To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Świeżo upieczona ziemianka;)

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Artola
Niedawno całkiem niespodziewanie zostaliśmy właścicielami dużej działki budowlanej prawie na wsi (malutkie miasteczko, ale działka na uboczu). Działka graniczy z dwoma innymi, na razie zabudowana jedna, z polem, a za drogą jest wzrastający zagajniczek iglasto-brzozowy.
Na razie budować się nie chcemy, ale nie wiadomo, kiedy nam się to odmieni 03.gif Jednak chcielibyśmy w wakacje ogrodzić działkę i już zasadzić wzdłuż ogrodzenia jakieś drzewka. Żeby rosły już.
I moje pytanie: czym najlepiej obsadzać? Co mi będzie w miarę szybko rosło? Ziemia jest dosć dobra. Czy drzewka liściaste też się gdzieś kupi? Czy warto sadzić coś owocowego, typu jakiegoś drzewka, czy krzaka?
Jestem w temacie zielona całkiem, bom mieszczuch od urodzenia 37.gif
Mafia
Zależy po co chcesz obsadzić - dla ozdoby, w celu odgrodzenia się od innych itd. Liściaste drzewa kupisz bez problemu - tylko problem jest jesienią - ktoś musi te liście grabić. icon_smile.gif Powinnaś dobrać też (szczególnie liściaste) do wielkości działki, bo moge urosnąć potężne drzewa i będą zacieniać zbyt wiele.
Lutnia
CYTAT(Mafia @ Wed, 20 Jun 2012 - 09:44) *
Zależy po co chcesz obsadzić - dla ozdoby, w celu odgrodzenia się od innych itd. Liściaste drzewa kupisz bez problemu - tylko problem jest jesienią - ktoś musi te liście grabić. icon_smile.gif Powinnaś dobrać też (szczególnie liściaste) do wielkości działki, bo moge urosnąć potężne drzewa i będą zacieniać zbyt wiele.


Dokładnie.

Mam na działce kilka liściastych drzew (a zaraz za płotem kolejne). Nienawidzę jesieni i wiosny (gdy jesienią jednak nie zagrabimy liści).
To mordęga.

Zdecydowanie symptyczniejsze są iglaki icon_smile.gif może jakiś żywopłot?
Fragosia
Grartulacje !!!. No to teraz masz problem icon_smile.gif)

Myślę, że jezeli to jest budowlana to wczesniej czy póxniej będziecie chcieli cos tam wybudowac np
mały drewniany domek icon_wink.gif

Najwazniejsze w tym momencie jest moim zdaniem wydzielenie ternu gdzie ewnetualnie stałby ten domek i nie sadzenie w tym miejscu nic.
Szkoda przesadzac drzew.
Ja na naszej dziłeczce pierwsze wsadziłam krzewy: porzeczki, agrest, maliny, potem drzewka owocowe a następnie iglaki.

Sadzilismy w październiku, a na wiosnę następnego roku mielismy piekne kiście porzeczek, malin oraz agrestu.
Artola
Drzewa głównie po to, żeby dawały cień. Bo na razie to jak pole/łąka. Działka jest wielka, każda z sąsiednich też, po 3000m, także domy od siebie kawałek są. I nie obawiam się, że mi w sumie drzewa za bardzo się rozrosną i miejsce zajmą.
Te krzaczki mnie kuszą 06.gif
A liściaste to jakie?
Co do budowy, to nie wiadomo, bo może być tak, że działka pójdzie na sprzedaż kiedyś tam, ae ja nie chcę 08.gif Mąż za to nie chce tam mieszkać, bo dojazdy. Ale to stan na razie 43.gif
Truśka
To jeszcze dorzucę do pomysłów krzaczki borówki amerykańskiej oraz poziomki. Same rosną tylko trzeba szpaki przeganiać bo też lubią icon_wink.gif. Cieniu wbrew pozorom dużą dają też sosny, świerki, a nie ma liści do grabienia icon_wink.gif. No i po jakimś czasie lubią pod nimi rosnąć maślaki icon_wink.gif
Fragosia
Lisciaste, które szybko rosną i dają cień to może brzoza taka z białą korą i wierzby np płacząca.

Chyba że jakis dąb:-).
Syna juz Twój mąz ma i to nie jednego icon_smile.gif., drzewo posadzi i to nie jedno icon_smile.gif
to i na dom przyjdzie kolej icon_wink.gif


Artola
A taki dąb czy brzozę to się kupuje??? Gdzie???
A te borówki, poziomki, to gdzie? Ja do tej pory kupowałam jedynie kwiatki do skrzynek w Castoramie, albo na ryneczku 37.gif
Truśka
CYTAT(Artola @ Wed, 20 Jun 2012 - 19:18) *
A taki dąb czy brzozę to się kupuje??? Gdzie???
A te borówki, poziomki, to gdzie? Ja do tej pory kupowałam jedynie kwiatki do skrzynek w Castoramie, albo na ryneczku 37.gif

No w jakimś ogrodniczym z roślinami do ogrodów icon_wink.gif. W naszej okolicy na pęczki takich sklepów icon_wink.gif
Nie polecam dębu na działkę nic pod nim chce rosnąć, poza tym bardzo długo zrzuca liście ( i ma ich mnóstwo), pełno żołędzi icon_wink.gif (czego nie lubi kosiarka icon_wink.gif )
Mafia
Artola, jedź do sklepu ogrodniczego - takiego, który prowadzi sprzedaż roślin i po prostu pooglądaj. icon_smile.gif Do każdej sadzonki z reguły jest przyczepiona kartka z opisem jakie miejsce jest najlepsze, jakie ma wymagania i jakie osiąga rozmiary. Albo poogladaj w necie i wtedy szukaj konkretnych.

Możesz posadzić brzózkę czy wierzbę - te szybko rosną, nie mają wymagań.
Drzewka owocowe już oczekują podlania w okresie suszy czy okrysku lub podcinania.
Trzeba wiedzieć jaka tam jest gleba (może kwaśna bo pod lasem- wtedy iglaki będą fajnie rosły).
Artola
Dziękuję za wszystkie rady, są dla mnie bezcenne!
Sklep ogrodniczy, mówicie...Nawet nie wiem, gdzie taki jest w okolicy 37.gif Będę szukać 06.gif I po urlopie, w lipcu lub sierpniu, do dzieła 06.gif
Mafia
Artola, w Castoramie też są drzewka, tylko pewnie mniejszy wybór i sprzedający nie zawsze się znają, więc nie doradzą.
Ketmia
Gratuluję działki icon_smile.gif.
Zanim cokolwiek posadzisz, przeczytaj z_choinka.gif .
Saskia
CYTAT(Artola @ Thu, 21 Jun 2012 - 08:13) *
Dziękuję za wszystkie rady, są dla mnie bezcenne!
Sklep ogrodniczy, mówicie...Nawet nie wiem, gdzie taki jest w okolicy 37.gif

jesli dobrze kojarzę, że jesteś z Łodzi to np. Centrum Ogrodnicze Tracz
milutka
Szkółkę najlepiej szukać.

W ogóle temat jest taki, że myślałam, że chodzi Ci naprawdę o ziemiankę, bo ziemianka to jest tak jakby piwnica wykopana w ziemi icon_wink.gif

karoleenka
Artola - ja bym sobie mini sad zasadziła - czereśnię, jabłoń itd..
marzy mi sie samej taki ogród - potem hamaczek, książeczka i owoce z własnego drzewa - bosko ! eh rozmarzyłam się
Ammm
CYTAT(milutka @ Fri, 22 Jun 2012 - 03:10) *
Szkółkę najlepiej szukać.

W ogóle temat jest taki, że myślałam, że chodzi Ci naprawdę o ziemiankę, bo ziemianka to jest tak jakby piwnica wykopana w ziemi icon_wink.gif



Ja też.

Posadź sobie platana - jest piękny, dość szybko rośnie, ma rozłożystą koronę i duże liście, więc da sporo cienia i nie ma dużych wymagań.

Albo grab kolumnowy - cudowy, mi mój urósł bardzo szybko, piękna ozdoba trawnika.

Tulipanowiec amerykański - ciekawy kształt liści, jak będziesz mieć szczęście to za 20-30 lat Ci zakwitnie 29.gif

Klony - najróżniejsze przepiękne liście od biało-zielony (np. leopoldi) do ciemnoczerwonych (np. Royal Red)

Metasekwoja chińska - śmieszne drzewo, ni to iglak - ni liściaste. Liście podobne do mimozy, ładna kora.

Katalpa - duże liście, fajnie kwitnie.

Brzoza jest piękna, ale okropnie śmieci...


To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.