Dziewczynka urodziła się 56 dni po śmierci matki! Niedawno wyszła ze szpitala « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dziewczynka urodziła się 56 dni po śmierci matki! Niedawno wyszła ze szpitala

-
Dziewczynka urodziła się 56 dni po śmierci matki! Niedawno wyszła ze szpitala
56 dni po śmierci mózgu matki w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim przyszła na świat dziewczynka. Ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie w lutym, ale dziecko opuściło szpital kilka tygodni temu.

Dwudziestokilkuletnia kobieta trafiła po udarze mózgu na oddział intensywnej terapii. W wyniku powikłań nastąpiła śmierć jej mózgu. Kobieta była wówczas w 20. tygodniu ciąży. Ojciec dziecka i rodzina zdecydowali, aby dziecko przyszło na świat.

Od ok. 20 do 27 tygodnia (ok. 50-60 dni) ciąży kobieta była w stanie wegetatywnym, sztucznie żywiona, wentylowana i dializowana.
Ciąża została rozwiązana w 27. tygodniu przez cesarskie cięcie, 56 dni po śmierci mózgu matki.

Dziewczynka ważyła nieco ponad 1,2 kg. Miała słabe mięśnie, układ oddechowy i płuca. Przez ok. pół roku po narodzinach przebywała w szpitalu, podpięta do odpowiedniej aparatury. Po wypisie trafiła do dziecięcego szpitala św. Ludwika. Dziecko przebywało w osobnym pokoju, zadbano o to, by rodzina mogła przyzwyczajać się do przejęcia opieki nad dziewczynką. W dniu wypisu dziecko ważyło ponad trzy kg. Teraz jest w domu.

Podtrzymywanie ciąży w przypadku śmierci mózgu matki jest rzadkie. W Polsce było kilka takich przypadków.

W tym przypadku płód był dokładnie monitorowany i regularnie badany ultrasonograficznie – z badań wynikało że dziecko rośnie, co oznaczało że dostawy substancji odżywczych i tlenu przez łożysko były dobre. W przypadku takiej ciąży jednak – o czym mówią specjaliści – nie ma bodźców wynikających z aktywności matki (ruszanie się), które stymulują dziecko do rozwoju.

Szpital inkubator


Photo by Hush Naidoo on Unsplash
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.