Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Jak rozliczyć PIT

, bez PIT 11
> , bez PIT 11
Pilawianka
pon, 17 mar 2014 - 09:53
Zgłupiałam już i nie wiem jak mam się rozliczyć.
Nigdy nie miałam problemu z PITem aż do dziś.
W zeszłym roku pracowałam u 3 pracodawców.
U jednego na zlecenie i dostałam normalnie PIT 11 u kolejnego (obecnego) przez 3 dni na zleceniu a później normalna umowę o pracę i też dostałam PIT 11.

Problem mam (a może tylko mi się wydaje, że mam?) z pracodawcą nr 3.
Miałam u niego kilka zleceń ale wszystkie na kwotę niższą niż 200 zł brutto. "Miła" pani poinformowała mnie, że mogłam mieć u nich nawet 10 umów, jeżeli każda była na kwotę niższą to mi się PIT nie należy i mam tego nie rozliczać.
Z rachunków, które dostawałam do umów wynika, że zaliczkę na podatek za mnie płacili.
Znalazłam coś takiego:
CYTAT
Na PIT-11 nie ujmuje siÄ™ wypÅ‚at z tytuÅ‚u umów zlecenie i innych umów rozliczanych w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci wykonywanej osobiÅ›cie, jeżeli kwota należnoÅ›ci okreÅ›lona w umowie zawartej z osobÄ… niebÄ™dÄ…cÄ… pracownikiem pÅ‚atnika nie przekracza 200 zÅ‚. Podatek w takim przypadku pobierany jest ryczaÅ‚towo – w kwocie 18% przychodu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.

Czy ja mam ten dochód ujmować jakoś w rozliczeniu na podstawie rachunków? Nie rozliczać tego wcale, jak sugerowała pani z firmy?
Skoro płacili za mnie zaliczkę to powinna ona zwiększyć mój zwrot tak?
Nie wiem, czy to co piszę jest dla Was jasne ale już całkiem zgłupiałam.
Pilawianka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,937
Dołączył: pią, 14 lis 08 - 17:47
Nr użytkownika: 23,594




post pon, 17 mar 2014 - 09:53
Post #1

Zgłupiałam już i nie wiem jak mam się rozliczyć.
Nigdy nie miałam problemu z PITem aż do dziś.
W zeszłym roku pracowałam u 3 pracodawców.
U jednego na zlecenie i dostałam normalnie PIT 11 u kolejnego (obecnego) przez 3 dni na zleceniu a później normalna umowę o pracę i też dostałam PIT 11.

Problem mam (a może tylko mi się wydaje, że mam?) z pracodawcą nr 3.
Miałam u niego kilka zleceń ale wszystkie na kwotę niższą niż 200 zł brutto. "Miła" pani poinformowała mnie, że mogłam mieć u nich nawet 10 umów, jeżeli każda była na kwotę niższą to mi się PIT nie należy i mam tego nie rozliczać.
Z rachunków, które dostawałam do umów wynika, że zaliczkę na podatek za mnie płacili.
Znalazłam coś takiego:
CYTAT
Na PIT-11 nie ujmuje siÄ™ wypÅ‚at z tytuÅ‚u umów zlecenie i innych umów rozliczanych w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci wykonywanej osobiÅ›cie, jeżeli kwota należnoÅ›ci okreÅ›lona w umowie zawartej z osobÄ… niebÄ™dÄ…cÄ… pracownikiem pÅ‚atnika nie przekracza 200 zÅ‚. Podatek w takim przypadku pobierany jest ryczaÅ‚towo – w kwocie 18% przychodu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.

Czy ja mam ten dochód ujmować jakoś w rozliczeniu na podstawie rachunków? Nie rozliczać tego wcale, jak sugerowała pani z firmy?
Skoro płacili za mnie zaliczkę to powinna ona zwiększyć mój zwrot tak?
Nie wiem, czy to co piszę jest dla Was jasne ale już całkiem zgłupiałam.

--------------------
Pilawianka - dawniej młodziutka

KrzyÅ› 17.12.2015

"Gdy dwoje ludzi żyje razem,
to jest im Å‚atwiej, bo sÄ… razem,
i jest im trudniej, bo sÄ… razem."
jaAga*
pon, 17 mar 2014 - 13:22
Pani poinformowałą Cię dobrze. Od umów niższych niż 200 zł płaci się zaliczkę ale nie jest to dochód z PIT-4R ale PIT-u 8AR (więc firma rozlicza to też osobno), Ty PIT-u 11 nie dostajesz, nie ujmujesz tego w deklaracji rocznej (PIT36 lub PIT37) i niestety nie możesz odzyskać zapłaconego od tej kwoty podatku.
jaAga*


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,551
Dołączył: śro, 17 sty 07 - 12:54
Skąd: Zamość
Nr użytkownika: 10,058




post pon, 17 mar 2014 - 13:22
Post #2

Pani poinformowałą Cię dobrze. Od umów niższych niż 200 zł płaci się zaliczkę ale nie jest to dochód z PIT-4R ale PIT-u 8AR (więc firma rozlicza to też osobno), Ty PIT-u 11 nie dostajesz, nie ujmujesz tego w deklaracji rocznej (PIT36 lub PIT37) i niestety nie możesz odzyskać zapłaconego od tej kwoty podatku.

--------------------
Mama Julii (2003) i Kariny (2007)
Dorotka25
pon, 17 mar 2014 - 13:30
Tegop typu umowy są opodatkowane ryczałtowo, dlatego nie ma PITu - bo zapłacona kwota podatku nie jest zaliczką. Nie rozliczasz tego w rocznym zeznaniu.
Dorotka25


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,411
Dołączył: czw, 27 mar 03 - 08:25
Nr użytkownika: 134




post pon, 17 mar 2014 - 13:30
Post #3

Tegop typu umowy są opodatkowane ryczałtowo, dlatego nie ma PITu - bo zapłacona kwota podatku nie jest zaliczką. Nie rozliczasz tego w rocznym zeznaniu.
Ciocia Magda
pon, 17 mar 2014 - 13:37
A to ciekawe. Ja w tym roku dostałam PIT-11 tylko za część przychodów z jednym kontrahentem (umowy o dzieło) - wytłumaczyli mi, że pierwsze 200zł w roku jest opodatkowane ryczałtem a dopiero reszta "normalnie".
To jak to jest? Gdybym miała nawet 20 umów z jedną firmą a każda poniżej 200zł, to wszystkie mogłyby być oryczałtowane?
I czy podatnik nie ma tu wyboru? Chyba normalne opodatkowanie jest bardziej korzystne - kwota wolna od przychodu, koszty uzyskania, itp.
Ciocia Magda


Grupa: Moderatorzy
Postów: 9,811
Dołączył: sob, 05 kwi 03 - 20:54
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 421

GG:


post pon, 17 mar 2014 - 13:37
Post #4

A to ciekawe. Ja w tym roku dostałam PIT-11 tylko za część przychodów z jednym kontrahentem (umowy o dzieło) - wytłumaczyli mi, że pierwsze 200zł w roku jest opodatkowane ryczałtem a dopiero reszta "normalnie".
To jak to jest? Gdybym miała nawet 20 umów z jedną firmą a każda poniżej 200zł, to wszystkie mogłyby być oryczałtowane?
I czy podatnik nie ma tu wyboru? Chyba normalne opodatkowanie jest bardziej korzystne - kwota wolna od przychodu, koszty uzyskania, itp.

--------------------
mama Eweliny i Zofii (2000)

The thing is to keep smiling and never look as if you disapprove. - Lady Violet
zajÄ…c_Poziomka
pon, 17 mar 2014 - 14:06
Jeśli miałaś pojdyncze umowy do 200zł to zdecydowanie PIT8AR i nie rozliczasz tego. Zatrudniałam tak niedawno znajomą, więc jestem na bieżąco icon_smile.gif Gdybyś miała umowę zlecenie "ciągłą" to sytuacja byłaby inna.
zajÄ…c_Poziomka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,902
Dołączył: sob, 01 cze 13 - 12:23
Nr użytkownika: 42,247




post pon, 17 mar 2014 - 14:06
Post #5

Jeśli miałaś pojdyncze umowy do 200zł to zdecydowanie PIT8AR i nie rozliczasz tego. Zatrudniałam tak niedawno znajomą, więc jestem na bieżąco icon_smile.gif Gdybyś miała umowę zlecenie "ciągłą" to sytuacja byłaby inna.

--------------------




Bezimienna czÄ…stka nas... 9.08.2013 (9w1d)
Pilawianka
pon, 17 mar 2014 - 14:27
Dziękuję bardzo.
Szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej. Nie zgodziłabym się na podpisywanie umów na tydzień.
Kurde, chyba lepiej bym wyszła na tym, gdybym zgodziła się u nich pracować na czarno jak proponowali.
Trudno, kolejny raz wyszło na to, że Polak mądry po szkodzie.
Pilawianka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,937
Dołączył: pią, 14 lis 08 - 17:47
Nr użytkownika: 23,594




post pon, 17 mar 2014 - 14:27
Post #6

Dziękuję bardzo.
Szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej. Nie zgodziłabym się na podpisywanie umów na tydzień.
Kurde, chyba lepiej bym wyszła na tym, gdybym zgodziła się u nich pracować na czarno jak proponowali.
Trudno, kolejny raz wyszło na to, że Polak mądry po szkodzie.

--------------------
Pilawianka - dawniej młodziutka

KrzyÅ› 17.12.2015

"Gdy dwoje ludzi żyje razem,
to jest im Å‚atwiej, bo sÄ… razem,
i jest im trudniej, bo sÄ… razem."
jaAga*
pon, 17 mar 2014 - 14:46
MagdaEz ale my piszemy o umowie zleceniu, dzieło to inna bajka icon_wink.gif.
jaAga*


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,551
Dołączył: śro, 17 sty 07 - 12:54
Skąd: Zamość
Nr użytkownika: 10,058




post pon, 17 mar 2014 - 14:46
Post #7

MagdaEz ale my piszemy o umowie zleceniu, dzieło to inna bajka icon_wink.gif.

--------------------
Mama Julii (2003) i Kariny (2007)
Ciocia Magda
pon, 17 mar 2014 - 17:10
CYTAT(jaAga* @ Mon, 17 Mar 2014 - 14:46) *
MagdaEz ale my piszemy o umowie zleceniu, dzieło to inna bajka icon_wink.gif.

Ale taka bajka, jaką opisałam?
Ciocia Magda


Grupa: Moderatorzy
Postów: 9,811
Dołączył: sob, 05 kwi 03 - 20:54
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 421

GG:


post pon, 17 mar 2014 - 17:10
Post #8

CYTAT(jaAga* @ Mon, 17 Mar 2014 - 14:46) *
MagdaEz ale my piszemy o umowie zleceniu, dzieło to inna bajka icon_wink.gif.

Ale taka bajka, jaką opisałam?

--------------------
mama Eweliny i Zofii (2000)

The thing is to keep smiling and never look as if you disapprove. - Lady Violet
moko.
pon, 17 mar 2014 - 20:51
Nie ma znaczenia, czy to dzieło czy zlecenie, jeśli wynagrodzenie jest wyrażone stawką miesieczną, za usługę i jest niższe niż 200 zł. Wtedy stosujemy zasady ryczałtowego naliczenia, oznacza to, ze podatkowo jesteś z tego rozliczona, PITu nie ma.
Jeśli wynagrodzenie na umowie zleceniu/dzieło jest wyrażone godzinowo i w sumie do wypłaty w danym miesiącu da to kwote niższą niz 200 zł to stosujemy zasady ogólne w naliczeniu podatku.

TrochÄ™ to zagmatwane, ale tak jest.

Więc o tym, jak ma byc opodatkowana umowa decyduje kilka czynników.
Między innymi, to co wyżej.
moko.


Grupa: Moderatorzy
Postów: 14,870
Dołączył: pią, 12 gru 03 - 10:59
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 1,254




post pon, 17 mar 2014 - 20:51
Post #9

Nie ma znaczenia, czy to dzieło czy zlecenie, jeśli wynagrodzenie jest wyrażone stawką miesieczną, za usługę i jest niższe niż 200 zł. Wtedy stosujemy zasady ryczałtowego naliczenia, oznacza to, ze podatkowo jesteś z tego rozliczona, PITu nie ma.
Jeśli wynagrodzenie na umowie zleceniu/dzieło jest wyrażone godzinowo i w sumie do wypłaty w danym miesiącu da to kwote niższą niz 200 zł to stosujemy zasady ogólne w naliczeniu podatku.

TrochÄ™ to zagmatwane, ale tak jest.

Więc o tym, jak ma byc opodatkowana umowa decyduje kilka czynników.
Między innymi, to co wyżej.

--------------------
"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę."
B.Russell

O.(1998) i O.(2010)
Dorotka25
wto, 18 mar 2014 - 09:33
dokładnie jak napisała moko - ważne co na umowie - istotne, czy te 200 zł bierze się np. z nieprzepracowania pewnej ilości godzin / wykonania iluś sztuk itp. a stawka de facto była wyższa - wtedy zasady ogólne, bo w przeliczeniu na pełen miesiąc / wykonanie wiekszej ilości sztuk zgodnie z umową (bo np. nie przepracowaliśmy / nie wykonaliśmy bo zachorowalśmy) byłoby więcej niż 200 zł, czy po prostu takie wynagrodzenie było na umowie i wtedy ryczałt.
Dorotka25


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,411
Dołączył: czw, 27 mar 03 - 08:25
Nr użytkownika: 134




post wto, 18 mar 2014 - 09:33
Post #10

dokładnie jak napisała moko - ważne co na umowie - istotne, czy te 200 zł bierze się np. z nieprzepracowania pewnej ilości godzin / wykonania iluś sztuk itp. a stawka de facto była wyższa - wtedy zasady ogólne, bo w przeliczeniu na pełen miesiąc / wykonanie wiekszej ilości sztuk zgodnie z umową (bo np. nie przepracowaliśmy / nie wykonaliśmy bo zachorowalśmy) byłoby więcej niż 200 zł, czy po prostu takie wynagrodzenie było na umowie i wtedy ryczałt.
Pilawianka
wto, 18 mar 2014 - 21:32
Już wszystko rozumiem. Niestety umowy miałam wystawiane po fakcie. Teoretycznie były od ilości godzin, w praktyce wpisana była kwota za zlecenie.
Tak tylko z ciekawości - jeśli 1 umowę miałam na 190 za okres 5-15 sierpnia a następną na 180 z okres 27 sierpnia-5 września to nie ważne, że w przeliczeniu wyjdzie więcej niż 200 na miesiąc? Ważne są to 2 odrębne umowy?

Wczoraj złożyłam rozliczenie, więc to pytanie tak tylko, dla zwiększenia wiedzy na przyszłość.
Pilawianka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,937
Dołączył: pią, 14 lis 08 - 17:47
Nr użytkownika: 23,594




post wto, 18 mar 2014 - 21:32
Post #11

Już wszystko rozumiem. Niestety umowy miałam wystawiane po fakcie. Teoretycznie były od ilości godzin, w praktyce wpisana była kwota za zlecenie.
Tak tylko z ciekawości - jeśli 1 umowę miałam na 190 za okres 5-15 sierpnia a następną na 180 z okres 27 sierpnia-5 września to nie ważne, że w przeliczeniu wyjdzie więcej niż 200 na miesiąc? Ważne są to 2 odrębne umowy?

Wczoraj złożyłam rozliczenie, więc to pytanie tak tylko, dla zwiększenia wiedzy na przyszłość.

--------------------
Pilawianka - dawniej młodziutka

KrzyÅ› 17.12.2015

"Gdy dwoje ludzi żyje razem,
to jest im Å‚atwiej, bo sÄ… razem,
i jest im trudniej, bo sÄ… razem."
moko.
śro, 19 mar 2014 - 20:27
MÅ‚odziutka,
Ważne jest kiedy nastąpiła wypłata tego zlecenia, czy w tym samym miesiącu, czy różnych.
moko.


Grupa: Moderatorzy
Postów: 14,870
Dołączył: pią, 12 gru 03 - 10:59
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 1,254




post śro, 19 mar 2014 - 20:27
Post #12

MÅ‚odziutka,
Ważne jest kiedy nastąpiła wypłata tego zlecenia, czy w tym samym miesiącu, czy różnych.


--------------------
"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę."
B.Russell

O.(1998) i O.(2010)
Zuzia
pon, 07 kwi 2014 - 12:45
Chętnie podepnę się pod tę dyskusję...
Przepraszam założycielkę wątku z góry.

Nurtuje mnie pewna rzecz.
Miałam umowę o dzieło [była to jakaś recenzja], dostałam za nią 90 zł. Nie dostałam PITu, a teraz chcę się rozliczyć.

Jeśli dobrze rozumiem, to od tej kwoty został odprowadzony podatek zryczałtowany i ja nie muszę się w rocznym zeznaniu z tego "spowiadać"?

Ten post edytował Zuzia pon, 07 kwi 2014 - 15:12
Zuzia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 832
Dołączył: czw, 04 mar 04 - 20:12
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 1,521




post pon, 07 kwi 2014 - 12:45
Post #13

Chętnie podepnę się pod tę dyskusję...
Przepraszam założycielkę wątku z góry.

Nurtuje mnie pewna rzecz.
Miałam umowę o dzieło [była to jakaś recenzja], dostałam za nią 90 zł. Nie dostałam PITu, a teraz chcę się rozliczyć.

Jeśli dobrze rozumiem, to od tej kwoty został odprowadzony podatek zryczałtowany i ja nie muszę się w rocznym zeznaniu z tego "spowiadać"?

--------------------
Dorotka25
pon, 07 kwi 2014 - 14:58
CYTAT(Zuzia @ Mon, 07 Apr 2014 - 11:45) *
Chętnie podepnę się pod tę dyskusję...
Przepraszam założąycielkę wątku z góry.

Nurtuje mnie pewna rzecz.
Miałam umowę o dzieło [była to jakaś recenzja], dostałam za nią 90 zł. Nie dostałam PITu, a teraz chcę się rozliczyć.

Jeśli dobrze rozumiem, to od tej kwoty został odprowadzony podatek zryczałtowany i ja nie muszę się w rocznym zeznaniu z tego "spowiadać"?

Zgadza siÄ™.
Dorotka25


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,411
Dołączył: czw, 27 mar 03 - 08:25
Nr użytkownika: 134




post pon, 07 kwi 2014 - 14:58
Post #14

CYTAT(Zuzia @ Mon, 07 Apr 2014 - 11:45) *
Chętnie podepnę się pod tę dyskusję...
Przepraszam założąycielkę wątku z góry.

Nurtuje mnie pewna rzecz.
Miałam umowę o dzieło [była to jakaś recenzja], dostałam za nią 90 zł. Nie dostałam PITu, a teraz chcę się rozliczyć.

Jeśli dobrze rozumiem, to od tej kwoty został odprowadzony podatek zryczałtowany i ja nie muszę się w rocznym zeznaniu z tego "spowiadać"?

Zgadza siÄ™.
Zuzia
śro, 09 kwi 2014 - 05:51
Dorotka, dziękuję 06.gif
Zuzia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 832
Dołączył: czw, 04 mar 04 - 20:12
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 1,521




post śro, 09 kwi 2014 - 05:51
Post #15

Dorotka, dziękuję 06.gif

--------------------


Grupa:
Postów: 0
Dołączył: --
Nr użytkownika: 0




post nie, 11 lut 2018 - 22:35
Post #16

Tutaj https://www.pit.fundacjapociecha.pl/ macie darmowy program do rozliczania PIT. W dalszym ciągu umowy o dzieło poniżej 200zł nie podlegają rozliczeniu i nie dostanie się za nich PITu. Warto pomyśleć o przekazaniu 1% podatku na Fundację Pociecha, która między innymi zajmuje się wspieraniem świetlic środowiskowych, które znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania dzieci i do których chodzą one po szkole. Tutaj https://www.fundacjapociecha.pl na jej temat można dowiedzieć się więcej.
> Jak rozliczyć PIT, bez PIT 11
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 28 mar 2024 - 12:40
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama