To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

RACZKOWANIE...od kiedy??

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

wika
hej
majka ma prawie 8 m-c i jeszcze nie zaczęła raczkować. jak mozecie napiszcie czy wasze malenstwa juz raczkują czy nie??mam kolezanke ktorej synek juz w 7 m-c zaczynał raczkowac...a moja majka jak na razie troche popełza ale zaraz jest płacz jak nie umie dosiegnąć zabawki:(moze macie jakies propozycje zeby ja zachecic??
buziaki wika i majula
esylwia
Wika,

Myślę, że nie ma się czym przejmować. Mój mały niedługo kończy 9 miesięcy. Mniej więcej od dwóch tygodni pełza, w tej chwili już po całym mieszkaniu, ale nie raczkuje. A wczoraj wieczorem zaczął się sam podciągać w łóżeczku do stania i tak mu się to spodobało, że zamiast spać, do wpół do dziesiątej wstawał i klapał na pupę. Był zachwycony tym, co robi.
Dziecko trzeba po prostu delikatnie i rozsądnie stymulować w rozwoju, ale na pewno niczego nie robić na siłę. Każdy maluch rozwija się indywidualnie i nie ma sensu porównywanie z innymi dziećmi, bo można popaść w depresję.

Jesli Twoje dziecko rozwija się dobrze i zaczęło pełzać, to na pewno wszystko jest w najlepszym porządku.

pozdrawiam

esylwia
Martalka
Hej.
Nasz Bartek zaczal raczkowac jak mial gdzies 8,5 miesiaca. szczerze mowiac myslalam, ze ominie raczkowanie i zacznie chodzic, bo trzymany za raczki tuptal wtedy calkiem sprawnie.
Mojego kuzyna synek zaczal raczkowac cos kolo 10-11 miesiecy, wiec jak ze wszystkim, nie ma reguly.
Dzidzia musi najpierw umiec uniesc pupe, potem nauczyc sie naprzemiennie pracowac bioderkami, do tego rekoma. Musi wiec wiele trenowac icon_wink.gif

Ja aby zachecic Bartka kladlam mu ciekawe przedmioty poza zasiegiem raczek i odchodzilam, bo jak bylam blisko marudzil, bo chcial, zeby mama mu podala icon_smile.gif

pozdrowionka
wika
tak szczerze to czasami mysle ze jestem przewrazliwiona...jakos nie za bardzo mam doświdczenie:)w koncu majka to moje pierwsze dziecko i wszystko co robi ja robie razem z nia i tez sie wszystkiego cały czas ucze.dzieki za dodanie otuchy:)w wielu czasopismach i artykułach jest napisane ze kazde dziecko rozwija sie indywidualnie a linijke p[ozniej ze jezeli chcesz to sprawdzic to przeczytaj ponizsze wytyczne i odnies do swojego dziecka...i to mnie strasznie drazni icon_confused.gif a was??
pozdrowionka wika i majka
Martalka
Wika, mnie te wytyczne nie draznia, bo traktuje je bardzo orientacyjnie. Gdy czytam sobie np. w internecie jakie umiejetnosci dziecko powinno posiadac w kolejnych miesiacach, to zawsze przegladam tez miesiac wczesniejszy i pozniejszy. I czesto jest tak, ze Bartek umie juz cos czego powinien nauczyc sie za miesiac, a nie umie tego to juz "powinien" opanowac miesiac temu.

A wracajac do raczkowania. Raczkowanie nie jest traktowane jako kolejny etap rozwoju- przynajmniej tak czytalam. Dziecko moze sobie pominac raczkowanie i przejsc od razu do chodzenia. icon_smile.gif
Agnes-3
Wika zadne z mojej trojki dzieci nie raczkowalo.Tak maja icon_smile.gif jedna madra pielegniarka powiedziala ze Claudia nie bedzie chodzila bo nie raczkuje icon_rolleyes.gif A teraz niech sprobuje ja dogonic;)
lina m.
Wika, dajrze tej małej kobicie spokój icon_biggrin.gif icon_wink.gif zaraczkuje jak jej się zachce icon_smile.gif . Ja nie jestem zwolenniczką ciągłego zachęcania - tak samo jak namolnemego wciskania dzieciom 5 mięsięcznym do głowy - gdzie jest nos. Jak przyjdzie pora samo zrozumie co to nos i gdzie to się znajduje, to samo z raczkowaniem - zobaczysz, jeszcze się zdziwisz że można w ciągu jednego tygodnia nabrać takiej wprawy w raczkowaniu icon_wink.gif Dziecko ma swój rytm, każde inne. Michał zaczął raczkować jako 8-9 mięsięczny bobo. Dziś ma 13 miesięcy i chce nadal TYLKO raczkować (za ciężka pupa do chodzenia) icon_biggrin.gif a tam, jeszcze się w życiu nachodzi icon_wink.gif

a wracając do samego raczkowani a- oglądałm jakiś dokument o dziaciakach - jest jakieś 15 sposobów raczkowania. Dziecko znajomej raczkuje nie na czworaka ale na siedząco ! icon_smile.gif a niektróe nie raczkują wcale icon_rolleyes.gif icon_biggrin.gif
mama_wolfa
Wolfgang zaczął pełzać jak miał 3,5 miesiąca a raczkował mając 4,5. Ale to wyjątek jedyny jaki znam póki co.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.