To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

fikus benjamin

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

agabr
No wlasnie mam fikusa bardzo sie lubimy , jest duzy , bardzo fajny tylko dwie sprawy mnie drecza od strony okna ma pelno lisci , nowych przyrostow itd. natomiast od strony pokoju kiepsko to wyglada , czy ja go moge obrocic, majac na uwadze, ze on nie lubi przestawiania.
Sprawa druga - kiedy byl mlody nie zaplotlam mu galezi i in wyglada tak inaczej tzn rozrasta sie dowolnie i we wszystkie strony, czy mozna go przyciac?.b
sylion
Możesz obrócić. Co do przycinania to robi się to zazwyczaj wczesną wiosną, ale jeśli Twoj fikus nie był zimowany to jemu bez róznicy kiedy i w którym momencie utniesz to i owo. Tnij.
chojnol
Ja moim obracam jak tylko mi łysieje z jednej strony. Co do przycinania, hmmm... raz próbowałam, rozrósł się jeszcze bardziej w miejscach przycięcia, czyli tam gdzie nie konieczie mi zależało icon_rolleyes.gif
agabr
Znaczy nie tylko mnie lysieje , cudnie.b
Kocurek
Przycinanie pędów prowokuje beniaminka do rozrostu. Ja mam dwa, każdy mierzy wraz z doniczką tyle co ja (a więc wielkie egzemplarze) i nie za bardzo przejmuję się tym, co lubią a czego nie - obracam je regularnie, żeby sie regularnie rozrastały, bo po pewnym czasie benki zwracaja gałązki i liście w stronę okna. Nie protestują icon_wink.gif
agnecha
mój benjamin [białozielony] 'obracanie' na oknie znosi jeszcze jako tako, gorzej gdy go przestawiam w inne miejsce
przycinanie przyniosło fajny efekt: 'zakrzaczył się '
a podcinane gałązki [minimum z trzema listkami] włożyłam do wody - puściły korzonki i miałam odnóżki tj. sadzonki do rozdania znajomym icon_biggrin.gif bardzo się ucieszyli icon_biggrin.gif
Agusiao
a jak należy je przycinać ?? na co zwracać uwagę, by go nie uszkodzić ??

pozdrawiam
Ketmia
Ja przycięłam o 1/3 wszystkie cienkie gałązki.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.