IPB WARNING [2] reset() expects parameter 1 to be array, boolean given (Line: 1711 of /sources/action_public/topics.php)
IPB WARNING [2] Invalid argument supplied for foreach() (Line: 1713 of /sources/action_public/topics.php)
Badanie piersi - moja historia, str3 - Forum dla rodziców: maluchy.pl « ciąża, poród, zdrowie dzieci - zdrowa mama « forum maluchy.pl

Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
7 Stron V  poprzednia 1 2 3 4 5 nastÄ™pna ostatnia   

Badanie piersi - moja historia, str3

> 
Czy regularnie wykonujesz samobadanie piersi i USG
Suma głosów: 111
GoÅ›cie nie mogÄ… gÅ‚osować 
Potwora
wto, 02 sty 2007 - 13:52
Ja jestem po pierwszym USG icon_wink.gif
Następne za dwa lata.

Faktycznie USG piersi robi się do 10 dnia cyklu. Pasmietajcie o tym bo z rozmów z koleżankami widzę, że nie zawsze lekarze informują icon_confused.gif
Potwora


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,934
Dołączył: nie, 13 kwi 03 - 19:47
SkÄ…d: .......
Nr użytkownika: 569




post wto, 02 sty 2007 - 13:52
Post #41

Ja jestem po pierwszym USG icon_wink.gif
Następne za dwa lata.

Faktycznie USG piersi robi się do 10 dnia cyklu. Pasmietajcie o tym bo z rozmów z koleżankami widzę, że nie zawsze lekarze informują icon_confused.gif
mama_do_kwadratu
wto, 02 sty 2007 - 14:01
Idę dugi raz. Dwa lata temu było ok, mam nadzieję, że teraz także. Choć palpacyjnie niby super, ale zawsze jakiś tam niepokój się czai...
mama_do_kwadratu


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,090
Dołączył: sob, 14 cze 03 - 17:06
Nr użytkownika: 826




post wto, 02 sty 2007 - 14:01
Post #42

Idę dugi raz. Dwa lata temu było ok, mam nadzieję, że teraz także. Choć palpacyjnie niby super, ale zawsze jakiś tam niepokój się czai...

--------------------
Mama Dwóch Takich od Czerwca 2000
Fridge pickers wear bigger knickers
cydorka
piÄ…, 12 sty 2007 - 08:53
moja historia jak wiecie powolutku ma juz swoje zakończenie, w środe miałam operacje, potem wyniki i mam nadzieje, ze koniec
ale po swoich przeżyciach postanowiłam do Was zaapelować

Dziewczyny:
badajcie sobie piersi, same co miesiąc ( hasła nie lubie, nie umiem już do mnie nie przemawiają), mozna poprosić ginekologa, lekarza pierwszego kontaktu, niech nauczy, a potem raz na jakis czas sam skontroluje

róbcie raz w roku USG a powyżej 35 roku życia mammografie, zmiany, ktore da sie wyczuć palpacyjnie sa naprawdę bardzo duze, małe zmiany- tylko diagnostyka obrazowa
nie mówcie mnie to nie dotyczy- dotyczy kazdej z Was
nie mowice jestem za młoda- u onkologa spotykałam 18-20 letnie dziewczyny, granica wieku znacznie sie obnizyła


moja historia- badam sie regularnie co roku, raz tylko zrobiłam wyjatek, tak jakoś przeszło i mialam przerwe w badaniach 2 lata- znalezli co znalezli i przez to, ze pzrzepuscilam to jedno badanie nie wiadomo bylo kiedy to powstało tzn jak szybko rosnie
wykryli mi to tylko dlatego, ze robie sobie usg, gdybym nie robiła pewnie bym to jeszcze długo hodowała


w wywiadzie nie mam prawie zadnych czynnikow sprzyjajcych- nikt w rodzinie nie ma nowotworow piersi ani ukladu rozrodczego, karmiłam dziecko piersia rok,
generalnie oprocz tego jednego razu samobadanie nie do końca regularnie- duzy biust utrudnia to zadanie i usg co roku

i co? i dotkneło to takze mnie

apeluje do Was z całą mocą badajcie się bo im wcześniej coś zostanie wykryte tym mniejsze potem przeżycia dla Was a zapewniam Was choć pewnie nie musze, jak do tej pory w moim dorosłym to życiu jedna z koszmarniejszych spraw jaka mogła mnie spotkać
i w takich sytuacjach czas i wielkosc zmian ma bardzo duże znaczenie

na forum skupiamy sie głownie na badaniu dzieci, wynajdujemy u nich choroby, badamy
pomyślcie też o sobie- jesteście im potrzebne
, im a potem Waszym wnukom
dlatego Warto o siebie dbać
cydorka apeluje
cydorka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,410
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 13:09
Nr użytkownika: 343




post piÄ…, 12 sty 2007 - 08:53
Post #43

moja historia jak wiecie powolutku ma juz swoje zakończenie, w środe miałam operacje, potem wyniki i mam nadzieje, ze koniec
ale po swoich przeżyciach postanowiłam do Was zaapelować

Dziewczyny:
badajcie sobie piersi, same co miesiąc ( hasła nie lubie, nie umiem już do mnie nie przemawiają), mozna poprosić ginekologa, lekarza pierwszego kontaktu, niech nauczy, a potem raz na jakis czas sam skontroluje

róbcie raz w roku USG a powyżej 35 roku życia mammografie, zmiany, ktore da sie wyczuć palpacyjnie sa naprawdę bardzo duze, małe zmiany- tylko diagnostyka obrazowa
nie mówcie mnie to nie dotyczy- dotyczy kazdej z Was
nie mowice jestem za młoda- u onkologa spotykałam 18-20 letnie dziewczyny, granica wieku znacznie sie obnizyła


moja historia- badam sie regularnie co roku, raz tylko zrobiłam wyjatek, tak jakoś przeszło i mialam przerwe w badaniach 2 lata- znalezli co znalezli i przez to, ze pzrzepuscilam to jedno badanie nie wiadomo bylo kiedy to powstało tzn jak szybko rosnie
wykryli mi to tylko dlatego, ze robie sobie usg, gdybym nie robiła pewnie bym to jeszcze długo hodowała


w wywiadzie nie mam prawie zadnych czynnikow sprzyjajcych- nikt w rodzinie nie ma nowotworow piersi ani ukladu rozrodczego, karmiłam dziecko piersia rok,
generalnie oprocz tego jednego razu samobadanie nie do końca regularnie- duzy biust utrudnia to zadanie i usg co roku

i co? i dotkneło to takze mnie

apeluje do Was z całą mocą badajcie się bo im wcześniej coś zostanie wykryte tym mniejsze potem przeżycia dla Was a zapewniam Was choć pewnie nie musze, jak do tej pory w moim dorosłym to życiu jedna z koszmarniejszych spraw jaka mogła mnie spotkać
i w takich sytuacjach czas i wielkosc zmian ma bardzo duże znaczenie

na forum skupiamy sie głownie na badaniu dzieci, wynajdujemy u nich choroby, badamy
pomyślcie też o sobie- jesteście im potrzebne
, im a potem Waszym wnukom
dlatego Warto o siebie dbać
cydorka apeluje
amania
piÄ…, 12 sty 2007 - 09:29
dzięki Cydorko za ten apel
na mnie zadziałał
amania


Grupa: Moderatorzy
Postów: 10,650
Dołączył: śro, 26 mar 03 - 23:38
Skąd: podPoznań
Nr użytkownika: 131




post piÄ…, 12 sty 2007 - 09:29
Post #44

dzięki Cydorko za ten apel
na mnie zadziałał

--------------------
Jedyne, czego zazdroszczę mojemu mężowi, to żona.
cydorka
piÄ…, 12 sty 2007 - 10:31
mam jeszcze prośbe, w moim wątku "trzymajcie kciuki" okazało się, że jest nas więcej
ja wiem, że temat nie jest ani przyjemny, może dla niektórych nawet wstydliwy, no nie ma się czym chwalić
ale zachęcam te z Was, które mają lub miały problem dotyczący guzków w piersi aby tu się dopisały
chce, żeby foremki zobaczyły, że jest nas więcej, że to może dotyczyć każdego
taka mała forumowa kampania w walce z rakiem piersi
cyd
cydorka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,410
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 13:09
Nr użytkownika: 343




post piÄ…, 12 sty 2007 - 10:31
Post #45

mam jeszcze prośbe, w moim wątku "trzymajcie kciuki" okazało się, że jest nas więcej
ja wiem, że temat nie jest ani przyjemny, może dla niektórych nawet wstydliwy, no nie ma się czym chwalić
ale zachęcam te z Was, które mają lub miały problem dotyczący guzków w piersi aby tu się dopisały
chce, żeby foremki zobaczyły, że jest nas więcej, że to może dotyczyć każdego
taka mała forumowa kampania w walce z rakiem piersi
cyd
Ciocia Magda
piÄ…, 12 sty 2007 - 10:46
CYTAT(cydorka)
podciągam, bo jestem ciekawa jak to się przez ten czas zmieniało u Was, czy od czasu mojego postu- ankiety choć jedna z Was, która nigdy nie miała usg wybrała się na nie?
cyd


ja poszłam na USG na jesieni, był to mój pierwszy raz icon_wink.gif , prezent urodzinowy sobie sprawiłam. Okazało się, że mam torbiel - przy najbliższej wizycie u ginekologa mam poprosić o zbadanie cytologiczne tego płynu z sutków - i do kontroli za 6 m-cy.

Jakby co, to mogę polecić bardzo dobrą specjalistkę od USG piersi w Poznaniu.
Ciocia Magda


Grupa: Moderatorzy
Postów: 9,811
Dołączył: sob, 05 kwi 03 - 20:54
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 421

GG:


post piÄ…, 12 sty 2007 - 10:46
Post #46

CYTAT(cydorka)
podciągam, bo jestem ciekawa jak to się przez ten czas zmieniało u Was, czy od czasu mojego postu- ankiety choć jedna z Was, która nigdy nie miała usg wybrała się na nie?
cyd


ja poszłam na USG na jesieni, był to mój pierwszy raz icon_wink.gif , prezent urodzinowy sobie sprawiłam. Okazało się, że mam torbiel - przy najbliższej wizycie u ginekologa mam poprosić o zbadanie cytologiczne tego płynu z sutków - i do kontroli za 6 m-cy.

Jakby co, to mogę polecić bardzo dobrą specjalistkę od USG piersi w Poznaniu.

--------------------
mama Eweliny i Zofii (2000)

The thing is to keep smiling and never look as if you disapprove. - Lady Violet
addera
piÄ…, 12 sty 2007 - 11:32
Cyd, na mnie też działa to co piszesz, nawet nie wiesz jak bardzo.
I wiem, że mnie to też dotyczy i robię USG dość regularnie. Właśnie idę za tydzień.
addera


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 8,191
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 14:04
Nr użytkownika: 171




post piÄ…, 12 sty 2007 - 11:32
Post #47

Cyd, na mnie też działa to co piszesz, nawet nie wiesz jak bardzo.
I wiem, że mnie to też dotyczy i robię USG dość regularnie. Właśnie idę za tydzień.

--------------------



irminka2
piÄ…, 12 sty 2007 - 12:16
No, pogoniłyście mi kota.icon_smile.gif
Sama się nie badam, ostatnią mammografię robiłam 3 lata temu, problemów nie było w grupie ryzyka też nie jestem, bo nikt w rodzinie nie chorował.
Ale ja już jestem w wieku gdzie powinno sie mammografie robić co roku, zwłaszcza jak sie bierze tabletki anty.., a ja sobie jakoś ostanio odpuściłam.
U nas nasza pani doktor profilaktyk przy badaniach okresowych bada piersi tak dokładnie, że nic się chyba jej nie ukryje. Idę do niej w marcu.
Moja pani ginekolog nie bada piersi, ale na usg i mammografiÄ™ goni.

Irmina
irminka2


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,828
Dołączył: pon, 16 cze 03 - 08:58
Skąd: Gdańsk
Nr użytkownika: 830

GG:


post piÄ…, 12 sty 2007 - 12:16
Post #48

No, pogoniłyście mi kota.icon_smile.gif
Sama się nie badam, ostatnią mammografię robiłam 3 lata temu, problemów nie było w grupie ryzyka też nie jestem, bo nikt w rodzinie nie chorował.
Ale ja już jestem w wieku gdzie powinno sie mammografie robić co roku, zwłaszcza jak sie bierze tabletki anty.., a ja sobie jakoś ostanio odpuściłam.
U nas nasza pani doktor profilaktyk przy badaniach okresowych bada piersi tak dokładnie, że nic się chyba jej nie ukryje. Idę do niej w marcu.
Moja pani ginekolog nie bada piersi, ale na usg i mammografiÄ™ goni.

Irmina
Gonia
sob, 13 sty 2007 - 14:55
USG raz w roku, badanie palpacyjne przez lekarza dwa-trzy razy w roku. Samobadanie okazjonalnie, ale dziękuję Cydorko, postaram się być bardziej zdyscyplinowana.

Gosia
Gonia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 894
Dołączył: śro, 16 cze 04 - 21:46
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 1,858




post sob, 13 sty 2007 - 14:55
Post #49

USG raz w roku, badanie palpacyjne przez lekarza dwa-trzy razy w roku. Samobadanie okazjonalnie, ale dziękuję Cydorko, postaram się być bardziej zdyscyplinowana.

Gosia
aluc

Go??







post sob, 13 sty 2007 - 23:36
Post #50

cydorko, trzymam kciuki tu i gdzie indziej, przegapiłam pewnie twój post

badam się regularnie od czasów nastoletnich (mam zresztą nawyk samomacania się po różnych częściach ciała) , mam regularnie badanie piersi przy każdej wizycie ginekologicznej (a tych przez ostatnie sześć lat miałam jak mrówków), w tym roku byłam na inauguracyjnym usg, które zmieniło się w serię inauguracyjnych usg oraz mammografię w końcu (dzięki upierdliwośći mojej pani gin), na szczęście bez zastrzeżeń, z zaleceniem kolejnej za dwa lata

onkolog radził przykładać się do cyckowych i pokrewnych spraw z podwójną uwagą, ze względu na popularność różnych nowotworów wśród męskiej części rodziny, i to z obydwu stron
Maciejka
nie, 14 sty 2007 - 01:22
Cyd, dzięki za apel. Nie badam piersi, nie byłam nigdy na USG, o mammografii nawet nie myślalam. icon_redface.gif Wezmę sobie, to co napisałas do serca. A jakie są ceny USG i mammografii? Czy można to robić państwowo czy tylko prywatnie? Czy jeśli karmie, to takie badania mają sens?
Maciejka


Grupa: Moderatorzy
Postów: 5,889
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 19:32
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 358

GG:


post nie, 14 sty 2007 - 01:22
Post #51

Cyd, dzięki za apel. Nie badam piersi, nie byłam nigdy na USG, o mammografii nawet nie myślalam. icon_redface.gif Wezmę sobie, to co napisałas do serca. A jakie są ceny USG i mammografii? Czy można to robić państwowo czy tylko prywatnie? Czy jeśli karmie, to takie badania mają sens?

--------------------
Maciejka


Pecia
nie, 14 sty 2007 - 17:21
Maciejko, ja 2 lata temu poprosilam gina o skierowanie na USG i bylam bezplatnie

tak jak pisalam w innym watku, na USG, moim pierwszym (tym 2 lata temu) okazalo sie ,ze mam torbiel, bylam na operacji, wynik histopatologiczne okazal sie niegrozny
byla to zwykla torbiel


teraz w srode ide na kolejne USG
Pecia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,959
Dołączył: nie, 06 kwi 03 - 13:58
Nr użytkownika: 442




post nie, 14 sty 2007 - 17:21
Post #52

Maciejko, ja 2 lata temu poprosilam gina o skierowanie na USG i bylam bezplatnie

tak jak pisalam w innym watku, na USG, moim pierwszym (tym 2 lata temu) okazalo sie ,ze mam torbiel, bylam na operacji, wynik histopatologiczne okazal sie niegrozny
byla to zwykla torbiel


teraz w srode ide na kolejne USG

--------------------
Zuzia 1997, Jasiek 2001
emce
nie, 14 sty 2007 - 17:34
[quote=Maciejka] Czy jeśli karmie, to takie badania mają sens?

No właśnie - jak co z usg podczas karmienia?
emce


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,342
Dołączył: pon, 02 cze 03 - 13:06
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 793

GG:


post nie, 14 sty 2007 - 17:34
Post #53

[quote=Maciejka] Czy jeśli karmie, to takie badania mają sens?

No właśnie - jak co z usg podczas karmienia?
Maciejka
nie, 14 sty 2007 - 23:54
A wiecie, co mój mąż powiedział, kiedy wspomniałam, że powinnma iśc zrobić USG i mammografię? "To ty już jesteś w tym wieku?" icon_lol.gif
Maciejka


Grupa: Moderatorzy
Postów: 5,889
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 19:32
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 358

GG:


post nie, 14 sty 2007 - 23:54
Post #54

A wiecie, co mój mąż powiedział, kiedy wspomniałam, że powinnma iśc zrobić USG i mammografię? "To ty już jesteś w tym wieku?" icon_lol.gif

--------------------
Maciejka


Pecia
pon, 15 sty 2007 - 12:23
Maciejko, mój ostatnio tak patrzy na mnie, patrzy i mowi:
jestes jeszcze taka młoda.....


nie wiem co to mialo znaczyc icon_twisted.gif
Pecia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,959
Dołączył: nie, 06 kwi 03 - 13:58
Nr użytkownika: 442




post pon, 15 sty 2007 - 12:23
Post #55

Maciejko, mój ostatnio tak patrzy na mnie, patrzy i mowi:
jestes jeszcze taka młoda.....


nie wiem co to mialo znaczyc icon_twisted.gif

--------------------
Zuzia 1997, Jasiek 2001
Edi Zet :)
nie, 21 sty 2007 - 10:34
Czy ktoś sie orientuje czy mogę zrobć USG piersi w ciąży? No podejrzewam że tak, bo przecież jak kobieta karmi to też się diagnozuje zmiany w piersiach, mam rację?
Edi Zet :)


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,188
Dołączył: pią, 25 kwi 03 - 22:54
SkÄ…d: Radziejowice
Nr użytkownika: 651




post nie, 21 sty 2007 - 10:34
Post #56

Czy ktoś sie orientuje czy mogę zrobć USG piersi w ciąży? No podejrzewam że tak, bo przecież jak kobieta karmi to też się diagnozuje zmiany w piersiach, mam rację?

--------------------
Ula/2001, Igorek/2002, SzymuÅ› /2007 i Hania/2012
Edi Zet :)
nie, 21 sty 2007 - 20:13
Znalazłam info, że i w ciąży i podczas karmienia można wykonywać badanie usg. Link:
https://www.mediweb.pl/diseases/wyswietl_vad.php?id=603
Bałam się o to utkanie tkankowe, ale przecież są różne typy utkania piersi.
Edi Zet :)


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,188
Dołączył: pią, 25 kwi 03 - 22:54
SkÄ…d: Radziejowice
Nr użytkownika: 651




post nie, 21 sty 2007 - 20:13
Post #57

Znalazłam info, że i w ciąży i podczas karmienia można wykonywać badanie usg. Link:
https://www.mediweb.pl/diseases/wyswietl_vad.php?id=603
Bałam się o to utkanie tkankowe, ale przecież są różne typy utkania piersi.

--------------------
Ula/2001, Igorek/2002, SzymuÅ› /2007 i Hania/2012
Edi Zet :)
pon, 22 sty 2007 - 17:58
No i byłam icon_smile.gif Wynik oczywiście negatywny, tzn. pozytywny dla mnie icon_smile.gif
Mam zero icon_wink.gif tłuszczu i tk. łacznej icon_wink.gif za to maaaaaaasę tk. gruczołowej, tzn. karmić pewnie bedę na maxa icon_wink.gif Ale najważniejsze, że na razie zmian nie wykryto. Następne usg za rok icon_smile.gif
Cyd, dzięki, bardzo, bardzo....To już któryś raz jak mnie mobilizujesz icon_smile.gif Dzięki Kochana icon_smile.gif
BTW: podpytałam panią doktor: ciąża i karmienie nie są p/wskazaniem do usg piersi.
Edi Zet :)


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,188
Dołączył: pią, 25 kwi 03 - 22:54
SkÄ…d: Radziejowice
Nr użytkownika: 651




post pon, 22 sty 2007 - 17:58
Post #58

No i byłam icon_smile.gif Wynik oczywiście negatywny, tzn. pozytywny dla mnie icon_smile.gif
Mam zero icon_wink.gif tłuszczu i tk. łacznej icon_wink.gif za to maaaaaaasę tk. gruczołowej, tzn. karmić pewnie bedę na maxa icon_wink.gif Ale najważniejsze, że na razie zmian nie wykryto. Następne usg za rok icon_smile.gif
Cyd, dzięki, bardzo, bardzo....To już któryś raz jak mnie mobilizujesz icon_smile.gif Dzięki Kochana icon_smile.gif
BTW: podpytałam panią doktor: ciąża i karmienie nie są p/wskazaniem do usg piersi.

--------------------
Ula/2001, Igorek/2002, SzymuÅ› /2007 i Hania/2012
emce
czw, 25 sty 2007 - 15:48
CYTAT(Edi Zet icon_smile.gif)
BTW: podpytałam panią doktor: ciąża i karmienie nie są p/wskazaniem do usg piersi.


Dzięki Edi, chyba więc pora, żebym się też przebadała...
emce


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,342
Dołączył: pon, 02 cze 03 - 13:06
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 793

GG:


post czw, 25 sty 2007 - 15:48
Post #59

CYTAT(Edi Zet icon_smile.gif)
BTW: podpytałam panią doktor: ciąża i karmienie nie są p/wskazaniem do usg piersi.


Dzięki Edi, chyba więc pora, żebym się też przebadała...
katiek
czw, 25 sty 2007 - 20:23
Tylko w czasie karmienia piersią czasem przewody mleczne czasem uniemożliwiają ocenę części piersi-ja tak miałam, mimo że nie karmiłam już ponad rok....
Samobadania sensu stricto nie robiÄ™ nadal, za to codziennie pod prysznicem masujÄ™ sobie piersi.
katiek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,009
Dołączył: śro, 02 kwi 03 - 10:39
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 281




post czw, 25 sty 2007 - 20:23
Post #60

Tylko w czasie karmienia piersią czasem przewody mleczne czasem uniemożliwiają ocenę części piersi-ja tak miałam, mimo że nie karmiłam już ponad rok....
Samobadania sensu stricto nie robiÄ™ nadal, za to codziennie pod prysznicem masujÄ™ sobie piersi.
> Badanie piersi - moja historia, str3
Start new topic
Reply to this topic
7 Stron V  poprzednia 1 2 3 4 5 nastÄ™pna ostatnia 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piÄ…, 29 mar 2024 - 13:14
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama