To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

TE!! pierniczki (dla posiadaczy dużych lodówek) ;)

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
burek
Jak ktoś ma dużą loówkę to sobie moze już zacząć. Tak, tak to jest właśnie przepis na TE pierniczki. Nie wiem czy tak można, ale jest żywcem zerżnięty z wiadomego foruma. icon_redface.gif Autorką postu o pierniczkach jest Silije.

Pierniczki
Składniki:
1 kg mÄ…ki
1/2 litra miodu
2 szklanki cukru
1 kostka smalcu
1/2 szklanki mleka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
3 jajka
szczypta soli
1 torebka gotowej przyprawy do pierników, ale to nie wystarczy, do tego osobno:
imbir
cynamon
gałka muszkatałowa
kardamon (czasem trudno kupić, więc można opuścić)
mielone goździki

W dużym rondlu na małym ogniu rozpuszczamy miód, smalec i cukier na jednolitą masę i czekamy.
Kiedy ostygnie dodajemy mieszając i ugniatając rękami mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w chłodnym mleku, szczyptę soli oraz
przyprawy - do gotowej mieszanki dodajemy oryginalnych przypraw, tak by wszystkich było pół szklanki (jak ktoś nie lubi
aromatycznie to można wziąć troszkę mniej, ale ja polecam tą pełnię korzennych aromatów).
Zagniatamy na jednolitą masę, odklejamy ręce (i oblizujemy mniam mniam) po czym miskę okrywamy ręcznikiem i folią, ale nie
całkiem szczelnie i stawiamy w chłodnym miejscu (balkon, lodówka) na 4-5 tygodni. Tak więc mam przed sobą 5 tygodni walki ze sobą by nie wyjeść pysznego surowego ciasta.


Przed świętami wałkujemy ciasto, niezbyt cienko, bo będzie twarde i wycinamy fantazyjne wzory (ale radość dla dzieci,
obowiązkowo bałwanki, choinki i aniołki!) lub korzystamy z foremek. Jak sobie przypomnę to napiszę do ilu stopni nagrzewamy
piekarnik. Pieczemy 10-15 minut do zarumienienia, czas zależy od grubości i wielkości pierniczka, wyjmujemy i jak ostygną
bierzemy się za artystyczną robotę (koniecznie z dziećmi!)
Przygotowujemy lukier z cukru pudru i białka, pisaki tortowe, którymi też możemy zabarwić go na różne delikatne kolory, polewę
czekoladową, wiórki kokosowe, rozdrobnione orzeszki, płatki migdałów, kolorową cukrową posypkę i mamy cudnie pachnącą zabawę na
cały wieczór.
Potem układamy w kartonie, leciusieńko kropimy wodą i przykrywamy folią, by na Wigilię były miękkie. Aha - twarde też są pycha.

Przepis jest autorski, więc poszedł razem z komentarzami. icon_mrgreen.gif

bur icon_biggrin.gif
Ika
Ale masz speeda! Ledwo powiedziałam o pierniczkach, wspomniałam, że idę wątek założyć - a tu już jest! icon_biggrin.gif

Robimy icon_wink.gif Niech zyskajÄ… miano "Maluchowych" icon_wink.gif
burek
Chodzą za mną już jakiś czas i zastanawiałam się tylko czy aby nie jest za wcześnie... icon_rolleyes.gif

bur
iff
burek gdzie tam za wczesnie, ja z chlopcami juz 3 razy zdazylismy zrobic pierniczki i je skonsumowac i na twardo i na miekko , mniem mniem pyszne, ale teraz chyba bez nich zrobie ciasto razy dwa lub trzy i wloze do lodowki na calutki miesiaczek lub dluzej i dopiero wyprobuje wypiekow
Potwora
W tym roku robię z podwójnej porcji icon_wink.gif
Ika
RobiÄ™ jutro icon_wink.gif
Jutta
icon_lol.gif
Doruśka
ja mam pojemnik ciasta z zeszłego roku,wiec piec będę lada chwila,żeby nowe ciasto zrobić icon_smile.gif

Sekta jak nic sekta...
jl101
a ja juz mam jedne za soba w tym sezonie icon_biggrin.gif ciasto dlugo nie lezalo bo nie wytrzymalam.
ja nie pieke pierniczkow tylko piernik i zastanawiam sie czy do tego mozna dodac bakalii i jak tak to kiedy. dodac od razu i z tymi bakaliami zostawic, czy lepiej przed pieczeniem? a i jeszcze jakie te bakalie powinny byc, ja jadlam kiedys piernik z orzechami wloskimi i rodzynkami, cos jeszcze sie dodaje?
pozdr
justyna
użytkownik usunięty
CYTAT(Dorusia)
ja mam pojemnik ciasta z zeszłego roku,wiec piec będę lada chwila,żeby nowe ciasto zrobić icon_smile.gif

Dorusia, ja też mam z zeszłego roku icon_smile.gif W lodówce cały czas stało icon_lol.gif
Doruśka
Paka:) ja wzorem Ewci z zeszłego roku icon_smile.gif)
mam zamiar upiec w przyszłum tygodniu icon_smile.gif a TY?
i podaj mi na priva adres to Ci tÄ… Carrie podeslÄ™ ..
Arwena.
Kurcze ja w tym roku też dwie porcje "pierniczków Silije". Bo jedna zostaje pozarta jeszcze przed świętami - mówicie że już zarabiać?
Doruśka
ale wiecie co? ja nie ozdabiam pierniczków.oszczędzam kalorie icon_rolleyes.gif

i zawsze nie mam czasu...
Doruśka
Jutta,ten przepis nieco sie różni od tego "naszego" icon_lol.gif icon_lol.gif icon_wink.gif
w tym roku robie z oryginału icon_lol.gif
czyli z Juttowego przepisu:)
Arwena.
Ja ozdabiam tylko jedną partię, której poźniej używam do dekoracji stołu.
Potwora
Ja ozdabiam tyle te na choinkÄ™, te do jedzenia to nie, po co i tak sÄ… pyszne, najpyszniejsze z pysznych wink.gif
e w a
taaaak, my w tym roku też zapewne z 2 porcji zrobimy. Jedną udekorujemy na stół i choinkę, a drugą pożremy icon_wink.gif). Zacznie pachnieć Świętami.
Pyyyycha
ewa
Litka
Juz mysleliśmy z mężem o pierniczkach, kiedy zrobimy? Tylko musimy miód gryczany kupić, zapach ma niespecjalny, ale do pierników wysmienity.

Uwielbiam ten zapach roznoszący się po całym mieszkaniu.

W zeszłym roku u nas ciasto owszem leżakowało 5 tygodni, ale same pierniki upieczone zostały tuż przed świętami i o dziwo mięciutkie były, może to przez ten miód gryczany.
agarad
agarad
CYTAT(Dorusia)
ja mam pojemnik ciasta z zeszłego roku,wiec piec będę lada chwila,żeby nowe ciasto zrobić icon_smile.gif

Sekta jak nic sekta...


Jak to icon_eek.gif już rok lezakuje to ciasto icon_question.gif tak w lodówce?
Miało byc ok 5 tygodni, kurcze juz nie wiem o co chodzi icon_confused.gif
Ika
CYTAT(agarad)
CYTAT(Dorusia)
ja mam pojemnik ciasta z zeszłego roku,wiec piec będę lada chwila,żeby nowe ciasto zrobić icon_smile.gif

Sekta jak nic sekta...


Jak to icon_eek.gif już rok lezakuje to ciasto icon_question.gif tak w lodówce?
Miało byc ok 5 tygodni, kurcze juz nie wiem o co chodzi icon_confused.gif

Podobno ciasto piernikowe im dłużej leży, tym lepiej. Kto to mówił, że w zamierzchłych czasach ciasto piernikowe wyrabiano na chrzcinach, coby piernik na zaślubiny upiec...? icon_lol.gif
moko.
no nie jutro robie pierniczki, oczywiście z podwójnej porcji icon_razz.gif
agarad
CYTAT(Ika (mama Oskarka))
CYTAT(agarad)
CYTAT(Dorusia)
ja mam pojemnik ciasta z zeszłego roku,wiec piec będę lada chwila,żeby nowe ciasto zrobić icon_smile.gif

Sekta jak nic sekta...


Jak to icon_eek.gif już rok lezakuje to ciasto icon_question.gif tak w lodówce?
Miało byc ok 5 tygodni, kurcze juz nie wiem o co chodzi icon_confused.gif

Podobno ciasto piernikowe im dłużej leży, tym lepiej. Kto to mówił, że w zamierzchłych czasach ciasto piernikowe wyrabiano na chrzcinach, coby piernik na zaślubiny upiec...? icon_lol.gif


no ale żeby rok icon_eek.gif - czekam na doniesienia Dorusi po upieczeniu pierniczków.
Ika
CYTAT(agarad)
CYTAT(Ika (mama Oskarka))
CYTAT(agarad)
Jak to  :shock:  już rok lezakuje to ciasto icon_question.gif tak w lodówce?
MiaÅ‚o byc ok 5 tygodni, kurcze juz nie wiem o co chodzi  :?

Podobno ciasto piernikowe im dłużej leży, tym lepiej. Kto to mówił, że w zamierzchłych czasach ciasto piernikowe wyrabiano na chrzcinach, coby piernik na zaślubiny upiec...? icon_lol.gif


no ale żeby rok icon_eek.gif - czekam na doniesienia Dorusi po upieczeniu pierniczków.


He, he, no od chrzcin do zaślubin to pewnie więcej nawet niż rok upływało icon_wink.gif
icon_lol.gif
skanna
Aga, w ubiegłym roku ktoś, nie pamiętam kto, odkrył przez przypadek w lodówce ciasto pierniczowe z roku poprzedniego. O ile pamiętam upiekł, dobre było i przeżył.
Doruśka
Ja pamietam kto to był.
i w tym roku nie ja jedna mam takie ciasto icon_smile.gif
ika,to ja pisałam o tych chrzinach i weselu,bo to wyczytałam w jakiejś ksiazce historycznej:)

Aga,nie martw sie,przeżyję,a ciasto ma stać CONAJMNIEJ 5 tygodni.
użytkownik usunięty
CYTAT(Dorusia)
Ja pamietam kto to był.
i w tym roku nie ja jedna mam takie ciasto icon_smile.gif

hihihi
ja tez pamietam
i tez mam
ania175
Dziewczyny, pierniki to moja pasja, znaczy jedzenie pierników icon_smile.gif
Coś tam wprawdzię piekłam, ale takie szybkościowe, niemniej też baaardzo dobre.
No i sobie pomyślałam czytając wasz wątek, ze chyba też spróbuję tego przepisu. Skoro mówicie, że czas zacząć to może nawet w tym tygodniu się skuszę.
Tym bardziej że ma długo postać, tylko musze uprzedzić meża, bo on często wyciaga z zakamarków jakieś przypleśniałe serki, czy wędlinki i twierdzi ze ja nawet sama nie wiem co jest u nas w lodówce. Jeszcze gotów wywalić mi piernik.
Pozdrawiam.
moko.
Mój chłop jak co roku wie, ze miska stoi z piernikami, zawsze mu wczesniej mówie, a on co roku głupkowato pyta icon_razz.gif
nie wywala, chociaz tez wymiata resztki z lodówki icon_razz.gif
agabr
wiem gdzie w warszawie jest kardamon.icon_smile.gif)B
siłaczka
CYTAT(agnieszkabryndza)
wiem gdzie w warszawie jest kardamon.icon_smile.gif)B

No gdzie??
amania
Kurcze, chyba od poniedziałku ruszam na zakupy piernikowe i niebawem zaczynam. Oczywiście w conajmniej podwójnej ilości!
Małgoś.dz
O qrcze, to już czas na TE icon_wink.gif pierniczki przyszedł???
A ja mam wrażenie, jakbym wczoraj piekła te z zeszłorocznej akcji piernikowej. icon_lol.gif
No cóz, w takim razie trzeba będzie się brać do dzieła. W tym roku będę miała już małego pomocnika. icon_wink.gif icon_wink.gif
burek
U mnie już czeka wieeelka micha. Podwójna porcja. icon_smile.gif

bur icon_mrgreen.gif
Doruśka
Donosze iz upiekłam to ciasto z zeszłego roku,rewelacyjne !!!
nie tylko smak,ale i ciasto spreżyste i sie tak nie kleiło jak w zeszłym roku.]
pierniczki miękną.icon_smile.gif
amo
Naprawde dobre te pierniczki? Bo jesli tak to moze i ja wprowdze te tradycje. Powiedzcie czy sa miekkie czy twarde.
skanna
Moje były dość miękkie od razu, bo grubo rozwałkowałam i krótko piekłam. Pyyyyszne były.
Doruśka
na początku są miekkie,tzn wczoraj były,dzisiaj twarde jak chleb dla konia:) ale zmiękną po kilku dniach.icon_smile.gif
i.
Mnie w zeszłym roku nie wyszły - jakieś dziwne były - gorzkawe.
No i w tym roku waham się czy robić...
użytkownik usunięty
Ilka, może tak jak ja sypnęłaś za dużo przypraw (imbiru)?
i.
Coś z pewnością musiałam pokręcić, ale nie wiem co icon_rolleyes.gif Albo sody za dużo albo przypraw.
moko.
u mnie micha juz w lodówce jest icon_smile.gif i czeka sobie na wielki dzień pieczenia icon_smile.gif
Mamamona
w tym eDzieckowym przepisie jest, zeby przykryć ręcznikiem i folią ale nie całkiem icon_eek.gif icon_eek.gif . nie wiem osso chodzi icon_redface.gif icon_redface.gif , i czy aby to ciasto nie spleśnieje??

w jakiej temperaturze piec pierniki? jak długo -coż pytań mam bez liku, ale ciasta i ciasteczka to coś co mi jeszcze się nigdy nie udało
moko.
monaj nic nie spleśnieje icon_smile.gif mi ciasto stoi w lodówce średnio 2 miesiące i jest ok icon_smile.gif
ja piekÄ™ pierniczki w nagrzanym piekarniku ok 15 min, zalezy jaki piekarnik.
Mamamona
no dobra, ale to ciasto stoi czymÅ› przykryte??

i gdzie jest kardamon w Warszawie?? icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
kayak
Kolezanke bys spytala monaju wstretny, o piernikach TYCH wiem wszystko icon_wink.gif

Kardamon jest w Galerii Mokotow na stoisku z przyprawami przy takiej tasmie co wjezdza z parkingu na parter icon_smile.gif

TE pierniczki ozywily we mnie w zeszlym roku chec do przezywania rodzinnie swiat, wycinania, malowania.... Sa dobre po upieczeniu po tygodniu, dwoch, trzech i szesciu icon_wink.gif Przytylam az od nich icon_wink.gif


Gorzkie byly zapewne od za duzej ilosci galki. Kardamon trzeba dobrze rozetrzec.

W ten weekend robie ciacho, zastanawiam sie czy podwojna ilosc skladnikow wystarczy icon_wink.gif

Kto jeszcze nie robil, niech nie zwleka icon_smile.gif
Mamamona
pytałam, pytałam tą koleżankę u nas, ale nie odpowiedziała icon_lol.gif icon_lol.gif

dzięki. my też w ten weekend. napalona już jestem strasznie icon_wink.gif na te pierniczki oczywiście icon_wink.gif
dumiczowa
CYTAT(burek)
U mnie już czeka wieeelka micha. Podwójna porcja. icon_smile.gif

bur  :mrgreen:

u mnie identycznie icon_biggrin.gif
pozdr.
Jaco
Pierniczki będą jeszcze lepsze jak dodacie do ciasta łyżkę kakao i pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
enea
dziewczyny napiszcie ile dodać gałki, kardamonu, cynamonu, imbiru i goździków , żeby za gorzkie nie wyszło icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.