To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

jak zareagować, gdy dziecko źle się zachowuje przy ludziach?

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

A_KA
...
Simson
Ja do tej pory też miałam problem z zachowaniem Oli. Niby wszystko rozumiała, ale jej zachowanie pozostawiało wiele do życzenia. Zaczęłam jej mówić, że np. dłubanie w nosie mi się nie podoba, że nie jestem zadowolona z jej zachowania itp. Długi czas Ola nic sobie z tego nie robiła, ale ostatnio widzę u niej poprawę icon_smile.gif Czasem nawet jak coś nie idzie po jej mysli, potrafi mi powiedzieć, że jej się nie podoba moje zachowanie icon_wink.gif (dokładnie mnie nasladując), ale biorę to jako zrozumienie moich słów.
Maciejka
Przy ludziach czy nie reagowac nalezy tak samo. Skoro ma nie dłubac w nosie to chyba obojętne czy robi to tylko przy mnie czy przy ludziach. Nie jest mi wstyd kiedy Maciek dłubie w nosie tylko po prostu mu zwracam uwagę, bo uważam, ze to niestosowne. Tak samo zła jestem kiedy rozwala jedzenie w domu jak w restauracji. Jasne, ze w domu nie stresuję się, ze komuś to przeszkadza. No i w restauracji się w razie konfliktu nie wydrę na niego, a w domu moze tak się zdarzyć. W kryzysowych sytuacjach wyprowadzam delikwenta z miejsca, w którym robi źle. Oczywioście nie jest to możliwe w pociągu, autobusie, kolejce u lekarza, kolejce do kasy, kiedy jestesmy sami. Wtedy dostaję białej gorączki i albo ustalam kare, albo staram się odwrócić uwagę, obrócić sprawę w żart. Wszystko zalezy od stanu mojej duszy.
semi
Tłumaczę. Do upadłego. Po 1000 razy to samo. Nawet, jeśli w tej chwili, ani w następnych, nie odnosi skutku, to i tak w którymś momencie Leoś załapuje icon_smile.gif . Kara, zeby skuteczna, musiałaby być przynajmniej ustalona natychmiast. A moje dziecko w chwili, gdy się mu oznajmia "wyrok" rozpoczyna wrzaski i błagania, więc efekt odwrotny icon_wink.gif - zakładam, że rzecz się dzieje przy ludziach. Głupio mi o tyle, o ile. Raczej nie. W kościele, tam czasem bywa mi głupio bo wiem, ze "wyskoki" Leosia mogą komuś zwyczajnie przeszkadzać, rozpraszać. W innych miejscach jest zwykle nieszkodliwy. Natomiast nagminnie spotykałam się, kiedy był mniejszy (teraz z zachowaniem lepiej icon_smile.gif ) z upominaniem wygłaszanym przez rózne przypadkowe osoby, tonem zrzedliwo-złośliwym. Pomimo tego, że nigdy nie pozostawałam obojętna wobec Leosiowych "wpadek". I to dopiero było denerwujące.
monika805095
Maluchy bywajÄ… niegrzeczne i czasem zachowujÄ… siÄ™ nieodpowiednio do sytuacji , bo sÄ… dziećmi. Nie panujÄ… nad emocjami ani nie postÄ™pujÄ… wedÅ‚ug zasad, bo jednego i drugiego dopiero siÄ™ uczÄ…. WszÄ™dzie ich peÅ‚no, bo rozpiera je energia i chęć poznawania Å›wiata. Dzieci nieustannie eksperymentujÄ… i wyciÄ…gajÄ… wnioski. SprawdzajÄ…, na ile sobie mogÄ… pozwolić. Trzeba jednak pamiÄ™tać, że takie zachowanie dzieci jest caÅ‚kiem naturalne – badajÄ… teren.
Wiele zachowaÅ„ jest nieakceptowanych spoÅ‚ecznie, to wÅ‚aÅ›nie dotyczy dÅ‚ubania w nosie. CzÄ™sto można zauważyć dzieci, które najczęściej dÅ‚ubiÄ… w nosie, aby zmniejszyć nieprzyjemne swÄ™dzenie, alergie i suche powietrze. Dzieci czÄ™sto nie zwracajÄ… uwagi na to, że to co robiÄ… nie wyglÄ…da dobrze, gdy ktoÅ› obserwuje caÅ‚Ä… sytuacjÄ™ z boku. Ten problem nie dotyczy jednak tylko twojej córki. W Å›ród dzieci to zjawisko jest bardzo „popularne”. Można by stwierdzić, że każde przechodzi przez ten etap, tylko niestety u niektórych dzieci jest bardziej nasilony. Co czÄ™sto niepokoi rodziców, ponieważ trudno sobie z nim poradzić.
Aby zwalczyć problem należy reagować w następujący sposób:
Miej cierpliwość i nie karz dziecka. Jeżeli dziecku coś w nosie przeszkadza będzie za wszelką cenę dążyć do tego, aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia.
Rozmawiaj z dzieckiem. Wyjaśnij, dlaczego nie powinna robić tego publicznie. Podaj przykład, że wielu osobom się to nie podoba, źle na to reagują, że chyba nie chce, żeby koledzy ją wyśmieli, bo często się tak dzieje. Poćwicz z dzieckiem, jak należy używać chusteczki higienicznej. Daj przykład jak ma się zachować kiedy czuje nieprzyjemne swędzenie, niech odkręci tyłem do innych, niech używa do tego chusteczek. Niech postanowi, że odzwyczai się dłubać w nosie i wspólnie pomyślcie, co może mu w tym pomóc. Może jakaś nagroda?
Zajmij palce dziecka. Jeśli dasz dziecku zabawkę lub miękką piłeczkę i zajmiesz tym samym jego palce, mniej prawdopodobne będzie, że wybierze swoje przyzwyczajenie.
Spraw, aby dłubanie w nosie było nieatrakcyjne. Możesz przetestować preparaty, które służą do malowania paznokci, aby dzieci ich nie obgryzały. Takie lakiery mają gorzki smak, może to zniechęci twoją córkę do powtarzania czynności dłubania w nosie.
Bądź dobrej myśli i ignoruj. Jeśli nic nie pomaga, powinnaś zignorować przyzwyczajenie dziecka i mieć nadzieję, że w końcu samo z siebie przestanie.

Pozdrawiam.
686
Kiedy dziecko zachowuje siÄ™ niegrzecznie powinnaÅ› poprowadzić spokojnÄ… rozmowÄ™ , podczas której należy wytÅ‚umaczyć , że swoim zÅ‚ym zachowaniem sprawia przykrość drugiej osobie , ale także możesz okazać smutek z tego powodu . Dobrym sposobem aby dziecko przestaÅ‚o siÄ™ tak zachowywać jest np. ignorowanie, nie zwracanie uwagi (sÅ‚ownej, wizualnej). Istotne jest natomiast, by nagradzać te momenty, a nawet caÅ‚e dni, kiedy dziecko zachowuje siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwie. Staramy siÄ™ wiÄ™c jak najwiÄ™cej chwalić (niekiedy nawet nad wyrost) pozytywne zachowania dziecka. Razem z dzieckiem można wspólnie obejrzeć bajki terapeutyczne/edukacyjne (w zależnoÅ›ci od wieku dziecka) ukazujÄ…ce prawidÅ‚owe postawy i zachowania wobec innych osób oraz na każdym kroku pokazywać prawidÅ‚owe postawy, dawać przykÅ‚ad. PrzykÅ‚adowÄ… wypowiedziÄ… która wzmacnia jego pozytywne zachowanie może być m.in ( , np. „DziÅ› Å‚adnie posprzÄ…taÅ‚eÅ› wszystkie zabawki i poÅ‚ożyÅ‚eÅ› je na swoim miejscu. Bardzo mnie to cieszy. ) CzÄ™sto z ust rodziców można usÅ‚yszeć takie sÅ‚owa jak : ,, Adasiu nie zniszczyÅ‚eÅ› żadnej zabawki " , co wpÅ‚ywa negatywnie na emocje dziecka.
W relacjach z dzieckiem musisz wyznaczać granice i stawiać wymagania. Dzięki ich egzekwowaniu dziecko uczy się odpowiedzialności za to, co robi i jak się zachowuje, a także relacji i zasad współżycia z innymi. W zależności od wieku dziecka należy mu wszystko tłumaczyć , nawet po kilka razy. Aby dziecko zachowywało się grzecznie należy pokazać , że krzywdzi inne osoby i jest im smutno z tego powodu oraz dobrze jest też przypomnieć dziecku sytuację, w której z tego samego powodu ono cierpiało i płakało. Nie wolno być pobłażliwym ani obojętnym wobec złego zachowania, bo to daje dziecku przewagę nad Tobą i pewne jest, że przy najbliższej okazji ponownie źle się zachowa.

Gdy dziecko obryzguje paznokcie , to nie trzeba mówić: nie wolno, tak się nie robi, źle się zachowałeś, tylko należy wytłumaczyć, że wielu osobom się to nie podoba i jest to złe dla niego .Dziecko najczęściej dłubie w nosie, aby zmniejszyć nieprzyjemne swędzenie. Pomaga to dziecku rozładować stres bądź napięcie. Wiele dzieci samo przestaje dłubać w nosie. i raczej prawie wszystkie dzieci przechodzą ten etap, warto jednak mówić że nosek trzeba wydmuchać a nie wkładać palce i dobrze też było by oczyszczać i nawilżać nos sprayem na bazie wody morskiej . Przyczyną może być zapchany nos , a przez to dłubanie w nosie .


Należy nie zwracać uwagi i być dobrej myśli , że problem ten w krótkim czasie zniknie . icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.