubezpieczyciel.

Ze zwierzętami


Nie tylko uprawiając sport, możemy wyrządzić komuś krzywdę, czy szkodę. Równie dobrze do takiej sytuacji może dojść podczas prostej zabawy na plaży, czy podczas spaceru. Wyobraźmy sobie, że nasz zirytowany tłumem pies ugryzie przechodnia lub nieopatrznie nasze dzieci piłką uszkodzą czyjąś własność. Może zdarzyć się również tak, że zaatakuje nas zwierzę będące własnością innej osoby lub nasz pies będzie się bronił przed napastnikiem i efekt będzie ten sam. W takiej sytuacji również zadziała OC w życiu prywatnym.

W Polsce i za granicą


OC w życiu prywatnym może działać zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wszystko zależy od tego, na jakie OC się zdecydujemy. Jeżeli planujemy wakacje za granicą – tego typu polisę najlepiej kupić razem z ubezpieczeniem turystycznym. Ubezpieczenie turystyczne OC najczęściej dostępne jest w pakietach polis turystycznych razem z ubezpieczeniem kosztów leczenia, ratownictwa i transportu, a także NNW i assistance itp. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym najczęściej możemy kupić razem z polisą mieszkaniową. OC mieszkaniowe zapewni nam oczywiście ochronę nie tylko na wypadek szkód wyrządzonych poza domem. Będzie działać również, gdy przypadkowo zalejemy sąsiada, czy nasz pies przestraszy osobę schodzącą po schodach, która w rezultacie spadnie i się połamie. OC mieszkania dostępne jest najczęściej w pakietach ubezpieczeń mieszkaniowych dostępnych online, jak i w stacjonarnych punktach sprzedaży. Warto przy tym pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe kształtują warunki tego polisy samodzielnie, dlatego w zależności od firmy mogą one różnić się od siebie warunkami i zasadami wypłaty odszkodowań.

Czy rodzicowi potrzebne jest OC w życiu prywatnym? - dodano: 2019-05-30

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.