ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

5 wskazówek, jak zarządzać budżetem domowym

-
5 wskazówek, jak zarządzać budżetem domowym
Wiele osób na pytanie, czy prowadzisz domowy budżet, tylko wzrusza ramionami, tłumacząc się, że zajmuje to zbyt wiele czasu, a poza tym na koniec miesiąca i tak okazuje się, że plany to jedno, a rzeczywistość drugie. Czas skończyć z takim przekonaniem, ponieważ planowanie budżetu może nam przynieść wiele korzyści. Dziś postaramy się przekonać wszystkie zniechęcone osoby do kontrolowania swoich finansów oraz wyjaśnimy, jak taki plan finansowy przygotować i nim zarządzać.

Czym jest budżet domowy?


Zacznijmy od odpowiedzi, czym jest budżet domowy. Amerykański autorytet w zakresie finansów i wychodzenia z długów wyjaśnił to następująco: budżet to mówienie twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się dokąd one same sobie poszły. Inaczej mówiąc, ustalanie domowego budżetu jest planowaniem przyszłości, ale na podstawie przeszłości. Każdy z nas uczy się na błędach, więc jeśli w jednym miesiącu wydaliśmy zbyt dużo, musimy dopilnować, by w kolejnym sytuacja się nie powtórzyła.

Co daje prowadzenie budżetu?


Przed przystąpieniem do przygotowania miesięcznego budżetu, powinniśmy wiedzieć, jak wiele korzyści on nam przynosi. Przede wszystkim mamy kontrolę nad swoimi wydatkami. Opracowanie budżetu daje nam także możliwość odłożenia oszczędności, dzięki którym możemy uniknąć konieczności wnioskowania o pożyczki lub kredytu gotówkowego w przypadku nieplanowanego wydatku. Kolejnym plusem jest świadomość tego ile i na co wydajemy pieniędzy. Można więc śmiało stwierdzić, że zaplanowanie wydatków sprawia, że czujemy się bezpiecznie.

1. Zorganizuj miejsce, w którym zapiszesz swoje wydatki


Prowadzenie budżetu domowego wymaga od nas pewnej dyscypliny. Musimy być systematyczni i z miesiąca na miesiąc zbierać kolejne informacje o swoich finansach. Aby nie pogubić się w natłoku danych i utrzymać porządek, możemy założyć specjalny zeszyt, gdzie będziemy wszystko zapisywać, lub arkusz kalkulacyjny w komputerze. Dla jednych idealnym będzie tradycyjne rozwiązaniem, dla innych zaś elektroniczna wersja kartki papieru. Bez wątpienia arkusz kalkulacyjny pomoże nam uniknąć błędów przy wprowadzaniu wydatków lub ich zsumowaniu. Z kolei zeszyt możemy mieć zawsze przy sobie, a w razie usterki komputera unikniemy utraty danych.

2. Zbieranie paragonów pomoże Ci zapanować nad finansami


Po zrobionych zakupach nie powinniśmy pozbywać się paragonów, a odkładać je w określone miejsce. Planowanie budżetu domowego wymaga od nas analizy wydatków, co będzie znacznie prostsze po całym miesiącu zbierania dowodów zapłaty. Na tej podstawie wyliczymy, ile pieniędzy wydajemy na słodycze, niezbędne wyroby spożywcze, środki czystości czy też używki. Zastanówmy się, czy na jedną z tych grup produktów nie wydajemy więcej pieniędzy, niż powinniśmy. Poszukajmy w nich szansy na oszczędzanie. Jeśli przykładowo wydajemy zbyt dużo na słodycze, w naszym planie na kolejny miesiąc musimy przeznaczyć na to mniejszą kwotę. Tak właśnie będziemy gromadzić dodatkowe pieniądze na inne wydatki.

3. Pamiętaj zarówno o kosztach stałych, jak i wydatkach jednorazowych


Oprócz wydatków związanych z codziennymi zakupami, raz w miesiącu musimy wydać nasze pieniądze na tzw. koszty stałe. Jak łatwo można się domyślić, chodzi o wszystkie rachunki za prąd, gaz, wywóz śmieci, raty kredytu oraz wiele innych kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Wbrew pozorom nie są to jedynie zobowiązania, które mamy wobec kogoś lub jakiejkolwiek firmy czy instytucji. Należy do nich doliczyć również takie wydatki, jak bilet miesięczny komunikacji miejskiej lub zakup benzyny.

W każdym miesiącu zdarzają się także wydatki, które nie powtarzają się co miesiąc, ale są konieczne. Mowa o podręcznikach szkolnych dla dziecka, nowych butach czy przeglądzie samochodu. O nich także musimy pamiętać, konstruując budżet domowy. Powyższe koszty związane są z naszymi obowiązkami. Jednak naturalnie pozwalamy sobie również na przyjemności, które również mają swoją cenę. Na to również powinno znaleźć się miejsce w analizie wydatków, ponieważ wbrew pozorom czasami sytuacja wymyka się spod kontroli.4. Podziel wydatki na kategorie!


Jak już wspomnieliśmy, aby zachować porządek w budżecie domowym, należy przede wszystkim znaleźć miejsce, gdzie będziemy gromadzić niezbędne informacje. Jednak to nie wszystko! Wydatków jest wiele. Dlatego też warto przydzielić im odpowiednią kategorię, która poinformuje nas również o ich priorytetywności. Z łatwością zrobimy to w arkuszu kalkulacyjnym, jednak w przypadku tradycyjnego spisu na papierze mogą pojawić się problemy. Dlatego też mamy uniwersalne rozwiązanie!

Obecnie niemal każdy posiada konto osobiste ze względu na preferencje lub sposób otrzymywania wynagrodzenia. Coraz więcej banków udostępnia swoim klientom dostęp do narzędzi ułatwiających zarządzanie swoimi finansami. Wśród nich znajduje się możliwość podzielenia codziennych wydatków na kategorię, takie jak: Auto i transport czy Dom. Możemy samodzielnie dodawać kolejne sekcje, a bez wątpienia dla rodziców przyda się ta dotycząca dzieci. Znajdą się w niej opłaty za przedszkole, żłobek czy zajęcia dodatkowe.

5. Określ kwotę, jaką dysponujesz każdego miesiąca


Na budżet domowy składają się nie tylko wydatki, ale również dochody. W każdej analizie finansowej powinno znaleźć się na nie miejsce. Dzięki temu dowiemy się, czy wydajemy więcej, niż powinniśmy oraz jaką kwotę miesięcznie możemy zaoszczędzić. Bez wątpienia podstawą do sukcesu zarządzania budżetem domowym jest świadomość tego, ile rzeczywiście mamy pieniędzy do dyspozycji i czy nie zagalopowaliśmy się podczas ich wydawania.

Co powinno znaleźć się w sekcji przychody? Weźmy pod uwagę nie tylko pensję, ale również środki z otrzymywanych świadczeń socjalnych czy też dodatkowej pracy. Jeżeli korzystamy z promocji bankowych, gdzie nagrodą za otwarcie konta jest bonus pieniężny lub posiadamy lokatę, informacje na ten temat należy uwzględnić w budżecie. Ponadto w zestawieniu powinien znaleźć się każdy ponadplanowy zastrzyk gotówki.

Plus czy minus?


Jeżeli posiadamy już informacje o wydatkach oraz dochodach, możemy je porównać. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy jesteśmy w stanie odłożyć pewną kwotę na poczet oszczędności, czy też będziemy „na minusie”. Jeśli nasza analiza wykaże nadwyżkę pieniędzy, możemy przeznaczyć ją na “czarną godzinę” lub wpłacić na oprocentowane konto oszczędnościowe. To właśnie oszczędności sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Natomiast mądre zarządzanie finansami pomoże nam stworzyć poduszkę finansową.

Jednak gdy po porównaniu sumy miesięcznych przychodów oraz koniecznych opłat, okazuje się, że nie wystarczy nam gotówki, nie wolno panikować. Przede wszystkim nie decydujmy się na pożyczanie pieniędzy, jeśli wiemy, że w kolejnym miesiącu sytuacja może się powtórzyć. By rozwiązać ten problem, należy dokładnie przyjrzeć się swoim wydatkom. Prawda jest taka, że z każdej sytuacji znajdzie się rozwiązanie. Niestety, najczęściej musimy sobie czegoś odmówić. Jednak kiedy na szali leży nasza stabilność finansowa, warto się poświęcić.

Podsumowanie


Wiedząc, ile miesięcznie wydajemy, jesteśmy w stanie określić jaką kwotę możemy odłożyć na poczet oszczędności, a te, nie ukrywajmy, są potrzebne każdemu. Jeśli nasz rachunek oszczędnościowy lub przysłowiowa skarpeta świecą pustkami, każdy nieoczekiwany wydatek będzie dla nas nie lada problemem. Natomiast świadome zarządzanie finansami może nas przed tym uchronić.


Artykuł przygotowany przez ekspertów https://pozyczkowy-portal.pl/.

Pożyczka


5 wskazówek, jak zarządzać budżetem domowym - dodano: 2019-07-18

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.