To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Fundacja/stowarzyszenie - księgowość, prawo, pozyskiwanie środków...

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Pogoda
Właśnie przymierzam się do załozenia fundacji - jestem na etpaie pisania statutu. Im więcej czytam, im więcej wiem tym więcej mam ptań, wątpliwości i nieścisłości - nie mam nikogo na tyle bliskiego i poinformowanego, żeby móc kilka razy dziennie dzwonić i się pytać. Może tutaj na forum znajdą się osoby, które coś wiedzą i raz na jakiś czas mogłyby zajrzeć i mądrze doradzić? icon_biggrin.gif z_choinka.gif
moko.
Malinowa i nie wiem, czy nie Hermia, a na FB jest Lea.
malinowa i Malina
wszystko, krok po kroku jest na www.ngo.pl
Pogoda
Malinowa - znam i korzystam, ale jednak nie wszystko tam jest - albo jeszcze nie znalazłam... icon_wink.gif
malinowa i Malina
ja prowadzę stowarzyszenie, nie fundację. A są pewne różnice.
Tu zobacz https://poradnik.ngo.pl/x/340250
a przede wszystkim tu https://informatorium.ngo.pl/x/370399
aniakuleczka
to ja siÄ™ podepnÄ™ pod wÄ…tek,
mam fundację i o ile założyć to nie problem,
to prowadzić trochę trudniej.

zainwestuj w księgową.
Mówi ci to osoba, która (jako prezes fundacji) w tym tygodniu dostała mandat z Urzędu Skarbowego (od 150zł do 3000zl za opóźnienie w złożeniu jednego z PITów)!!!!

Pogoda
Księgowa juz mamy załatwiona. W życiu bym sie sama nie podjęła...

Narazie problem mam taki: nie moge dojść jak to jest w końcu z prowadzeniem działalności zarobkowej przez fundacje. Bo nawet na tym samym portalu poszczególne artykuły przedstawiają sprawe troche inaczej i mam aktualnie w mózgu sieczke absolutna.

Moze przedstawiÄ™ nasza konkretna sytuacje:
Fundacja otwiera sie przy naszym Centrum Kultury. Jej celem statutowym bedzie wspieranie działań kulturalnych i artystycznych w naszym miescie, organizacja wydarzen kulturalnych o zasiegu miejskim, regionalnym, ogolnopolskim a w przyszlosci i miedzynarodowym, wychowanie, edukacja artystyczna i kulturalna dzieci i młodzieży, działania na rzecz profilaktyki i zmniejszania skutków patologii społecznych, oraz wspieranie działalności kulturalnej naszego Centrum Kultury.

Ponadto chcemy prowadzić działalność zarobkowa, czyli: prowadzić zajecia taneczne, fitness i kursy tanca, biletowane koncerty, pokazy, przyjęcia urodzinowe dla dzieci. Z tej działalności chcemy utrzymywać instruktorów prowadzących zajecia (wypłaty) oraz zespoły turniejowe (zakup kostiumów, opłacanie transportu na konkursy i turnieje itp.)

PYTANIE: gdzies czytałam, ze jesli dochody fundacji z dzialalnosci zarobkowej nie przekraczają jakiegoś tam minimum, to nie trzeba zgłaszać dzialalnosci gospodarczej. Gdzie indziej znowu jest napisane, ze w każdym przypadku jedli fundacja prowadzi działalność zarobkowa to trzeba te działalność zgłosić i dodatkowo wydzielić z funduszu założycielskiego osobna pulę na to. (Min. 1000 zł), wiec automatycznie wzrasta minimalna kwota jaka trzeba włożyć w fundacje przy jej zakładaniu....

Czy ktoÅ› jest w stanie mi rozjasnic sprawe?
aniakuleczka
Ja to rozpatrywałam dwa lata temu i wtedy dowiedziałam się, ze księgowość tego typu układu jest bardzo ale to bardzo skomplikowana. Dlatego odpuściłam.
tzn jeżeli fundacja prowadzi działalność gospodarczą, to sytuacja jest bardzo skomplikowana księgowo. Można to obejść w ten sposób, że jakaś firma, lub spółka, która realizuje tę działalność jest jednym z fundatorów. wtedy działalność jest realizowana przez spółkę a pieniądze z niej zasilają konto fundacji.
malinowa i Malina
Doczytaj, ale chyba jeżeli jest to tzw "odpłatna działalność" a wszystkie dochody z tego tyt przeznaczone są na realizację działań statutowych to nie trzeba mieć działalności. Na stronie ngo jest możliwośc zadawania pytań. Może do nich się zwróc
Pogoda
Podciągam temat. Wtedy temat Fundacji musiałam zawiesić, teraz wraca w trybie pilnym. Szukam rozpaczliwie kogoś kto siedzi w temacie i mógłby np. Rzucić okiem na projekt statutu i sprawdzić czy nie ma błędów, podpowiedzieć w paru prawno-technicznych rzeczach... Może ktoś na form się w ostatnich latach wyspecjalizował? icon_wink.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.