To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

o odchudzaniu

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3
Eta
jak amen w pacierzu, błagam pomyślcie o tym!
https://www.psychotekst.com/strona.php?nr=226
#Margola
link nie działa icon_sad.gif
Mika
CYTAT
: TuczÄ…ca dieta :
Odchudzanie się rzadko prowadzi do wyraźnej i trwałej utraty masy ciała, a większość, spośród osób podejmujących dietę, doznaje porażki. Najczęstszą reakcją na jej złamanie jest oskarżanie samego siebie o brak dostatecznie silnej woli, z równoczesnym postanowieniem rozpoczęcia odchudzania od nowa, ale tym razem z dołożeniem większych starań. "Przemysł odchudzający" jest więc interesem bardzo dochodowym, ponieważ większość klientów powraca. Jednak powtarzające się niepowodzenia sieją spustoszenie w układzie samoregulacji jedzenia.

Dlaczego Piotrek jest chudy jak patyk, a Krzysiek zawsze ważył znacznie więcej niż jego rówieśnicy? Zapewne przyczyną otyłości Krzyśka jest przejadanie się. Otóż nie, od kiedy pamiętają, a przyjaźnią się już ze dwadzieścia lat, to Piotrek folgował wiecznie swoim apetytom, podczas gdy Krzyś musiał uważać na to, co i ile zjada. W rodzinie mówiło się, że wdał się w ojca. Słabe to pocieszenie dla Krzyśka, który na co dzień musiał zmagać się z konsekwencjami swojego wyglądu. Nie od dziś wiadomo jak trudno być grubasem w społeczeństwie, które gloryfikuje szczupłą sylwetkę. W konsekwencji Krzyś narzucił sobie ostre ograniczenia żywieniowe. Zrezygnował całkowicie z potraw mącznych, wyeliminował tłuszcze i cukier. Jadł trzy skromne posiłki dziennie. W takim rygorze wytrzymał dwa tygodnie, podczas których udało mu się zrzucić 14 kilogramów. Był z siebie bardzo dumny, znajomi od razu zauważyli efekty diety, podziwiali jego silną wolę. To zdopingowało Krzysztofa do dalszych wysiłków. Jednak następne tygodnie nie były już powtórką poprzedniego sukcesu - zrzucił 3kg a w następnym tylko dwa. Wcześniejsza euforia znikła. Zaczęło pojawiać się zwątpienie w sens czynionych wysiłków, tym bardziej, że coraz częściej musiał walczyć ze sobą, by nie złamać diety. W końcu, pomimo ciągłych wyrzeczeń, wskazówka wagi zatrzymała się na magicznych 92 kilogramach. Po tygodniu nastąpiła pierwsza utrata kontroli.

Zmiany masy ciała aż w połowie można przypisać czynnikom genetycznym. Założenie, że wszyscy ludzie z nadwagą mają problemy z kontrolowaniem ilości przyjmowanych pokarmów jest więc niesłuszne. Najnowsze badania w tej dziedzinie dowodzą natomiast, że niektórzy ludzie z nadwagą mają trudności z kontrolowaniem ilości przyjmowanych pokarmów, ponieważ usiłują się odchudzać!

Stosowanie diety jako sposobu na schudnięcie jest z reguły nieskuteczne. 95% osób, którym ewentualnie uda się schudnąć, wraca do poprzedniej wagi, a często nawet do wagi wyższej niż przed odchudzaniem. Właściwie nie istnieją metody, które pozwoliłyby utrzymać efekt schudnięcia przez czas dłuższy niż pięć lat. Prowadzenie kuracji odchudzających nie przestaje być jednak świetnym interesem. Każdego roku ludzie wydają około 30 miliardów dolarów na udział w takich kuracjach.

Przepis na sylwetkÄ™

Agnieszka nigdy nie była gruba, jej waga mieściła się w "statystycznej normie". Tyle, że w okresie dojrzewania szybciej niż koleżanki zaczęła nabierać kobiecych kształtów. W pewnym momencie, przy swoich płaskich i chudych koleżankach, poczuła się jak kolubryna. Zaczęła wstydzić się swojego ciała. Ukrywała je pod obszernymi bluzami i swetrami. Jak ognia unikała sytuacji, w których musiałaby zrzucić z siebie owo maskujące odzienie. Uciekała z WF-u, przestała chodzić z rówieśnikami na basen, rzuciła też treningi w szkolnym klubie sportowym. Znikła gdzieś dawna zwinność i lekkość ruchów. W towarzystwie poczucie ociężałości potęgowało się jeszcze bardziej, dlatego wkrótce odizolowała się od znajomych. Uwierzyła, że jest nieatrakcyjna i właściwie zrobiła wszystko, żeby przekonać o tym swoje otoczenie. Po podstawówce musiała wyjechać z rodzinnego miasta i zamieszkać w internacie. Dostała pokój z Iwoną. Atrakcyjna, szczupła i pewna siebie koleżanka była dla Agnieszki ucieleśnieniem ideału. Wiecznie odchudzająca się i odmawiająca sobie wielu smakołyków Aga, wprost nie mogła uwierzyć, że możliwe jest zachowanie tak zgrabnej sylwetki przy swobodnej diecie Iwony. Swobodnej to mało powiedziane: Iwona potrafiła na jedno posiedzenie opróżnić całą lodówkę. Kiedyś w poczuciu winy za naruszenie zapasów koleżanki Iwona zdradziła Agnieszce swoją receptę na figurę modelki: zwymiotować wszystko, co się zjadło. Po kilku miesiącach od momentu, gdy Aga przełamała swoje opory do prowokowania wymiotów, znajomi z rodzinnego miasteczka nie mogli wyjść z podziwu dla metamorfozy jaką przeszła. No i nareszcie mogła jeść wszystko co i kiedy chciała. Tyle, że po dwóch latach, gdy zwracała już treści pokarmowe wymieszane z krwią, z bólu straciwszy przytomność, wylądowała w szpitalu z diagnozą: bulimia nervosa.

Niektórzy ludzie mówią, że kiedy zaczną jeść, to po prostu nie mogą się powstrzymać - jedzą, póki nie opróżnią lodówki. Takie napady żarłoczności są charakterystycznym objawem zaburzenia, zwanego bulimia nervosa. Po nich, na skutek potężnych wyrzutów sumienia, bulimicy prowokują wymioty lub przyjmują silne środki przeczyszczające, by pozbyć się pochłoniętego przed chwilą jedzenia. Ale nie tylko bulimicy cierpią na napady żarłoczności. Równie często zdarza się żarłoczne jedzenie, któremu nie towarzyszy przeczyszczanie się. Osoby takie, przestrzegając na co dzień ciągłej, drastycznej diety, incydentalnie łamią ją napadami żarłoczności. W ten sposób przerzucają się od intensywnego odchudzania do nieposkromionego objadania się. Takie wahania pomiędzy ucztowaniem i głodowaniem stanowią klasyczny przykład załamania samoregulacji. Duże badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Harvardzie wykazało, że okresy obżerania się, postrzegane jako kłopotliwe, występują u co piątej kobiety.

Eksplozja kalorycznej bomby

Kluczem do intensywnego, odhamowanego objadania się jest subiektywne przekonanie o złamaniu diety. Jest to tzw. efekt "a co tam, u diabła!". Pojawia się najczęściej, gdy osoba na ciągłej diecie nie powstrzyma się przed zjedzeniem "zakazanej", według niej, potrawy. Rzeczywista wartość kaloryczna tego, co zjadła nie ma większego znaczenia. Wewnętrzne przekonanie o złamaniu diety jest czynnikiem decydującym o uruchomieniu mechanizmu spustowego. Pochłaniają wówczas niewyobrażalne ilości pożywienia, przy czym wybierają zazwyczaj potrawy "tuczące" lub "zakazane".
- Potrafiłam zjeść niesamowite ilości, wydawało mi się, że nie mam w sobie dna - relacjonuje Małgosia od lat zmagająca się z problemem kontrolowania jedzenia. - Nie rozumiałam, dlaczego inni ludzie potrafią zjeść trochę i przestać, a ja zawsze mam ochotę na więcej. Zdarzało się, że jadłam u kogoś i nie potrafiłam się powstrzymać przed dokładaniem sobie, chociaż wiedziałam, że powinnam zostawić też coś dla innych. Bardzo się wtedy wstydziłam, ale przymus jedzenia był silniejszy.

Przyczyną przedłużającego się jedzenia jest upośledzenie mechanizmu osiągania sytości - organizm nie wysyła sygnału, że jest najedzony, który u osób zdrowych powoduje przerwanie przyjmowania pokarmu. Osoby odchudzające muszą ignorować sygnały głodu, rozwija się więc u nich niewrażliwość na wszystkie inne sygnały wewnętrzne. Normalnie, ludzie w miarę jedzenia uważają pokarm za coraz mniej smaczny. Natomiast kompulsywni żarłocy nawet po zjedzeniu dużej ilości pokarmu nadal oceniają jego smak jako dobry.

Hiperhipnoza

Odżywianie się jest procesem fizjologicznym, którego regulowanie powinno następować zgodnie z sygnałami głodu i sytości. Wiele osób natomiast, zwłaszcza na dietach, kieruje się czynnikami nie fizjologicznymi (odczucia z ciała) a poznawczymi (tj. wyliczenia kaloryczne, pora dnia, jakość jedzenia i inne). Aby odchudzanie odniosło skutek, człowiek zmuszony jest ignorować wewnętrzne sygnały świadczące o głodzie. W miarę upływu czasu bodźce poznawcze zyskują większe znaczenie niż sygnały fizjologiczne, a sposób odżywiania osób na diecie staje się szczególnie podatny na wpływy zewnętrzne. Z tego też powodu do złamania diety dochodzi najczęściej wówczas, gdy pojawiają się bodźce związane z jedzeniem (jego widok lub zapach). Wiele osób ma problemy z regulowaniem przyjmowania pokarmów, kiedy jedzenia jest dużo (np. stół szwedzki), gdy jedzenie jest otwarcie ofiarowane (na przyjęciu), a szczególnie wówczas, gdy jest ono podawane w małych porcjach (np. kanapki). Ryzyko objadania się rośnie, gdy bodźce zewnętrzne są szczególnie pociągające.

To też z powodzeniem wykorzystuje przemysł spożywczy manipulując naszym stanem głodu. Miejscem, w którym ewidentnie poddawani jesteśmy owym praktykom są oczywiście hipermarkety. Jesteśmy w nich np. częstowani bezpłatnymi próbkami żywności. Ludzie często ustawiają się w kolejce, by zjeść kawałeczek sera, plasterek kiełbasy czy też wypić naparstek zupy. Założenie jest takie, że po zjedzeniu próbki (działającej jak zachęcająca przekąska) człowiek będzie chciał kupić większą ilość próbowanego produktu. Zdecydowanie sprawdza się to w przypadku osób odchudzających się, u których poczestunek ten uruchamia lawinę nieplanowanych zakupów. Większość z nich stanowią produkty żywnościowe, które w sklepie były ułożone tuż przy wyjściu albo w miejscach przeznaczonych na promocje. To tym bardziej dowodzi, że kupujący działali pod wpływem nagłych impulsów wywołanych bodźcami zewnętrznymi.

Klienci walczący z nadwagą kupują mniej jedzenia, jeśli przychodzą do sklepu głodni, niż wówczas kiedy przychodzą najedzeni; osoby o prawidłowej wadze postępują odwrotnie. Dla odchudzających się uczucie głodu stanowi paradoksalną pociechę, ponieważ jest dla nich sygnałem, że udaje się im skutecznie unikać kalorii. Jeśli jednak hamulce dotyczące jedzenia zostaną poluzowane, ustępują też zahamowania dotyczące zakupów.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że interesy koncernów spożywczych i przemysłu odchudzającego nieprzypadkowo zbiegły się w jednym punkcie, który okazał się piętą achillesową wielu ludzi - utrata kontroli nad jedzeniem. Jest to moment gwarantujący prosperitę zarówno przedstawicielom jednych, jak i drugich. Należy się spodziewać, że zrobią oni wszystko, żeby stan ten w człowieku podtrzymać. Stąd, być może, lansowanie szczupłych, wręcz wychudzonych sylwetek, mających wyznaczać kryteria urody.
Badania rzeczywiście dowodzą, że osoby przewlekle odchudzające się mają najczęściej zupełnie błędne przekonania co do idealnego kształtu czy masy ciała. O ile łatwo zrozumieć, dlaczego osoba z dużą nadwagą bardzo chce schudnąć, o tyle trudno pojąć potrzebę zrzucania wagi u osób o prawidłowej masie ciała lub takich, u których już występuje niedobór wagi. Wykazano, że cztery kobiety na pięć chciałyby schudnąć co najmniej o 5 kilogramów. Kobiety uważają za właściwe rozmiary ciała znacznie mniejsze od swoich, a także od tych, które ich zdaniem są preferowane przez przeciętnego mężczyznę. Istnieje więc konflikt pomiędzy tym, jakie kształty ciała większość ludzi posiada od urodzenia, a tym jakie chciałaby mieć.

Zajadanie emocji

Aby zdobyć motywację do rozpoczęcia diety, osoba odchudzająca się musi przekonać samą siebie, że jest nieatrakcyjna, niekompetentna lub mniej warta od innych. Żywi ona nadzieję, że proces odchudzania się sprawi, iż wszystkie te negatywy zmienią się w pozytywy - będzie atrakcyjna, kompetentna i wartościowa. Motywuje samą siebie do zachowywania diety koncentrując się na tych cechach, których w sobie nie akceptuje. Stałe myślenie o sobie jako o kimś brzydkim lub tłustym może zniszczyć nawet najlepszą samoocenę, stąd też trudno się dziwić, że wśród osób odchudzających się poczucie własnej wartości jest z reguły bardzo niskie. W tym momencie pojawia się pułapka: niska samoocena nie tylko motywuje do rozpoczęcia odchudzania - zachodzi też większe prawdopodobieństwo, że z jej powodu dieta zostanie przerwana przez nagły napad żarłoczności. Jedzenie, tak jak alkohol, jest dla wielu osób środkiem regulującym emocje. Nieumiejętność radzenia sobie ze smutkiem, nudą, złym nastrojem, lękiem i innymi tego typu stanami często bywa przyczyną objadania się.
- Brakuje mi mojego najlepszego towarzysza ostatnich kilku lat - zwierza się Paulina. - Jedzenie było tym towarzyszem. Było środkiem uspokajającym. Pomagało ukoić samotność. Pozwalało zanurzyć się w zapomnienie snu. Sprawiało, że życie było wygodniejsze.

Badania pacjentów z bulimią pozwoliły na stwierdzenie, że występowanie obniżonego nastroju wiąże się ze zwiększoną chęcią jedzenia. Negatywne emocje stanowią silny mechanizm spustowy nawrotów u osób, które starają się schudnąć, a także u tych, które przewlekle starają się ograniczać lub kontrolować spożywanie pokarmów. W warunkach napięcia emocjonalnego prawdopodobieństwo wystąpienia załamania samoregulacji narasta, co w konsekwencji może doprowadzić do napadów żarłoczności.

Jem... bo jestem gruba

Osoba rozpoczynająca cykl odchudzania się i przejadania wchodzi na "dietetyczną spiralę", na której każde nieudane odchudzanie zwiększa potrzebę podjęcia następnej diety, ale niestety obniża prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. Oznacza to, że negatywne emocje i niska samoocena sprawiają, że zwiększa się prawdopodobieństwo niepowodzenia w odchudzaniu, co nasila negatywne emocje i pogarsza samoocenę. W miarę upływu czasu odchudzanie powoduje coraz głębsze problemy psychopatologiczne.
Wyrwanie się z dietetycznej spirali jest bardzo trudne. Niska samoocena u niektórych ludzi może częściowo wynikać z braku zadowolenia dotyczącego własnego wyglądu. Ich wysiłki w kierunku poprawy samooceny (poprzez odchudzanie się) niemal zawsze kończą się niepowodzeniem, co jeszcze bardziej może zachwiać poczuciem własnej wartości.

Poskromić w sobie żarłoka

Niemal dwie trzecie osób, którym udało się schudnąć wracają do poprzedniej wagi w ciągu pierwszego roku. Po pięciu latach nie udaje się właściwie znaleźć nikogo, komu udałoby się utrzymać efekt odchudzania. Dlaczego tak trudno jest zrzucić wagę lub ją utrzymać po schudnięciu? Możliwości zmiany masy ciała są ograniczone ze względów czysto biologicznych. Zarówno w przypadku masy ciała, jak i sposobu, w jaki ludzie przybierają na wadze, czynniki genetyczne odgrywają bardzo dużą rolę. Mechanizmy biologiczne ograniczają zakres kontroli, jaką można nad tym sprawować. Można przypuszczać, że u większości osób występuje pewien stały punkt, wokół którego możliwe są tylko niewielkie wahania wagi.
Bardziej niepokojące są dowody świadczące o tym, że powtarzające się niepowodzenia w odchudzaniu mogą w rezultacie doprowadzić do zwiększenia masy ciała. Po okresowym głodzeniu przyrost masy następuje szybciej niżby to wynikało z samego tylko rachunku zjedzonych kalorii. Powtarzające się przejścia od głodzenia do przekarmiania dają efekt kumulacji (zwany też efektem jo-jo) - za każdym następnym razem chudnięcie następuje wolniej, a podczas kolejnego okresu przekarmiania szybciej przybiera na wadze .

Większości osób, które podejmują dietę nie udaje się wyraźnie schudnąć, ponieważ od czasu do czasu zjadają wystarczająco dużo, aby przekreślić skutki ograniczeń kalorycznych.

Skoro szanse na osiągnięcie sukcesu w odchudzaniu się są nieduże, jedynym więc dostępnym rozwiązaniem może być zaniechanie diety. Jest to sposób na uniknięcie następstw stałych niepowodzeń w odchudzaniu, odzyskanie kontroli nad przyjmowaniem pokarmów i poprawę samooceny. Gdyby udało się człowiekowi zdobyć pełną kontrolę nad przyjmowaniem jedzenia - mógłby chudnąć. Zwracanie uwagi na jedzenie rzeczywiście zapobiega odhamowaniu zachowań związanych z przyjmowaniem pokarmów i pozwala na zneutralizowanie opisanego efektu "a co tam, u diabła". Monitorowanie ilości przyjmowanych pokarmów jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem decydującym o skutecznym odchudzaniu się. Osoby, które regularnie kontrolują ilość przyjmowanych pokarmów tracą na wadze więcej niż te, które takich kontroli zaniedbują. Kluczem do monitorowania ilości przyjmowanych pokarmów jest przestrzeganie choćby podstawowych zasad:

- Jeść jedynie w pozycji siedzącej,
- Spożywać wszystkie potrawy wyłącznie z talerza,
- Nakładać sobie porcje średniej wielkości,
- Zostawiać trochę jedzenia na talerzu,
- Jeść wszystkie posiłki w jednym pomieszczeniu,
- Nie oglądać telewizji w trakcie posiłku.

Samoregulacja procesu jedzenia wydaje się być zadaniem złudnie prostym - jedz, kiedy jesteś głodny, przestań kiedy się najesz. Jednak u wielu ludzi, którzy odchudzają się zaczynają występować problemy z samoregulacją. Dokładają wszelkich starań, aby zignorować fizjologiczne bodźce skłaniające do jedzenia, później jednak, kiedy mają wrażenie, że dieta została złamana lub czują się przygnębieni, rezygnują z tych starań. Poprzez ignorowanie bodźców fizjologicznych, które w innym wypadku wpływałyby na regulację przyjmowania pokarmów, osoby odchudzające się pozwalają, by rządziły nimi bodźce sytuacyjne i chwilowe impulsy. Tracą wówczas kontrolę nad jedzeniem. Pojawiają się u nich okresy żarłocznego objadania się, które są gorsze niż brak diety. W rzeczywistości coraz więcej dowodów wskazuje na to, że niemal każda dieta jest z samej swej istoty skazana na niepowodzenie. Rozpoczęcie odchudzania się jest objawem niewłaściwej regulacji opartej na fałszywym przekonaniu - człowiek stara się kontrolować zmienną (masę ciała), która nie poddaje się kontroli.

Karolina Hajek
.uzytkownik.usuniety.
Echhhh, znam to wszystko z autopsji. icon_sad.gif Ale ciągle walczę. Jeszcze będę wyglądać jak czowiek

Z
grazia
CYTAT(Zwierzo. @ wto, 05 lut 2008 - 21:43) *
Echhhh, znam to wszystko z autopsji. icon_sad.gif Ale ciągle walczę. Jeszcze będę wyglądać jak czowiek

Z


ja też. moja mamuśka wzięła sprawy w swoje ręce i od pewnego czasu uświadamia mi że wygląda mnie trochę za dużo. W pracy koleżanka złożyła mi gratulację z okazji zostania mamą, głaskając mnie po brzuchu, moje wielkie dupsko zbuntowało się podczas wkładania go do spodni i rozwaliło zamek. czyli... nadejszła wielkopomna chwila, zeby coś z tym cielskiem zrobić.
zapobiegliwa mama zasypuje mnie herbatami 3-paczkowymi i tabletkami z chromem, kumple w pracy pilnują zebym nie obżerała się na lunchu i nie wsuwała grześków po cichu w palarni. dobrze, ze mam przyjaciół dopingujących i mobilizujących i nie bojących sie powiedzieć prawdę wprost. Kocham Was ludziska!
bagietka
CYTAT(grazia @ Fri, 08 Feb 2008 - 09:36) *
ja też. moja mamuśka wzięła sprawy w swoje ręce i od pewnego czasu uświadamia mi że wygląda mnie trochę za dużo. W pracy koleżanka złożyła mi gratulację z okazji zostania mamą, głaskając mnie po brzuchu, moje wielkie dupsko zbuntowało się podczas wkładania go do spodni i rozwaliło zamek. czyli... nadejszła wielkopomna chwila, zeby coś z tym cielskiem zrobić.
zapobiegliwa mama zasypuje mnie herbatami 3-paczkowymi i tabletkami z chromem, kumple w pracy pilnują zebym nie obżerała się na lunchu i nie wsuwała grześków po cichu w palarni. dobrze, ze mam przyjaciół dopingujących i mobilizujących i nie bojących sie powiedzieć prawdę wprost. Kocham Was ludziska!



te herbatki na odchudzanie to tylko krzywdę mogą zrobić - znam to z własnego doświadczenia, bo kiedyś strasznie sobie nimi rozleniwiłam jelita. potem wróciłam do normalnego odżywiania i teraz już jestem mądrzejsza, bo wspomagam swoje odchudzanie błonnikiem pokarmowym xenea (biorę wieczorem 2 łyżeczki - miarki i popijam 1,5 szklanki wody mineralnej, no i pęcznieje mi ten błonnik w brzuszku, a tym samym reguluje pracę jelit i już się nie czuję taka ciężka).
MANOLITA
Witam wszystkich, jestem nowa na Forum ale ciesze sie ze wkońcu was znalazłam. Odchudzanie to nasza zmora...wciąż walczymy o fajna zgrabna sylwetkę. Sama kiedyś probowalam cudotwórczych zupek na odchudzanie, jeszcze jak mieszkałam w niemczech to nazywały się tam FIGURA u nas chyba jest to tzw. dieta Cambridge...schudlam w trzy tygodnie 10 kg, potem kolejne 10 tylko uprawiając sport. Niestety przyszedł czas że zaszłam w ciąze i jak widziałam przybywające kolejne kilogramy myslalam ze sie zalamię. Idąc do porodu mój licznik był o 24 kg większy RATUNKUUUU
Potem niestety zabardzo nie chciała waga spadać więc po trudach diet zalaoyłam siebie Balonik żołądkowy. Teraz wciaz musze sie pilnować ponieważ mam tendencje do tycia ale juz jest znacznie lepiej, przynajmniej te zbędne kilogramy mam z glowy. Teraz jeszcze chciałabym schudnac jakieś 8 kilogramów i zastanawiam sie nad kolejnym balonem...poniewaz było łatwiej poddać się diecie. co sądzicie o tym?
bubka
Wiecie dobrze, ze żeby dieta działała to musi być nasz nawyk. Nie da się schudnąć wynajdując dietę cud w internecie. Tu trzeba zmian w naszym jadłospisie na stałe. Regularne i małe posiłki. To daje efekty.
donia1
oj widze że nie jestem sama w tak drastycznej sytuacji ale niewiem czy dobrze robie ale od jakiegoś roku staraam sie zaprowadzić troszke kontroli w moim żywieniu i efekt był mizerny a raczej taki że nie tyłam aż wreszcie poszłam do mojej pani doktor i mówie że staranm sie a tu żadnych efektów nie ma a ona przepisała mi lek zelixsa jedna tabletka dziennie i odziwo schudłam w trzy tyg 3kg ale wiem ze musze teraz popracować nad nawykami żywieniowymi i dopasować wszystko do siebie i mam nadzieje że będzie efekt bo najgorsze jak popewnym czasie przestane brać lek i waga wróci tego bym nie chciała
Kirta
ja postawiłam na ruch icon_smile.gif Ale nie powiem dietę małą też mam, ale nie szaleję- jem zdrowo po prostu. Jednak po ćwiczeniach rzeczywiście widzę rezultaty- może nawet jak nie chudłam od razu to jednak sylwetka sie poprawia.
Kimbo
A co ćwiczysz?? Bo ja też próbuje, ale chyba jednak zapisze się do fitness clubu jakiegoś, bo sama mam małe pojęcie... Ale z drugiej strony to w ciąży przytyłam 36kg icon_sad.gif( Za bardzo sobie folgowalam i teraz jest jak jest... I wstydzę się do klubu iść ćwiczyć.
BluMore
nie ma siÄ™ czego wstydzic, lepiej tym sie zajÄ…c od razu:)
gosiakukuczka
witam!jestem po porodzie 2 miesiace,a wydladam jak bym jeszcze byla pomóżcie co zrobic zeby choc troche spaśc z wagi???
eva.biedrona87
ruch - spacery, bieganie, wchodzenie po schodach, skakanka, dieta i zróżnicowane jedzienie, picie wody, chrom, masaże ciala icon_smile.gif
lesik
Kurcze, a ja cwicze na orbitreku, jem piec malych, niskokalorycznych posilkow dziennie i nie moge schudnac. Dojrzalam do wizyty u dietetyka. Szukam namiarow na jakiegos dobrego specjalisty w Warszawie. Moze kogos polecicie?
FajnaMama
No to problem, bo stosujesz idealną dietę, powinnas mieć doskonałą figurę, wizyta u dietetyka jest wskazana.
Julia2006
Nie do końca wierzę, że jeśli ktoś mało je kalorycznie to nie chudnie. Testuje to na sobie i widzę. To moje grzeszki... icon_wink.gif podjadanie batonów, kanapka z masłem i wędliną na białej bułce do tego cola, a potem do zrzucenia 10 kg icon_wink.gif Tyle przytyłam w ciągu pół roku. Dlatego też się biorę za siebie, ale porządnie, bez oszukiwania. Zapisałyśmy się z koleżanką na basen, będziemy chodzić z nią 2 razy w tyg. Ona też jest na diecie icon_smile.gif Kupuję też sobie jutro slimitin, poczytałam w internecie i ma dobre opinie. Mam nadzieję, że pójdzie nam dobrze, bo w czerwcu najprawdopodobniej będzie wesele mojej przyjaciółki, a ja nie mam co na siebie założyć icon_wink.gif
moni_d
Najlepsza jest MŻ. Bardzo małe porcje a często. ja schudłam na niej już 4 kilo a jem wszystko.
Julia2006
CYTAT(moni_d @ Thu, 28 Apr 2011 - 12:48) *
Najlepsza jest MŻ. Bardzo małe porcje a często. ja schudłam na niej już 4 kilo a jem wszystko.


Zazdroszczę Ci, ja jakoś nie mam silnego charakteru. Kocham słodycze, cole i czipsy. Chodzi tutaj pewnie bardziej o to, że np. jak mam doła to się na nie rzucam. Teraz biorę ten slimitin i wydaje mi się, że jest lepiej. Strasznie dużo nie schudłam, ale waga mi się ruszyła, co u mnie to sukces, bo już myślałam, że nic mi nie pomoże. Gdybym całkowicie zrezygnowała z fastfoodów, to myślę, że byłoby najlepiej.
Jadowita
Doskonale zdaje sobie sprawę, że nie ma czegoś co załatwi nasze problemy z nadwagą. Jednak moim największym problemem było zawsze to, żeby nie jeść rzeczy, które bardzo lubię. No nie wiem jak wy ale jak widziałam dobrze przygotowanego kurczaczka w przyprawach to dostawałam ślinotoku, a diety, które przerabiałam do tej pory nie pozwalały mi jeść wszystkiego co bym chciała:( Dietka, którą ostatnio znalazłam opiera się na tym aby jeść większość tego co jemy normalnie, nawet słodycze (choć nie wszystkie), lecz w określony sposób. Powiem wam, że po dwóch tygodniach spadłam o 3kg i to bez większych wyrzeczeń. Ciekawa jestem jak to wszystko się ułoży ale dieta 36s jest naprawdę ciekawą propozycją. A tak na marginesie to znalazłam ostatnio krótki i ciekawy filmik na temat diety i ogólnie zdrowego odżywiania.
karolaSz
Ja również uwielbiam słodycze, ale schudłam w sumie szybko, bo trochę się nabiegałam przy dziecku icon_smile.gif
pat09
Wiele roznych prob, diety roznego typu, plaz poludniowych, owocowe, kwasniewskiego itp, owszem kilka kilogramow w dol ale po kilku tygodniach efekt jojo, az w koncu podjelam decyzje by wziac sie za siebie na powaznie. Nie mialam nadwagi, trzymalam sie na granicy, ale nie czulam sie dobrze z sama soba. Jakby nie bylo kilka kilogramow pozostalo mi od porodu, do tego troche sie zaniedbalam i efekt niestety byl widoczny. Zdecydowalam sie na wizyte u pani doktor dietolog. Zwazyla, obliczyla, przepisala caly szereg badan do zrobienia, a nastepnie wreczyla mi diete! Dzien po dniu, menu dokladnie skomponowane, zgodnie z moim trybem zycia, 5 posilkow dziennie, wszystko dokladnie wazone, odmierzane itp. Powiem szczerze kosztowalo mnie to sporo wytrwalosci, wyrzeczen, czasami bylo ciezko, ale efekty byly powoli widoczne. Co tydzien wizyta u pani doktor, wazenie, raz w miesiacu pomiary obwodow, co miesiac nowa dieta. Efekt po 5 miesiacach 15 kg w dol, dzisiaj minal juz rok od zakonczenia diety, waga utrzymana, czasami odpuszczam sobie i jem jak dawniej, ale z reguly staram sie stosowac sposob zywienia podobny do tego stosowanego w diecie. Nie sam fakt odchudzania sie liczy, ale sposob i kultura jedzenia, ilosc pochlanianych przez nas weglowodanow, miesa, ryb, sposoby ich przyrzadzania, itp. Do tego oczywiscie troche ruchu i efekt jest zadawalajacy. Zycze wszystkim powodzenia i wytrwalosci.
Julia2006
CYTAT(karolaSz @ Tue, 31 May 2011 - 13:59) *
Ja również uwielbiam słodycze, ale schudłam w sumie szybko, bo trochę się nabiegałam przy dziecku icon_smile.gif


Może masz też taką przemianę materii. Moja koleżanka miała bardzo podobnie, myślałam, że stosuje jakieś cudowne diety, a ona tak sama z siebie, naturalnie, no chyba, że mnie bujała. A ja schudłam łącznie 7 kg i jestem z siebie dumna. Nie powiem, że było to banalnie proste, ale się udało. Teraz chyba już niedługo odstawię slimitin i zobaczę czy efekt się utrzyma. Nie chciałabym znowu przytyć i przechodzić tego jeszcze raz. Choć plusem diety jest to, że żołądek też obkurcza się i nie ma się ochoty na jedzenie tak jak wcześniej. Postanowiłam też, że raz w tygodniu będę robiła sobie dzień sportowy - tak z 3-4 godziny tylko dla siebie i to ćwiczeń fizycznych (basen, siłownia, bieganie po parku). W końcu mi też się coś należy icon_wink.gif
Sarenthiel
Moja siostra od 2 tygodni jest na tej diecie 36s, pięknie schudła. Z tego co mi mówiła to spadła już 3kg w dół, co po dwóch tygodniach uważam za rozsądną utratę wagi. Ciekawa jestem jak jej to pójdzie dalej, no i czy utrzyma wagę kiedy już skończy odchudzanie.
vitillia
Ja na diecie 36s schudłam 5 kg w ciągu miesiaca. Myślę że to świetny wynik Przy czym mogę jeść większość tego co lubię. Wiadomo że bez ćwiczeń nie ma efektów, także 2-3 w tygodniu basen jest mój. Jeszcze 3 kg Trzymajcie kciuki
Sarenthiel
No no vitillia gratuluje !! mi zaraz stuknie pierwszy miesiąc stosowania diety i już 5 kg mniej :] Jednak doszłam do wniosku, że przedłużę czas stosowania 36s na następny miesiąc, żeby jeszcze kilka kilogramów się pozbyć :] Jakie jest Twoje ulubione danie z tych przepisów ?
vitillia
Z przepisów 36stkowych najbardziej smakują mi :sałatka brokułowa z sosem czosnkowym i fasolka szparagowa z jajkiem i ziemniakami :] A Ty masz coś co namiętnie wcinasz? Ja te dwa dania mogłabym konsumować non stop, swoją drogą dziwna sprawa jak się te smaki w życiu zmieniają, kiedyś bardzo nie lubiłam brokułów, a dziś jak widzę świeżutkie na rynku to dostaje ślinotoku icon_razz.gif
andrutka
ja tez miałam problem ze słodyczami, ale brałam preparat z chromem.
jacek placek
Też uwielbiam slodycze ,ehhhh ;P ale ja właściwie szczupła jestem 165cm.60 kg i ani deko więcej nienie.gif
LenaMama
Sama właśnie jestem ciekawa co to za dieta. Ja po prostu po ciąży mniej jem i częściej.
Staram się nie jadać słodyczy, ale oczywiście żeby poprawić mój nastrój to raz na 2 tyg skubnę jedną czekoladkęicon_wink.gif
Po dziecku również sporo schudłam jakoś sama, ale potem wszystko się zatrzymało i chciałam temu pomóc
MarikaD
Ta dieta jest rewelacyjna... Dzięki niej szybko wróciłam do swojej figurki
NinQ
Ja ćwiczę z piłką gimnastyczną i uprawiam jogę, polecam!
Kolorowa Mama
A możesz powiedzieć, jak dokładnie wyglądają te ćwiczenia z piłką? Kiedyś coś tam z takową robiłam, ale to bardziej dla rozluźnienia kręgosłupa i w sumie nie przychodzi mi nic innego do głowy icon_smile.gif
Basiaka
Ja chciałam wrócić do formy z przed ciąży i szczerze mówiąc, teraz wyglądam prawie tak samo jak kiedyś icon_smile.gif Wszystko za sprawą basenu i ćwiczeń w wodzie. Początkowo ciężko było mi się zmusić do pokazania obwisłej skóry, ale z biegiem czasu, wszystko wracało do stanu pierwotnego icon_biggrin.gif polecam dziewczyny! icon_smile.gif)) [edit: moderacja]
kamea
ja polecam dietę niskowęglowodanową o niskim indeksie glikemicznym. pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi,
Lokitka
Nic się samo nie zrobi, także dziewczyny do ROBOTY! Zmieńcie dietę, dorzuć ćwiczenia i dawna TY powrócisz icon_smile.gif
slonko86
Te ćwiczenia chodakowskiej też są dobre, efekty są niezłe, ale jakoś nie moge się zebrać icon_smile.gif
gosik45
Ja żeby się odchudzić musiałam w ogóle zmienić swoje nawyki żywieniowe. Po ciąży było mi baaardzo ciężko odzyskać w miarę satysfakcjonująca wagę... zajęło mi to rok. Odrzuciłam tłuste potrawy, które niestety bardzo lubiłam, tak samo gazowane napoje. Kiedyś nie mogłam się obyć bez coli, a teraz tylko naturalna woda mineralna (edit - reklama) Jeśli chce się efekty na stałe, trzeba się poświęcićicon_smile.gif
mikaa
Polecam ćwiczenia z Mel B icon_smile.gif
Milutka17
Ja niedawno natknęłam się na Mel B i faktycznie ćwiczenia rewelacyjne! Staram się też codziennie robić określoną liczbę brzuszków, pompek i przysiadów - tak żeby mieć poczucie, że codziennie zrobiłam coś dla siebie. Co do diety - nigdy nie udało mi się na żadnej wytrwać, a próbowałam wielu. Dlatego sama planuję zdrowe posiłki na każdy dzień i jem to na co mam ochotę (w granicach rozsądku oczywiście). Tym razem idzie mi zdecydowanie lepiej.
MartaBac
Mi pomogła bezpłatna aplikacja na telefon [edycja z powodu reklamy], w której wybiera się różne wyzwania, a dzięki temu zwiększa się też motywacja do ćwiczeń czy też ogólnie do zdrowego żywienia. To naprawdę świetny wspomagator odchudzania, a do tego całkowicie bezpłatny. Wiadomo, oprócz tego regularne ćwiczenia oraz zwracanie uwagi na to, co się je.
krzystko
[edit: moderacja]
muppet
Korzystam z filmkiów trzech pań: Mel B, Chodakowskiej i Tiffany Roche (ćwiczenia na boczki - genialne). Muszę sobie urozmaicać ćwiczenia, ponieważ inaczej szybko tracę zapał do pracy.
Greta102
Ja juz się odchudzam 2 miesiąc i efekty sa mierne. Wynika z tego,że muszę wiećej ćwiczyć.
______________
Piękne i modne
Barbie66
doskonale wiem jak ciężko schudnąć, zwłaszcza po porodzie. Ja się udałam jednak do dietetyka po radę i zjego pomocą oraz ciężkimi cwiczeniami jest już naprawde dobrze. polecam.
jolanta25
Biorąc się za odchudzanie należy pamiętać, że proces jest bardzo długi i trudny. nalezy się uzbroić w dużo cierpliwości i pamiętać, że minie dużo czasu zanim uzyskamy oczekiwany efekt. Należy też przestrzegać kilku podstawowych zasadpocztajcie:(reklama - edytowano). pamiętajcie aby nie podjadać, aby mieć dużo ruchu, dobrze ułożoną dietę i dużo energii do działania. Nie schudniemy w miesiąc 8 kilo a nawet jeśli to tak niemadre odchudzanie szybko powróci z podwojona siłą.
krysiulcia
sporo znajomych ćwiczyło z Mel B ale szczerze mówiąc ja jeszcze nigdy nie widziałam jak to wygląda, tylko filmiki Chodakowskiej przeglądałam ale średnio mi się podobają
Juszyna
Jestem po 3 ciążach i po tej ostatniej nie mogę dojść do siebie. Jestem ciągle zmęczona. Wróciłam do pracy i z niczym się nie wyrabiam. Tracę zapał do ćwiczeń bo nie mam juz na nie siły po całym dniu. W ciągu dnia nie mam kiedy ćwiczyć i klapa. W ogóle to jakas depresja mnie chyba dopada, bo to chyba nienormalne żeby ciągle być taką zmęczoną.
greeneye119
A ja polecam zestaw ćwiczeń callanetics icon_smile.gif bardzo szybko zauważalne efekty ćwiczeń. Dieta zawsze wspomoże dodatkowo efekty, więc myślę, że też warto zwrócić uwagę na to co i kiedy jemy.
kamillos87
jeśli macie silną wolę to najlepsza dieta to JM czyli jedz mniej albo jedz połowę, natmiast jeśli nie to tak jak ja polecam dietetyka icon_wink.gif ja wybrałem w Poznaniu Poliklinikę Słoneczną którą serdecznie polecam. Pamiętajcie, że to ważne jakiego wybierzece dietetyka icon_wink.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.