To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Buk

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Ammm
Czy wiecie, kiedy buk rozwija liście?

Wszystkie drzewa/krzewy u mnie w ogrodzie już mają liści, albo przynajmniej pąki zaczęły się rozwijać, a buki nic. Mam w ogrodzie 4 sztuki i wszystkie łyse. Obstawiam, że taka ich uroda, bo chyba mała szansa, żeby mi wszystkie 4 na raz szlag trafił, nie? No, ale zaczynam się już denerwować.

Możecie się rozejrzeć po okolicy i mnie uspokoić?

pcola
Amm,
u nas też jeszcze śpi icon_smile.gif Także chyba szlag ich nie trafił. Za to wymarzły
mi trzy budleje dawida icon_sad.gif wypuszczają z ziemi ale zanim znów duże urosną
minie trochÄ™ czasu.
mama_do_kwadratu
u nas mróz (z czwartku na piątek) zniszczył wszystkie kwiaty magnolii za to...
pcola
mama_do_kwadratu,
współczuję.
Mnie wkrótce czeka zakończenie budowy i zakładanie ogrodu od zera.
Niby to uwielbiam, ale już się stresuję. Tym bardziej, że
w obecnym ogrodzie mam ciężką gliniastą glebę, na której mało co nie rośnie
dobrze. Na nowym miejscu mamy za to piach, z którym nie mam doświadczenia.
Ammm
CYTAT(mama_do_kwadratu @ Sun, 25 Apr 2010 - 10:32) *
u nas mróz (z czwartku na piątek) zniszczył wszystkie kwiaty magnolii za to...


przytul.gif

Z nami (poza trawnikiem) zima się stosunkowo łagodnie obeszła. Dużo gorzej było po ubiegłorocznych ulewach - utopiły mi się wszystkie lawendy, klonik palmowy (ale widzę że troche odbija), 2 derenie, wrzosy... Może dlatego, że były świeżo posadzone.
Ammm
CYTAT(pcola @ Sun, 25 Apr 2010 - 10:15) *
Za to wymarzły
mi trzy budleje dawida icon_sad.gif wypuszczają z ziemi ale zanim znów duże urosną
minie trochÄ™ czasu.


A może nie: "krzew powinien być co roku krótko przycinany (najlepiej na przełomie kwietnia i maja, zaraz po rozgarnięciu kopczyka). Cienkie pędy skracamy do długości 5-10 cm a grube do 20-25 cm. Budleja rośnie bardzo szybko - nawet po tak krótkim przycięciu w sierpniu uzyskuje około 1,5 m wysokości - i bardzo obficie pokrywa się kwiatami. Nie przemarznięte i nie przycięte budleje osiągają do 3 m wysokości, ale słabo kwitną i mają brzydki pokrój."
pcola
Amm,
przycinam tą "starą". Dwie zeszłoroczne sadzone późną wiosną jakoś nie zdążyły wyrosnąć,
więc nie chciałam ich ścinać tej wiosny.
Ammm
Mi w podobny sposób zginęły clematisy, też dopiero wychodzą z ziemi niektóre.

No i 3 spore rododendrony mi padły icon_sad.gif
pcola
przytul.gif
przykre to icon_sad.gif
Mam nadzieję, że kolejna zima będzie łaskawsza dla ogrodów.
Ammm
Pcola, a Tobie na tej glinie to nie gniły/topiły się rośliny? Ja też mam gliniastą, na tym jeszcze jakiś syf w stylu gruzu (poprzednia właścicielka tak nas urządziła 21.gif ) W niektórych miejscach po deszczach czy roztopach stoi mi woda...

Jakie rośliny polecasz szczególnie na taką glinę?
pcola
Amm,
tam gdzie chciałam posadzić rośliny wrażliwe na mokrą glebę zrobiłam skarpy,
i na nich sadziłam. Ogólnie wszystko rośnie dobrze, z drzew mam tulipanowca,
daglezje, świerki, modrzewie, żywotniki, jałowce. Mam berberysy, ogniki, irgi,
derenie (rosną słabo bo posadziłam pod dużą lipą), magnolię, powojniki, winobluszcz,
hortensję pnącą, sosny (3 sztuki - czarna, wejmutka i zwykła), świerk, modrzewie europejskie,
z kwiatów glinę uwielbiają pierwiosnki, mam krokusy, lilie, funkie, lawendy, żurawkę, orliki,
szałwię, rododendrony, azalie, ligustry, budleje, bukszpan, klon, jabłonkę ozdobną,
agresty, porzeczki, jaśminowiec pnący, katalpę, wierzbę mandżurską, brzozy (moje ukochane drzewa),
bluszcz, milin amerykański (wspina się po pniu martwego kasztanowca), hortensje bukietowe,
i coś, co od biedy można nazwać trawnikiem (urzędują u mnie trzy psy z tego dwa ponad
30kg) icon_wink.gif
Nie gniją mi, mimo że wiosną można by na naszym trawniku ryż sadzić ... 37.gif
Ammm
Masz tego trochÄ™...

Donoszę, że 2 z moich 4 buków już mają liście.
pcola
Amm,
icon_smile.gif fajnie, że ruszyły.
Majeczka56
swoją drogą to buki są prześliczne:]
Ammm
No są... Ale jakoś słabo mi rosną.
Ja teraz dosadzilam sobie trochę drzew: 3 sosny, brzozę, platana, jodłę kalifornijską, tulipanowca, metasekwoję - "nasz" ogrodnik się ze mnie śmieje, że teraz uprawiam las. Mam nadzieję, że wszystkie się przyjmą, bo to już naprawdę spore drzewa i szkoda by było...
Ammm
CYTAT(Ammm @ Thu, 14 Oct 2010 - 21:51) *
No są... Ale jakoś słabo mi rosną.
Ja teraz dosadzilam sobie trochę drzew: 3 sosny, brzozę, platana, jodłę kalifornijską, tulipanowca, metasekwoję - "nasz" ogrodnik się ze mnie śmieje, że teraz uprawiam las. Mam nadzieję, że wszystkie się przyjmą, bo to już naprawdę spore drzewa i szkoda by było...


Wyciągam stary wątek - z powyższych 2 sosny, platana, brzozę i jodłę jednak szlag trafił - nie przyjęły się albo potopiły.

A jak się z Waszymi ogrodami obeszła ta zima? U mnie nie jest chyba tak źle. Wygląda na to, że nawet magnolia nie zmarzła (tfu, tfu).
trylinka
CYTAT(Ammm @ Thu, 18 Apr 2013 - 15:31) *
U mnie nie jest chyba tak źle. Wygląda na to, że nawet magnolia nie zmarzła (tfu, tfu).


A po czym to poznajesz? Też mieszkam w Wawie, mam jedenaście magnolii i żadna jeszcze ani drgnęła.
Agnieszka AZJ
No właśnie - w sobotę są moje imieniny i zawsze kwitły wtedy magnolie, a w tym roku się nie zanosi icon_sad.gif
Aneczka
To może i dla mojej magnolii jest jeszcze ratunek? Nie ma na niej nic (jest na razie maleńka, taki badylek 1,5 m, jeszcze nie kwitła), choć widziałam już w okolicy takie z pączkami. Już myślałam, że zmarzła. Ale może skoro nie ma zamiaru kwitnąć, to w stosownym momencie wypuści listki...
Użytkownik usunięty
CYTAT(Agnieszka AZJ @ Thu, 18 Apr 2013 - 23:23) *
No właśnie - w sobotę są moje imieniny i zawsze kwitły wtedy magnolie, a w tym roku się nie zanosi icon_sad.gif


Ty się ciesz, że śnieg nie leży 06.gif
Mafia
Porządkowałam wczoraj ogród i mam pietra, że strat może być sporo. U mnie właściwie na niewielu roślinach widać wiosnę, może to naiwne, ale mam nadzieję, że jeszcze nie ruszyły. Jeśli będzie inaczej, to wycinanie i wykopywanie mnie czeka. icon_sad.gif
Bardzo późno zaczęła się wiosna.
Agnieszka AZJ
U mnie na wszystkim są pąki, ale ja mam stary ogród i rosliny zaprawione w bojach icon_wink.gif Morela powinna już nie długo zakwitnąć, a na pozostałych owocowych też są juz wyraźne pąki.

joa133
u nas też wszystko bardzo opóźnione, są pączki.. jest bardzo sucho, czekam na deszcz,lub kiedy odkręcą wodę (w sobotę) wtedy popodlewam wszystko porządnie...
Ammm
CYTAT(trylinka @ Thu, 18 Apr 2013 - 23:29) *
A po czym to poznajesz? Też mieszkam w Wawie, mam jedenaście magnolii i żadna jeszcze ani drgnęła.


Po pÄ…czkach.
Ammm
Trzy lata temu pytałam o liscie na buku, bo wszędzie już były, a dziś a w zasadzie ledwo rozwinięte pączki mam tylko na wierzbie 32.gif

Taksówkarz w Gdańsku mi mówił, że wegetacja roślin jest opóźniona o ok. 30 dni. Mam nadzieję, że nie aż tyle....
Agnieszka AZJ
To, że są o miesiąc opóźnione, to nie znaczy, że nie nadgonią. Moja morela powinna jutro - pojutrze zakwitnąć, na gruszy i wiśniach, które normalnie kwitną jakiś czas po niej, też już są pączki, więc pewnie będą kwitły równoczesnie.

Na kasztanach też juz widziałam solidne pąki - ciekawe, czy zakwitną na matury ???
joa133
dziÅ›:
widziałam pierwsze kwiaty na mojej czereśni,
morela wypuszcza pierwsze listeczki,
wiśnia ma pączki i kwiatuszki będą
gruszka i jabłoń ma malutkie listeczki,daleko do kwiatków
śliwka podobnie
bez ma już malutkie kwiatuszki

a co do kwiatków
tulipany będą kwitnąć
widziałam już kilka kwiatków na konwaliach...

martwi mnie nasz rododendron i u sąsiadów też ma dziwne pomarszczone liście, ma dużo pąków kwiatów, ale jakby był chory... oby te pąki nie opadły, a jak Wasze rododendrony?
Ammm
Moje 2 zawitły, jeden nie może się zdecydować - ma pączki, ale na razie nic więcej. W zeszłym roku w końcu się nie rozwinęły, ale i liście rok temy wyglądały gorzej (zmarzły), więc mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu.

3 azalie japońskie zakwitną lada moment, 3 pozostałe są trochę w tyle.

Magnolia kwitnie!!! A tak się o nią bałam, bo pierwsza jej zima w moim ogrodzie.
Iwona Rz.
i jak tam buki? już pewnie zieloniutkie:) u mnie dość wcześnie sie wszystko zazieleniło:) buki, jaśminy no a niedługo hortensje zaczną się rozrastać i kwitnąc...już nie możemy się doczekac:)
Ammm
No moje akurat czerwone.

A magnolia w tym roku nie zakwitła 32.gif I w na platanie i katalpie liście przymarzły i takie niewydarzone są...
Iwona Rz.
CYTAT(Ammm @ Fri, 30 May 2014 - 22:19) *
No moje akurat czerwone.

A magnolia w tym roku nie zakwitła 32.gif I w na platanie i katalpie liście przymarzły i takie niewydarzone są...



kurcze, to szkoda:( teściowa miała katalpę i nie wytrzymała bidulka pod naporem śniegu)...został z niej tylko pień, bo pękła bidulka w zimie:(
Laos
Można w grudniu sadzić drzewa, pojawiły się już ogłoszenia firm szkółkarskich icon_smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.