ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rośnie liczba zachorowań na raka piersi wśród kobiet w ciąży!

-
Rośnie liczba zachorowań na raka piersi wśród kobiet w ciąży!
Z każdym rokiem wzrasta liczba kobiet w ciąży chorych na raka. Powodem jest zarówno ogólny wzrost zachorowań na nowotwory, jak i coraz późniejsza decyzja o macierzyństwie. Szczególnie trudny w diagnostyce jest rak piersi, najczęściej też występujący. Eksperci alarmują, że 75 proc. przypadków raka piersi jest diagnozowanych dopiero po porodzie, a jak wynika z badań Fundacji Rak’n’Roll i Philips Polska, blisko 1/4 ciężarnych nigdy nie miała wykonanego badania USG.

Rak piersi częściej występuje u kobiet trochę starszych. Ponieważ obecnie kobiety decydują się na dziecko zazwyczaj po 30 roku życia, to część z nich w trakcie ciąży choruje na raka piersi.

Wśród kobiet, które zgłaszają się do prowadzonego przez Fundację Rak’n’Roll programu opieki "Boskie Matki" – na raka piersi choruje ponad połowa. Na drugim miejscu są tzw. nowotwory ginekologiczne, a dopiero potem nowotwory raka jelita grubego, tarczycy i czerniaki. Program "Boskie Matki" obejmuje opieką kobiety, które podczas ciąży zachorowały onkologicznie. Wśród podopiecznych kobiety z rakiem piersi stanowią największą grupę.

Statystyki pokazują, że z roku na rok liczba kobiet z objawami onkologicznymi w ciąży rośnie. Tymczasem aż 75 proc. przypadków raka piersi jest diagnozowanych po porodzie. Najczęściej oznacza to, że zostały przegapione w ciąży.

Kobiety w ciąży mogą być leczone onkologicznie. Operacja może być przeprowadzona na każdym etapie ciąży z pełnym bezpieczeństwem dla płodu. Natomiast chemioterapia też jest niemal całkowicie bezpieczna w II i w III trymestrze ciąży. Wtedy tworzy się łożysko, To łożysko tworzy barierę, która nie przepuszcza chemioterapii do płodu. W związku z tym kobiety w ciąży, które leczone są chemioterapią, mają jak największe szanse na to, żeby urodzić zdrowe dzieci – podkreśla dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Żródło: Newseria.pl

Rak w ciąży
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.