Aktualnoci

12 tysicy dodatkowych miejsc w obkach!

12 tysicy dodatkowych miejsc w obkach!

Rzd postanowi kontynuowa program Maluch, zapocztkowany w 2011, zaproponowa jednak jego zmodyfikowan i rozszerzon wersj, nadajc mu nazw MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wicej >

Maluchy.pl logo
cia

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Kiedy dziecku należy zacząć wprost

, odpowiadać na niektóre pytania??
> , odpowiadać na niektóre pytania??
ulla
pią, 19 kwi 2013 - 13:18
Obejrzałam "Rozmowy z katem" (teatr TV)...dziecko się nie dało wysłać do łóżka i zadawało tony pytań.

Wg psychologów, jeszcze nie myśli dość abstrakcyjnie (ale może wbrew psychologom - z uwagi na bardzo wczesny rozwój mowy, jednak już myśli), czy powinnam rozmawiać z nią o tak trudnych sprawach wprost??

Pytania o wojnę i jej przebieg.
Pytania o przyczyny.
Pytania o Holokaust.
Pytania o winę i odpowiedzialność.

Ma 10 lat. Na ten teatr się uparła, choć zwykle nie ogląda.
Ale to ja nie wiem, co mogę lub powinnam. Ona tylko pyta (i czasem coś tam sobie sprawdza w necie lub szuka w książkach).
ulla


Grupa: Moderatorzy
Postów: 9,336
Dołączył: czw, 09 paź 03 - 20:27
Skąd: z Ziemi
Nr użytkownika: 1,106

GG:


post pią, 19 kwi 2013 - 13:18
Post #1

Obejrzałam "Rozmowy z katem" (teatr TV)...dziecko się nie dało wysłać do łóżka i zadawało tony pytań.

Wg psychologów, jeszcze nie myśli dość abstrakcyjnie (ale może wbrew psychologom - z uwagi na bardzo wczesny rozwój mowy, jednak już myśli), czy powinnam rozmawiać z nią o tak trudnych sprawach wprost??

Pytania o wojnę i jej przebieg.
Pytania o przyczyny.
Pytania o Holokaust.
Pytania o winę i odpowiedzialność.

Ma 10 lat. Na ten teatr się uparła, choć zwykle nie ogląda.
Ale to ja nie wiem, co mogę lub powinnam. Ona tylko pyta (i czasem coś tam sobie sprawdza w necie lub szuka w książkach).

--------------------
Ula
mama Weroniki



Powiem to teraz bardzo powoli, bo widzę, że cierpisz na bardzo poważny przypadek półgłupstwa
Pingwiny z Madagaskaru
Mafia
pią, 19 kwi 2013 - 13:31
CYTAT(ulla)
Obejrzałam "Rozmowy z katem" (teatr TV)...dziecko się nie dało wysłać do łóżka i zadawało tony pytań.

Ma 10 lat. Na ten teatr się uparła, choć zwykle nie ogląda.
Ale to ja nie wiem, co mogę lub powinnam. Ona tylko pyta (i czasem coś tam sobie sprawdza w necie lub szuka w książkach).


Skoro uznałaś, że może ogladnąć, to powiedziałaś A, teraz czas na kolejne w alfabecie. Bez wyjaśnienia tych tematów, to chyba nie można zrozumieć "Rozmów z katem" . Odpowiadałabym wprost, choc pewnie dość oglednie, bez drastycznych szczegółów.
Mafia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,508
Dołączył: czw, 27 kwi 06 - 11:50
Nr użytkownika: 5,675




post pią, 19 kwi 2013 - 13:31
Post #2

CYTAT(ulla)
Obejrzałam "Rozmowy z katem" (teatr TV)...dziecko się nie dało wysłać do łóżka i zadawało tony pytań.

Ma 10 lat. Na ten teatr się uparła, choć zwykle nie ogląda.
Ale to ja nie wiem, co mogę lub powinnam. Ona tylko pyta (i czasem coś tam sobie sprawdza w necie lub szuka w książkach).


Skoro uznałaś, że może ogladnąć, to powiedziałaś A, teraz czas na kolejne w alfabecie. Bez wyjaśnienia tych tematów, to chyba nie można zrozumieć "Rozmów z katem" . Odpowiadałabym wprost, choc pewnie dość oglednie, bez drastycznych szczegółów.

--------------------
Mafia
aisha1111
pią, 19 kwi 2013 - 23:00
Jestem zdania, że wprost, ale wiedzę dawkować. Mam tu na myśli to, żeby odpowiadać na pytania, ale nie rozwijać. Córka pewnie dopyta, co chce wiedzieć konkretnie. Proponuje wiedzę encyklopedyczną a nie wczuwanie się w sytuację jednostek. Ostatnie pytania są wg. mnie najtrudniejsze do odpowiedzi, bo nie da się odpowiedzieć wprost, wskazać palcem. Lepiej porozmawiać i wyjaśniać pytania niż pozwolić przeszukiwać internet i być może natknąć się na jakieś źródła zniekształcające historię lub o wydźwięku neonazistowskim.
aisha1111


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,292
Dołączył: nie, 19 wrz 10 - 11:43
Skąd: z krainy deszczu
Nr użytkownika: 34,334




post pią, 19 kwi 2013 - 23:00
Post #3

Jestem zdania, że wprost, ale wiedzę dawkować. Mam tu na myśli to, żeby odpowiadać na pytania, ale nie rozwijać. Córka pewnie dopyta, co chce wiedzieć konkretnie. Proponuje wiedzę encyklopedyczną a nie wczuwanie się w sytuację jednostek. Ostatnie pytania są wg. mnie najtrudniejsze do odpowiedzi, bo nie da się odpowiedzieć wprost, wskazać palcem. Lepiej porozmawiać i wyjaśniać pytania niż pozwolić przeszukiwać internet i być może natknąć się na jakieś źródła zniekształcające historię lub o wydźwięku neonazistowskim.

--------------------
Kruszynek 21 marca 2008 (8 tc)



Kolorowa Mama
pon, 22 kwi 2013 - 09:13
Stawiałabym na wiedzę prawdziwą, ale bez drastycznych szczegółów.
Kolorowa Mama


Grupa: Zbanowani
Postów: 40
Dołączył: czw, 15 lis 12 - 15:55
Nr użytkownika: 41,148




post pon, 22 kwi 2013 - 09:13
Post #4

Stawiałabym na wiedzę prawdziwą, ale bez drastycznych szczegółów.
renata19750702
pon, 22 kwi 2013 - 10:41
Mam dokładnie takie samo zdanie jak poprzedniczki - odpowiadać wprost, bez wdawania się w drastyczne szczegóły.

A skąd ten dylemat? Jasiek ma niespełna 8 lat, a my od zawsze odpowiadamy mu wprost, choć dosyć ogólnikowo, jeśli temat wydaje się "trudny" jak na dziecko w jego wieku. Jak do tej pory odpowiedzi go satysfakcjonowały i do tematu (bardziej szczegółowo) wracał po kilku miesiącach - jeśli już otrzymując kolejne dawki głębszej wiedzy.
renata19750702


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,546
Dołączył: wto, 05 cze 07 - 09:52
Skąd: podkarpackie
Nr użytkownika: 14,764




post pon, 22 kwi 2013 - 10:41
Post #5

Mam dokładnie takie samo zdanie jak poprzedniczki - odpowiadać wprost, bez wdawania się w drastyczne szczegóły.

A skąd ten dylemat? Jasiek ma niespełna 8 lat, a my od zawsze odpowiadamy mu wprost, choć dosyć ogólnikowo, jeśli temat wydaje się "trudny" jak na dziecko w jego wieku. Jak do tej pory odpowiedzi go satysfakcjonowały i do tematu (bardziej szczegółowo) wracał po kilku miesiącach - jeśli już otrzymując kolejne dawki głębszej wiedzy.

--------------------
Maria Katarzyna ,Jan Aleksander


Dziś wiem, życie cudem jest. Co chcę, mogę z niego mieć, jak dźwięk słyszę jego głos, co dzień pragnę bardziej go.
jaAga*
pon, 22 kwi 2013 - 11:05
Ja też zawsze odpowiadam dzieciom wprost. Czasem tylko nie wdaję się w szczegóły a odpowiadam ogólnie.
jaAga*


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,551
Dołączył: śro, 17 sty 07 - 12:54
Skąd: Zamość
Nr użytkownika: 10,058




post pon, 22 kwi 2013 - 11:05
Post #6

Ja też zawsze odpowiadam dzieciom wprost. Czasem tylko nie wdaję się w szczegóły a odpowiadam ogólnie.

--------------------
Mama Julii (2003) i Kariny (2007)
Agnieszka AZJ
pon, 22 kwi 2013 - 12:18
Ulla, jakbyś chciała jej jakąs książkę podsunąć, to "Walizka Hany" mogłaby być odpowiednia.
Agnieszka AZJ


Grupa: Administratorzy
Postów: 12,842
Dołączył: śro, 21 sty 04 - 17:47
Skąd: Warszawa
Nr użytkownika: 1,355

GG:


post pon, 22 kwi 2013 - 12:18
Post #7

Ulla, jakbyś chciała jej jakąs książkę podsunąć, to "Walizka Hany" mogłaby być odpowiednia.

--------------------
Agnieszka, mama Ani (04.1993), Zosi (06.1996) i Julki (01.2000)
MAŁY POKÓJ Z KSIĄŻKAMI czyli o dobrych książkach dla dzieci nie tylko dla dzieci

A ty siej. A nuż coś wyrośnie.
A ty - to, co wyrośnie - zbieraj.
A ty czcij - co żyje radośnie,
A ty szanuj to, co umiera.

I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.

(J. Kaczmarski)
Brigit
śro, 16 mar 2022 - 13:23
Moim zdaniem z dzieckiem należy rozmawiać szczerze. Oczywiście nie ma co wdawać się np. w drastyczne szczegóły, ale wytłumaczyć rzeczowo pewne kwestie trzeba.
Brigit


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 241
Dołączył: pon, 25 wrz 17 - 15:26
Nr użytkownika: 50,527




post śro, 16 mar 2022 - 13:23
Post #8

Moim zdaniem z dzieckiem należy rozmawiać szczerze. Oczywiście nie ma co wdawać się np. w drastyczne szczegóły, ale wytłumaczyć rzeczowo pewne kwestie trzeba.
> Kiedy dziecku należy zacząć wprost, odpowiadać na niektóre pytania??
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 25 kwi 2024 - 02:48
lista postw tego wtku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama