Zabawki dla niemowląt. Jak wybrać idealną zabawkę małego dziecka « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zabawki dla niemowląt. Jak wybrać idealną zabawkę małego dziecka

-
Zabawki dla niemowląt. Jak wybrać idealną zabawkę małego dziecka
Czy warto kupować zabawki dla niemowląt? Zdecydowanie tak. Małe dzieci uczą się przez zabawę praktycznie od pierwszych dni życia. Podpowiadamy, jak dobrać zabawkę do wieku niemowlęcia.

Zabawki dla niemowląt w pierwszym miesiącu życia


To właściwie jeszcze nie niemowlę, dopiero noworodek, stosunkowo mało interesujący się światem zewnętrznym. Co nie znaczy, że nie potrzebuje żadnych zabawek. Noworodki nie umieją się bawić, obca jest im umiejętność świadomego chwytania, raczej potrzebują czegoś, co przykuje ich uwagę. Może to być na przykład zawieszony przy łóżku kolorowy balon, który będzie się delikatnie kołysał pod wpływem ruchu powietrza. Maluch na pewno będzie mu się bacznie przyglądał. Sprawdzi się też tradycyjna karuzela z obracającymi się zabawkami. Nie muszą być pluszowe, bo dziecko ich nie dotknie. Lepiej też, żeby nie były pastelowe. Oko dopiero się rozwija i zdecydowanie lepiej rejestruje wyraziste, mocno nasycone kolory.

W przypadku noworodków i niemowląt do drugiego miesiąca życia doskonale sprawdzają się miękkie welurowe grzechotki. Dziecko co prawda ich nie chwyci, przynajmniej nie świadomie, ale będzie je trącać, poruszając rączkami i nóżkami. Dźwięk, który wyda zabawka, na pewno przykuje uwagę dziecka. W przypadku bardzo małych dzieci sprawdzają się też Przytulanki odtwarzające dźwięk bicia serca. Noworodek skojarzy to z biciem serca mamy i będzie spał spokojnie.

Zabawki dla niemowląt leżących


Trudno jednoznacznie ustalić przedział wiekowy, bo każde dziecko rozwija się indywidualnie. Są niemowlęta, które już w wieku 6 miesięcy stabilnie siedzą, inne czekają nawet do dziewiątego miesiąca. Dzieci mniej więcej od drugiego miesiąca życia potrafią świadomie brać zabawki do rączek i wkładać je do buzi. Dlatego kupując zabawki dla niemowląt, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Powinny być wykonane z nietoksycznych materiałów, mieć solidne wykończenie i żadnych drobnych elementów, które dziecko mogłoby oderwać i połknąć. Małe dzieci, wbrew pozorom, są bardzo silne.

Leżące niemowlę na pewno zainteresują wszelkiego rodzaju grzechotki i gryzaki, które można brać do rąk. Ale to niejedyne propozycje dla dzieci w tym wieku. Trzeba pamiętać, że maluch leży nie tylko na plecach, ale także na brzuszku. Dobrze jest położyć przed dzieckiem zabawkę, najlepiej kolorową i dość sporą, która wzbudzi jego zainteresowanie. W ten sposób zachęca się dziecko do pełzania, a w późniejszym okresie do raczkowania.

Mata edukacyjna to jeden z tych prezentów, które przydają się przez wiele miesięcy. Nawet dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, chętnie z niej korzystają. Jednak uwaga: kiedy dziecko uczy się stawać, matę trzeba schować. Maluch chwyta się wszystkiego, co ma w zasięgu wzroku, by ustabilizować swoją pozycję. Niestety pałąki z maty trudno uznać za stabilne. W późniejszym czasie mata może służyć jako mały kocyk do zabawy.

Kiedy czas na pierwszą książeczkę? Właśnie teraz! Oczywiście nie do czytania, na to jeszcze przyjdzie czas. W przypadku maluchów doskonale sprawdzają się książeczki z kontrastowymi obrazkami oraz te miękkie – które można bez szkody dla nich tarmosić i wkładać do buzi. Niektóre wydają przy tym różne dźwięki.

Zabawki dla niemowląt siedzących


Starsze niemowlęta nie tylko pewnie i świadomie chwytają przedmioty. One także zapamiętują, co do czego służy i potrafią celowo np. chwycić piłeczkę i odrzucić. Zabawki dla niemowląt w tym wieku mają prawo być bardziej skomplikowane. Dobrze sprawdzają się wszelkie kostki edukacyjne, czyli sześcienne zabawki, gdzie na każdej ze ścianek jest co innego do zrobienia. To aktywizuje małe paluszki dziecka, ćwiczy ich precyzję i jest doskonałym treningiem dla koncentracji. Niektóre dzieci w tym wieku potrafią skupić się na jednej zabawce nawet przez kwadrans.

Na klocki przyjdzie jeszcze czas, chyba że mowa o klockach nanizanych na powyginane druty. Takie przeplatanki są bardzo ciepło przyjmowane przez małe dzieci. Jedyne klocki, jakimi w tym wieku chętnie pobawi się dziecko, to klocki drewniane – można nimi uderzać i delektować się zupełnie nowym dźwiękiem. Minie jednak trochę czasu, zanim maluch zacznie budować wieże z klocków.

Niemowlęta około ósmego miesiąca życia chętnie sięgają po wszelkie zabawki szeleszczące i wydające inne odgłosy niż te, z którymi miały styczność do tej pory. To dobry moment na zakup pierwszych grających zabawek edukacyjnych. Ich wybór jest bardzo duży, mają różne kształty, kolory i wzory. Różne są też generowane przez nie dźwięki. Zazwyczaj te droższe zabawki mają dźwięki przyjemniejsze i mniej drażniące słuch. Ze stolikiem lepiej poczekać do pierwszych urodzin. Wtedy maluch stabilnie przy takim stoliku stanie.

Zabawki dla niemowląt. Jak wybrać idealną zabawkę małego dziecka - dodano: 2019-07-08

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.