Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Ozdoby choinkowe z materiałów naturalnych

-
   

Autor: Katarzyna Dec


Materiały:
* masa solna
* przyprawy
* farby
* lakier
* pędzle
* makaron
* klej do klejenia na ciepło

Przygotowanie:
1) ozdoby z masy solnej w kolorach natury:
z masy wyciskamy/ wycinamy foremkami albo nożem różne formy świąteczne (choinki, bałwanki, gwiazdki itd) i w świeże jeszcze ciasto wciskamy lekko goździki, ziele angielskie, anyż, i inne przyprawi i nasiona. Zapiekamy na lekko brązowy kolor, po ostygnięciu lakierujemy bezbarwnym lakierem.

2) ozdoby z masy solnej malowane:
postępujemy jak wyżej, ale wypiekamy bez żadnych przypraw. Wyjęte formy i wystygnięte malujemy z jednej strony sprayem na złoto i srebrno (można potem domalować "śnieg" - kropeczki lub gwiazdki) a z drugiej uśmiechnięte buzie Mikołajom, bombki kolorowe choinkom, pyszczki zwierzętom.

3) ozdoby z makaronu:
Aniołki, Mikołaje, sklejone z różnego rodzaju makaronu za pomocą kleju z pistoletu, pomalowane potem na złoto. Główki to małe kuleczki zrobione z masy solnej, drewniane, lub ze styropianu. Aniołom robimy skrzydła z makaronu, lub po pomalowaniu na złoto z piórek , można postaciom dokleić włosy z włóczki. Buzie malujemy cienkim pędzelkiem.

4) ozdoby z makaronu:
Gwiazdki, symetryczne formy do złudzenia przypominające gwiazdkę śniegową, której urokiem jest przede wszystkim sama forma. Gwiazdki malujemy na srebrno bądź złoto, albo brokatem. Można dokleić cekiny i koraliki. Pięknie się błyszczą.