To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Zmiany w rekrutacji do przedszkola

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

śmieszek
Dowiedziałam się dzisiaj od pewnej dobrze poinformowanej osoby, że nasze "kochane" świętokrzystkie kuratorium planuje zmiany w rekrutacji dzieci do przedszkoli.
Po pierwsze:
- znieść dodatkowe punkty dla drugiego dziecka, którego rodzeństwo już jest w danym przedszkolu. Efekt - można wozić dzieci po całym mieście, każde do innej placówki
Po drugie:
- mają zlikwidować tzw. potwierdzanie dalszego pobytu w przedszkolu dla dzieci już przyjętych. Efekt - jak masz pecha to dziecko co roku może być w innym przedszkolu.

SÄ… to zmiany planowane, ale jak znam nasze kuratorium to kur... coÅ› z tego przepchnÄ…! No szlag mnie jasny trafia!!!!
oliweczkas
Mam nadzieję, że to nie przejdzie.
aneta2
CYTAT(śmieszek @ Tue, 10 Feb 2009 - 11:02) *
Po drugie:
- mają zlikwidować tzw. potwierdzanie dalszego pobytu w przedszkolu dla dzieci już przyjętych. Efekt - jak masz pecha to dziecko co roku może być w innym przedszkolu.


no dla mnie to akurat dobre wiesci bo przez to przez 3 lata woze dzieci na drugi koniec miasta - bo nie ma szans na miejsce w przedszkolu na moim osiedlu
zreszta w tym momencie to i tak mam plany zapisania Adrianka do szkolnej zerowki - wiec - osobiscie dla mnie - wszystko jedno /no chyba ze w szkole nie beda chcieli 5 latka w zerowce/
annamaria79
U nas dyr mówiła, widać zadna tajemnica, ze zmiany będą i to spore-
- koniec z naborem elektronicznym, podanie skłąda się w przedszkolu ( w jednym, ale wymienia się trzy)
-jest Komisja w każdym przedszkolu, która rozpatruje podania, ma swoje kryteria (prócz tych odgórnych)
-dzieci kontynuujące tez biora udział w naborze (czyli na mój rozum może być sytuacja, ze nie nie dostana do tego , gdzie chodziły wcześniej)
-zaświadczenie z pracy z pieczątką
-samotne matki -poświadczenie ale nie pamiętam skąd
- pięciolatki wszystkie chetne muszą się dostać

A kiedy ten nabór, bo tego to ja z kolei nie wiem?
Aneta- a można pięciolatka do zerówki szkolnej? Bo mi się wydaje, ze nie.
annamaria79
jednak po staremu?

https://www.radio.kielce.pl/page,,Nabor-mal...89340824d8.html
aneta2
CYTAT(annamaria79 @ Sun, 01 Mar 2009 - 21:15) *
Aneta- a można pięciolatka do zerówki szkolnej? Bo mi się wydaje, ze nie.


w czwartek sie okaze:)
mysle ze czemu nie? skoro 6 latki moga isc do 1 klasy to chyba tym samym 5-latki do zerowki /dziecko z 1ej polowy roku/
logicznie tak by bylo... a co w praktyce? to Wam napisze jak juz go zapisze
annamaria79
Szkoły, które nie przyjmuja 6latków do I klasy analogicznie nie porzyjmuja 5 latków do zerówki. 6latki za opinia psychologa z poradni,a 5?
aneta2
CYTAT(annamaria79 @ Tue, 03 Mar 2009 - 23:07) *
Szkoły, które nie przyjmuja 6latków do I klasy analogicznie nie porzyjmuja 5 latków do zerówki. 6latki za opinia psychologa z poradni,a 5?


nie wiem to wkoncu ta ustawa weszla czy nie? bo dzis dyr. szkoly stwierdzil ze nie zostala przyjeta
nie wiem i nie dochodzilam sie o to, bo jestem przekonana ze w styczniu ja zatwierdzono, wg niej kazdy 6 latek z 1ej polowy roku jesli rodzic wyraza zgode - musi zostac przyjety do 1ej klasy /jesli z drugiej to np dyrektor moze odmowic przyjeca takiego dziecka do 1ej klasy/
no ale nie bede sie wglebiac w temat
zerowka - musi przejsc testy, przynajmiej tak mi powiedzial dyr. szkoly 19, jestem juz umowiona do pradni psych.-pedagogicznej /sie okaze czy moj syn jako 5 latek nadaje sie do grupy do grupy 6 latkow/ - swoja droga tez nie dochodzilam sie w tym temacie - ale takei testy dotycza sytuacji keidy to 6 latek chce do 1ej klasy. Zapytam dokladnie jeszcze w tej poradni - bede wszystko wiedziec pod koniec marca to moge napisac wtedy konkretniej
aneta2
CYTAT(aneta2 @ Wed, 04 Mar 2009 - 16:01) *
nie wiem to wkoncu ta ustawa weszla czy nie? bo dzis dyr. szkoly stwierdzil ze nie zostala przyjeta
nie wiem i nie dochodzilam sie o to, bo jestem przekonana ze w styczniu ja zatwierdzono, wg niej kazdy 6 latek z 1ej polowy roku jesli rodzic wyraza zgode - musi zostac przyjety do 1ej klasy /jesli z drugiej to np dyrektor moze odmowic przyjeca takiego dziecka do 1ej klasy/
no ale nie bede sie wglebiac w temat
zerowka - musi przejsc testy, przynajmiej tak mi powiedzial dyr. szkoly 19, jestem juz umowiona do pradni psych.-pedagogicznej /sie okaze czy moj syn jako 5 latek nadaje sie do grupy do grupy 6 latkow/ - swoja droga tez nie dochodzilam sie w tym temacie - ale takei testy dotycza sytuacji keidy to 6 latek chce do 1ej klasy. Zapytam dokladnie jeszcze w tej poradni - bede wszystko wiedziec pod koniec marca to moge napisac wtedy konkretniej


no wiec dyr. troche niedoinformowany w tym temacie zdaza sie:)icon_smile.gificon_smile.gif
wszystko pisze tu: nowelizacja ustawy
annamaria79
aneta- na pewno nie wszystkie szkoły do I klasy przyjmują 6-latków. Szkoła, która nie ma warunków może nie zgodzić sie na przyjęcie 6 latka.
Tam gdzie pracuje dzieci chodza na starych zasadach, a wszelkie odstepstwa od normy są traktowane jak wczesniej, czyli trzeba miec zaświadczenie z poradni poprzedzone testami.


I myślę, ze analogicznie jest z 5 latkami.


Poza tym poszukaj ustawy, była na stronie MEN, bo to co dałaś w linku, nie wiem, czy aktualne, bo mi się zdawało, że zlikwidowali ten podział wiekowy wg miesięcy
aneta2
CYTAT(annamaria79 @ Wed, 04 Mar 2009 - 18:44) *
aneta- na pewno nie wszystkie szkoły do I klasy przyjmują 6-latków. Szkoła, która nie ma warunków może nie zgodzić sie na przyjęcie 6 latka.
Tam gdzie pracuje dzieci chodza na starych zasadach, a wszelkie odstepstwa od normy są traktowane jak wczesniej, czyli trzeba miec zaświadczenie z poradni poprzedzone testami.
I myślę, ze analogicznie jest z 5 latkami.
Poza tym poszukaj ustawy, była na stronie MEN, bo to co dałaś w linku, nie wiem, czy aktualne, bo mi się zdawało, że zlikwidowali ten podział wiekowy wg miesięcy


no wiec wlasnie tyle tych informacji i co rusz to jakies nowe rewelacje, za chwile juz nieaktualne ze faktycznie mozna sie pogubic...
wychodze z zalozenia ze jakos to bedzie, przyjma go do zerowki to przyjma, nie - tez przezyje;)
a swoja droga ciekawa jestem na czym takie testy polegaja? bo rozumiem ze pytania nie beda typu - na ile potrafi czytac, pisac - tylko takie, hmmm no nie wiem bardziej zyciowe, jak postrzega swiat, otoczenie???? no zupelnie nie wiem czego oczekiwac i co beda pytac????
annamaria79
Jak normalnie sprawdzaja gotowość szkolną dzieci w przedszkolu to nie sa to zadne tesy tylko przyglądaja sie dzieciom na co dzień, rodzice nawet nie wiedza, ze byli z poradni tylko znaja opinie. Więc wątpię zeby to byly testy, o jakich piszesz. Myśle, ze raczej rozwiązania jakis prostych zadan na kolor, kształt, kontakty koleżeńskie. Zreszta nie mam pojęcia
Etiuda
Witajcie
Z tym naborem to nie do końca jest tak.

Po primo
Kuratorium nie ma nic do naboru!!!! nienie.gif za nabór odpowiada Urząd Miasta - jako organ prowadzący przedszkola.
To dla zainteresowanych. icon_wink.gif)

Nabór elektroniczny jest i prawdopodobnie zostanie.
Jeśli chodzi o kryteria to Urząd Miasta narzuca tylko "ministerialne", a więc:
Dziecko 5 – cio lub 6 – cio letnie realizujÄ…ce obowiÄ…zek rocznego przygotowania przedszkolnego
Dziecko samotnej matki lub ojca
Dziecko matki lub ojca, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie odrębnych przepisów
Dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej

Dodatkowo w tym roku przedszkola mają obowiązek przyjąć w pierwszej kolejności dzieci z likwidowanych placówek czyli Kapitulnej i Chęcińskiej - te dzieciaki mają być przyjęte na zasadzie potwierdzenia.


Jeśli w przedszkolach będzie więcej podań niż miejsc, a tak zapewne będzie wtedy będzie powołana Komisja składająca się z dyrektorki, pracownika przedszkola oraz jednej bądź dwóch osób z Rady rodziców. Będą ustalać "dodatkowe kryteria" i na podstawie tych dodatkowych będą przyjmowane dzieci z taką samą liczbą punktów "ministerialnych". Śmieszku "ministerialne" kryteria nic nie mówią, że dzicko ma otrzymać dodatkowe punkty za "rodzeństwo" ale zapewne takie krytuerium pojawi jako dodatkowe. Piszę zapewne, bo to zależy od Komisji w danej placówce.
Mam nadzieję, że nie napisałam zbyt zawile i jest to zrozumiałe dla was.
Pozdrawiam icon_smile.gif
Etiuda
CYTAT(Etiuda @ Tue, 05 May 2009 - 21:15) *
Witajcie
Z tym naborem to nie do końca jest tak.

Po primo
Kuratorium nie ma nic do naboru!!!! nienie.gif za nabór odpowiada Urząd Miasta - jako organ prowadzący przedszkola.
To dla zainteresowanych. icon_wink.gif)

Nabór elektroniczny jest i prawdopodobnie zostanie.
Jeśli chodzi o kryteria to Urząd Miasta narzuca tylko "ministerialne", a więc:
Dziecko 5 – cio lub 6 – cio letnie realizujÄ…ce obowiÄ…zek rocznego przygotowania przedszkolnego
Dziecko samotnej matki lub ojca
Dziecko matki lub ojca, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie odrębnych przepisów
Dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej

Dodatkowo w tym roku przedszkola mają obowiązek przyjąć w pierwszej kolejności dzieci z likwidowanych placówek czyli Kapitulnej i Chęcińskiej - te dzieciaki mają być przyjęte na zasadzie potwierdzenia.
Jeśli w przedszkolach będzie więcej podań niż miejsc, a tak zapewne będzie wtedy będzie powołana Komisja składająca się z dyrektorki, pracownika przedszkola oraz jednej bądź dwóch osób z Rady rodziców. Będą ustalać "dodatkowe kryteria" i na podstawie tych dodatkowych będą przyjmowane dzieci z taką samą liczbą punktów "ministerialnych". Śmieszku "ministerialne" kryteria nic nie mówią, że dzicko ma otrzymać dodatkowe punkty za "rodzeństwo" ale zapewne takie krytuerium pojawi jako dodatkowe. Piszę zapewne, bo to zależy od Komisji w danej placówce.
Mam nadzieję, że nie napisałam zbyt zawile i jest to zrozumiałe dla was.

Pieczątki na wnioskach - konieczne bo przedszkola są dla pracujących rodziców ( a że miejsc mało ktoś niestety musi odpaść, przypuszczam, że będzie na zasadzie brak pieczątki - znaczy nie pracuje)

Jeśli chodzi o samotne matki, pozwólcie, że przypomnę w zeszłym roku w jednym z przedszkoli było większość wniosków matek samotnych. Po zakończonym naborze Gazeta "obsmarowała" tą placówkę za taką sytuację. Urząd Miasta zażądał od dyrektorki wyjaśnień. Nie było czego wyjaśniać, bo ta kserowała dokumenty potwierdzające "samotność"mam, nie mniej dlatego by sytuacja się nie powtórzyła teraz dyrektorki żądają potwierdzeń. Nikt nie lubi kiedy się na niego pluje.

Pozdrawiam icon_smile.gif

annamaria79
Etiuda- początkowe newsy to juz możemy same wyczytac na odpowiedniej stronie, a skąd te info o pieczątkach?
Kto i na jakiej podstawie?
Z tego co ja wiem w niektóych przedszkolach sobie życzą - faktycznie. A jak sprawdza tych co netem wnioski wysłali?
śmieszek
annamaria - na stronie o której piszesz, jest informacja, że na sieci rejestruje się dziecko, a kartę i tak musisz wydrukować i zanieść do przedszkola pierwszego wyboru więc i masz możliwość postawienia pieczątek
Etiuda
Jest dokładnie tak jak pisze Śmieszek.

To, że wniosek został "wklepany" do systemu nie oznacza, że dziecko bierze udział w naborze. Rodzic ma obowiązek przyjść do placówki z wnioskiem
(można też wypełnić w przedszkolu) a pracownik przyjmujący kartę ma obowiązek zweryfikować dane np. adresowe, czy właśnie pieczątki. Niewiem czy wszystkie przedszkola chcą pieczątek, w każdym razie jeśli chcą sprawdzić to mają prawo np. zadzwonić do zakładu pracy i zapytać o to czy taka osoba tam rzeczywiście pracuje. Ale to wszystko tak jak już pisałam zależy od tego jakie kryteria dodatkowe przedszkole sobie opracuje.
Tak naprawdę dziecko zaczyna brać udział w naborze dopiero wtedy gdy jest to potwierdzone przez przedszkole, a przedszkole nie potwierdzi tego jeśli nie ma wniosku z podpisem rodziców.
Zapomniałabym o jeszcze jednej ważnej sprawie. Wprowadzono taką zasadę w tym roku.
Kiedy już listy będą wywieszone ... to nie znaczy, jak dawniej, że dziecko przyjęto. Rodzic będzie musiał jeszcze raz potwierdzić ( z tego co wiem nie musi przychodzić wystarczy telefon do przedszkola) że nie rezygnuje. Jeśli tego nie zrobi, nazwisko dzieciaczka po 10 VI wylatuje z listy, a na jego miejsce wskakuje oczekujące. Niewiem który urzędnik i ile czasu nad tym "myślał" i nie chcę tego komentować,ale taką informację też znajdziecie na stronie naboru.
annamaria79
Mnie tam osobiście to nie dotyczy, bo moja kontynuuje i dzieki Bogu bo do jej przedszkola w tym roku z tego co widze duzo wniosków wpływa.
A pytam o te pieczątki dlatego, ze mam dwie koleżanki zainteresowane- jedna skłądała na chopina i kazali jej przybic pieczatki, a druga na Orkana i nic o pieczatkach nie wspomnieli ( a tam o zgrozo mnóstwo chętnych). Ale tak jak myslałam to juz w gestii dyrektora.
A co do potwierdzenia: zrozumiałabym jesli wolę trzeba byłoby potwierdzic pisemnie- takie zabezpieczenie, ze dziecko pojawi sie we wrzesniu, bo jednak zdarza sie , jak u mojej cóki, zee nie wszystkie dzieci przyszły a zrezygnowały zwalniajac miejsce dopiero w pazdzierniku. Ale telefonicznie???
Może jedna matka zadzwonic i potwierdzic wole korzystania wszystkich dzieci z listy.
Etiuda
Ja też nie za bardzo pojmuję skąd takie dziwne zasady. Do tego roku jeśli dziecko przyjęte nie zgłosiło się do 15 września, a rodzic nie poinformował, że np. choruje, po 15 zawsze było skreślane z listy, a na jego miejsce wskakiwało oczekujące. Od tego roku trzeba jednak potwierdzać. Z tego co wiem, można to będzie zrobić telefonicznie, ale czas pokaże jak to będzie.
Pozdrówka
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.