Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
37 Stron V   1 2 3 nastÄ™pna ostatnia   

Cztery Pory Roku 2009

, Poradniczo-informacyjny wątek rówieśniczy
> , Poradniczo-informacyjny wÄ…tek rówieÅ›niczy
Lorien
śro, 02 gru 2009 - 16:41
Brakowało mi wątku otwartego, bez list przynależności, a więc nie ograniczonego dla dzieci urodzonych w danym miesiącu, przyjaznego dla byłych cynicznych ciężarnych, gdzie będzie można porozmawiać konkretnie na tematy związane z naszymi dziećmi. Wątku pozbawionego relacji z domowych menu, sprzątania, czy raportów meteorologicznych, bez meldowania się, podpisywania listy, za to pełnego istotnych informacji i sprawdzonych porad, które mogą pomóc w tej odpowiedzialnej misji, jaką jest wychowywanie dziecka.

Zapraszam mamy, nie tylko wiosenne, do dzielenia się informacjami, swoimi spostrzeżeniami, wydarzeniami z życia swoich dzieci.

Poniżej podaję przydatne linki, które mogą byc pomocne w konkretnych sytuacjach. Jeśli znajdziecie strony, które powinny się tu znaleźć, mogę je wkleić, aby były łatwodostępne, bez konieczności wertowania całego wątku.

Pierwsza pomoc:


Pierwsza pomoc problemy oddechowe, z ilustracjami
Pierwsza pomoc II Tekst
Oparzenia


Rozwój:


Kalendarz rozwoju - Forum pediatryczne
Baby online kalendarz od pierwszego tygodnia życia
Skoki rozwojowe

Karmienie niemowląt - schematy żywienia

Zalecenia żywieniowe wg Polskiego Towarzystwa Dietetyki
Dzieci karmione naturalnie - porady połoznej
Dzieci karmione sztucznie - porady połoznej

Zdrowie


Temperatura Przydatne informacje na temat mierzenia temperatury, zbijania gorÄ…czki itd.

Zabawy

Zabawy i rymowanki 0-6 miesięcy
Zabawy i rymowanki 6-12 miesięcy
Posty Agabr - strony 15 i 17

Ten post edytował Lorien śro, 09 gru 2009 - 19:39
Lorien


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,346
Dołączył: pią, 21 sty 05 - 19:55
Nr użytkownika: 2,567




post śro, 02 gru 2009 - 16:41
Post #1

Brakowało mi wątku otwartego, bez list przynależności, a więc nie ograniczonego dla dzieci urodzonych w danym miesiącu, przyjaznego dla byłych cynicznych ciężarnych, gdzie będzie można porozmawiać konkretnie na tematy związane z naszymi dziećmi. Wątku pozbawionego relacji z domowych menu, sprzątania, czy raportów meteorologicznych, bez meldowania się, podpisywania listy, za to pełnego istotnych informacji i sprawdzonych porad, które mogą pomóc w tej odpowiedzialnej misji, jaką jest wychowywanie dziecka.

Zapraszam mamy, nie tylko wiosenne, do dzielenia się informacjami, swoimi spostrzeżeniami, wydarzeniami z życia swoich dzieci.

Poniżej podaję przydatne linki, które mogą byc pomocne w konkretnych sytuacjach. Jeśli znajdziecie strony, które powinny się tu znaleźć, mogę je wkleić, aby były łatwodostępne, bez konieczności wertowania całego wątku.

Pierwsza pomoc:


Pierwsza pomoc problemy oddechowe, z ilustracjami
Pierwsza pomoc II Tekst
Oparzenia


Rozwój:


Kalendarz rozwoju - Forum pediatryczne
Baby online kalendarz od pierwszego tygodnia życia
Skoki rozwojowe

Karmienie niemowląt - schematy żywienia

Zalecenia żywieniowe wg Polskiego Towarzystwa Dietetyki
Dzieci karmione naturalnie - porady połoznej
Dzieci karmione sztucznie - porady połoznej

Zdrowie


Temperatura Przydatne informacje na temat mierzenia temperatury, zbijania gorÄ…czki itd.

