Do wczoraj moja świadomość czym są chowdery była ograniczona do wiedzy że to gęsta żupa z dodatkiem kukurydzy.Jedyny stosowany dotychczas przez mnie przepis na chowder z kurczakiem pochodzi ze strony mniamminam.pl:

1/2 kg piersi kurczaka
4 szklanki bulionu (może być z kostki)
cebula; 4 ziemniaki
puszka kukurydzy (200 ml)
2 łyżki olej, łyżka masła
1 szklanka mleka; 1/2 szklanka słodkiej śmietanki
cytryna; sól,
świeżo zmielony czarny pieprz;
drobno posiekana natka pietruszki do dekoracji


Piersi pokrój na kawałki, cebulę pokrój na drobną kostkę, ziemniaki obierz, umyj, pokrój na kostkę
W garnku rozgrzej olej z masłem, wrzuć cebulę i mieszając, doprowadź do zeszklenia. Dodaj mięso i mieszając smaż, aż zmieni kolor. Wlej bulion, dodaj ziemniaki. Gotuj na małym ogniu, aż ziemniaki zaczną mięknąć, wtedy dodaj odsączoną kukurydzę. Gotuj na małym ogniu 10 minut.
Mleko wymieszaj ze śmietanką i wlej do zupy. Trzymaj na ogniu przez 2-3 minuty nie dopuszczając do zawrzenia. Zupę dopraw solą i pieprzem oraz sokiem cytrynowym.Podawaj udekorowaną natką pietruszki.


Wczoraj doznałam natchnienia i na koniec do chowder starłam skórkę z połowy sporej cytryny - efekt rewelacyjny. Najlepszy chowder mojego dotychczasowego życia. Gar (niemal podwójna porcja) zaplanowany na dwa dni został pochłonięty w ciągu pół godziny, a rekordzista (pierworodny syn) wrzucił w siebie 5(!) talerzy zupy.

Przy okazji młodzież domowa zaczęła mnie pytać co właściwie znaczy 'chowder".

Dla mnie znaczy koniec sporów między dziećmi na temat co (oprócz naleśników zjedzą), szybko, niedrogo i smacznie, na małej ilości naczyń i talerzy, na lunch , obiad lub kolację.

Ale przy okazji przejrzałam www i ze zdziwieniem odkryłam, że chowder to więcej niż mi się wydawało:

"Chowdery to gÄ™ste, kremowe zupy zabielane dużą iloÅ›ciÄ… mleka lub Å›mietany typowe dla kuchni anglosaskiej. Ich rodowód jest niepewny, ale wiÄ™kszość źródeÅ‚ zgodna jest co do tego, że swój poczÄ…tek wzięły w prostej, domowej kuchni, a nazwa prawdopodobnie pochodzi od francuskiego sÅ‚owa chaudière, oznaczajÄ…cego prymitywnÄ… kuchenkÄ™, na której być może gotowano chowdery w domach lub na statkach. Najpopularniejsze chowdery to te bazujÄ…ce na owocach morza, ale równie popularnÄ… wersjÄ… jest chowder kukurydziany: sÅ‚odki od Å›wieżej kukurydzy, gÄ™sty i niezwykle kremowy. CzÄ™sto serwuje siÄ™ go z boczkiem, ale w wersji jarskiej do zupy wystarczy dodać garść suszonych pomidorów, które dodadzÄ… jej wspaniaÅ‚ego, sÅ‚onego posmaku i przeÅ‚amiÄ… sÅ‚odycz kukurydzy."

To teraz pytanie do was- co dla was znaczy chowder no i oczywiście jaki jest przepis na wasz chowder życia.