To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

L4 urlop

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

gosik81
hej!jestem w 10 tygodniu ciąży i od początku na zwolnieniu lekarskim,nie dlatego,ze mi coś dolega,ale dlatego ze w mojej pracy nie moglabym pracowac bedac w ciąży(praca fizyczna i psychiczna).Mam umowę na czas nieokreślony w zwiażku z tym mam takie pytanie,ponieważ mamy wykupione wczasy i bardzio chcialabym jechac na nie,czy można przerwać L4 i wybrać sobie w pracy urlop(zaplanowany na ten wlasnie termin),a po powrocie z wczasow znów wybrać L4?czy zus sie nie doczepi.być może dla pracodawcy to nie bedzie stanowilo problemu,ale wolę wiedzieć ,czy wogóle tak można?.bardzo proszę o odpowiedz.Z góry dziekujęicon_smile.gif
ps.zaznacze jeszce ,ze w tym czasie co mamy zaplanowany wyjazd bede juz w 25 tyg ciąży.Jesli nie bedzie komplikacji to bardzo bym chciala pojechac,a jesli beda przeciwwskazania to wiadomo,ze wole siedziec w domu....
ania.m
To wszystko zależy jakie masz zalecenia na L4. Jeśli masz - chory może chodzić, to ja nie widzę przeciwwskazań do wyjazdu na zwolnieniu. W końcu chora nie jesteś, a masz się oszczędzać. A wyjazd na wczasy przecież jest formą wypoczynku.
A poza tym zastanawiam się jakby ZUS miał sprawdzić czy jesteś na wczasach 37.gif Chyba ktoś już by musiał donieść.

Jeśli lekarz nie wyrazi sprzeciwu, ja bym na L4 na wakacje pojechała.
Dorott
CYTAT(ania.m @ Wed, 05 Jun 2013 - 11:22) *
To wszystko zależy jakie masz zalecenia na L4. Jeśli masz - chory może chodzić, to ja nie widzę przeciwwskazań do wyjazdu na zwolnieniu. W końcu chora nie jesteś, a masz się oszczędzać. A wyjazd na wczasy przecież jest formą wypoczynku.


ania.m
skąd masz taką wiedzę? jetseś pewna, że na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na wczasy?
Dorott
Gosik81 jeżeli na zwolnieniu lekarskim jesteś powyżej 30 dni będzie Ci potrzebne od lekarza zaświadczenie, że jesteś zdolna do pracy i z takim zaświadczenie wrócisz do pracy oczywiście jeżeli szef się zgodzi możesz od razu wziąść urlop i pojechać na wczasy...ale

jeżeli po powrocie z wczasów od razu przyniesiesz zwolnienie lekarskie może czekać Cię kontrola z ZUS-u (ostatnio dość często kontrolują zwolnienia)...i taka kontrola niestety może skończyć się przerwaniem twojego chorobowego tym bardziej, że piszesz że nic Ci nie dolega....Lekarz orzecznik z ZUS-u może zakwestionować Twoje zwolnienie.

Jeżeli wyjedzieć na wczasy mając zwolnienie lekarskie powinnaś poinformować o tym ZUS ponieważ ZUS musi wiedzieć gdzie przebywasz podczas zwolnienia...jeżeli tego nie zrobisz w razie kontroli Pracownik ZUS pójdzie pod adres wskazany na zwolnieniu lekarsim jeżeli Cię nie zastanie może stwierdzić, że źle wykorzystujesz zwolnienie lekarskie i tez je zakwestionować.

moko.
Możesz:
a) przerwac zwolnienie - tzn. ZLA się kończy, wziąć urlop
b) nie przerywac zwolnienia - tzn. wziąć kolejne zwolnienie, jeśli nie masz wskazania do leżenia, jednak napisać oświadczenie, ze w okresie od... do... przebywasz pod adresem X


CYTAT(Dorott @ Wed, 05 Jun 2013 - 10:01) *
Gosik81 jeżeli na zwolnieniu lekarskim jesteś powyżej 30 dni będzie Ci potrzebne od lekarza zaświadczenie, że jesteś zdolna do pracy i z takim zaświadczenie wrócisz do pracy oczywiście jeżeli szef się zgodzi możesz od razu wziąść urlop i pojechać na wczasy...ale

To się dawno zmieniło i jest to nieprawda, jeśli po zwolnieniu lekarskim trwającym powyżej 30 dni idziesz od razu na urlop nie jest potrzebna zdolność do pracy, albowiem pójście na urlop nie jest przystąpieniem do pracy- bo zaświadczenie o zdolności do pracy jest potrzebne w momencie przystąpienia do pracy.