Zabawy

Zabawy i rymowanki 0-6 miesięcy
Zabawy i rymowanki 6-12 miesięcy
Posty Agabr - strony 15 i 17
magmac
śro, 02 gru 2009 - 17:35
O! Jak bez lelum polelum to ja! Ja bardzo chętnie zaczne - jak dla mnie poważny temat, a mianowicie badanie wzroku u niemowląt. Ostatnio dowiedziałam się, że to u takich maluchów możliwe. Sama noszę okulary, jak i mój mąż i większość z naszych bliskich. Jak Wy drogie mamy się na to zaopatrujecie? Głęboko rozważam nad wizytą z moją córą u takiego okulisty. Jak mam się do takiej wizyty przygotowac? Czy mam poszukać okulisty dziecięcego? Jeżeli badanie wykaże wadę wzroku u mojego dziecka to jak poradzić sobie z "przekonaniem" malucha do noszenia niemowlęcych okularów? Jak takowe wyglądają? Ostatnio mam wiele zapytajników właśnie w tym temacie.

p.s Lorien jak miło, że utworzyłaś taki alternatywny wątek 06.gif
magmac


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,662
Dołączył: pon, 03 lis 08 - 15:54
SkÄ…d: Wielka Brytwanna
Nr użytkownika: 23,360




post śro, 02 gru 2009 - 17:35
Post #2

O! Jak bez lelum polelum to ja! Ja bardzo chętnie zaczne - jak dla mnie poważny temat, a mianowicie badanie wzroku u niemowląt. Ostatnio dowiedziałam się, że to u takich maluchów możliwe. Sama noszę okulary, jak i mój mąż i większość z naszych bliskich. Jak Wy drogie mamy się na to zaopatrujecie? Głęboko rozważam nad wizytą z moją córą u takiego okulisty. Jak mam się do takiej wizyty przygotowac? Czy mam poszukać okulisty dziecięcego? Jeżeli badanie wykaże wadę wzroku u mojego dziecka to jak poradzić sobie z "przekonaniem" malucha do noszenia niemowlęcych okularów? Jak takowe wyglądają? Ostatnio mam wiele zapytajników właśnie w tym temacie.

p.s Lorien jak miło, że utworzyłaś taki alternatywny wątek 06.gif

--------------------
Nadia - 13.04.2009
Lillyana - 24.06.2013
gozar
śro, 02 gru 2009 - 17:41
No to jestem icon_wink.gif

Nieźle, nieźle 06.gif Widzę, że to krążenie wokół paczuszki dało efekty 03.gif
gozar


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,154
Dołączył: sob, 22 lis 08 - 17:37
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 23,761

GG:


post śro, 02 gru 2009 - 17:41
Post #3

No to jestem icon_wink.gif

Nieźle, nieźle 06.gif Widzę, że to krążenie wokół paczuszki dało efekty 03.gif

--------------------
Gothica
śro, 02 gru 2009 - 18:36
To ja się z chęcią przyłączę. Mam nadzieję, że na tym wątku można będzie spokojnie wyrażać swoje poglądy i nie będzie się posądzony o personalne ataki icon_biggrin.gif

magmac jutro idę do lekarza i zapytam, czy potrzebne jest skierowanie. Mój mąż ma wadę wzroku i od początku planowaliśmy iść z dzieckiem do okulisty jak ukończy pół roku.
Gothica


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,576
Dołączył: sob, 14 cze 08 - 01:35
SkÄ…d: ...
Nr użytkownika: 20,287




post śro, 02 gru 2009 - 18:36
Post #4

To ja się z chęcią przyłączę. Mam nadzieję, że na tym wątku można będzie spokojnie wyrażać swoje poglądy i nie będzie się posądzony o personalne ataki icon_biggrin.gif

magmac jutro idę do lekarza i zapytam, czy potrzebne jest skierowanie. Mój mąż ma wadę wzroku i od początku planowaliśmy iść z dzieckiem do okulisty jak ukończy pół roku.
magmac
śro, 02 gru 2009 - 19:25
CYTAT(Gothica @ Wed, 02 Dec 2009 - 18:36) *
To ja się z chęcią przyłączę. Mam nadzieję, że na tym wątku można będzie spokojnie wyrażać swoje poglądy i nie będzie się posądzony o personalne ataki icon_biggrin.gif

oooo to to!

CYTAT(Gothica @ Wed, 02 Dec 2009 - 18:36) *
magmac jutro idę do lekarza i zapytam, czy potrzebne jest skierowanie. Mój mąż ma wadę wzroku i od początku planowaliśmy iść z dzieckiem do okulisty jak ukończy pół roku.

To ja czekam na inf icon_cool.gif

Ten post edytował magmac śro, 02 gru 2009 - 19:26
magmac


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,662
Dołączył: pon, 03 lis 08 - 15:54
SkÄ…d: Wielka Brytwanna
Nr użytkownika: 23,360




post śro, 02 gru 2009 - 19:25
Post #5

CYTAT(Gothica @ Wed, 02 Dec 2009 - 18:36) *
To ja się z chęcią przyłączę. Mam nadzieję, że na tym wątku można będzie spokojnie wyrażać swoje poglądy i nie będzie się posądzony o personalne ataki icon_biggrin.gif

oooo to to!

CYTAT(Gothica @ Wed, 02 Dec 2009 - 18:36) *
magmac jutro idę do lekarza i zapytam, czy potrzebne jest skierowanie. Mój mąż ma wadę wzroku i od początku planowaliśmy iść z dzieckiem do okulisty jak ukończy pół roku.

To ja czekam na inf icon_cool.gif

--------------------
Nadia - 13.04.2009
Lillyana - 24.06.2013
Lorien
śro, 02 gru 2009 - 19:28
Jesli będziemy dyskutować zachowując zasady dobrego wychowania, to żadne awantury nam nie grożą.
Lorien


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,346
Dołączył: pią, 21 sty 05 - 19:55
Nr użytkownika: 2,567




post śro, 02 gru 2009 - 19:28
Post #6

Jesli będziemy dyskutować zachowując zasady dobrego wychowania, to żadne awantury nam nie grożą.
Macio

Go??







post śro, 02 gru 2009 - 19:30
Post #7

MeldujÄ™ siÄ™.
Lorien
śro, 02 gru 2009 - 19:41
Do okulisty tez musze się z Lilka wybrać, bo nieznacznie zezuje, a czytałam niedawno, że każdy zez wymaga konsultacji i to ponoć w trybie raczej pilnym.
Lorien


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,346
Dołączył: pią, 21 sty 05 - 19:55
Nr użytkownika: 2,567




post śro, 02 gru 2009 - 19:41
Post #8

Do okulisty tez musze się z Lilka wybrać, bo nieznacznie zezuje, a czytałam niedawno, że każdy zez wymaga konsultacji i to ponoć w trybie raczej pilnym.
gozar
śro, 02 gru 2009 - 19:48
CYTAT(Lorien @ Wed, 02 Dec 2009 - 19:41) *
Do okulisty tez musze się z Lilka wybrać, bo nieznacznie zezuje, a czytałam niedawno, że każdy zez wymaga konsultacji i to ponoć w trybie raczej pilnym.

Czyli w takim razie i ja muszę się z Leo wybrać, bo delikatnego zeza ma.
Trzeba mieć skierowanie do okulisty?
gozar


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,154
Dołączył: sob, 22 lis 08 - 17:37
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 23,761

GG:


post śro, 02 gru 2009 - 19:48
Post #9

CYTAT(Lorien @ Wed, 02 Dec 2009 - 19:41) *
Do okulisty tez musze się z Lilka wybrać, bo nieznacznie zezuje, a czytałam niedawno, że każdy zez wymaga konsultacji i to ponoć w trybie raczej pilnym.

Czyli w takim razie i ja muszę się z Leo wybrać, bo delikatnego zeza ma.
Trzeba mieć skierowanie do okulisty?

--------------------
jsj
śro, 02 gru 2009 - 19:54
Witam i siÄ™ wtrÄ…cÄ™...icon_wink.gif

Adam jako wcześniak był na kilku wizytach u okulisty i nie potrzebowaliśmy skierowania.
jsj


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,445
Dołączył: pon, 01 gru 08 - 11:16
SkÄ…d: lubelskie
Nr użytkownika: 23,920

GG:


post śro, 02 gru 2009 - 19:54
Post #10

Witam i siÄ™ wtrÄ…cÄ™...icon_wink.gif

Adam jako wcześniak był na kilku wizytach u okulisty i nie potrzebowaliśmy skierowania.


--------------------


www.przytulmniemamo.pl :)
www.kidomania.pl
Lorien
śro, 02 gru 2009 - 19:54
CYTAT(gozar @ Wed, 02 Dec 2009 - 21:48) *
Czyli w takim razie i ja muszę się z Leo wybrać, bo delikatnego zeza ma.
Trzeba mieć skierowanie do okulisty?


Do okulisty nie musisz mieć skierowania od lekarza rodzinnego, ja nie wiem czy przypadkiem nie wybrać się prywatnie, bo na ubezpieczenie sa dalekie terminy. Dopiero dzisiaj wyczytałam, że zez może byc objawem powaznego schorzenia, które nieleczone może doprowadzic do nieodwracalnych problemów z widzeniem.

Edit: lit.

Ten post edytował Lorien śro, 02 gru 2009 - 19:55
Lorien


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,346
Dołączył: pią, 21 sty 05 - 19:55
Nr użytkownika: 2,567




post śro, 02 gru 2009 - 19:54
Post #11

CYTAT(gozar @ Wed, 02 Dec 2009 - 21:48) *
Czyli w takim razie i ja muszę się z Leo wybrać, bo delikatnego zeza ma.
Trzeba mieć skierowanie do okulisty?


Do okulisty nie musisz mieć skierowania od lekarza rodzinnego, ja nie wiem czy przypadkiem nie wybrać się prywatnie, bo na ubezpieczenie sa dalekie terminy. Dopiero dzisiaj wyczytałam, że zez może byc objawem powaznego schorzenia, które nieleczone może doprowadzic do nieodwracalnych problemów z widzeniem.

Edit: lit.
Lorien
śro, 02 gru 2009 - 19:56
CYTAT(jsj @ Wed, 02 Dec 2009 - 21:54) *
Witam i siÄ™ wtrÄ…cÄ™...icon_wink.gif

Adam jako wcześniak był na kilku wizytach u okulisty i nie potrzebowaliśmy skierowania.


Takie wtrącanie jest bardzo pozyteczne, więc nie krępuj się 06.gif
Lorien


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,346
Dołączył: pią, 21 sty 05 - 19:55
Nr użytkownika: 2,567




post śro, 02 gru 2009 - 19:56
Post #12

CYTAT(jsj @ Wed, 02 Dec 2009 - 21:54) *
Witam i siÄ™ wtrÄ…cÄ™...icon_wink.gif

Adam jako wcześniak był na kilku wizytach u okulisty i nie potrzebowaliśmy skierowania.


Takie wtrącanie jest bardzo pozyteczne, więc nie krępuj się 06.gif
gozar
śro, 02 gru 2009 - 19:56
CYTAT(jsj @ Wed, 02 Dec 2009 - 19:54) *
Witam i siÄ™ wtrÄ…cÄ™...icon_wink.gif

Adam jako wcześniak był na kilku wizytach u okulisty i nie potrzebowaliśmy skierowania.


Długo czekałaś na wizytę?
Jsj gdzie byłaś u okulisty?
gozar


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,154
Dołączył: sob, 22 lis 08 - 17:37
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 23,761

GG:


post śro, 02 gru 2009 - 19:56
Post #13

CYTAT(jsj @ Wed, 02 Dec 2009 - 19:54) *
Witam i siÄ™ wtrÄ…cÄ™...icon_wink.gif

Adam jako wcześniak był na kilku wizytach u okulisty i nie potrzebowaliśmy skierowania.


Długo czekałaś na wizytę?
Jsj gdzie byłaś u okulisty?


--------------------
kasiaaaaa
śro, 02 gru 2009 - 19:59
Moja młoda niby bardziej zimowa niż wiosenna, ale też się melduję. icon_smile.gif

Co do okulisty - badajcie dzieci, jak tylko coś Was niepokoi. Na tym punkcie mam halo z racji wady wzroku, która od pokoleń panuje w mojej rodzinie. U mojej siostry mama zauważyła w ostatnim momencie, że coś jest nie tak, dlatego jej oczy udało się "wyprowadzić" na prostą. Niestety moja kuzynka nie miała tyle szczęścia i na jedno oko nie widzi.

Ja z Oliwią byłam na badaniu.
kasiaaaaa


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,798
Dołączył: wto, 02 gru 08 - 19:17
Skąd: małopolskie
Nr użytkownika: 23,950




post śro, 02 gru 2009 - 19:59
Post #14

Moja młoda niby bardziej zimowa niż wiosenna, ale też się melduję. icon_smile.gif

Co do okulisty - badajcie dzieci, jak tylko coś Was niepokoi. Na tym punkcie mam halo z racji wady wzroku, która od pokoleń panuje w mojej rodzinie. U mojej siostry mama zauważyła w ostatnim momencie, że coś jest nie tak, dlatego jej oczy udało się "wyprowadzić" na prostą. Niestety moja kuzynka nie miała tyle szczęścia i na jedno oko nie widzi.

Ja z Oliwią byłam na badaniu.

--------------------
Oliwia 2009
Mateusz 2011
asiam23
śro, 02 gru 2009 - 20:02
To i ja sie chetnie zamelduje.
Lorien gratuluje pomyslu.

To i moze mi poradzicie. Mam kilka problemow z moja Zuzia.
1.Wybija sie jej gorna jedynka idzie paskudnie, a mianowicie pol zabka juz widac drugie pol caly czas pod dziaselkiem. Widze, ze okrutnie cierpi powinnam sie martwic?
2. Podczas ataku placzu a raczej nazywanym przeze mnie atakiem histerii kiedy jej sie cos nie podoba zaczyna plakac, wciaga powietrze i robi sie sina na kilka sekund po czym jest krzyk, dodam ze normalnie jak placze to jej sie nie zdarza. Wydaje mi sie, ze to dla wzmocnienia efektu. Ale moze macie swoje teorie na ten temat. Krazeniowo i oddechowo wszystko jest dobrze.
Pozdrawiam
asiam23


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 692
Dołączył: pią, 20 lut 09 - 15:31
SkÄ…d: cardiff
Nr użytkownika: 25,608

GG:


post śro, 02 gru 2009 - 20:02
Post #15

To i ja sie chetnie zamelduje.
Lorien gratuluje pomyslu.

To i moze mi poradzicie. Mam kilka problemow z moja Zuzia.
1.Wybija sie jej gorna jedynka idzie paskudnie, a mianowicie pol zabka juz widac drugie pol caly czas pod dziaselkiem. Widze, ze okrutnie cierpi powinnam sie martwic?
2. Podczas ataku placzu a raczej nazywanym przeze mnie atakiem histerii kiedy jej sie cos nie podoba zaczyna plakac, wciaga powietrze i robi sie sina na kilka sekund po czym jest krzyk, dodam ze normalnie jak placze to jej sie nie zdarza. Wydaje mi sie, ze to dla wzmocnienia efektu. Ale moze macie swoje teorie na ten temat. Krazeniowo i oddechowo wszystko jest dobrze.
Pozdrawiam

--------------------



jsj
śro, 02 gru 2009 - 20:04
CYTAT(gozar @ Wed, 02 Dec 2009 - 19:56) *
Długo czekałaś na wizytę?
Jsj gdzie byłaś u okulisty?

Byliśmy na Chmielnej w poradni dla wcześniaków. W niej nie ma kolejek. Jedziesz w poniedziałek lub środę rejestrujesz dziecko i wizyta sie odbywa.
Nie wiem jak jest dokładnie ze starszymi dziećmi urodzonymi w terminie.
jsj


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,445
Dołączył: pon, 01 gru 08 - 11:16
SkÄ…d: lubelskie
Nr użytkownika: 23,920

GG:


post śro, 02 gru 2009 - 20:04
Post #16

CYTAT(gozar @ Wed, 02 Dec 2009 - 19:56) *
Długo czekałaś na wizytę?
Jsj gdzie byłaś u okulisty?

Byliśmy na Chmielnej w poradni dla wcześniaków. W niej nie ma kolejek. Jedziesz w poniedziałek lub środę rejestrujesz dziecko i wizyta sie odbywa.
Nie wiem jak jest dokładnie ze starszymi dziećmi urodzonymi w terminie.

--------------------


www.przytulmniemamo.pl :)
www.kidomania.pl
kasiaaaaa
śro, 02 gru 2009 - 20:18
asiam23 jeśli chodzi o zęby, to martwić się chyba nie masz czym. A jeśli chodzi o zmniejszenie bólu, to możesz wodnego gryzaka włożyć do lodówki, taki zimny podobno pomaga. A smarujesz jej czymś dziąsełka?
Co do płaczu, to podobno działa dmuchnięcie dziecku w twarz.
kasiaaaaa


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,798
Dołączył: wto, 02 gru 08 - 19:17
Skąd: małopolskie
Nr użytkownika: 23,950




post śro, 02 gru 2009 - 20:18
Post #17

asiam23 jeśli chodzi o zęby, to martwić się chyba nie masz czym. A jeśli chodzi o zmniejszenie bólu, to możesz wodnego gryzaka włożyć do lodówki, taki zimny podobno pomaga. A smarujesz jej czymś dziąsełka?
Co do płaczu, to podobno działa dmuchnięcie dziecku w twarz.

--------------------
Oliwia 2009
Mateusz 2011
użytkownik usunięty

Go??







post śro, 02 gru 2009 - 20:59
Post #18

[post usunięty]
asiam23
śro, 02 gru 2009 - 21:02
smaruje smaruje ale ona biedna meczy sie strasznie, nawet jesc nie chce bo czymkolwiek dotknie dziaselka placz straszny, ta czesc zabka wyglada jakby sie jej z polowy dziasla wyrzynala. icon_sad.gif, jakos brzydko to wyglada.
asiam23


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 692
Dołączył: pią, 20 lut 09 - 15:31
SkÄ…d: cardiff
Nr użytkownika: 25,608

GG:


post śro, 02 gru 2009 - 21:02
Post #19

smaruje smaruje ale ona biedna meczy sie strasznie, nawet jesc nie chce bo czymkolwiek dotknie dziaselka placz straszny, ta czesc zabka wyglada jakby sie jej z polowy dziasla wyrzynala. icon_sad.gif, jakos brzydko to wyglada.

--------------------



kuurczaczek0608
śro, 02 gru 2009 - 21:02
Pierwsze slysze o takim standardze.... urodzilam dwojke dzieci przez CC i wprawdzie obaj mieli robione takie usg ale wskazania mielismy inne...
kuurczaczek0608


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 15
Dołączył: czw, 29 sty 09 - 15:39
Nr użytkownika: 25,097




post śro, 02 gru 2009 - 21:02
Post #20

Pierwsze slysze o takim standardze.... urodzilam dwojke dzieci przez CC i wprawdzie obaj mieli robione takie usg ale wskazania mielismy inne...
> Cztery Pory Roku 2009, Poradniczo-informacyjny wÄ…tek rówieÅ›niczy
Start new topic
Reply to this topic
37 Stron V   1 2 3 nastÄ™pna ostatnia 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piÄ…, 19 kwi 2024 - 00:36
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama