Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
2 Stron V   1 2 nastÄ™pna  

Ortografia.

> 
mim0za
piÄ…, 16 gru 2011 - 10:37
Muszę napisać bo ciśnienie mi skacze, potrzebuję rad i oceny sytuacji.
Sym mój jest w klasie drugiej. Na lekcjach nie poznają zasad ortografii, nie ćwiczą pisowni. Same wiecie jak obecnie wyglądają ćwiczenia. Ale raz w tygodniu mają dyktanda. Najczęściej jest to pisanie tekstu z podręcznika.
Zdarza się natomiast, że pani podaje tekst do nauki. I tak w środę przyniósł do nauki na piątek. A w nim mnóstwo trudnych wyrazów, tzw. wyjątków.
Nie jest to pierwszy tego typu tekst. Z poprzednich dostał 5 i zapomniał.
Powiedzcie mi czy to ma sens? Czy to nie jest nauka od d... strony. Co z tego, że wkuje wyrazy, żeby napisać dyktando.

Pamiętam, że u córki wyglądało to tak, że ćwiczyli kolejno u-ó, ż-rz, ż-rz. Poznawali zasady, wyjątki, robiliśmy plakaty itd.
Jak to wygląda w szkołach Waszych dzieci?
mim0za


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,560
Dołączył: czw, 14 gru 06 - 14:34
Nr użytkownika: 9,076




post piÄ…, 16 gru 2011 - 10:37
Post #1

Muszę napisać bo ciśnienie mi skacze, potrzebuję rad i oceny sytuacji.
Sym mój jest w klasie drugiej. Na lekcjach nie poznają zasad ortografii, nie ćwiczą pisowni. Same wiecie jak obecnie wyglądają ćwiczenia. Ale raz w tygodniu mają dyktanda. Najczęściej jest to pisanie tekstu z podręcznika.
Zdarza się natomiast, że pani podaje tekst do nauki. I tak w środę przyniósł do nauki na piątek. A w nim mnóstwo trudnych wyrazów, tzw. wyjątków.
Nie jest to pierwszy tego typu tekst. Z poprzednich dostał 5 i zapomniał.
Powiedzcie mi czy to ma sens? Czy to nie jest nauka od d... strony. Co z tego, że wkuje wyrazy, żeby napisać dyktando.

Pamiętam, że u córki wyglądało to tak, że ćwiczyli kolejno u-ó, ż-rz, ż-rz. Poznawali zasady, wyjątki, robiliśmy plakaty itd.
Jak to wygląda w szkołach Waszych dzieci?
Anilka
piÄ…, 16 gru 2011 - 10:49
U nas niestety wygląda to podobnie, chociaż jakiś bardzo trudnych tych dyktand nie mają. Ale nie musi wydawać nam się trudne, żeby dziecko nie było w stanie poprawnie go napisać, bo nie zna właśnie zasad. Ja z moim dzieckiem ćwiczę i tłumaczę po kolei zasady w domu. Ostatnio ćwiczyliśmy zmiękczenia i tłumaczyłam zasady, bo miała z nimi duży problem.
Anilka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,073
Dołączył: czw, 14 cze 07 - 12:46
Skąd: łódzkie
Nr użytkownika: 14,907




post piÄ…, 16 gru 2011 - 10:49
Post #2

U nas niestety wygląda to podobnie, chociaż jakiś bardzo trudnych tych dyktand nie mają. Ale nie musi wydawać nam się trudne, żeby dziecko nie było w stanie poprawnie go napisać, bo nie zna właśnie zasad. Ja z moim dzieckiem ćwiczę i tłumaczę po kolei zasady w domu. Ostatnio ćwiczyliśmy zmiękczenia i tłumaczyłam zasady, bo miała z nimi duży problem.

--------------------





Kaszanka
piÄ…, 16 gru 2011 - 11:20
U nas podobnie. To ja uczę Gabę zasad, bo dyktanda mają co tydzień. Pani potem zdziwiona i z pretensjami, bo większość klasy jedynki dostaje.
Kaszanka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,745
Dołączył: wto, 24 cze 03 - 11:58
Nr użytkownika: 858




post piÄ…, 16 gru 2011 - 11:20
Post #3

U nas podobnie. To ja uczę Gabę zasad, bo dyktanda mają co tydzień. Pani potem zdziwiona i z pretensjami, bo większość klasy jedynki dostaje.
an.tośka
piÄ…, 16 gru 2011 - 11:49
M jest w kl. II. Od drugiego półrocza kl. I uczą się ortografii - zasad, wyjątków itp., najczęściej parami: ż-rz h-ch, itd. Pisanie ze słuchu mają raz w m-cu, do tego sprawdzian w stylu: wstaw właściwe np. ż rz. W ramach przygotowań do spr wypisujemy trudne wyrazy na większych kartkach, kolorowo i rozwieszamy "na widoku" (M jest wzrokowcem), zasady zna ale pomimo to zdarza mu się zrobić błąd. Oprócz podręczników mają miesięcznik ortograficzny "Ortofanek" (wcześniej Bunio) oraz ćwiczenia ortograficzne (nie pamiętam czyjego autorstwa - kupione przez szkołę, M nie nosi ich do domu).
Poza tym zaczęli już przerabiać części mowy. Szczerze mówiąc myślałam, że w innych szkołach też tak jest 37.gif
an.tośka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,547
Dołączył: śro, 10 maj 06 - 13:07
Skąd: dolnośląskie
Nr użytkownika: 5,803

GG:


post piÄ…, 16 gru 2011 - 11:49
Post #4

M jest w kl. II. Od drugiego półrocza kl. I uczą się ortografii - zasad, wyjątków itp., najczęściej parami: ż-rz h-ch, itd. Pisanie ze słuchu mają raz w m-cu, do tego sprawdzian w stylu: wstaw właściwe np. ż rz. W ramach przygotowań do spr wypisujemy trudne wyrazy na większych kartkach, kolorowo i rozwieszamy "na widoku" (M jest wzrokowcem), zasady zna ale pomimo to zdarza mu się zrobić błąd. Oprócz podręczników mają miesięcznik ortograficzny "Ortofanek" (wcześniej Bunio) oraz ćwiczenia ortograficzne (nie pamiętam czyjego autorstwa - kupione przez szkołę, M nie nosi ich do domu).
Poza tym zaczęli już przerabiać części mowy. Szczerze mówiąc myślałam, że w innych szkołach też tak jest 37.gif

--------------------


użytkownik usunięty

Go??







post piÄ…, 16 gru 2011 - 12:51
Post #5

[post usunięty]
użytkownik usunięty

Go??







post piÄ…, 16 gru 2011 - 12:53
Post #6

[post usunięty]
domi
piÄ…, 16 gru 2011 - 12:57
U nas tak samo jak u mimozy. Gdybym ja nie ćwiczyła z córką w domu, nie kupiła jej słownika, nie tłumaczyła, to miałaby marne oceny z dyktand ortograficznych. W zeszycie nigdy jeszcze nie znalazłam wypisanych zasad ortograficznych ani wyjątków. W książkach też nie maja specjalnie opracowanych tematów. Moim zdaniem jest źle skonstruowany system nauczania, albo ma to związek z książkami. Dominika ma z wydawnictwa ERA. Nie maja tego chyba w programie icon_rolleyes.gif .
domi


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,263
Dołączył: czw, 01 maj 03 - 18:00
SkÄ…d: 3-miasto/kaszuby
Nr użytkownika: 672




post piÄ…, 16 gru 2011 - 12:57
Post #7

U nas tak samo jak u mimozy. Gdybym ja nie ćwiczyła z córką w domu, nie kupiła jej słownika, nie tłumaczyła, to miałaby marne oceny z dyktand ortograficznych. W zeszycie nigdy jeszcze nie znalazłam wypisanych zasad ortograficznych ani wyjątków. W książkach też nie maja specjalnie opracowanych tematów. Moim zdaniem jest źle skonstruowany system nauczania, albo ma to związek z książkami. Dominika ma z wydawnictwa ERA. Nie maja tego chyba w programie icon_rolleyes.gif .

--------------------
Tomik poezji dla osób refleksyjnych, melancholijnych, z nutką pogody ducha :) "Refleksje pisane piórem anioła".
Miłego dnia :)
grzałka
piÄ…, 16 gru 2011 - 19:36
ja mam córkę w 4 klasie
w klasach 1-3 dyktando było raz w tygodniu- tekst z Księżyca, zupełnie nie nawiązywał do tego co przerabiają, z ortografii jako takiej przerabiali szczątkowo- ale tekst był podawany do domu więc Ania-wzrokowiec- miała z tego same 6
w 4 klasie zonk- pani wymaga bezbłędnego pisania, jeden ortograficzny to ocena w dół, z pierwszego dyktand najlepsza ocena w klasie to była 3, nagle mają umieć i znać zasady
chyba agabr poleciła mi stronę www.dyktanda.net i Ania w domu w miarę możliwości ćwiczy, w szkole niby też są wprowadzane zasady, ale nie ma dyktand utrwalających- w zasadzie całą ortografię przerabiamy w domu
grzałka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,392
Dołączył: wto, 08 kwi 03 - 20:42
SkÄ…d: Olsztyn
Nr użytkownika: 506




post piÄ…, 16 gru 2011 - 19:36
Post #8

ja mam córkę w 4 klasie
w klasach 1-3 dyktando było raz w tygodniu- tekst z Księżyca, zupełnie nie nawiązywał do tego co przerabiają, z ortografii jako takiej przerabiali szczątkowo- ale tekst był podawany do domu więc Ania-wzrokowiec- miała z tego same 6
w 4 klasie zonk- pani wymaga bezbłędnego pisania, jeden ortograficzny to ocena w dół, z pierwszego dyktand najlepsza ocena w klasie to była 3, nagle mają umieć i znać zasady
chyba agabr poleciła mi stronę www.dyktanda.net i Ania w domu w miarę możliwości ćwiczy, w szkole niby też są wprowadzane zasady, ale nie ma dyktand utrwalających- w zasadzie całą ortografię przerabiamy w domu

--------------------
candace
piÄ…, 16 gru 2011 - 19:56
nasza pani uczy zasad , ćwiczą raz trudniejsze raz łatwiejsze wyrazy czy teksty. widzę, że sposób ten nie zraża Werki, czuje że umie (niby) ale nie boi sie iść dalej. na razie nie było dyktand ale widzę ćwiczenia...
candace


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,286
Dołączył: wto, 15 maj 07 - 14:14
SkÄ…d: szuwarkowo
Nr użytkownika: 14,238




post piÄ…, 16 gru 2011 - 19:56
Post #9

nasza pani uczy zasad , ćwiczą raz trudniejsze raz łatwiejsze wyrazy czy teksty. widzę, że sposób ten nie zraża Werki, czuje że umie (niby) ale nie boi sie iść dalej. na razie nie było dyktand ale widzę ćwiczenia...

--------------------
"To, że się do Ciebie uśmiecham, wcale nie musi oznaczać, że Cię lubię. Mogę, na przykład wyobrażać sobie, ze stoisz w płomieniach" - Mała Mi do Ryjka

Mam podzielną uwagę, potrafię ignorować wiele osób jednocześnie.
mim0za
piÄ…, 16 gru 2011 - 20:14
CYTAT(grzałka @ Fri, 16 Dec 2011 - 21:36) *
ja mam córkę w 4 klasie
w klasach 1-3 dyktando było raz w tygodniu- tekst z Księżyca, zupełnie nie nawiązywał do tego co przerabiają, z ortografii jako takiej przerabiali szczątkowo- ale tekst był podawany do domu więc Ania-wzrokowiec- miała z tego same 6
w 4 klasie zonk- pani wymaga bezbłędnego pisania, jeden ortograficzny to ocena w dół, z pierwszego dyktand najlepsza ocena w klasie to była 3, nagle mają umieć i znać zasady
chyba agabr poleciła mi stronę www.dyktanda.net i Ania w domu w miarę możliwości ćwiczy, w szkole niby też są wprowadzane zasady, ale nie ma dyktand utrwalających- w zasadzie całą ortografię przerabiamy w domu

U nas za każdy błąd ocena w dół jest już od klasy pierwszej.
Zajrzę na podaną stronę i bedziemy ćwiczyć. Dziękuję.
edit.
Czyli takie gotowe teksty do nauki na pamięć nie mają sensu. Szkoda tylko, że uczyć musimy się w domu. A w szkole ciągle kolorowanie, wyklejanie i tym podobne bzdury.

Ten post edytował mimoza pią, 16 gru 2011 - 21:11
mim0za


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,560
Dołączył: czw, 14 gru 06 - 14:34
Nr użytkownika: 9,076




post piÄ…, 16 gru 2011 - 20:14
Post #10

CYTAT(grzałka @ Fri, 16 Dec 2011 - 21:36) *
ja mam córkę w 4 klasie
w klasach 1-3 dyktando było raz w tygodniu- tekst z Księżyca, zupełnie nie nawiązywał do tego co przerabiają, z ortografii jako takiej przerabiali szczątkowo- ale tekst był podawany do domu więc Ania-wzrokowiec- miała z tego same 6
w 4 klasie zonk- pani wymaga bezbłędnego pisania, jeden ortograficzny to ocena w dół, z pierwszego dyktand najlepsza ocena w klasie to była 3, nagle mają umieć i znać zasady
chyba agabr poleciła mi stronę www.dyktanda.net i Ania w domu w miarę możliwości ćwiczy, w szkole niby też są wprowadzane zasady, ale nie ma dyktand utrwalających- w zasadzie całą ortografię przerabiamy w domu

U nas za każdy błąd ocena w dół jest już od klasy pierwszej.
Zajrzę na podaną stronę i bedziemy ćwiczyć. Dziękuję.
edit.
Czyli takie gotowe teksty do nauki na pamięć nie mają sensu. Szkoda tylko, że uczyć musimy się w domu. A w szkole ciągle kolorowanie, wyklejanie i tym podobne bzdury.
mim0za
piÄ…, 16 gru 2011 - 20:14
Dubel.

Ten post edytował mimoza pią, 16 gru 2011 - 21:08
mim0za


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,560
Dołączył: czw, 14 gru 06 - 14:34
Nr użytkownika: 9,076




post piÄ…, 16 gru 2011 - 20:14
Post #11

Dubel.
mim0za
piÄ…, 16 gru 2011 - 20:15
CYTAT(candace @ Fri, 16 Dec 2011 - 21:56) *
nasza pani uczy zasad , ćwiczą raz trudniejsze raz łatwiejsze wyrazy czy teksty. widzę, że sposób ten nie zraża Werki, czuje że umie (niby) ale nie boi sie iść dalej. na razie nie było dyktand ale widzę ćwiczenia...

Czy ja mogę prosić, żebyś była znow Lalicją? icon_biggrin.gif
mim0za


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,560
Dołączył: czw, 14 gru 06 - 14:34
Nr użytkownika: 9,076




post piÄ…, 16 gru 2011 - 20:15
Post #12

CYTAT(candace @ Fri, 16 Dec 2011 - 21:56) *
nasza pani uczy zasad , ćwiczą raz trudniejsze raz łatwiejsze wyrazy czy teksty. widzę, że sposób ten nie zraża Werki, czuje że umie (niby) ale nie boi sie iść dalej. na razie nie było dyktand ale widzę ćwiczenia...

Czy ja mogę prosić, żebyś była znow Lalicją? icon_biggrin.gif
an.tośka
piÄ…, 16 gru 2011 - 22:10
CYTAT((użytkownik usunięty) v2.0 @ Fri, 16 Dec 2011 - 12:53) *
cytowany post usunięto

Owszem, zgodzę się ale pani podaje dzieciom zasady do zeszytu, dzieci muszą się ich nauczyć a ćwiczenia służą tylko do ćwiczenia. Poza tym częstym zadaniem domowym jest np. takie: wypisz z tekstu wyrazy z ó/u i wyjaśnij ich pisownię.
an.tośka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,547
Dołączył: śro, 10 maj 06 - 13:07
Skąd: dolnośląskie
Nr użytkownika: 5,803

GG:


post piÄ…, 16 gru 2011 - 22:10
Post #13

CYTAT((użytkownik usunięty) v2.0 @ Fri, 16 Dec 2011 - 12:53) *
cytowany post usunięto

Owszem, zgodzę się ale pani podaje dzieciom zasady do zeszytu, dzieci muszą się ich nauczyć a ćwiczenia służą tylko do ćwiczenia. Poza tym częstym zadaniem domowym jest np. takie: wypisz z tekstu wyrazy z ó/u i wyjaśnij ich pisownię.

--------------------


użytkownik usunięty

Go??







post piÄ…, 16 gru 2011 - 22:16
Post #14

[post usunięty]
candace
sob, 17 gru 2011 - 13:04
CYTAT(mimoza @ Fri, 16 Dec 2011 - 20:15) *
Czy ja mogę prosić, żebyś była znow Lalicją? icon_biggrin.gif

06.gif 06.gif 06.gif 06.gif
ależ jestem 03.gif lalicja fretka flynn
candace


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,286
Dołączył: wto, 15 maj 07 - 14:14
SkÄ…d: szuwarkowo
Nr użytkownika: 14,238




post sob, 17 gru 2011 - 13:04
Post #15

CYTAT(mimoza @ Fri, 16 Dec 2011 - 20:15) *
Czy ja mogę prosić, żebyś była znow Lalicją? icon_biggrin.gif

06.gif 06.gif 06.gif 06.gif
ależ jestem 03.gif lalicja fretka flynn

--------------------
"To, że się do Ciebie uśmiecham, wcale nie musi oznaczać, że Cię lubię. Mogę, na przykład wyobrażać sobie, ze stoisz w płomieniach" - Mała Mi do Ryjka

Mam podzielną uwagę, potrafię ignorować wiele osób jednocześnie.
grzałka
sob, 17 gru 2011 - 13:11
CYTAT(mimoza @ Fri, 16 Dec 2011 - 20:14) *
U nas za każdy błąd ocena w dół jest już od klasy pierwszej.


no to nasza pani była o wiele bardziej wyrozumiała
grzałka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,392
Dołączył: wto, 08 kwi 03 - 20:42
SkÄ…d: Olsztyn
Nr użytkownika: 506




post sob, 17 gru 2011 - 13:11
Post #16

CYTAT(mimoza @ Fri, 16 Dec 2011 - 20:14) *
U nas za każdy błąd ocena w dół jest już od klasy pierwszej.


no to nasza pani była o wiele bardziej wyrozumiała


--------------------
mim0za
sob, 17 gru 2011 - 14:32
CYTAT(mama.miła @ Sat, 17 Dec 2011 - 00:10) *
Owszem, zgodzę się ale pani podaje dzieciom zasady do zeszytu, dzieci muszą się ich nauczyć a ćwiczenia służą tylko do ćwiczenia. Poza tym częstym zadaniem domowym jest np. takie: wypisz z tekstu wyrazy z ó/u i wyjaśnij ich pisownię.

I to moim zdaniem ma sens.
mim0za


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,560
Dołączył: czw, 14 gru 06 - 14:34
Nr użytkownika: 9,076




post sob, 17 gru 2011 - 14:32
Post #17

CYTAT(mama.miła @ Sat, 17 Dec 2011 - 00:10) *
Owszem, zgodzę się ale pani podaje dzieciom zasady do zeszytu, dzieci muszą się ich nauczyć a ćwiczenia służą tylko do ćwiczenia. Poza tym częstym zadaniem domowym jest np. takie: wypisz z tekstu wyrazy z ó/u i wyjaśnij ich pisownię.

I to moim zdaniem ma sens.
Edziia
nie, 18 gru 2011 - 09:21
U nas jest podobnie jak u mamy.miłej. Dodatkowo dzieci mają zeszyty ze słówkami- słowniczek, w którym zapisują wyrazy z trudnością ortograficzna-zeszyt podzielony na poszczególne trudności. Na dyktandzie (też raz w tygodniu) pojawiają się wyrazy ze słowniczka. Pani ocenia bardzo surowo- błąd ocena w dół.
No, ale trzeba przyznać, że w szkole dużo ćwiczą i mają sporo ćwiczeń utrwalających pisownię.
Edziia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 811
Dołączył: sob, 26 mar 05 - 21:35
Skąd: Gdańsk
Nr użytkownika: 2,917

GG:


post nie, 18 gru 2011 - 09:21
Post #18

U nas jest podobnie jak u mamy.miłej. Dodatkowo dzieci mają zeszyty ze słówkami- słowniczek, w którym zapisują wyrazy z trudnością ortograficzna-zeszyt podzielony na poszczególne trudności. Na dyktandzie (też raz w tygodniu) pojawiają się wyrazy ze słowniczka. Pani ocenia bardzo surowo- błąd ocena w dół.
No, ale trzeba przyznać, że w szkole dużo ćwiczą i mają sporo ćwiczeń utrwalających pisownię.

--------------------
mama Oskarka (11.04.2003r.) i Milanka (09.11.2011r.)


mim0za
nie, 18 gru 2011 - 20:20
CYTAT(Edziia @ Sun, 18 Dec 2011 - 11:21) *
U nas jest podobnie jak u mamy.miłej. Dodatkowo dzieci mają zeszyty ze słówkami- słowniczek, w którym zapisują wyrazy z trudnością ortograficzna-zeszyt podzielony na poszczególne trudności. Na dyktandzie (też raz w tygodniu) pojawiają się wyrazy ze słowniczka. Pani ocenia bardzo surowo- błąd ocena w dół.
No, ale trzeba przyznać, że w szkole dużo ćwiczą i mają sporo ćwiczeń utrwalających pisownię.

Możesz coś więcej napisać o tych zeszytach?
mim0za


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,560
Dołączył: czw, 14 gru 06 - 14:34
Nr użytkownika: 9,076




post nie, 18 gru 2011 - 20:20
Post #19

CYTAT(Edziia @ Sun, 18 Dec 2011 - 11:21) *
U nas jest podobnie jak u mamy.miłej. Dodatkowo dzieci mają zeszyty ze słówkami- słowniczek, w którym zapisują wyrazy z trudnością ortograficzna-zeszyt podzielony na poszczególne trudności. Na dyktandzie (też raz w tygodniu) pojawiają się wyrazy ze słowniczka. Pani ocenia bardzo surowo- błąd ocena w dół.
No, ale trzeba przyznać, że w szkole dużo ćwiczą i mają sporo ćwiczeń utrwalających pisownię.

Możesz coś więcej napisać o tych zeszytach?
ulla
nie, 18 gru 2011 - 21:34
U nas dzieci uczą się ortografii, a od miesiąca raz w tygodniu - w każdy czwartek jest dyktando. Mają do nauki ortografii książkę Słówka H. Jędras https://merlin.pl/Jezyk-polski-Slowka-cwicz...t/1,601940.html

A poza tym dostają sporo ćwiczeń spoza tej książeczki. Zapisują w zeszytach zasady, wyjątki, włącznie z zasadami interpunkcji itp.

Jak się uczy do dyktanda w domu, to najpierw czyta ćwiczenia już przerobione. Potem ma zapisać wyrazy, które zapamiętałą. Potem ja jej wyrywkowo dyktuję wyrazy z tego materiału, a potem wymyślam własne - w tym dużo trudnych. Z daną literką, albo z nią i jeszcze innymi.
Z samą ortografią, kiedy ćwiczy, Weronika nie ma większego problemu, choć zdarzają jej się błędy, problem ma z literówkami, a na dyktandzie one też mają wpływ na ocenę.
Max. ilość punktów za dyktando to 20. Błąd ortograficzny to jeden punkt mniej, trzy literówki to też punkt mniej. W sumie więc dostaje z dyktand piątki, bo mniej niż 18 pkt. dotąd nie miała.

ulla


Grupa: Moderatorzy
Postów: 9,336
Dołączył: czw, 09 paź 03 - 20:27
SkÄ…d: z Ziemi
Nr użytkownika: 1,106

GG:


post nie, 18 gru 2011 - 21:34
Post #20

U nas dzieci uczą się ortografii, a od miesiąca raz w tygodniu - w każdy czwartek jest dyktando. Mają do nauki ortografii książkę Słówka H. Jędras https://merlin.pl/Jezyk-polski-Slowka-cwicz...t/1,601940.html

A poza tym dostają sporo ćwiczeń spoza tej książeczki. Zapisują w zeszytach zasady, wyjątki, włącznie z zasadami interpunkcji itp.

Jak się uczy do dyktanda w domu, to najpierw czyta ćwiczenia już przerobione. Potem ma zapisać wyrazy, które zapamiętałą. Potem ja jej wyrywkowo dyktuję wyrazy z tego materiału, a potem wymyślam własne - w tym dużo trudnych. Z daną literką, albo z nią i jeszcze innymi.
Z samą ortografią, kiedy ćwiczy, Weronika nie ma większego problemu, choć zdarzają jej się błędy, problem ma z literówkami, a na dyktandzie one też mają wpływ na ocenę.
Max. ilość punktów za dyktando to 20. Błąd ortograficzny to jeden punkt mniej, trzy literówki to też punkt mniej. W sumie więc dostaje z dyktand piątki, bo mniej niż 18 pkt. dotąd nie miała.



--------------------
Ula
mama Weroniki



Powiem to teraz bardzo powoli, bo widzę, że cierpisz na bardzo poważny przypadek półgłupstwa
Pingwiny z Madagaskaru
> Ortografia.
Start new topic
Reply to this topic
2 Stron V   1 2 nastÄ™pna
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: śro, 24 kwi 2024 - 17:11
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama