Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
2 Stron V  poprzednia 1 2  

Kleszcz!

, help
> , help
Ida.dorota
czw, 18 cze 2009 - 16:27
Borelioza może zdarzyć się wszędzie, nie ma niestety regionów całkowicie bezpiecznych, nie ma tez pewności, że wczesne usunięcie kleszcza zapobiegnie zachorowaniu na boreliozę. Rumień pojawia się dopiero po pewnym czasie, czasem po około 4 tygodniach, często zapomina się już, że nastąpiło ukąszenie przez kleszcza. Niestety w przypadku części chorych rumień w ogóle się nie pojawia, więc niezależnie od tego, jak długo kleszcz był wkłuty, czy rumień wystąpił, czy też nie, po około 4 tygodniach od ukąszenia warto oznaczyć przeciwciała w kierunku boreliozy (tzw. serologia boreliozy), robiąc to w sprawdzonej, specjalistycznej placówce.
Ida.dorota


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,187
Dołączył: pon, 01 mar 04 - 13:12
SkÄ…d: Piaseczno
Nr użytkownika: 1,508




post czw, 18 cze 2009 - 16:27
Post #21

Borelioza może zdarzyć się wszędzie, nie ma niestety regionów całkowicie bezpiecznych, nie ma tez pewności, że wczesne usunięcie kleszcza zapobiegnie zachorowaniu na boreliozę. Rumień pojawia się dopiero po pewnym czasie, czasem po około 4 tygodniach, często zapomina się już, że nastąpiło ukąszenie przez kleszcza. Niestety w przypadku części chorych rumień w ogóle się nie pojawia, więc niezależnie od tego, jak długo kleszcz był wkłuty, czy rumień wystąpił, czy też nie, po około 4 tygodniach od ukąszenia warto oznaczyć przeciwciała w kierunku boreliozy (tzw. serologia boreliozy), robiąc to w sprawdzonej, specjalistycznej placówce.

--------------------
Ola, 1998r.

Tomek:
Użytkownik usunięty

Go??







post piÄ…, 19 cze 2009 - 08:55
Post #22

tyczka, luz przede wszystkim. Serio, serio. Kleszcza widziałam nie raz i nie sto. Palcami wyciągnąć nie umiem, ale mam cudowne urządzenie, które zwykłam nazywać kleszczosysarką. Kleszcza usunąć, miejsce po usunięciu obserwować. Ma prawo się zrobić niewielki, swędzący guzik. To nic strasznego. Natomiast gdyby wokół ugryzienia pojawił się rumień, reagować. Ale naprawdę nie ma powodu do paniki icon_smile.gif
tyczka
piÄ…, 19 cze 2009 - 10:21
Dzięki, nie panikuję. Lekarz też kazał obserwować.
tyczka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,850
Dołączył: śro, 23 sie 06 - 12:29
SkÄ…d: Skandynawia
Nr użytkownika: 7,158




post piÄ…, 19 cze 2009 - 10:21
Post #23

Dzięki, nie panikuję. Lekarz też kazał obserwować.

--------------------
Bo Życie po to jest, by je dobrze przeżyć.

Wybaczcie brak polskiej czcionki, komputer mi padl. Bydle!
jola_zibi
piÄ…, 19 cze 2009 - 11:52
Kleszcza (jeśli jest spuchnięty) wyjmuje się palcami przez chusteczkę lekko skrecajac (sprawdzić czy wyszedł z odnogami, musi wyjść cały), potem przemywa spirytusem i jeśli na drugi dzień nie ma śladu to nic nie robimy, jeśli jest lekko zaczerwienione to idziemy koniecznie!! po antybiotyk. Szczebionka kosztuje 100zł. i trzeba je wziąć najpierw dwie w odstepie miesiąca a potem trzecią w ciągu roku, po tzrech latach kolejną. Szczepionka nie chroni przed boreliozą tylko przed kleszczowym zapaleniem mózgu, ale warto ja podać. Ja mojej córce juz podałam dwie i podobno to juz ją w tej chwili chroni. Moja kolezanka robiła też synkowi test po kleszczu na boreliozę (kosztuje też 100zł) z krwi
Jeśli po jakimś czasie (bez antybiotyku) dziecko będzie sie skarżyć, że bolą go nóżki lub rączki to koniecznie trzeba powiedziec lekarzowi o kleszczu. Jednym z powikłań jest też zapalenie stawów o czym się nie mówi

Ten post edytował jola_zibi pią, 19 cze 2009 - 12:00
jola_zibi


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1
Dołączył: wto, 16 cze 09 - 11:49
Nr użytkownika: 27,806




post piÄ…, 19 cze 2009 - 11:52
Post #24

Kleszcza (jeśli jest spuchnięty) wyjmuje się palcami przez chusteczkę lekko skrecajac (sprawdzić czy wyszedł z odnogami, musi wyjść cały), potem przemywa spirytusem i jeśli na drugi dzień nie ma śladu to nic nie robimy, jeśli jest lekko zaczerwienione to idziemy koniecznie!! po antybiotyk. Szczebionka kosztuje 100zł. i trzeba je wziąć najpierw dwie w odstepie miesiąca a potem trzecią w ciągu roku, po tzrech latach kolejną. Szczepionka nie chroni przed boreliozą tylko przed kleszczowym zapaleniem mózgu, ale warto ja podać. Ja mojej córce juz podałam dwie i podobno to juz ją w tej chwili chroni. Moja kolezanka robiła też synkowi test po kleszczu na boreliozę (kosztuje też 100zł) z krwi
Jeśli po jakimś czasie (bez antybiotyku) dziecko będzie sie skarżyć, że bolą go nóżki lub rączki to koniecznie trzeba powiedziec lekarzowi o kleszczu. Jednym z powikłań jest też zapalenie stawów o czym się nie mówi
Użytkownik usunięty

Go??







post piÄ…, 19 cze 2009 - 12:10
Post #25

CYTAT(jola_zibi @ Fri, 19 Jun 2009 - 10:52) *
Kleszcza (jeśli jest spuchnięty) wyjmuje się palcami przez chusteczkę lekko skrecajac (sprawdzić czy wyszedł z odnogami, musi wyjść cały), potem przemywa spirytusem i jeśli na drugi dzień nie ma śladu to nic nie robimy, jeśli jest lekko zaczerwienione to idziemy koniecznie!! po antybiotyk. Szczebionka kosztuje 100zł. i trzeba je wziąć najpierw dwie w odstepie miesiąca a potem trzecią w ciągu roku, po tzrech latach kolejną. Szczepionka nie chroni przed boreliozą tylko przed kleszczowym zapaleniem mózgu, ale warto ja podać. Ja mojej córce juz podałam dwie i podobno to juz ją w tej chwili chroni. Moja kolezanka robiła też synkowi test po kleszczu na boreliozę (kosztuje też 100zł) z krwi
Jeśli po jakimś czasie (bez antybiotyku) dziecko będzie sie skarżyć, że bolą go nóżki lub rączki to koniecznie trzeba powiedziec lekarzowi o kleszczu. Jednym z powikłań jest też zapalenie stawów o czym się nie mówi


Ja jestem przeciwniczką szczepienia na wszystko, odgórnie. Tym bardziej, że odkleszczowe zapalenie opon mózgowych występuje niezmiernie rzadko, a szczepionka posiada pokaźne spektrum skutków ubocznych. Ale ja nie o tym...

Zaczerwienić się ma prawo i nie ma sensu walić od mety antybiotyku! Rumień a zaczerwienienie to zupełnie dwie różne sprawy! Zaczerwienić to się ma prawo również od ukąszeniu komara...
Arwena.
piÄ…, 19 cze 2009 - 12:43
A mi w poradni chorób tropikalnych i pasożytniczych przykazali antybiotyk bez względu na to czy rumień czy tylko zaczerwienienie.
Arwena.


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,686
Dołączył: sob, 29 mar 03 - 19:13
Nr użytkownika: 218




post piÄ…, 19 cze 2009 - 12:43
Post #26

A mi w poradni chorób tropikalnych i pasożytniczych przykazali antybiotyk bez względu na to czy rumień czy tylko zaczerwienienie.

--------------------
everybody lies
Ida.dorota
piÄ…, 19 cze 2009 - 17:37
Myślę, że trzeba tu wypośrodkować pomiędzy lekceważeniem sprawy a paniką, obserwować, badać, ale nie popadać w przesadę. Każde założenie, zarówno to bardzo optymistyczne, że kleszcze zakażone boreliozą to rzadkość i skoro nie ma rumienia to wszystko w porządku, jak i przesadnie pesymistyczne, że każde zaczerwienienie należy leczyć antybiotykiem i szczepić dzieci przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu jest mało sensowne dla pacjenta. Należy przedze wszystkim trzymać rękę na pulsie, wiedzieć, co może się zdarzyć i badać, a o leczeniu, oprócz przypadków oczywistych, powinien decydować wynik konkretnego badania.
Ida.dorota


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,187
Dołączył: pon, 01 mar 04 - 13:12
SkÄ…d: Piaseczno
Nr użytkownika: 1,508




post piÄ…, 19 cze 2009 - 17:37
Post #27

Myślę, że trzeba tu wypośrodkować pomiędzy lekceważeniem sprawy a paniką, obserwować, badać, ale nie popadać w przesadę. Każde założenie, zarówno to bardzo optymistyczne, że kleszcze zakażone boreliozą to rzadkość i skoro nie ma rumienia to wszystko w porządku, jak i przesadnie pesymistyczne, że każde zaczerwienienie należy leczyć antybiotykiem i szczepić dzieci przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu jest mało sensowne dla pacjenta. Należy przedze wszystkim trzymać rękę na pulsie, wiedzieć, co może się zdarzyć i badać, a o leczeniu, oprócz przypadków oczywistych, powinien decydować wynik konkretnego badania.

--------------------
Ola, 1998r.

Tomek:
tolala
piÄ…, 19 cze 2009 - 18:45
https://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/new...kleszcz,40363,1

Moim zdaniem warto przeczytać.
tolala


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,252
Dołączył: pią, 06 kwi 07 - 20:43
SkÄ…d: z domu
Nr użytkownika: 12,708




post piÄ…, 19 cze 2009 - 18:45
Post #28

https://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/new...kleszcz,40363,1

Moim zdaniem warto przeczytać.
Mika
piÄ…, 19 cze 2009 - 19:12
dla świętego spokoju (jak ktoś chce) można mając już tego kleszcza zanieśc go na badanie czy jest zarażony czy nie
wtedy i pewnośc mamy i spokojnie z leczenia "na zaś" zrezygnować można
a objawy choroby mogą wyjść dłuuugo po ugryzieniu

p.s
u mnie w tym roku wysyp,jestem wręcz w szoku ([użytkownik x], jak u Was?)
pierwszy raz zdarzylo się żeby moja kota w ciągu dwóch dni przylazła z dwoma
ba-opite chyba się odczepiły i ... turlały mi się po chałupie
brrrr
w podskokach wysmarowałam ją płynem na kleszcze i na razie tfu tfu tfu ani jednego
mam lasowstręt icon_wink.gif

Ten post edytował Mika pią, 19 cze 2009 - 19:16
Mika


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 18,539
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 20:00
Skąd: łysa góra
Nr użytkownika: 190




post piÄ…, 19 cze 2009 - 19:12
Post #29

dla świętego spokoju (jak ktoś chce) można mając już tego kleszcza zanieśc go na badanie czy jest zarażony czy nie
wtedy i pewnośc mamy i spokojnie z leczenia "na zaś" zrezygnować można
a objawy choroby mogą wyjść dłuuugo po ugryzieniu

p.s
u mnie w tym roku wysyp,jestem wręcz w szoku ([użytkownik x], jak u Was?)
pierwszy raz zdarzylo się żeby moja kota w ciągu dwóch dni przylazła z dwoma
ba-opite chyba się odczepiły i ... turlały mi się po chałupie
brrrr
w podskokach wysmarowałam ją płynem na kleszcze i na razie tfu tfu tfu ani jednego
mam lasowstręt icon_wink.gif

--------------------
Mika co jej spacja czasem zanika ;)
1,2,3,Franek
tyczka
nie, 21 cze 2009 - 22:45
Mika, ja czytałam cos o tym badaniu kleszcza, ale.. kto miałby to zrobić? Miałabym zanieść do laboratorium, czy jak..?
tyczka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,850
Dołączył: śro, 23 sie 06 - 12:29
SkÄ…d: Skandynawia
Nr użytkownika: 7,158




post nie, 21 cze 2009 - 22:45
Post #30

Mika, ja czytałam cos o tym badaniu kleszcza, ale.. kto miałby to zrobić? Miałabym zanieść do laboratorium, czy jak..?

--------------------
Bo Życie po to jest, by je dobrze przeżyć.

Wybaczcie brak polskiej czcionki, komputer mi padl. Bydle!
sammy
pon, 22 cze 2009 - 00:20
CYTAT(tyczka @ Sun, 21 Jun 2009 - 22:45) *
Mika, ja czytałam cos o tym badaniu kleszcza, ale.. kto miałby to zrobić? Miałabym zanieść do laboratorium, czy jak..?



Kleszcza możesz przesyłać pod ten adres:
NZOZ Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA
ul. Mickiewicza 31
Recepcja - pok. 19
60-835 Poznań

strona internetowa https://www.cbdna.pl/index.php/o-nas.html

cennik przyjemności icon_wink.gif https://www.cbdna.pl/download/Cennik.pdf

pozdrawiam
s.
sammy


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,801
Dołączył: śro, 26 mar 03 - 22:45
Nr użytkownika: 129




post pon, 22 cze 2009 - 00:20
Post #31

CYTAT(tyczka @ Sun, 21 Jun 2009 - 22:45) *
Mika, ja czytałam cos o tym badaniu kleszcza, ale.. kto miałby to zrobić? Miałabym zanieść do laboratorium, czy jak..?



Kleszcza możesz przesyłać pod ten adres:
NZOZ Laboratorium Genetyki Medycznej CB DNA
ul. Mickiewicza 31
Recepcja - pok. 19
60-835 Poznań

strona internetowa https://www.cbdna.pl/index.php/o-nas.html

cennik przyjemności icon_wink.gif https://www.cbdna.pl/download/Cennik.pdf

pozdrawiam
s.

--------------------
Użytkownik usunięty

Go??







post pon, 22 cze 2009 - 07:40
Post #32

CYTAT(Mika @ Fri, 19 Jun 2009 - 18:12) *
u mnie w tym roku wysyp,jestem wręcz w szoku ([użytkownik x], jak u Was?)


U nas, chwalić Boga, cisza jeśli chodzi o kleszcze. Aż zdziwiona jestem. Fakt, Bajka załapała jednego kleszcza, a jednego znalazłam na schodach, opasionego, pyrgającego odnóżami. Musiałam go przegapić 29.gif Nie wiem, czy faktycznie kleszczy w okolicy mniej, czy dobrałam w końcu dobry środek. Tzn. taki, który przez jakiś czas działa całkiem nieźle. Bo wszystkie moje burki są od stóp do głów zabezpieczone stendami. My na szczęście jakoś nic nie łapiemy icon_smile.gif
marzena456
wto, 23 cze 2009 - 11:34
mam nastepujace pytanie - czy używacie specyfikow typu "anty-kleszcz" itp?
marzena456


Grupa: Oczekuj?cy
Postów: 11
Dołączył: pon, 22 cze 09 - 20:40
Nr użytkownika: 27,911




post wto, 23 cze 2009 - 11:34
Post #33

mam nastepujace pytanie - czy używacie specyfikow typu "anty-kleszcz" itp?
Ma.
wto, 23 cze 2009 - 11:43
Dobre pytanie, bo ja tez rozwazam zakup tegoz preparatu
Ma.


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,238
Dołączył: śro, 11 lut 09 - 14:44
SkÄ…d: swietokrzyskie
Nr użytkownika: 25,402

GG:


post wto, 23 cze 2009 - 11:43
Post #34

Dobre pytanie, bo ja tez rozwazam zakup tegoz preparatu
ela.king
pon, 22 paź 2018 - 14:16
Kleszcz Expert jest bardzo dobrym patentem na kleszcze, polecam. Najpierw wymrażasz specjalnym gazem potem wyciągasz pensetom. Nie trwa to długo nie jest męczące w żaden sposób a można takiego kleszcza w ciągu chwili zupełnie obezwładnić żeby już nie mógł przekazywać żadnych wirusów.
ela.king


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3
Dołączył: pon, 22 paź 18 - 14:11
Nr użytkownika: 52,196




post pon, 22 paź 2018 - 14:16
Post #35

Kleszcz Expert jest bardzo dobrym patentem na kleszcze, polecam. Najpierw wymrażasz specjalnym gazem potem wyciągasz pensetom. Nie trwa to długo nie jest męczące w żaden sposób a można takiego kleszcza w ciągu chwili zupełnie obezwładnić żeby już nie mógł przekazywać żadnych wirusów.
lesnyskrzat
pon, 22 paź 2018 - 18:27
Chyba rzeczywiście sama coś takiego sobie zakupię, bo w tym roku miałam dwukrotnie do czynienia z kleszczem
lesnyskrzat


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4
Dołączył: pon, 22 paź 18 - 18:23
Nr użytkownika: 52,198




post pon, 22 paź 2018 - 18:27
Post #36

Chyba rzeczywiście sama coś takiego sobie zakupię, bo w tym roku miałam dwukrotnie do czynienia z kleszczem
> Kleszcz!, help
Start new topic
Reply to this topic
2 Stron V  poprzednia 1 2
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: śro, 24 kwi 2024 - 13:09
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama