To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

badania prenatalne

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

lena77
jestem przed 40-tką i znajduję się w grupie ryzyka ale chodzę do ginekologa prywatnie, który nie ma umowy z NFZ. Czy zlecenie takich badań może wypisac inny lekarz, np. rodzinny albo np. endokrynolog, który też jest internistą?
Tigerek
Nawet jak chodzisz do ginekologa prywatnie to tego typu badania należą się na NFZ. Sprawa wyjątkowa icon_smile.gif
lena77
Na pewno Tigerku? On coś mi mówił o kosztach typu 400zł a jedne to nawet i 2tyś miałyby kosztować. I z tego, co zrozumiałam to chodziło o te badania nieinwazyjne. A co z badaniem przezierności karkowej? Czy mój ginekolog może wypisać mi skierowanie na takie badanie i ja mogę je wykonać w gabinecie, ktory ma kontrakt z NFZ? Czy on sam powinien mi wykonac takje badanie bezpłatnie? Wizytę mam 16 stycznia i będę wtedy w 12tc. Boję się, że będzie za poźno , by czekać jeszcze na wizytę u gina z NFZ.
^mis^
Przezierność karkowa jest badana podczas zwyklego badania USG. Jeśli twój lekarz ma USG w gabinecie to bedzie mógł sam wykonać takie badanie. Badania prenatalne najlepiej wykonać miedzy 11 a 14 tyg ciąży.
Może spróbuj sie umówić do NFZ gine już teraz? może są jakieś wolne terminy.
lena77
sekretarka mojego ginekologa powiedziała, ze za wszystkie badania ze skierowania prywatnego gabinetu muszę płacić. Tigereku, skąd masz takie wiadomości?
Próbuje sie teraz dodzwonić do jakiejś poradni z NFZ. Koszmar, wszedzie zajęta.

edit:

a jednak Tigerek ma racjÄ™.
Tigerek
Ja chodzę prywatnie do ginekologa, mam 34 lata. Powiedział, ze gdybym była rok starsza to komplet badań Nifty miałabym za darmo. I na usg 3d połówkowe genetyczne szłam na NFZ, mimo, że to nadal opieka prywatna.
lena77
niestety u mnie NT wyszło 3,45 a wiec kiepsko. poza tym brak kosci nosowej.(12 tc i 4 dni) czekam teraz na wyniki testu prisca. ch....o , ze tak powiem
Blable
Przecież kobiety w ciąży mają dostęp do bezpłatnego leczenia NAWET jeśli są nieubezpieczone. A inna sprawa jest taka, że nie widzę problemu abyś się w trybie pilnym umówiła do ginekologa w NFZ (ponieważ jesteś w ciąży, zostaniesz umówiona szybiej, niż inne kobiety).
muppet
Myślę, że warto byłoby sprawdzić kiedy badania prenatalne są refundowane przez NFZ na klinikagalena.pl/ginekologia/badania-prenatalne - obowiązuje to tylko w ściśle określonych przypadkach. Ale jeśli Was to dotyczy, to w końcu czemu z tego nie skorzystać.
alaskaa
zdecydowanie tak
MilenaMaa
Dzięki wielkie za interesujące info! Jestem pewien, że mi się to przyda icon_smile.gif
Mięta
U wszystkich ciężarnych w trakcie ciąży kilkukrotnie przeprowadza się położnicze badanie ultrasonograficzne. Dostarcza ono informacji na temat zdrowia i rozwoju płodu, postępu ciąży i zdrowia ciężarnej. Czym innym jest USG genetyczne, które wykonuje się przy pomocy sondy brzusznej. Pierwszy raz powinno ono zostać przeprowadzone między 11. a 13. tygodniem ciąży. Na jego podstawie ginekolog ocenia przezierność fałdu karkowego i obecność kości nosowej. Niektóre badania prenatalne wykonuje sie z krwi ( wymagane jest na nie skierowanie, można je wykonać rownież prywatnie ale skierowanie tez jest na nie wymagane).

Badania nie są drogie i moim zdaniem nie tylko kobiety po 30 powinny się na nie zdecydować ale w zasadzie kazda z nas. Szczególnie, ze badania potrafią pokazać wiele.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.