Poza tym bezpieczniej jest wziąć urlop i nie ważne, ze ma się zwolnienie przerywane, jeśli to zwolnienie jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, to nie widzę problemów. Szczerze - rzadko kiedy miałam kwestinowaną zasadność zwolnienia lekarskiego dla ciężarnej, jeśli ta ciezarna siedziała grzecznie w domu. Owszem Zus odmawiał przyznania zasiłku, jeśli zwolnienie nie było wykorzystywane w celach odpowiednich.
gosik81
CYTAT(Dorott @ Wed, 05 Jun 2013 - 13:01) *
Gosik81 jeżeli na zwolnieniu lekarskim jesteś powyżej 30 dni będzie Ci potrzebne od lekarza zaświadczenie, że jesteś zdolna do pracy i z takim zaświadczenie wrócisz do pracy oczywiście jeżeli szef się zgodzi możesz od razu wziąść urlop i pojechać na wczasy...ale

jeżeli po powrocie z wczasów od razu przyniesiesz zwolnienie lekarskie może czekać Cię kontrola z ZUS-u (ostatnio dość często kontrolują zwolnienia)...i taka kontrola niestety może skończyć się przerwaniem twojego chorobowego tym bardziej, że piszesz że nic Ci nie dolega....Lekarz orzecznik z ZUS-u może zakwestionować Twoje zwolnienie.

Jeżeli wyjedzieć na wczasy mając zwolnienie lekarskie powinnaś poinformować o tym ZUS ponieważ ZUS musi wiedzieć gdzie przebywasz podczas zwolnienia...jeżeli tego nie zrobisz w razie kontroli Pracownik ZUS pójdzie pod adres wskazany na zwolnieniu lekarsim jeżeli Cię nie zastanie może stwierdzić, że źle wykorzystujesz zwolnienie lekarskie i tez je zakwestionować.

gosik81
Dorott
wczoraj rozmawiałam w pracy w kadrach jak zawiozłam L$ i pytałam czy można tak zrobić,ze przerwac L$ i wybrać urlop,powiadziala mi dokladnie to co Ty napisalas ,ze nie!
ale Ty piszesz,ze mozna poinformowac ZUS?w jaki sposób i czy pójdą na to?boję się,że się zgodzą,a później będą robili jakieś problemy....
Na L4,wolę nie jechać na wczasy,bo nie daj Bóg coś by się zaczęło dziać i musiałabym skorzystać z porady lekarza,to wtedy byłyby cyrki.no ,ale zastanawia mnie z kolei to co napisałaś o poinformowaniu ZUS-u.jakby taka sytuacja była,że pozwalaja mi jechać i byłaby konieczna konsultacja lekarska to czy wtedy by się doczepili?kto by musial zwrocic koszty leczenia ja czy pokryje zus?to jest wyjazd do Chorwacji.jakby było to w Pl,to zawsze można sklamać,cos wymyslic ze ktos niby chory itp....
moko.
CYTAT(gosik81 @ Fri, 07 Jun 2013 - 09:33) *
Dorott
wczoraj rozmawiałam w pracy w kadrach jak zawiozłam L$ i pytałam czy można tak zrobić,ze przerwac L$ i wybrać urlop,powiadziala mi dokladnie to co Ty napisalas ,ze nie!
ale Ty piszesz,ze mozna poinformowac ZUS?w jaki sposób i czy pójdą na to?boję się,że się zgodzą,a później będą robili jakieś problemy....
Na L4,wolę nie jechać na wczasy,bo nie daj Bóg coś by się zaczęło dziać i musiałabym skorzystać z porady lekarza,to wtedy byłyby cyrki.no ,ale zastanawia mnie z kolei to co napisałaś o poinformowaniu ZUS-u.jakby taka sytuacja była,że pozwalaja mi jechać i byłaby konieczna konsultacja lekarska to czy wtedy by się doczepili?kto by musial zwrocic koszty leczenia ja czy pokryje zus?to jest wyjazd do Chorwacji.jakby było to w Pl,to zawsze można sklamać,cos wymyslic ze ktos niby chory itp....

Ale Ty nie przerywasz zwolnienia lekarskiego, ono CI SIĘKOŃCZY i idziesz na urlop.
Przynajmniej ja tak odczytałam Twoje słowa....
Może doprecyzujesz?
moko.
I jeszcze jedna kwestia - niestety postępujesz nieuczciwie, wymyślając historie na temat: "gdyby to było w Pl. można nakłamać"
Nie, nie można, ale sporo zwolnień lekarskich jest "lewych" ale niestety ciężar tych kłamstw przerzucany jest na wszystkich podatników.


Jedyna opcja, jaka jest prawnie okay, to kończy się zwolnienie, nie bierzesz następnego, bierzesz urlop wypoczynkowy i tyle.
moko.
CYTAT(Dorott @ Wed, 05 Jun 2013 - 10:01) *
jeżeli po powrocie z wczasów od razu przyniesiesz zwolnienie lekarskie może czekać Cię kontrola z ZUS-u (ostatnio dość często kontrolują zwolnienia)...i taka kontrola niestety może skończyć się przerwaniem twojego chorobowego tym bardziej, że piszesz że nic Ci nie dolega....Lekarz orzecznik z ZUS-u może zakwestionować Twoje zwolnienie.


Tak, na serio nie ważne, czy zwolnienie jest przerywane, czy nie - kontrolować Zus może zawsze, również na wniosek pracodawcy.

CYTAT(Dorott @ Wed, 05 Jun 2013 - 10:01) *
Jeżeli wyjedzieć na wczasy mając zwolnienie lekarskie powinnaś poinformować o tym ZUS ponieważ ZUS musi wiedzieć gdzie przebywasz podczas zwolnienia...jeżeli tego nie zrobisz w razie kontroli Pracownik ZUS pójdzie pod adres wskazany na zwolnieniu lekarsim jeżeli Cię nie zastanie może stwierdzić, że źle wykorzystujesz zwolnienie lekarskie i tez je zakwestionować.

O tym pisałam wczesiej, o oświadczeniu - jednak ewidentnie Gosik nie jedzie do Chorwacji w celu powrotu do zdrowia, lecz rozrywki i Zus, bardzo szybko weźmie się za kontrolę.
W momencie zatajenia tej informacji, gdyby coś się stało. Zus może cofnąć wypłatę świadczeń, w związku z nieprawidłowym wykorzystywaniem zwolnienia. W czasie wyjazdu również może zdarzyć się kontrola. I problemy murowane.
gosik81
CYTAT(moko. @ Fri, 07 Jun 2013 - 12:48) *
I jeszcze jedna kwestia - niestety postępujesz nieuczciwie, wymyślając historie na temat: "gdyby to było w Pl. można nakłamać"
Nie, nie można, ale sporo zwolnień lekarskich jest "lewych" ale niestety ciężar tych kłamstw przerzucany jest na wszystkich podatników.
Jedyna opcja, jaka jest prawnie okay, to kończy się zwolnienie, nie bierzesz następnego, bierzesz urlop wypoczynkowy i tyle.

ale ja jeszcze nigdzie nie naklamalam i nie mam zamiaru!
gosik81
CYTAT(moko. @ Fri, 07 Jun 2013 - 12:53) *
Tak, na serio nie ważne, czy zwolnienie jest przerywane, czy nie - kontrolować Zus może zawsze, również na wniosek pracodawcy.
O tym pisałam wczesiej, o oświadczeniu - jednak ewidentnie Gosik nie jedzie do Chorwacji w celu powrotu do zdrowia, lecz rozrywki i Zus, bardzo szybko weźmie się za kontrolę.
W momencie zatajenia tej informacji, gdyby coś się stało. Zus może cofnąć wypłatę świadczeń, w związku z nieprawidłowym wykorzystywaniem zwolnienia. W czasie wyjazdu również może zdarzyć się kontrola. I problemy murowane.

O tym pisałam wczesiej, o oświadczeniu - jednak ewidentnie Gosik nie jedzie do Chorwacji w celu powrotu do zdrowia, lecz rozrywki i Zus, bardzo szybko weźmie się za kontrolę.
ja ma L4 chodzace,nic mi nie dolega,tylko nie moge pracowac bo mam prace fizyczna i psychiczna wiec nie ma dla mnie pracy i musialam wziac L4!pisalam,ze mam wczasy wykupione i chcialabym jechac i dlatego pytalam o to wszystko.poza tym w ciazy nie da sie jechac w celach rozrywkowych!!!matko czytaj moje posty dokladniej!
gosik81
CYTAT(gosik81 @ Fri, 07 Jun 2013 - 13:17) *
O tym pisałam wczesiej, o oświadczeniu - jednak ewidentnie Gosik nie jedzie do Chorwacji w celu powrotu do zdrowia, lecz rozrywki i Zus, bardzo szybko weźmie się za kontrolę.
ja ma L4 chodzace,nic mi nie dolega,tylko nie moge pracowac bo mam prace fizyczna i psychiczna wiec nie ma dla mnie pracy i musialam wziac L4!pisalam,ze mam wczasy wykupione i chcialabym jechac i dlatego pytalam o to wszystko.poza tym w ciazy nie da sie jechac w celach rozrywkowych!!!matko czytaj moje posty dokladniej!

wiec o jakim Ty powrocie do zdrowia piszesz?JA NIE CHORUJE!!!CIAZA TO NIE CHOROBA,A TYM BARDZIEJ JAK NIC MI NIE DOLEGA!
moko.
CYTAT(gosik81 @ Fri, 07 Jun 2013 - 10:11) *
ale ja jeszcze nigdzie nie naklamalam i nie mam zamiaru!

A jak się mają do tego Twoje słowa:
CYTAT(gosik81 @ Fri, 07 Jun 2013 - 09:33) *
to jest wyjazd do Chorwacji.jakby było to w Pl,to zawsze można sklamać,cos wymyslic ze ktos niby chory itp....

Gdzie ewidentnie mówisz, że gdyby była kontrola, a Ciebie nie zastano, to coś możesz skłamać! Ze NIBy i KTOŚ!

CYTAT(gosik81 @ Fri, 07 Jun 2013 - 10:17) *
O tym pisałam wczesiej, o oświadczeniu - jednak ewidentnie Gosik nie jedzie do Chorwacji w celu powrotu do zdrowia, lecz rozrywki i Zus, bardzo szybko weźmie się za kontrolę.
ja ma L4 chodzace,nic mi nie dolega,tylko nie moge pracowac bo mam prace fizyczna i psychiczna wiec nie ma dla mnie pracy i musialam wziac L4!pisalam,ze mam wczasy wykupione i chcialabym jechac i dlatego pytalam o to wszystko.poza tym w ciazy nie da sie jechac w celach rozrywkowych!!!matko czytaj moje posty dokladniej!

To, że masz zwolnienie chodzące nie oznacza, ze możesz wszystko OPRÓCZ PRACY ZAWODOWEJ - możesz chodzić, tylko w celach, które są wskazane dla zdrowia - zakupy - no musisz jeść, apteka, bo leki itp. rzeczy umożliwiające powrót do zdrowia.
A czy wyjazd za granicę, plazowanie jest wskazaniem do powrotu do zdrowia - sam sobie oceń - chociaż nie, lepiej nie. Zapytaj lekarza! Bo to on wydał zwolnienie lekarskie - on widział wskazanie medyczne.




CYTAT(gosik81 @ Fri, 07 Jun 2013 - 10:18) *
wiec o jakim Ty powrocie do zdrowia piszesz?JA NIE CHORUJE!!!CIAZA TO NIE CHOROBA,A TYM BARDZIEJ JAK NIC MI NIE DOLEGA!

To po co Ci zwolnienie lekarskie???
Mogłaś otrzymać zaswiadczenie od lekarza zakazujące pracy na twoim stanowisku,o zmianę stanowiska pracy, moglaś wystąpić do pracodawcy o zmianę zakresu obowiązków, mogłaś wystąpić o zwolnienie ze świadczenia pracy, jeśli pracodawca nie miałby dla Ciebie innej pracy, która nie zagrażałaby ciąży. Nie musiałaś wziąć zwolnienia lekarskiego! A skoro je wzwielas to bądź odpowiedzialna
Zwolnienie nie masz ze względu na CIĄŻE, lecz chorobę (czy stan wymagający zwolnienia lekarskiego) w jej okresie, w okresie ciązy - ale dziękuję za uświadomienie czym jest ciąza a czym choroba i jaka jest różnica w zwolnieniu lekarskim.
Teraz ja Ciebie uświadomię icon_wink.gif
Otóż zwolnienie lakarskie zgodnie z przepisami ma na celu doprowadzenie do możliwie jak najszybszej poprawy stanu zdrowia pracownika.


Napisałam Ci wyraźnie, co zrobić, aby było zgodnie z prawem. Nie słuchasz, to nie.
jaAga*
W takim wypadku nie powinnaś być na L4, tylko pracodawca powinien zwolnić Cię ze świadczenia pracy.
Dorotka25
Eeeee a co to znaczy "mam pracę fizyczną i psychiczną?" - chyba większość z nas ma taką pracę? I ta praca nie jest podstawą do tego, aby bez żadnych dolegliwości brać zwolnienie lekarskie.

Jak nie masz żadnych dolegliwości, a praca wykonywana przez Ciebie nie jest pracą zabronioną ciężarnej to w moim mniemaniu już powinnaś polecieć dyscyplinarnie. Jeśli zaś praca, którą wykonujesz jest zabroniona ciężarnym, to nie powinnaś być na zus zla tylko powinnaś być albo przesunięta na inne stanowisko, na którym możesz świadczyć pracę, albo zwolniona od obowiązku świadczenia pracy za wynagrodzeniem.

Sorry, absurdalność tego wątku mnie zadziwia, a najbardziej sformułowanie, że można przerwać zwolnienie lekarskie w celu wybrania urlopu wypoczynkowego w celu wyjazdu na wczasy .... dobrze choć, że dalej moko. uzupełniła, że chodzi o etap po zakończeniu zwolnienia a nie, że od dziś sobie decyduję, że idę na urlop, choć zwolnienie mam jeszcze na 2 tygodnie np... bo inaczej doszłabym do wniosku, że świat się kończy... icon_wink.gif
moko.
CYTAT(Dorotka25 @ Fri, 07 Jun 2013 - 11:32) *
Eeeee a co to znaczy "mam pracę fizyczną i psychiczną?" - chyba większość z nas ma taką pracę? I ta praca nie jest podstawą do tego, aby bez żadnych dolegliwości brać zwolnienie lekarskie.

Jak nie masz żadnych dolegliwości, a praca wykonywana przez Ciebie nie jest pracą zabronioną ciężarnej to w moim mniemaniu już powinnaś polecieć dyscyplinarnie. Jeśli zaś praca, którą wykonujesz jest zabroniona ciężarnym, to nie powinnaś być na zus zla tylko powinnaś być albo przesunięta na inne stanowisko, na którym możesz świadczyć pracę, albo zwolniona od obowiązku świadczenia pracy za wynagrodzeniem.

Sorry, absurdalność tego wątku mnie zadziwia, a najbardziej sformułowanie, że można przerwać zwolnienie lekarskie w celu wybrania urlopu wypoczynkowego w celu wyjazdu na wczasy .... dobrze choć, że dalej moko. uzupełniła, że chodzi o etap po zakończeniu zwolnienia a nie, że od dziś sobie decyduję, że idę na urlop, choć zwolnienie mam jeszcze na 2 tygodnie np... bo inaczej doszłabym do wniosku, że świat się kończy... icon_wink.gif

Ano, to nie znaczy ze moje przypuszczenia są prawdziwe, bo po wypowiedziach samej zainteresowanej, sądzę, ze świat jednak może się kończyć...
Aneczka
CYTAT(jaAga* @ Fri, 07 Jun 2013 - 13:44) *
W takim wypadku nie powinnaś być na L4, tylko pracodawca powinien zwolnić Cię ze świadczenia pracy.

Rozumiem intencje, rozumiem kodeks pracy, ale nie umiem powstrzymac się od śmiechu. Mój pracodawca nawet nie kwapil się do zapłaty zasiłku wyrównawczego za pracę nocną, której w ciązy nie mogłam wykonywac, a która stanowi ponad 50% mojego wynagrodzenia netto. Juz widzę, z jaką ochotą wypłaciłby mi kasę za nieświadzcenie pracy (bezapelcyjnie praca w warunkach szkodliwych i w zasadzie bez możliwości przesunięcia na nieszkodliwe stanowisko).
moko.
CYTAT(Aneczka @ Fri, 07 Jun 2013 - 12:10) *
Rozumiem intencje, rozumiem kodeks pracy, ale nie umiem powstrzymac się od śmiechu. Mój pracodawca nawet nie kwapil się do zapłaty zasiłku wyrównawczego za pracę nocną, której w ciązy nie mogłam wykonywac, a która stanowi ponad 50% mojego wynagrodzenia netto. Juz widzę, z jaką ochotą wypłaciłby mi kasę za nieświadzcenie pracy (bezapelcyjnie praca w warunkach szkodliwych i w zasadzie bez możliwości przesunięcia na nieszkodliwe stanowisko).

To nie znaczy, że nie warto zapytać, złożyć oświadczenie...
Aneczka, czy Ty zgłosiłaś sprawę gdzies dalej? bo rozumiem, ze Twoja podstawa do chorobowego była ustalona bez wynagrodzenia za prace w porze nocnej? czy co?
Aneczka
moko dla mnie na szczęście to jest bardziej zabawna sytuacja niż tragiczna, bo tak czy siak mam wskazania do chorobowego niemal od początku ciąży (zagrożenie najpierw poronieniem, potem przedwczesnym porodem, plus dodatni wywiad z poprzedniej ciąży), ale gdybym się miała włóczyć po sądzie pracy, to by mnie coś trafiło.
Dorotka25
Hmm brałam udział kilkunastokrotnie w sprawach pracowniczych w sądzie pracy i wbrew pozorom to nie jest tułactwo i marnowanie czasu icon_wink.gif. Sprawy kończyły się dość szybko, średnio po 2 rozprawach, tylko na pierwszą sprawę trzeba było trochę poczekać. Sprawy bardziej zawiłe trwały dłużej, ale sprawy proste nie wymagały długiego czasu. Ale, po wyrokach wiem, że było warto icon_wink.gif. U Ciebie pewnie ze względu na Twój stan sprawa potoczyłaby się szybko, zwłaszcza, że na moje oko jest oczywista...
Ps. To nie były oczywiście moje sprawy icon_wink.gif
Tośka
Ja byłam w ciązy na L4 i jak wyprowadzałam się na czas remontu do rodziców i poszłam do ZUSu by o tym poinformować, to babka mnie wyśmiała. Powiedziała, że jak mogę chodzić ( a miałam taki zapis w l4) to mogę sobie jechać gdzie chcę...
moko.
CYTAT(Tośka @ Tue, 18 Jun 2013 - 09:29) *
Ja byłam w ciązy na L4 i jak wyprowadzałam się na czas remontu do rodziców i poszłam do ZUSu by o tym poinformować, to babka mnie wyśmiała. Powiedziała, że jak mogę chodzić ( a miałam taki zapis w l4) to mogę sobie jechać gdzie chcę...

Czyżby Ci to powiedziała Pani z informacji, a nie inspektor ? 29.gif

Powtarzam jeszcze raz, zwolnienie lekarskie ma jeden cel - powrót do zdrowia a nie robienie sobie co chce.... byle niepracowanie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.