To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

FAS

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

lidziam
09 września minął Światowy Dzień FAS. Czy wiecie czym tak właściwie jest FAS?
barbara.g
Położne z prenalen tak tłumaczą FAS czyli Alkoholowy Zespół Płodowy, to umysłowe i fizyczne zaburzenia dziecka spowodowane przez spożywanie przez przyszłą matkę alkoholu w ciąży. Do takich zaburzeń należą m.in.:

- charakterystyczny wygląd: mały obwód głowy, wygładzona rynienka nosowa, cienka górna warga, niewielkie i szeroko rozstawione oczy,
- słaba kondycja,
- choroby nerek, serca, kości,
- problemy z zapamiętywaniem i uczeniem się,
- upośledzenie umysłowe i niższe IQ.

Szacuje siÄ™, że w Polsce 3 z 1000 dzieci rodzi siÄ™ z FAS. Aby uniknąć FAS wystarczy zrezygnować z alkoholu w czasie ciąży, gdyż nie znamy „bezpiecznego” poziomu jaki przyszÅ‚a mama może przyjąć. Nic dodać nic ująć, fakty mówiÄ… za siebie.


dorka.9
Jeśli kogoś pytam o spożywanie alkoholu to nikt nie pije, ale dziwią mnie dane statystyczne. Na każdego Polaka przypada prawie 11 litrów spożytego czystego spirytusu.To kto to wypija, krasnoludki ?
miska.kwit
Znam FAS z własnej miejscowości i ze szkoły. Uczniowie z takim zespołem faktycznie gorzej przyswajają wiedzę, bardzo często są nadpobudliwe i niepokorne. Nie odnajdują się w grupie, mają problemy społeczne. Myślę, że akcje propagujące ciążę bez alkoholu, pogadanki w gabinetach lekarskich czy też filmy ukazujące problem spowodowałyby zwiększenie świadomości ludzi.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.