Aktualnoci

12 tysicy dodatkowych miejsc w obkach!

12 tysicy dodatkowych miejsc w obkach!

Rzd postanowi kontynuowa program Maluch, zapocztkowany w 2011, zaproponowa jednak jego zmodyfikowan i rozszerzon wersj, nadajc mu nazw MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wicej >

Maluchy.pl logo
cia

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
3 Stron V   1 2 3 następna  

Od kiedy płynne czytanie?

> 
Tuni
śro, 13 lis 2013 - 19:47
Od kiedy Wasze dzieci zaczęły szybko czytać?
Czy są jakieś wytyczne w tej kwestii, może założenia podstawy programowej czy coś ? icon_smile.gif
Tuni


Grupa: Moderatorzy
Postów: 6,764
Dołączył: wto, 01 kwi 03 - 09:27
Skąd: Śląsk
Nr użytkownika: 248




post śro, 13 lis 2013 - 19:47
Post #1

Od kiedy Wasze dzieci zaczęły szybko czytać?
Czy są jakieś wytyczne w tej kwestii, może założenia podstawy programowej czy coś ? icon_smile.gif
Agnieszka AZJ
śro, 13 lis 2013 - 19:51
Ale chodzi Ci o czytanie głośne czy po cichu ?

Jedno i drugie dość późno, ale moje to dyslektyczki.
Agnieszka AZJ


Grupa: Administratorzy
Postów: 12,842
Dołączył: śro, 21 sty 04 - 17:47
Skąd: Warszawa
Nr użytkownika: 1,355

GG:


post śro, 13 lis 2013 - 19:51
Post #2

Ale chodzi Ci o czytanie głośne czy po cichu ?

Jedno i drugie dość późno, ale moje to dyslektyczki.

--------------------
Agnieszka, mama Ani (04.1993), Zosi (06.1996) i Julki (01.2000)
MAŁY POKÓJ Z KSIĄŻKAMI czyli o dobrych książkach dla dzieci nie tylko dla dzieci

A ty siej. A nuż coś wyrośnie.
A ty - to, co wyrośnie - zbieraj.
A ty czcij - co żyje radośnie,
A ty szanuj to, co umiera.

I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.

(J. Kaczmarski)
kalarepa78
śro, 13 lis 2013 - 19:54
W podstawie raczej nie, bo teraz zakłada się, ze dziecko ma na nauczenie się czytanie 3 lata (klasy I-III). W internecie znajdziesz kilka testów przesiewowych, z których można skorzystać przy ocenia szybkości czytania.
kalarepa78


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,706
Dołączył: pią, 28 sty 05 - 15:38
Skąd: Warszawa
Nr użytkownika: 2,598




post śro, 13 lis 2013 - 19:54
Post #3

W podstawie raczej nie, bo teraz zakłada się, ze dziecko ma na nauczenie się czytanie 3 lata (klasy I-III). W internecie znajdziesz kilka testów przesiewowych, z których można skorzystać przy ocenia szybkości czytania.

--------------------




Tuni
śro, 13 lis 2013 - 20:35
Agnieszko, nie wiem w sumie , byle ze zrozumieniem icon_smile.gif
Doprecyzuję pytyanie: czy na początku drugiej klasy powinno już dobrze czytać?
Tuni


Grupa: Moderatorzy
Postów: 6,764
Dołączył: wto, 01 kwi 03 - 09:27
Skąd: Śląsk
Nr użytkownika: 248




post śro, 13 lis 2013 - 20:35
Post #4

Agnieszko, nie wiem w sumie , byle ze zrozumieniem icon_smile.gif
Doprecyzuję pytyanie: czy na początku drugiej klasy powinno już dobrze czytać?
pesciorka
śro, 13 lis 2013 - 20:49
CYTAT(Tuni @ Wed, 13 Nov 2013 - 20:35) *
Agnieszko, nie wiem w sumie , byle ze zrozumieniem icon_smile.gif
Doprecyzuję pytyanie: czy na początku drugiej klasy powinno już dobrze czytać?

Mój synek jest w trzeciej klasie i sam bardzo dobrze czyta, ale mówi, że większość dzieci w jego klasie to jedno słowo czyta z pół minuty icon_smile.gif
pesciorka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 217
Dołączył: pon, 01 paź 12 - 19:59
Skąd: Szczecin
Nr użytkownika: 40,981




post śro, 13 lis 2013 - 20:49
Post #5

CYTAT(Tuni @ Wed, 13 Nov 2013 - 20:35) *
Agnieszko, nie wiem w sumie , byle ze zrozumieniem icon_smile.gif
Doprecyzuję pytyanie: czy na początku drugiej klasy powinno już dobrze czytać?

Mój synek jest w trzeciej klasie i sam bardzo dobrze czyta, ale mówi, że większość dzieci w jego klasie to jedno słowo czyta z pół minuty icon_smile.gif

--------------------
Mariola***
śro, 13 lis 2013 - 21:06
Mój chodzi obecnie do trzeciej klasy i czyta płynnie, natomiast nie wiem czy szybko. Szybko czytam ja i młodemu do mnie daleko. Płynnie czytał juz od pierwszej klasy, potem doskonalił tylko interpunkcję i ową szybkość właśnie. Podobno jest jednym z lepiej czytających. Powiedziął, że w klasie podobnie czytają jeszcze może 2-3 osoby, reszta czyta po wyrazie.
Mariola***


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,966
Dołączył: pon, 19 sty 04 - 20:15
Skąd: dg
Nr użytkownika: 1,351

GG:


post śro, 13 lis 2013 - 21:06
Post #6

Mój chodzi obecnie do trzeciej klasy i czyta płynnie, natomiast nie wiem czy szybko. Szybko czytam ja i młodemu do mnie daleko. Płynnie czytał juz od pierwszej klasy, potem doskonalił tylko interpunkcję i ową szybkość właśnie. Podobno jest jednym z lepiej czytających. Powiedziął, że w klasie podobnie czytają jeszcze może 2-3 osoby, reszta czyta po wyrazie.

--------------------
Miłosz -ur 26.07.2004
Martyna -ur 02.06.2007
MamaStokrotki
śro, 13 lis 2013 - 21:13
My dopiero w pierwszej klasie - jako sześciolatek, więc jesteśmy na etapia mama tata i sylaby...
Dziś za to Stokrotka powiedziala, że jedna dziewczynka przeniosła się do zerówki.
MamaStokrotki


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 176
Dołączył: czw, 01 wrz 11 - 14:02
Skąd: mazowsze
Nr użytkownika: 37,611




post śro, 13 lis 2013 - 21:13
Post #7

My dopiero w pierwszej klasie - jako sześciolatek, więc jesteśmy na etapia mama tata i sylaby...
Dziś za to Stokrotka powiedziala, że jedna dziewczynka przeniosła się do zerówki.
Silije
śro, 13 lis 2013 - 22:01
Ja pracuję w szkole i z moich obserwacji wynika, że większość dzieci czyta płynnie w okolicach trzeciej klasy.
(Moje osobiste dzieci są niestatystyczne.)
Silije


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,056
Dołączył: pią, 23 sty 04 - 17:33
Skąd: Okolica Poznania
Nr użytkownika: 1,362

GG:


post śro, 13 lis 2013 - 22:01
Post #8

Ja pracuję w szkole i z moich obserwacji wynika, że większość dzieci czyta płynnie w okolicach trzeciej klasy.
(Moje osobiste dzieci są niestatystyczne.)

--------------------
"Wierzę, że na mojej drodze zawsze skręcę we właściwą stronę. Bo wierzę że Bóg wytyczy drogę tam, gdzie jej nie ma". N.V. Peale
Tuni
śro, 13 lis 2013 - 22:26
Od kiedy, w takim razie można wymagać, żeby uczeń sam czytał polecenie i wykonywał zadanie?
Tuni


Grupa: Moderatorzy
Postów: 6,764
Dołączył: wto, 01 kwi 03 - 09:27
Skąd: Śląsk
Nr użytkownika: 248




post śro, 13 lis 2013 - 22:26
Post #9

Od kiedy, w takim razie można wymagać, żeby uczeń sam czytał polecenie i wykonywał zadanie?
mama_do_kwadratu
śro, 13 lis 2013 - 22:40
CYTAT(Tuni @ Wed, 13 Nov 2013 - 22:26) *
Od kiedy, w takim razie można wymagać, żeby uczeń sam czytał polecenie i wykonywał zadanie?



Jak uczeń będzie w stanie to zrobić icon_wink.gif
mama_do_kwadratu


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,090
Dołączył: sob, 14 cze 03 - 17:06
Nr użytkownika: 826




post śro, 13 lis 2013 - 22:40
Post #10

CYTAT(Tuni @ Wed, 13 Nov 2013 - 22:26) *
Od kiedy, w takim razie można wymagać, żeby uczeń sam czytał polecenie i wykonywał zadanie?



Jak uczeń będzie w stanie to zrobić icon_wink.gif

--------------------
Mama Dwóch Takich od Czerwca 2000
Fridge pickers wear bigger knickers
Silije
śro, 13 lis 2013 - 22:43
Ale czytanie ciche ze zrozumieniem i głośne czytanie płynne to nie jest to samo!
Generalnie zależy to od stopnia komplikacji samego polecenia. Są takie, które dzieci pod koniec klasy mogą same przeczytać i wykonać i takie, które im trzeba objaśnić w 5 klasie.
Silije


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,056
Dołączył: pią, 23 sty 04 - 17:33
Skąd: Okolica Poznania
Nr użytkownika: 1,362

GG:


post śro, 13 lis 2013 - 22:43
Post #11

Ale czytanie ciche ze zrozumieniem i głośne czytanie płynne to nie jest to samo!
Generalnie zależy to od stopnia komplikacji samego polecenia. Są takie, które dzieci pod koniec klasy mogą same przeczytać i wykonać i takie, które im trzeba objaśnić w 5 klasie.

--------------------
"Wierzę, że na mojej drodze zawsze skręcę we właściwą stronę. Bo wierzę że Bóg wytyczy drogę tam, gdzie jej nie ma". N.V. Peale
Tuni
śro, 13 lis 2013 - 22:46
Tylko uczeń nie bardzo jest w stanie, a pani już wymaga.
Nie wiem czy idąc na rozmowę w tej sprawie nie dowiem się, że moje dziecko za słabo czyta i to mój problem.
Wolałabym wiedzieć czego mogę sie spodziewać albo jakimi argumentami w razie czego sie podeprzeć.
Tuni


Grupa: Moderatorzy
Postów: 6,764
Dołączył: wto, 01 kwi 03 - 09:27
Skąd: Śląsk
Nr użytkownika: 248




post śro, 13 lis 2013 - 22:46
Post #12

Tylko uczeń nie bardzo jest w stanie, a pani już wymaga.
Nie wiem czy idąc na rozmowę w tej sprawie nie dowiem się, że moje dziecko za słabo czyta i to mój problem.
Wolałabym wiedzieć czego mogę sie spodziewać albo jakimi argumentami w razie czego sie podeprzeć.
grzałka
czw, 14 lis 2013 - 07:50
Są takie testy na szybkość czytania- ilość wyrazów na minutę- u nas są przeprowadzane co roku. I tam są normy dla poszczególnych klas. Jest też test na czytanie ze zrozumieniem- też robią, ale od 4 klasy, w klasach 1-3 sprawdzane jest tylko tempo czytania.
grzałka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,392
Dołączył: wto, 08 kwi 03 - 20:42
Skąd: Olsztyn
Nr użytkownika: 506




post czw, 14 lis 2013 - 07:50
Post #13

Są takie testy na szybkość czytania- ilość wyrazów na minutę- u nas są przeprowadzane co roku. I tam są normy dla poszczególnych klas. Jest też test na czytanie ze zrozumieniem- też robią, ale od 4 klasy, w klasach 1-3 sprawdzane jest tylko tempo czytania.

--------------------
kalarepa78
czw, 14 lis 2013 - 08:34
CYTAT(Tuni @ Thu, 14 Nov 2013 - 00:46) *
Tylko uczeń nie bardzo jest w stanie, a pani już wymaga.
Nie wiem czy idąc na rozmowę w tej sprawie nie dowiem się, że moje dziecko za słabo czyta i to mój problem.


To wtedy zapytaj, co w tej sprawie zrobiła szkoła. Ale generalnie - staraj nie nakręcać się przed jak w tym dowcipie o sekatorze.
kalarepa78


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,706
Dołączył: pią, 28 sty 05 - 15:38
Skąd: Warszawa
Nr użytkownika: 2,598




post czw, 14 lis 2013 - 08:34
Post #14

CYTAT(Tuni @ Thu, 14 Nov 2013 - 00:46) *
Tylko uczeń nie bardzo jest w stanie, a pani już wymaga.
Nie wiem czy idąc na rozmowę w tej sprawie nie dowiem się, że moje dziecko za słabo czyta i to mój problem.


To wtedy zapytaj, co w tej sprawie zrobiła szkoła. Ale generalnie - staraj nie nakręcać się przed jak w tym dowcipie o sekatorze.

--------------------




Kaszanka
czw, 14 lis 2013 - 08:46
CYTAT(grzałka @ Thu, 14 Nov 2013 - 09:50) *
Jest też test na czytanie ze zrozumieniem- też robią, ale od 4 klasy, w klasach 1-3 sprawdzane jest tylko tempo czytania.


U nas od II klasy, średnio co 2-3 miesiące były testy na czytanie ze zrozumieniem i na tej podstawie pani wiedziała, które dzieci mają z tym problemi z którymi trzeba pracować.
Po I klasie dziecko ma znać wszystkie litery alfabetu, ma czytać i rozumieć proste krótkie teksty, musisz poszukać w rozporządzeniu.


Kaszanka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,745
Dołączył: wto, 24 cze 03 - 11:58
Nr użytkownika: 858




post czw, 14 lis 2013 - 08:46
Post #15

CYTAT(grzałka @ Thu, 14 Nov 2013 - 09:50) *
Jest też test na czytanie ze zrozumieniem- też robią, ale od 4 klasy, w klasach 1-3 sprawdzane jest tylko tempo czytania.


U nas od II klasy, średnio co 2-3 miesiące były testy na czytanie ze zrozumieniem i na tej podstawie pani wiedziała, które dzieci mają z tym problemi z którymi trzeba pracować.
Po I klasie dziecko ma znać wszystkie litery alfabetu, ma czytać i rozumieć proste krótkie teksty, musisz poszukać w rozporządzeniu.


grzałka
czw, 14 lis 2013 - 09:10
No takie testy na czytanie ze zrozumieniem w sensie sprawdzianu tez mamy od drugiej klasy, ale to o czym ja piszę, to jest typowe sprawdzenie na czas i wyniki w odniesieniu do wieku dziecka.

Tuni, tu masz na przykład: https://www.edukator.org.pl/2004b/analiza/analiza.html
grzałka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,392
Dołączył: wto, 08 kwi 03 - 20:42
Skąd: Olsztyn
Nr użytkownika: 506




post czw, 14 lis 2013 - 09:10
Post #16

No takie testy na czytanie ze zrozumieniem w sensie sprawdzianu tez mamy od drugiej klasy, ale to o czym ja piszę, to jest typowe sprawdzenie na czas i wyniki w odniesieniu do wieku dziecka.

Tuni, tu masz na przykład: https://www.edukator.org.pl/2004b/analiza/analiza.html

--------------------
Mariola***
czw, 14 lis 2013 - 09:32
CYTAT(kalarepa78)
To wtedy zapytaj, co w tej sprawie zrobiła szkoła.


Uwielbiam takie teksty. 21.gif Niech pani ma w klasie 18 czy 23 uczniów z tego połowa nie potrafi płynnie czytać, 5 osób ma problem z matematyka, jeszcze dwie powinny ćwiczyć sprawność manualną, a 4 ma problemy emocjonalne. Niech pani zostanie po lekcjach i nadrabia braki u dzieci. Lubię to!
Pytanie tylko - ile czasu Ci rodzice poświęcają swoim dzieciom na ćwiczenia?
Mariola***


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,966
Dołączył: pon, 19 sty 04 - 20:15
Skąd: dg
Nr użytkownika: 1,351

GG:


post czw, 14 lis 2013 - 09:32
Post #17

CYTAT(kalarepa78)
To wtedy zapytaj, co w tej sprawie zrobiła szkoła.


Uwielbiam takie teksty. 21.gif Niech pani ma w klasie 18 czy 23 uczniów z tego połowa nie potrafi płynnie czytać, 5 osób ma problem z matematyka, jeszcze dwie powinny ćwiczyć sprawność manualną, a 4 ma problemy emocjonalne. Niech pani zostanie po lekcjach i nadrabia braki u dzieci. Lubię to!
Pytanie tylko - ile czasu Ci rodzice poświęcają swoim dzieciom na ćwiczenia?

--------------------
Miłosz -ur 26.07.2004
Martyna -ur 02.06.2007
kalarepa78
czw, 14 lis 2013 - 11:07
CYTAT(Mariola*** @ Thu, 14 Nov 2013 - 11:32) *
Uwielbiam takie teksty. 21.gif Niech pani ma w klasie 18 czy 23 uczniów z tego połowa nie potrafi płynnie czytać, 5 osób ma problem z matematyka, jeszcze dwie powinny ćwiczyć sprawność manualną, a 4 ma problemy emocjonalne. Niech pani zostanie po lekcjach i nadrabia braki u dzieci. Lubię to!
Pytanie tylko - ile czasu Ci rodzice poświęcają swoim dzieciom na ćwiczenia?


A ja uwielbiam takie. Niech pani ma w klasie 18 czy 23 uczniów z tego połowa nie potrafi płynnie czytać --> a ta czytająca płynnie dziewiątka czy jedenastka (zakładam, ze połowa ucznia nie istnieje 29.gif) to skąd umie? Bo może nauczyli ich rodzice w domu? W tym czasie, którego ci rodzice nie poświęcają swoim dzieciom? A skoro uczniowie nie u umieją czytać, to co wynika ze spędzania przez nich połowy dnia w szkole?

Tu jest mowa o konkretnym dziecku, jakoś nie sądzę, że "zaniedbanym środowiskowo".
kalarepa78


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,706
Dołączył: pią, 28 sty 05 - 15:38
Skąd: Warszawa
Nr użytkownika: 2,598




post czw, 14 lis 2013 - 11:07
Post #18

CYTAT(Mariola*** @ Thu, 14 Nov 2013 - 11:32) *
Uwielbiam takie teksty. 21.gif Niech pani ma w klasie 18 czy 23 uczniów z tego połowa nie potrafi płynnie czytać, 5 osób ma problem z matematyka, jeszcze dwie powinny ćwiczyć sprawność manualną, a 4 ma problemy emocjonalne. Niech pani zostanie po lekcjach i nadrabia braki u dzieci. Lubię to!
Pytanie tylko - ile czasu Ci rodzice poświęcają swoim dzieciom na ćwiczenia?


A ja uwielbiam takie. Niech pani ma w klasie 18 czy 23 uczniów z tego połowa nie potrafi płynnie czytać --> a ta czytająca płynnie dziewiątka czy jedenastka (zakładam, ze połowa ucznia nie istnieje 29.gif) to skąd umie? Bo może nauczyli ich rodzice w domu? W tym czasie, którego ci rodzice nie poświęcają swoim dzieciom? A skoro uczniowie nie u umieją czytać, to co wynika ze spędzania przez nich połowy dnia w szkole?

Tu jest mowa o konkretnym dziecku, jakoś nie sądzę, że "zaniedbanym środowiskowo".

--------------------




Kaszanka
czw, 14 lis 2013 - 11:31
CYTAT(kalarepa78 @ Thu, 14 Nov 2013 - 13:07) *
A ja uwielbiam takie.


Oj, ja też. Przecież to nie studia, że pani powie co ma do powiedzenia i róbta co chceta. Ja nie jestem nauczycielem i nie potrafię uczyć. Co niby mam zrobić z dzieckiem, które nie rozumie poleceń? Więcej czytać? Co to da skoro dziecko nie rozumie? A gdzie wskazówki nauczyciela? Jedynie wymagania i na tym koniec. Oczywiście piszę na podstawie swoich doświadczeń.
Kaszanka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,745
Dołączył: wto, 24 cze 03 - 11:58
Nr użytkownika: 858




post czw, 14 lis 2013 - 11:31
Post #19

CYTAT(kalarepa78 @ Thu, 14 Nov 2013 - 13:07) *
A ja uwielbiam takie.


Oj, ja też. Przecież to nie studia, że pani powie co ma do powiedzenia i róbta co chceta. Ja nie jestem nauczycielem i nie potrafię uczyć. Co niby mam zrobić z dzieckiem, które nie rozumie poleceń? Więcej czytać? Co to da skoro dziecko nie rozumie? A gdzie wskazówki nauczyciela? Jedynie wymagania i na tym koniec. Oczywiście piszę na podstawie swoich doświadczeń.
Tuni
czw, 14 lis 2013 - 11:49
CYTAT(kalarepa78 @ Thu, 14 Nov 2013 - 11:07) *
Tu jest mowa o konkretnym dziecku, jakoś nie sądzę, że "zaniedbanym środowiskowo".

Dzięki, kalarepko za dobre słowo icon_smile.gif

A ja uważam, że pracować powinna zarówno pani jak i ja. Nie zamierzam się przerzucać obowiązkami, kto powinien ile.
Chodzi mi jedynie o to, czy jednak nie za wcześnie pani wymaga. Ja wiem, że każde dziecko jest inne. Chcę jedynie wiedzieć, czy moje mieści się w normie, czy mam się już zamartwiać. Pracujemy niezależnie od powyższego ale jednak wolałabym wiedzieć czy dziecko jest za słabe w czytaniu, czy może to norma a pani trochę na wyrost wymaga.
Tuni


Grupa: Moderatorzy
Postów: 6,764
Dołączył: wto, 01 kwi 03 - 09:27
Skąd: Śląsk
Nr użytkownika: 248




post czw, 14 lis 2013 - 11:49
Post #20

CYTAT(kalarepa78 @ Thu, 14 Nov 2013 - 11:07) *
Tu jest mowa o konkretnym dziecku, jakoś nie sądzę, że "zaniedbanym środowiskowo".

Dzięki, kalarepko za dobre słowo icon_smile.gif

A ja uważam, że pracować powinna zarówno pani jak i ja. Nie zamierzam się przerzucać obowiązkami, kto powinien ile.
Chodzi mi jedynie o to, czy jednak nie za wcześnie pani wymaga. Ja wiem, że każde dziecko jest inne. Chcę jedynie wiedzieć, czy moje mieści się w normie, czy mam się już zamartwiać. Pracujemy niezależnie od powyższego ale jednak wolałabym wiedzieć czy dziecko jest za słabe w czytaniu, czy może to norma a pani trochę na wyrost wymaga.
> Od kiedy płynne czytanie?
Start new topic
Reply to this topic
3 Stron V   1 2 3 następna
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: pią, 29 mar 2024 - 07:46
lista postw tego wtku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama