Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
2 Stron V   1 2 nastÄ™pna  

Jak nauczyć czytać 6-latka?

> 
AnWoj
wto, 15 lis 2011 - 15:09
Chodzi o to że dzieci w szkolnej zerówce poznałay literki dokładnie pięć literek ,w książkach są czytaneczki ,pani przerażona że oni czytac nie potrafią.
Moja córa składa po literce,ale jesli przyjdzie jej powtórzyć np wyraz L-o-l-a,czytany własnie po literce ma problem.Moze któraś z Waspodpowie jakieś ćwiczenia.Wyrazy typu lala,mama,tata ,mata przeczyta bez problemu i pięknie powtórzy.
AnWoj


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 663
Dołączył: wto, 02 gru 08 - 10:32
SkÄ…d: gdzieÅ› tam...
Nr użytkownika: 23,937




post wto, 15 lis 2011 - 15:09
Post #1

Chodzi o to że dzieci w szkolnej zerówce poznałay literki dokładnie pięć literek ,w książkach są czytaneczki ,pani przerażona że oni czytac nie potrafią.
Moja córa składa po literce,ale jesli przyjdzie jej powtórzyć np wyraz L-o-l-a,czytany własnie po literce ma problem.Moze któraś z Waspodpowie jakieś ćwiczenia.Wyrazy typu lala,mama,tata ,mata przeczyta bez problemu i pięknie powtórzy.
mim0za
wto, 15 lis 2011 - 15:12
CYTAT(AnetaWoj @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:09) *
Chodzi o to że dzieci w szkolnej zerówce poznałay literki dokładnie pięć literek ,w książkach są czytaneczki ,pani przerażona że oni czytac nie potrafią.Moja córa składa po literce,ale jesli przyjdzie jej powtórzyć np wyraz L-o-l-a,czytany własnie po literce ma problem.Moze któraś z Waspodpowie jakieś ćwiczenia.Wyrazy typu lala,mama,tata ,mata przeczyta bez problemu i pięknie powtórzy.

Nie potrafiÄ… bo siÄ™ dopiero uczÄ….
mim0za


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,560
Dołączył: czw, 14 gru 06 - 14:34
Nr użytkownika: 9,076




post wto, 15 lis 2011 - 15:12
Post #2

CYTAT(AnetaWoj @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:09) *
Chodzi o to że dzieci w szkolnej zerówce poznałay literki dokładnie pięć literek ,w książkach są czytaneczki ,pani przerażona że oni czytac nie potrafią.Moja córa składa po literce,ale jesli przyjdzie jej powtórzyć np wyraz L-o-l-a,czytany własnie po literce ma problem.Moze któraś z Waspodpowie jakieś ćwiczenia.Wyrazy typu lala,mama,tata ,mata przeczyta bez problemu i pięknie powtórzy.

Nie potrafiÄ… bo siÄ™ dopiero uczÄ….
AnWoj
wto, 15 lis 2011 - 15:15
Widzisz ja to wiem ,ale pani wymaga i już.Więc co ja mam zrobić ,zeby jakoś pomóc dziecku?
AnWoj


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 663
Dołączył: wto, 02 gru 08 - 10:32
SkÄ…d: gdzieÅ› tam...
Nr użytkownika: 23,937




post wto, 15 lis 2011 - 15:15
Post #3

Widzisz ja to wiem ,ale pani wymaga i już.Więc co ja mam zrobić ,zeby jakoś pomóc dziecku?
Mafia
wto, 15 lis 2011 - 15:19
Spytaj Panią o podstawę programową. 06.gif Generalnie to wręcz nie wolno uczyć czytać w tym wieku. icon_smile.gif
Mój jest w zerówce i jest na podobnym etapie do Twojego dziecka i raczej słyszę zachwyt, że już zna literki, choć nie cyzta.
Mafia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,508
Dołączył: czw, 27 kwi 06 - 11:50
Nr użytkownika: 5,675




post wto, 15 lis 2011 - 15:19
Post #4

Spytaj Panią o podstawę programową. 06.gif Generalnie to wręcz nie wolno uczyć czytać w tym wieku. icon_smile.gif
Mój jest w zerówce i jest na podobnym etapie do Twojego dziecka i raczej słyszę zachwyt, że już zna literki, choć nie cyzta.

--------------------
Mafia
cymru_na_wygnani...
wto, 15 lis 2011 - 15:25
CYTAT(Mafia @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:19) *
Spytaj Panią o podstawę programową. 06.gif Generalnie to wręcz nie wolno uczyć czytać w tym wieku. icon_smile.gif
Mój jest w zerówce i jest na podobnym etapie do Twojego dziecka i raczej słyszę zachwyt, że już zna literki, choć nie cyzta.



Nie sadze zeby wiek mial cos do tego - dzieci maja rozna zdolnosc przyswajania i "skladania liter" i nie bedac za przymusem uwazam, ze czytajace 6-cio latki to raczej norma niz wyjatek. Oczywiscie mowie o tych, ktore chodza do szkoly albo ucza sie w domu. To tylko odnosnie "nie wolno uczyc czytac w tym wieku". Chociaz mam nadzieje, ze to raczej z przymruzeniem oka a nie z przyzwalajacym usmiechem bylo napisane.
cymru_na_wygnani...


Grupa: Zbanowani
Postów: 1,534
Dołączył: czw, 17 lis 05 - 16:23
Nr użytkownika: 4,071

GG:


post wto, 15 lis 2011 - 15:25
Post #5

CYTAT(Mafia @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:19) *
Spytaj Panią o podstawę programową. 06.gif Generalnie to wręcz nie wolno uczyć czytać w tym wieku. icon_smile.gif
Mój jest w zerówce i jest na podobnym etapie do Twojego dziecka i raczej słyszę zachwyt, że już zna literki, choć nie cyzta.



Nie sadze zeby wiek mial cos do tego - dzieci maja rozna zdolnosc przyswajania i "skladania liter" i nie bedac za przymusem uwazam, ze czytajace 6-cio latki to raczej norma niz wyjatek. Oczywiscie mowie o tych, ktore chodza do szkoly albo ucza sie w domu. To tylko odnosnie "nie wolno uczyc czytac w tym wieku". Chociaz mam nadzieje, ze to raczej z przymruzeniem oka a nie z przyzwalajacym usmiechem bylo napisane.


--------------------
"och ten dopiero wyszedl z wiezienia, 15 lat..."
"co zrobil?"
"Zabil zone."
"Super - znaczy stanu wolnego..."
AnWoj
wto, 15 lis 2011 - 15:29
Szczerze to ja jestem zachwycona tym jej czytaniem ,składaniem literek ale pani chyba nie bardzo .
Sama zaczęłam ćwiczyć z nia czytanie ,ale nie chcę nauki na pamięć -dziecko świetnie składa,jedyna trudnośc to całościowe powtórzenie niektórych wyrazów.
Dla mnie ważne że zna literki.
AnWoj


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 663
Dołączył: wto, 02 gru 08 - 10:32
SkÄ…d: gdzieÅ› tam...
Nr użytkownika: 23,937




post wto, 15 lis 2011 - 15:29
Post #6

Szczerze to ja jestem zachwycona tym jej czytaniem ,składaniem literek ale pani chyba nie bardzo .
Sama zaczęłam ćwiczyć z nia czytanie ,ale nie chcę nauki na pamięć -dziecko świetnie składa,jedyna trudnośc to całościowe powtórzenie niektórych wyrazów.
Dla mnie ważne że zna literki.
mim0za
wto, 15 lis 2011 - 15:30
CYTAT(AnetaWoj @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:15) *
Widzisz ja to wiem ,ale pani wymaga i już.Więc co ja mam zrobić ,zeby jakoś pomóc dziecku?

Pani najpierw powinna nauczyć, a potem wymagać. Rodzic ma pomagać dziecku a nie odwalać robotę za nauczyciela. Takie jest moje zdanie.
mim0za


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,560
Dołączył: czw, 14 gru 06 - 14:34
Nr użytkownika: 9,076




post wto, 15 lis 2011 - 15:30
Post #7

CYTAT(AnetaWoj @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:15) *
Widzisz ja to wiem ,ale pani wymaga i już.Więc co ja mam zrobić ,zeby jakoś pomóc dziecku?

Pani najpierw powinna nauczyć, a potem wymagać. Rodzic ma pomagać dziecku a nie odwalać robotę za nauczyciela. Takie jest moje zdanie.
AnWoj
wto, 15 lis 2011 - 15:34
Ja nie mam nic do Pani,nawet ciesze sie ze jest wymagająca,tylko chciałabym jakoś pomóc własnemu dziecku,bo czasem jak złoży wyraz T-o-l-a ,a powtórzy Ala ,albo Lola to juz sama nie wiem co jest grane.
AnWoj


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 663
Dołączył: wto, 02 gru 08 - 10:32
SkÄ…d: gdzieÅ› tam...
Nr użytkownika: 23,937




post wto, 15 lis 2011 - 15:34
Post #8

Ja nie mam nic do Pani,nawet ciesze sie ze jest wymagająca,tylko chciałabym jakoś pomóc własnemu dziecku,bo czasem jak złoży wyraz T-o-l-a ,a powtórzy Ala ,albo Lola to juz sama nie wiem co jest grane.
mim0za
wto, 15 lis 2011 - 15:41
CYTAT(AnetaWoj @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:34) *
Ja nie mam nic do Pani,nawet ciesze sie ze jest wymagająca,tylko chciałabym jakoś pomóc własnemu dziecku,bo czasem jak złoży wyraz T-o-l-a ,a powtórzy Ala ,albo Lola to juz sama nie wiem co jest grane.

Wyluzuj. Na wszystko przyjdzie czas. Twoja córka ma dopiero 6 lat.
mim0za


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,560
Dołączył: czw, 14 gru 06 - 14:34
Nr użytkownika: 9,076




post wto, 15 lis 2011 - 15:41
Post #9

CYTAT(AnetaWoj @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:34) *
Ja nie mam nic do Pani,nawet ciesze sie ze jest wymagająca,tylko chciałabym jakoś pomóc własnemu dziecku,bo czasem jak złoży wyraz T-o-l-a ,a powtórzy Ala ,albo Lola to juz sama nie wiem co jest grane.

Wyluzuj. Na wszystko przyjdzie czas. Twoja córka ma dopiero 6 lat.
bb
wto, 15 lis 2011 - 15:44
Pocwiczylabym z nia sylaby. Kup albo wyprodukuj sama karty z sylabami i pokazujcie, czytajcie LA, BA, TE, SO itp itd a potem probujcie polozyc kolo siebie dwie kartki z sylabami i tworzyc proste wyrazy typu BABA, TAMA, KOSA etc
bb


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,371
Dołączył: śro, 07 sty 04 - 12:54
SkÄ…d: greckie gory
Nr użytkownika: 1,313

GG:


post wto, 15 lis 2011 - 15:44
Post #10

Pocwiczylabym z nia sylaby. Kup albo wyprodukuj sama karty z sylabami i pokazujcie, czytajcie LA, BA, TE, SO itp itd a potem probujcie polozyc kolo siebie dwie kartki z sylabami i tworzyc proste wyrazy typu BABA, TAMA, KOSA etc

--------------------
Sofia (2002) & Christina (2005) - moje greckie Slowianki
AnWoj
wto, 15 lis 2011 - 15:51
bb-dziękuję ,własnie robimy coś takiego typu składane puzle-forma zabawy a mam nadzieje ze zaowocuje.
Macie rację to dopiero początki więc nie ma co wymagać płynnego czytania
AnWoj


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 663
Dołączył: wto, 02 gru 08 - 10:32
SkÄ…d: gdzieÅ› tam...
Nr użytkownika: 23,937




post wto, 15 lis 2011 - 15:51
Post #11

bb-dziękuję ,własnie robimy coś takiego typu składane puzle-forma zabawy a mam nadzieje ze zaowocuje.
Macie rację to dopiero początki więc nie ma co wymagać płynnego czytania
bb
wto, 15 lis 2011 - 16:01
Widze tez np, ze stary dobry TREFL ma tez gre planszowa-sylabowa:


znalazlam tez:



i tutaj:
https://www.youshop.pl/adamigo-gra-sylaby-u...%82-edukacyjna/
bb


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,371
Dołączył: śro, 07 sty 04 - 12:54
SkÄ…d: greckie gory
Nr użytkownika: 1,313

GG:


post wto, 15 lis 2011 - 16:01
Post #12

Widze tez np, ze stary dobry TREFL ma tez gre planszowa-sylabowa:


znalazlam tez:



i tutaj:
https://www.youshop.pl/adamigo-gra-sylaby-u...%82-edukacyjna/


--------------------
Sofia (2002) & Christina (2005) - moje greckie Slowianki
agrafkaa
wto, 15 lis 2011 - 16:38
o problemach z czytaniem
agrafkaa


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,817
Dołączył: nie, 15 lut 09 - 17:10
SkÄ…d: mazowieckie
Nr użytkownika: 25,489

GG:


post wto, 15 lis 2011 - 16:38
Post #13

o problemach z czytaniem

--------------------



Uśmiech kosztuje mniej od elektryczności,a daje więcej światła
ana
wto, 15 lis 2011 - 16:45
CYTAT(cymru_na_wygnaniu @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:25) *
Nie sadze zeby wiek mial cos do tego - dzieci maja rozna zdolnosc przyswajania i "skladania liter" i nie bedac za przymusem uwazam, ze czytajace 6-cio latki to raczej norma niz wyjatek. Oczywiscie mowie o tych, ktore chodza do szkoly albo ucza sie w domu. To tylko odnosnie "nie wolno uczyc czytac w tym wieku". Chociaz mam nadzieje, ze to raczej z przymruzeniem oka a nie z przyzwalajacym usmiechem bylo napisane.


Wytłumaczę za Mafię: w zerówce pani mówiła nowej o podastawie programowej i padało sakramentalne "nie edukujemy" więc jeśli rodzic nie uczył w domu sylabowania to w I klasie dzieci trafiają na godzinę wyrównawczą
ana


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,413
Dołączył: czw, 16 gru 04 - 12:06
SkÄ…d: ^
Nr użytkownika: 2,421




post wto, 15 lis 2011 - 16:45
Post #14

CYTAT(cymru_na_wygnaniu @ Tue, 15 Nov 2011 - 17:25) *
Nie sadze zeby wiek mial cos do tego - dzieci maja rozna zdolnosc przyswajania i "skladania liter" i nie bedac za przymusem uwazam, ze czytajace 6-cio latki to raczej norma niz wyjatek. Oczywiscie mowie o tych, ktore chodza do szkoly albo ucza sie w domu. To tylko odnosnie "nie wolno uczyc czytac w tym wieku". Chociaz mam nadzieje, ze to raczej z przymruzeniem oka a nie z przyzwalajacym usmiechem bylo napisane.


Wytłumaczę za Mafię: w zerówce pani mówiła nowej o podastawie programowej i padało sakramentalne "nie edukujemy" więc jeśli rodzic nie uczył w domu sylabowania to w I klasie dzieci trafiają na godzinę wyrównawczą

--------------------
mama Wiktora (ur. 21.10.04)
agarad
wto, 15 lis 2011 - 17:08
CYTAT(ana @ Tue, 15 Nov 2011 - 16:45) *
Wytłumaczę za Mafię: w zerówce pani mówiła nowej o podastawie programowej i padało sakramentalne "nie edukujemy" więc jeśli rodzic nie uczył w domu sylabowania to w I klasie dzieci trafiają na godzinę wyrównawczą


Ale zaraz, mówimy o I klasie, tak? Mamy dopiero listopad, jaka reedukacja w czytaniu 37.gif skoro dzieci dopiero poznają literki?
agarad


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,351
Dołączył: wto, 29 kwi 03 - 09:57
SkÄ…d: z okolicy stolicy ;-)
Nr użytkownika: 662

GG:


post wto, 15 lis 2011 - 17:08
Post #15

CYTAT(ana @ Tue, 15 Nov 2011 - 16:45) *
Wytłumaczę za Mafię: w zerówce pani mówiła nowej o podastawie programowej i padało sakramentalne "nie edukujemy" więc jeśli rodzic nie uczył w domu sylabowania to w I klasie dzieci trafiają na godzinę wyrównawczą


Ale zaraz, mówimy o I klasie, tak? Mamy dopiero listopad, jaka reedukacja w czytaniu 37.gif skoro dzieci dopiero poznają literki?

--------------------
Agnieszka

syn - 2000
córka - 2005

ana
śro, 16 lis 2011 - 13:24
poznają litery i równocześnie czytają słowa, zdania. założeniem programu I klasy jest samodzielne czytanie lektur

Ten post edytował ana śro, 16 lis 2011 - 13:26
ana


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,413
Dołączył: czw, 16 gru 04 - 12:06
SkÄ…d: ^
Nr użytkownika: 2,421




post śro, 16 lis 2011 - 13:24
Post #16

poznają litery i równocześnie czytają słowa, zdania. założeniem programu I klasy jest samodzielne czytanie lektur

--------------------
mama Wiktora (ur. 21.10.04)
Mafia
śro, 16 lis 2011 - 13:43
Aneta napisała o 6latku w zerówce. Zgodnie z podstawą dzieci nie uczą się czytać. Na pierwszym zebraniu czytano nam podstawę i to akurat pamiętam. Dlatego Pani nie powinna wymagać to raz, a dwa może najpierw niech nauczy a potem wymaga. icon_wink.gif
Mafia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,508
Dołączył: czw, 27 kwi 06 - 11:50
Nr użytkownika: 5,675




post śro, 16 lis 2011 - 13:43
Post #17

Aneta napisała o 6latku w zerówce. Zgodnie z podstawą dzieci nie uczą się czytać. Na pierwszym zebraniu czytano nam podstawę i to akurat pamiętam. Dlatego Pani nie powinna wymagać to raz, a dwa może najpierw niech nauczy a potem wymaga. icon_wink.gif

--------------------
Mafia
Kaszanka
śro, 16 lis 2011 - 14:00
CYTAT(ana @ Wed, 16 Nov 2011 - 15:24) *
poznają litery i równocześnie czytają słowa, zdania. założeniem programu I klasy jest samodzielne czytanie lektur

Yyy w I klasie nie ma lektur (w każdym razie Gaba nie miała) a z tego co pamietam założeniem na koniec I klasy było to, że dziecko ma czytać przynajmniej sylabami. Z tego co pamiętam pierwsze krótkie czytanki były w II semestrze.

Aneto, ja myślę, że jak ćwiczycie to lada dzień załapie, u Gaby tak było - po prostu pewnego dnia zaczęła czytać a wydawało mi się poprzedniego dnia, że nigdy się nie nauczy icon_wink.gif
Kaszanka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,745
Dołączył: wto, 24 cze 03 - 11:58
Nr użytkownika: 858




post śro, 16 lis 2011 - 14:00
Post #18

CYTAT(ana @ Wed, 16 Nov 2011 - 15:24) *
poznają litery i równocześnie czytają słowa, zdania. założeniem programu I klasy jest samodzielne czytanie lektur

Yyy w I klasie nie ma lektur (w każdym razie Gaba nie miała) a z tego co pamietam założeniem na koniec I klasy było to, że dziecko ma czytać przynajmniej sylabami. Z tego co pamiętam pierwsze krótkie czytanki były w II semestrze.

Aneto, ja myślę, że jak ćwiczycie to lada dzień załapie, u Gaby tak było - po prostu pewnego dnia zaczęła czytać a wydawało mi się poprzedniego dnia, że nigdy się nie nauczy icon_wink.gif
Mafia
śro, 16 lis 2011 - 14:11
W podstawie programowej jest zapis, że dziecko PO PRZEDSZKOLU ma : gotowość do nauki czytania. 06.gif

Skopiowałam ze strony ministerstwa taki ładny opis:
Zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej, kształtowanie umiejętności czytania w połączeniu z nauką pisania odbywa się na etapie edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej). Natomiast zadaniem nauczycieli przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego jest ukształtowanie u dzieci gotowości do opanowania tych umiejętności w szkole.

Dlatego Pani nie ma podstaw do takich wymagań. Inna sprawa, że są dzieci, które już czytają w zerówce, a są i takie (jak mój syn), któe od głosek jeszcze nie przeszły do sylab czy wyrazów.
Mafia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,508
Dołączył: czw, 27 kwi 06 - 11:50
Nr użytkownika: 5,675




post śro, 16 lis 2011 - 14:11
Post #19

W podstawie programowej jest zapis, że dziecko PO PRZEDSZKOLU ma : gotowość do nauki czytania. 06.gif

Skopiowałam ze strony ministerstwa taki ładny opis:
Zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej, kształtowanie umiejętności czytania w połączeniu z nauką pisania odbywa się na etapie edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej). Natomiast zadaniem nauczycieli przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego jest ukształtowanie u dzieci gotowości do opanowania tych umiejętności w szkole.

Dlatego Pani nie ma podstaw do takich wymagań. Inna sprawa, że są dzieci, które już czytają w zerówce, a są i takie (jak mój syn), któe od głosek jeszcze nie przeszły do sylab czy wyrazów.

--------------------
Mafia
pcola
śro, 16 lis 2011 - 14:28
Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Nie ma co szaleć, pierwsza klasa jest po to by dziecko nauczyło się czytać. Przesadą jest wymaganie, by wszystkie dzieci potrafiły czytać już na początku pierwszej klasy, a co dopiero w zerówce.
pcola


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,568
Dołączył: nie, 16 sty 05 - 11:09
SkÄ…d: Wielkopolska
Nr użytkownika: 2,542




post śro, 16 lis 2011 - 14:28
Post #20

Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Nie ma co szaleć, pierwsza klasa jest po to by dziecko nauczyło się czytać. Przesadą jest wymaganie, by wszystkie dzieci potrafiły czytać już na początku pierwszej klasy, a co dopiero w zerówce.

--------------------



--------------------------
> Jak nauczyć czytać 6-latka?
Start new topic
Reply to this topic
2 Stron V   1 2 nastÄ™pna
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 25 kwi 2024 - 07:08
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama